Skocz do zawartości

Jagnięcina - jak peklować? Wędzić czy piec w piecu chlebowym?


Daldi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam 2 zamrożone jagnięta. Niestety wcześniej nie miałem z takim mięsem styczności.

1. Jak zapakować takie mięso? Ilość soli itp? Dodam że mięso jest w kawałkach.
2. Ile czasu peklować?
3. Po peklowaniu mięso wędzić, piec w piecu Chlebowym czy może obsmażyć na tłuszczu?


Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez EAnna
lit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdemu odpowiada smak jagnięciny...

W sposobie obróbki - jak każde inne.

Najbardziej uniwersalne będzie zrobienie kiełbasy jagnięco wieprzowej 50/50 - postępowanie takie samo jak przy normalnej recepturze na daną kiełbasę.

Kości po wycięciu mięsa ugotować - wywar jako baza do zupy, obrane z kości mięso jako dodatek do robienia pasztetu.

 

Osobiście zrobił bym udziec dojrzewający - bodajże redzet dał gdzieś przepis - no ale jak wspomniałem, nie każdemu pasuje smak samej jagnięciny.

 

Po peklowaniu możesz wędzić, piec w chlebowym ,ale jak chcesz smażyć to raczej nie pekluj....

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schab jagnięcy zostawiłbym na grilla, jest rewelacyjny.

Pozostałe mięso dobrze jest pozbawić zbędnego tłuszczu, bo to on najwięcej "pachnie".

Aby pozbyć się reszty zapachu, mięso trzeba namoczyć w mleku przez noc w lodówce.

Po namoczeniu można zapeklować jak wieprzowinę, z przeznaczeniem na kiełbasę.

Jednak mi najbardziej smakuje wersja mięsa z grilla, lub pieczona w zwykłym rondlu, natarta dużą ilością czosnku i przypraw wg uznania.

 

Dobra, młoda jagnięcina to rarytas o którego dziś ciężko.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie chciałbym spróbować samej ponieważ mnie smakuje ale nigdy jej sam nie robiłem

 

 

A czy to że będę ją rozmrażac ma wpływ na ilość soli?

 

..rozmrażanie nie ma wpływu na ilość soli..

Tak jak pisze miro - najlepsza jest z rondla , szpikowana czosnkiem i wędzoną słoniną - ja tak robię z całym karczkiem...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wpływu? Ja kiedyś peklujac mrożone mięso byłem w szoku jak chciałem obrócić mięso a tu wody nie ma.

 

 

Jednak upierałbym się przy typ peklowaniu czyli jak na razie myślę tak:

 

Najpierw wycinam zbędny tłuszcz, potem mocze w mleku przez 24h, osuszam i pekluje 3 dni na mokro jak wieprzowine z dużą ilością czosnku, następnie upieke w piecu Chlebowym. Może tak być?

 

Czy są jeszcze inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jagnię oprócz czosnku  lubi rozmaryn.... idealnie wychodzi "pieczone w rękawie" w temperaturze ok 90 st ale to trwa kilka godzin :) w zależności od wielkości porcji:)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jagnię oprócz czosnku  lubi rozmaryn.... 

A tak bardziej po cypryjsku, oregano i sól morską.  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9782-grillowanie-by-paweljack/?p=363004

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czosnku nie dawaj do peklowania, ale przed pieczeniem naszpikuj mięso świeżymi półząbkami....

I nie zapomnij polewać powstałym sosem i obracać w naczyniu......albo rękaw.

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JAgniecina lubi tez cytryne w palazeniu z czosnkiem i rozmarynem. A to daje jej rowniez kruchosc.Jesli chodzi o pieczone/rozen.

 

 A wedzona noga wg przepisu Kostka jest wspaniala, j robilam rowniez, i moim smakowalo.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek biorę się do roboty. Całego, czystego mięsa mam 26,5 kg i planuje podzielić go na dwie grupy:

A) Małe

B) grube

 

Małe kawałki po rozmrażaniu podzielę już na gotowe kawałki do podania a następnie na 24h będę je moczyl w mleku kupionym od rolnika. Następnego dnia opłukam oraz osusze mięso po czym zapekluje na sucho dodając sól, czosnek, pieprz oraz oregano. Mięso będę trzymał w chłodni i w piątek będę je piekł w piecu Chlebowym.

 

Grube- będę je peklowal również w poniedziałek ale tym razem na mokro dając 5,5% peklosoli z tymi samymi przyprawami. Po peklowaniu naszpikuje mięso słonina i będę wędzic.

 

 

Może tak zostać? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zamierzasz małe kawałki piec  to sugeruję raczej zasolić a nie peklować .

Natomiast te większe kawałki do wędzenia to będą raczej mało słone przy takim stężeniu solanki.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podnieść do 7%?

 

Ja robię solankę 8% ale pekluje dłużej, nigdy nie szpikowałam mięsa do wędzenia  . Pytanie jeszcze jak duże masz te duże kawałki bo może trzeba by nastrzyknąć .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zamierzam po raz pierwszy upiec baraninę.

Czyli należy : 24 godz. moczyć w mleku (surowym).

Następnie peklować na mokro , np. zgodnie z tabelą Dziadka . Zastosować nastrzyk ?

Powyżej koleżanka "chudziak" podaje 8% , czy to ma związek z tabelą peklowania Dziadka?

Mniejsze kawałki zasolę ale w jakiej ilości soli ? Czy tak jak do kiełbas , np. 18g/kg na 24 godz. ?

A przed pieczeniem czosnek + rozmaryn.

Bardzo proszę o radę .

Edytowane przez Bee Gees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam po raz pierwszy upiec baraninę.

Zrob wg przepisu Kostka https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8054-udziec-jagni%C4%99cy-w%C4%99dzony-wgkostka/

wielu z nas robilo jak on podaje i wspaniale wychodzi.

Edytowane przez Bee Gees

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Już nam się kończą pomysły na kolejne potrawy z młodej ok 3 miesięcznej jagnięciny.

Przepisy z naszej strony już wypróbowane prawie wszystkie. Szczególna prośba do mieszkających na południu l bo u mnie na Pomorzu nie znam zbyt dużo osób lubiących jagnięcinę.

Temat jest aktualny cały rok ...... z góry dziękuję za każdą sugestię nie tylko kiełbasianą a może i słoikową itp.

Powodzenia w szykowaniu wyrobów świątecznych !!!!!! Waga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga ja mam przynajmniej raz w tygodniu jagniecine (u nas sie mowi baranine mimo ,ze zawsze jest mieso z mlodych sztuk). Pieczenie,duszenie odpowiednie marynaty i spokojnie jemy bez obrzydzenia sobie miesa. 

 U mnie najbardziej lubia szaszlyki i to pod rozna postacia. Kolezanka znowu, zamiast robic typoweszaszlyki na patykach robi  wszystko jak do szaszlykow, tylko osobno kazdy produkt smazy( ma w nosie szykowania i nabijania na patyczki :laugh: ). BArdzo smacznie to wychodzi. A kazdy po porstu dostaje jakby zdjety z patycna szaszlyk.

 Warto tak zrobic, jadlam ,smaczne, wiadomo przyprawy  takie jakie lubisz.

 pozdrawiam,  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANNAM dziękuję za super sugestię. Koleżanki sposób jest fajny i bardzo podobny proces smażenia do kuchni azjatyckiej.Do tej pory nie miałam odwagi na ten styl więc spróbuję.  Moje podstawowe przyprawy, w różnych połączeniach i proporcjach , aby nie było ciągle tak samo to :

rozmaryn, czosnek, pieprz czarny, ocet winny,  czasem chilli, ziele ang. liść laurowy.

Bardzo jestem ciekawa jakie używa się przyprawy w Australii. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.