Czasem bywa tak, że z dnia na dzień dowiadujemy się o przybyciu gości w dniu następnym. W okresie wiosenno-letnim przygotowujemy z zasady grilla. Celem uzupełnienia smaku grillowanych mięs, warto pokusić się o zrobienie błyskawicznych ogórków małosolnych, które, zapewniam, są doskonałe.
Przeprowadziłem właśnie czwartą z kolei, udaną, próbę wykonania tej ciekawej przekąski. Jest przydatna z uwagi na to, iż ogórki możemy jeść już po niecałej dobie od ich zakiszenia.
ogorki01.jpg 108,33 KB
16 Ilość pobrań
Składniki:
1. Ogórki świeże - ok. 1,5 kg
2. Sól (jedna łyżka na 1 l wody).
3. Koper świeży (najlepiej z baldachami) - 2-3 całe rośliny.
4. Chrzan - kawałek korzenia długości ok. 4-5 cm.
5. Czosnek - 6-8 ząbków (większych).
6. Liście młodego chrzanu (2 szt.).
7. Woda do zalewy.
8. Słój z zakrętką, o poj. 3 l z dużym otworem (pozwalającym na włożenie ręki z ogórkiem)
Sposób wykonania:
1. Świeżo zerwane ogórki wrzucamy do naczynia z zimną wodą i dokładnie myjemy. Ostrym nożem obcinamy oba końce. Jeśli ogórki są duże, możemy przekroić część z nich na połowę (kroimy nie do końca - tak by obie połowy ogórka połączone były na jednym końcu). Ogórki odsączamy na durszlaku.
2. Dokładnie myjemy słój oraz pokrywkę i wycieramy do sucha.
3. Przygotowujemy przyprawy. Kawałek korzenia świeżego chrzanu obieramy ze skóry i przecinamy wzdłuż na połowę. Świeży koper myjemy i odcinamy korzenie. Czosnek obieramy i każdy ząbek kroimy wzdłuż na połowę. Świeże liście chrzanu myjemy dokładnie i osuszamy.
4. Na spód słoja kładziemy liść chrzanu i zwinięty koper (1 cały). Ugniatamy ręką. Następnie zaczynamy układać w słoju ogórki, wybierając na spód te największe. Ogórki układamy pionowo, ściśle obok siebie. Po ułożeniu pierwszej warstwy, na ogórki kładziemy 1 kawałek korzenia chrzanu i połowę przygotowanego czosnku. Warstwę przykrywamy następnym zwiniętym koprem. Układamy w ten sam sposób, drugą warstwę ogórków. Po jej ułożeniu powtarzamy dodawanie tych samych przypraw. Na wierzch kładziemy liść chrzanu.
5. Przygotowujemy zalewę. Na 3 litrowy słoik warto jest zagotować ok. 2 l wody, do której dodajemy 2 duże łyżki soli.
6. Bezpośrednio po zagotowaniu zalewy wlewamy ją do przygotowanego słoja z ogórkami. Na początek wlewamy ok. 200 ml wrzątku, aby szkło się nagrzało. Po chwili napełniamy słój zalewą tak, aby ogórki były całkowicie przykryte (z małym zapasem zalewy, która po ochłodzeniu zmniejszy nieco swa objętość).
7. Zakładamy pokrywkę (nie zakręcając jej, aby gazy powstające podczas kiszenia, miały możliwość ujścia). Słoikiem kilka razy dość energicznie przekręcamy w lewo i w prawo, by powietrze znajdujące się między ogórkami wydostało się ze słoika. Jeśli trzeba, dolewamy zalewy.
8. Słoik szybciutko stawiamy na grubej, papierowej podkładce i natychmiast bardzo dokładnie okrywamy np. grubym polarem.
9. Nie odkrywamy ocieplenia przez najbliższe 20 godzin.
Tak przygotowane ogórki są ukiszone (małosolne) po 24 godz. Jeśli chcemy zatrzymać dalszy proces kiszenia - słój wstawiamy do lodówki. Jeśli zaś chcemy go spowolnić - odkrywamy słój.
Zapewniam, że ogórki są jędrne i smaczne.
ogorki02.jpg 77,55 KB
15 Ilość pobrań
Serdecznie polecam.
PS.
Celem przyspieszenia kiszenia daję czasem do słoja kawałek skórki razowego chleba lub wlewam kilka łyżek kwasu z zakiszonych ogórków.
Zapewniam jednak, że w tym przypadku nie są to zabiegi konieczne.