Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Między ladą a zapleczem.

pitolenie pogaduszki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Małgoś

Małgoś

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5701 postów

Napisano 20 lip 2016 - 18:37

Bobo ćwiczysz

Niech chłopak ćwiczy bo :cool:  :D  :

#22 Marek z Bielska

Marek z Bielska

Weteran

• **VIP**
  • 2224 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biala

Napisano 20 lip 2016 - 21:07

Chyba się wyjaśniło :P hehe dostałem wiadomość:
"potrzebne jest : Ustanowienie znowelizowanej instrukcji produkcyjnej i receptur na konserwy mięsne pasteryzowane w opakowaniach blaszanych z roku 1976"

wynika z tego, że to są chyba po prostu 2 procedury solenia z 2 receptur.. 

Trzeba technologa do rozwikłania tegoż zagadnienia chyba :) no.. spać już czas najwyższy, dobrej nocki życzę ;) Pozdrawiam

Robert wyedukuje Tobie na zlocie...do zobaczenia

#23 robotek

robotek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 178 postów
  • MiejscowośćRopczyce

Napisano 21 lip 2016 - 07:56

I nikt nie ma pełnych skanów tej pozycji ...  :(

#24 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3611 postów

Napisano 22 lip 2016 - 08:26

Robert wyedukuje Tobie na zlocie...do zobaczenia

oooo bardzo dziękuję Marku :w00t:  :hug: już się doczekać nie mogę! 

Zbójaszku... :cool: jak inne instrumenty będą mnie zagłuszały w 90% to może nawet wyjdzie fajnie  :laugh: 

I nikt nie ma pełnych skanów tej pozycji ... 

:tongue: ktoś na pewno ma.. może jeszcze po prostu nie przeczytał Twoich postów :thumbsup: 

trzeba być dobrej myśli, albo jak czegoś nie wiesz to zastosuj inwencję twórczą i luki uzupełniaj po swojemu ;) Pozdrawiam 

#25 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4154 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 24 lip 2016 - 21:35

Trochę późno piszę  ale... wg wymagań jakościowych dla konserwy "szynka formowa -szyfr 719P zawartość soli mieści w przedziale 3,3-3,8 % lub 3,0-3,5 % w zależności od metody oznaczenia.

W normie jest zapis "W smaku wyczuwalna nieznaczna słoność".

#26 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3611 postów

Napisano 25 lip 2016 - 13:31

Pięknie dziękuję :) skoro jest do 3,8% to znaczy, że wszystko zostało odczytane poprawnie... tylko kurczę myślałem, że aż tyle soli być nie może  :laugh:

Chyba popełnię ten wyrób tylko żeby się przekonać jak to na słoność wyjdzie :) no.. może pomijając niektóre dodatki funkcjonalne  :thumbsup:

Jest chyba niebagatelna różnica między słonolubnością kilkadziesiąt lat temu a teraz.. patrząc na reakcje ludzi, kiedy wyroby są odrobinę więcej posolone, można stwierdzić, że sól wydaje się być dla nich gorsza od arszeniku  :tongue: najlepiej w ogóle nie solić, nie ostrzyć, nie kwasić i mięsa nie jeść  :cool: kiełki jedynie.. i to tylko jeżeli wyrażą pisemną zgodę z pieczęcią notarialną na spożycie  :laugh: Pozdrawiam

#27 robotek

robotek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 178 postów
  • MiejscowośćRopczyce

Napisano 28 lip 2016 - 15:09

A ja pierdziele wszelkie  podśmie....ki  :tongue: postanowiłem i zrobiłem ściśle wg. receptury z wszelkimi chemicznymi dodatkami

które tam były, z tą ilością soli też.

Wnioski - w porównaniu z obecnym w sklepach krakusem

wydaje się mi się smak prawie 1:1 czyli azotyny wielofosforany  :), żona

powiedziała że owszem smaczna bardzo dobra ale lekkkko za słone i smak z lat 70 -tych to jednak nie to.

Mięsa z tamtych lat nie dostanę więc wniosek: smaku szynki z tamtych lat  NIE MA MOWY żeby odtworzyć

Test udany :)
Zrobiłem też szynkę z książki Roberta "czystą" i powiem że faktycznie jest różnica i chemię da się wyczuć.

Tyle testów wracam do korzeni  :)  

#28 PanBoczek

PanBoczek

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3611 postów

Napisano 29 lip 2016 - 16:31

Mięsa z tamtych lat nie dostanę więc wniosek: smaku szynki z tamtych lat  NIE MA MOWY żeby odtworzyć

trzeba poszukać :) w Wołominie w czwartki rano jest słonina na 10cm czasem.. ze świń chowanych na ziemniakach.. a więc tym bardziej z takich świń i mięso musi być.. wygląda i smakuje zupełnie inaczej niż to dostępne w sklepach.. inna konsystencja i w ogóle 180* różnicy..

Może spróbowałbyś takiego mięsa wp użyć? :thumbsup:  Pozdrawiam

#29 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3406 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 29 lip 2016 - 16:57

robotek

A peklował Ty saletrą , czy peklosolą ?

Podpowiem - peklowanie saletrą trwa dłużej i w przepisach z "16tki" tam jest tylko saletra , peklosoli wtedy nie  stosowano . 

Poczytaj o peklowaniu i tak w skrócie podpowiem  że saletrą dłużej bo tam zachodzą zmiany , a peklosolą od razu mięso dostaje kopa. 

Posiadam to i to i jak mam czas to saletra , a jak głodny jestem to peklosól.  :D

Nie kombinuj z tą chemią tylko szukaj korzeni -  Boczuś dobrze radzi - mięso ze świnek starej rasy smakuje inaczej , a te mięsne nowoczesne na paszach też inaczej . 

Użytkownik Henio edytował ten post 29 lip 2016 - 17:01

#30 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7208 postów

Napisano 29 lip 2016 - 17:05

a jak głodny jestem to peklosól.
ja jak jestem głodny to wolę coś konkretniejszego :)  a póżniej pewnie  baaardzo Cie suszy.................... :)

#31 Zbój Madej

Zbój Madej

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 7267 postów

Napisano 29 lip 2016 - 17:12

Bobo, może jaki mini koncert na otwarcie :D :D

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#32 robotek

robotek

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 178 postów
  • MiejscowośćRopczyce

Napisano 29 lip 2016 - 23:01

robotek

A peklował Ty saletrą , czy peklosolą ?

Podpowiem - peklowanie saletrą trwa dłużej i w przepisach z "16tki" tam jest tylko saletra , peklosoli wtedy nie  stosowano . 

Poczytaj o peklowaniu i tak w skrócie podpowiem  że saletrą dłużej bo tam zachodzą zmiany , a peklosolą od razu mięso dostaje kopa. 

Posiadam to i to i jak mam czas to saletra , a jak głodny jestem to peklosól.  :D

Nie kombinuj z tą chemią tylko szukaj korzeni -  Boczuś dobrze radzi - mięso ze świnek starej rasy smakuje inaczej , a te mięsne nowoczesne na paszach też inaczej . 

Peklosolą.. już nie chciało mi się bawić w saletry.
To nie była  kombinacja tylko jednorazowy test  :)

Co do mięsa mam bardzo ! zaprzyjaźnioną lokalną masarnię  i mięso mam zawsze klasa

a jednak to już nigdy nie będzie z tamtych lat :hmm:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych