Skocz do zawartości

Temperatura nie znana


DonLeo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj wędzę szynki i boczek jestem uczulony na temperaturę (wg wskazówek z naszego forum) kupiłem kilka termometrów w tym jeden rtęciowy do 60 stop. nie wiem co sądzić o tych termometrach, zobaczcie na fotki - każdy wskazuje co innego :

 

post-80059-0-10685100-1468350086_thumb.jpg

post-80059-0-88128100-1468350108_thumb.jpg

post-80059-0-94053400-1468350125_thumb.jpg

post-80059-0-68774200-1468350149_thumb.jpg

post-80059-0-98111500-1468350170_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wskazują różną wartość, bo mierzą w różnych miejscach.

Dokładnie tak.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam jeszcze jeden term. rtęciowy laboratoryjny wsadziłem go na patyki i wskazywał 75 stopni i to już jest szok bo dawałem wcześniej do wewnątrz termometr od powideł i tez wskazywał wysoko ok 75 st.  dziwne, mam pytanie czy wkładając rękę jakie ma być odczucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wkładając rękę jakie ma być odczucie?
 

Jakbyś muskał jedwabny kawałek sukni pięknej nieznajomej na balu maskowym, w pałacyku położonym na malowniczym wzgórzu, pełnym winnych plantacji, spowitym złocistymi promieniami letniego, zachodzącego słońca  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gen, dnia 12 Lip 2016 - 21:45, napisał: Wskazują różną wartość, bo mierzą w różnych miejscach. Dokładnie tak.

 

W jakich różnych miejscach, jakie dokładnie??? Dokładnie to widać, że termometry są niewyskalowane. A przynajmniej 2 z 3  .

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

Jakbyś muskał jedwabny kawałek

 

 

ale się uśmiałem.... :laugh:  :laugh:  :laugh:  :thumbsup:  dobre!

 

a co do temperatury i termometru.... te które zakupiłeś niestety nadają się do wędzarni jedynie jako "ozdoba" i raczej dla bardziej wprawionej w temacie wędzenia osoby będą bardziej "razić niż zdobić".... niestety termometry jak już to trzeba było kupić jednakowe z jednej partii i sprawdzić ich wskazania w jednakowych warunkach... czy podają takie same temperatury. Jeśli nie to trzeba je wyskalować tak samo  - oczywiście jeżeli na to pozwalają!

Różne wskazania mogą również pokazywać temperaturę na różnych wysokościach w komorze... stąd różny rozkład temperatury.

Co do "odpowiedniego" termometru do wędzarnia... polecamy coś takiego co CI Gen napisał... a wygląda to tak:....

 

post-65335-0-59838500-1468388143_thumb.jpg

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

Z Dymnym pozdrowieniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

nie do końca rozumiem jak woda ma się dostać przez końcówkę sondy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta metoda wyskalowania termometru nie posiadając termometru wzorcowego:

W naczyniu roztapiamy kostki lodu, do mieszaniny lodu i wody wkładamy końcówki wszystkich termometrów. Zgodnie z prawami fizyki, dopóki w mieszaninie będzie nieroztopiony lód to mamy pewną temperaturę 0 stopni celsjusza.Skalujemy termometry na 0 stopni.

Potem kontrolnie możemy włożyć sondy termometrów do gotującego się wrzątku i sprawdzić czy wskazują 100 stopni celsjusza.

Interesujące będzie obserwować jak różne termometry pokazują rózne temperatury w tych samych warunkach pomiarowych.

 

Wg mnie oprócz termometru elektronicznego z sondą (np. takiego jak zaprezentował Arko Gdynia) dobre zastosowanie będzie miał termometr z sondą -kapilarą do zabudowy stałej w wędzarni, np taki:

http://termoplus.pl/uploads/tx_thweb/tpm-120-nowy-200x200.jpghttp://termoplus.pl/produkt/termometry-i-mierniki/tpm03/

Na wskazanej stronie producenta jest ich więcej rodzajów.

Oczywiscie końcówkę sondy umieszczamy na wysokości wędzonek. Jeśli mamy dwa poziomy zawieszenia to stosujemy dwa termometry.

Edytowane przez targal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

nie do końca rozumiem jak woda ma się dostać przez końcówkę sondy 

 

Sonda termometru umieszczona jest w końcówce metalowej rurki. Kabel łączący sondę z czytnikiem zaciśnięty jest fabrycznie, ale nie zawsze gwarantuje pełną szczelność. Dlatego wskazane jest, aby to miejsce ( wylot rurki ) zabezpieczyć dodatkowo  tulejką termokurczliwą.

Przerabiałem to praktycznie, a jeden termometr musiałem spisać na straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

nie do końca rozumiem jak woda ma się dostać przez końcówkę sondy 

 

W miejscu gdzie z sondy metalowej wychodzi kabelek (Arko Gdynia już napisał) Jeśli to miejsce zamoknie, oczywiście przypadkowo ale to bardzo prawdopodobne  to może dość do zwarcia pomiedzy zyłami kabla sondy i będą wyniki pomiatu przekłamane albo nawet przestanie mierzyć temperaturę. Najprościej kupić osłonę termokurczliwą na kable o dopasowanej średnicy, naciągnąć na złącze sondy z kablem i potraktować goracym powietrzem - osłonka się obkurczy i uszczelni połączenie.

Odyn06. Byłeś szybszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując, tylko termometr elektroniczny z sondą jest dobry, a rtęciowy czy bimetaliczny to bubel nie nadający się do niczego.

To jak mierzono temperatury, kiedy nie było termometrów elektronicznych.......?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

nie do końca rozumiem jak woda ma się dostać przez końcówkę sondy 

 

W miejscu gdzie z sondy metalowej wychodzi kabelek (Arko Gdynia już napisał) Jeśli to miejsce zamoknie, oczywiście przypadkowo ale to bardzo prawdopodobne  to może dość do zwarcia pomiedzy zyłami kabla sondy i będą wyniki pomiatu przekłamane albo nawet przestanie mierzyć temperaturę. Najprościej kupić osłonę termokurczliwą na kable o dopasowanej średnicy, naciągnąć na złącze sondy z kablem i potraktować goracym powietrzem - osłonka się obkurczy i uszczelni połączenie.

Odyn06. Byłeś szybszy

 

Najważniejsze, że podzieliśmy się wiedzą i doświadczeniem.

To forum od tego jest.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te elektroniczne tez nie daja  100%  pewnosci .mam 2 takowe i nie wiem czy to zalerzy od samej sady czy nie ,ale jak zamienie sady w nich to podaja inne temperatury .Roznica nie jest wielka ok 2 st C ( sprawdzalam wode goraca z kranu zwyklym termometrem tym jaki kolega zastosowal u siebie w wedzarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto mieć jeden dokładny, może być nawet rtęciowy i nim skalować pozostałe, w temperaturze, która nas interesuje. 0C, łatwe do uzyskania jest jednak dla nas mało przydatne, termometry różnie przekłamują w różnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a rtęciowy

chyba już nie produkują zawiera inny czynnik pomiarowy

 

 

a rtęciowy czy bimetaliczny to bubel

nie tylko trudno nimi zrobić pomiar w reprezentatywnym miejscu . (jak powiesisz "rtęciowy" w śród wędzonek  będzie  o key , bimetaliczny jak będzie miał długą sondę będziesz mierzył w miejscu reprezentatywnym będzie  o key )

O różnym rozkładzie temperatur w komorze  świadczy chociażby  zalecanie przekładania  kiji w wędzarni.

 

Termometr może być bublem ale  dlatego że jest ......... wykonany , a nie idea jego pomiaru .

 

To jak mierzono temperatury, kiedy nie było termometrów elektronicznych.......?

Na wyczucie , łapkę . Ładnie to opisał @Roger w jednym z postów (odczucie ciepła na ręce ) . Oczywiście są różnice w zależności od "łapki"  tz jej delikatności ale da radę :laugh:

 

 

naciągnąć na złącze sondy z kablem i potraktować goracym powietrzem

+zalać (wcześniej)  wejście przewodu do sondy klejem (opisane na forum)   

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

trzeba jedynie sobie końcówkę sondy (na złączeniu z kablem) zabezpieczyć żeby się woda ( przy wykorzystywaniu tego samego termometru do parzenia wyrobów) nie dostała. 

 

nie do końca rozumiem jak woda ma się dostać przez końcówkę sondy 

 

 

Zwyczajnie, jak sonda wpadnie do wody, zmarnowałem tak już 2 termometry. Dlatego końcówkę trzeba zabezpieczyć np. koszulką termo.

 

post-39848-0-30766200-1468400581_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest miejsce reprezentatywne......jakieś nowe określenie?

Mogę zrozumieć różnice temperatur w komorze o dużej długości/głębokości np 1,5m, ale przy naszych standardowych w okolicach 70 x 70 to nie ma o czym mówić.

Chyba że te parę stopni, czy nawet 10 C ma jakieś znaczenie, ale jakie?.......Żadne

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się bawić w definicje z Wiki?

Co oznacza słowo reprezentatywna, reprezentatywny i bez wiki wiem.

Tylko co to ma wspólnego z wędzarnią?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.