Skocz do zawartości

Domowe lody - przepis poszukiwany.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Annam ale to nie wina przepisu, ale zapewne mleka.....za dużo w nim wody, a mleka za mało.

 

 

 

To co to za żółtka? Podejrzewam, że jakieś badziewne kupujesz

Jajka od mamy, więc na 100% są dobre.

Sam kolor bazy jest jasno żółty i nie że śmierdzą, tylko czuć smak jajka.

Daję 3 żółtka, może za dużo?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Daję 3 żółtka, może za dużo?

Nie wiem, ile tej bazy robisz na trzech żółtkach.

W klasycznych, przedwojennych przepisach na lody śmietankowe jest 15 żółtek na 2 litry śmietanki. 

Czyli 4 żółtka na 250 ml śmietanki.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaką maszynke do lodów kupić?

Dzięki za odpowiedz :tongue:

 

Niecierpliwy jesteś.http://www.dobradieta.pl/forum/images/smiles/stroke.gif

Współcześnie sprzedawane maszynki domowe bazują na cylindrze z cieczą chłodzącą, który przed użyciem wymraża się przez kilka godzin.

Jak wyglądają - możesz pooglądać na stronach sklepów.

Wg mnie istotną sprawą jest materiał, z którego wykonane jest to naczynie.

Wszystkie tanie wersje mają cylinder aluminiowy, co szczególnie przy wkładzie owocowym jest szkodliwe dla zdrowia.

Poszukałabym maszynki z naczyniem z nierdzewki.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką maszynke do lodów kupić?
 

 JA mam breville-ice-cream-maker-the-smart-scoop. Tutaj o niej pisalam  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7143-annam-w-kuchni-robi/?p=465114

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ile tej bazy robisz na trzech żółtkach.

Tyle ile w przepisie Henia

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13245-domowe-lody-przepis-poszukiwany/?do=findComment&comment=509409

 

Może to jest tak jak z wędlinami.......nie można porównywać lodów domowych do sklepowych. :cool:

 

Kolega zapytał o maszynkę, to ja zapytam o sens jej zakupu.

Czy będzie różnica w jakości, jeśli lody zrobię w maszynce, zamiast w lodówce co jakiś czas mieszając?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bo w maszynce jest stale mieszane podczas wychładzania i zamrażania lody są bardziej kremowe i puszyste , nie ma też zmrożonych drobinek lodu. Maszynką mozesz też robić lody z dodatkiem mleka zamiast śmietany czy sorbety owocowe ;)

Z tymi wyczuwalnymi żółtkami Mirek to pokombinuj z kupnymi jajkami wtedy smak nie powinien się przebijać co do lodów stricte śmietankowych to się nie wypowiadam bo "na biało" to u mnie schodzą tylko waniliowe czasem solo czasem z bakaliami ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie można porównywać lodów domowych do sklepowych.

Można, można.

Domowe są o niebo lepsze, nie mają konsystencji budyniu i sztucznych posmaków.

Kup tanią maszynkę i zrób lody z dołączonego przepisu, np. bananowe ze śmietanką.

Pod koniec ubijania w maszynce masa bieleje i prawie "wychodzi" z pojemnika.

O jakichś kryształkach lodu nie ma mowy.

Najlepiej robić 1/2 h przed podaniem i nie przetrzymywać zbyt długo w lodówce.

Do takich bananowych możesz na końcu dodać kawałeczki czekolady.

Inna wersja to spory dodatek płatków migdałowych + jeden starty gorzki migdał lub pestka z moreli; niebo w "ustnej jamie" :D

 

 

 

Mirek to pokombinuj z kupnymi jajkami wtedy smak nie powinien się przebijać

 Co to za rada  :facepalm:

Właśnie fermowe jajka mają posmak, nieraz wstrętny, co zależy od karmy i świeżości.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anno rada taka jaki problem ... :(

Tak jak nie każdy lubi swojską kurę czy kaczkę że o mleku, maśle czy śmietanie nie wspomnę tak i jajka swojskie mają inny smak i zgodzę się tu z Mirkiem że są wyczuwalne a wręcz dominują śmietankowość domowych lodów ... mnie to pasuje a komuś może przeszkadzać ... o smakach się nie dyskutuje.

Tak na marginesie to te kupne lody nie widziały żywych żółtek a sproszkowane koncentraty to pewnie tylko te z wyższej półki ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak na marginesie to te kupne lody nie widziały żywych żółtek a sproszkowane koncentraty to pewnie tylko te z wyższej półki

Z rzadka, bo z rzadka  ale pojawiają się wytwórcy lodów z naturalnych produktów.

Jednak żółtka w masie lodowej muszą być "zaciągane" termicznie, o czym pisała Annam.

 

 

JA to bym zagotowala  mleko  i na ubite zoltka wlala dalej mieszajac. Dalej wrocilabym z tym do gara i gotowala ( anglaise) . Pozniej bym przelozyla do drugiej miski  i schlodzila,
 

Chodzi o bezpieczeństwo mikrobiologiczne wyrobu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam paru kolegów mocno siedzących w tym temacie ... do robienia lodów kupują bazę w proszku i mieszają to z wodą albo mlekiem zależnie od producenta ;)

Lody o których piszesz to niestety zapomniane dobre rzemiosło :(

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście smak pasuje, ale moja młodzież lat 14 :devil: .....czuć jajka.

A na miękko wcina, aż mu się uszy trzęsą..... :laugh:

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jaką maszynke do lodów kupić?

Dzięki za odpowiedz :tongue:

 

Niecierpliwy jesteś.http://www.dobradieta.pl/forum/images/smiles/stroke.gif

Współcześnie sprzedawane maszynki domowe bazują na cylindrze z cieczą chłodzącą, który przed użyciem wymraża się przez kilka godzin.

Jak wyglądają - możesz pooglądać na stronach sklepów.

Wg mnie istotną sprawą jest materiał, z którego wykonane jest to naczynie.

Wszystkie tanie wersje mają cylinder aluminiowy, co szczególnie przy wkładzie owocowym jest szkodliwe dla zdrowia.

Poszukałabym maszynki z naczyniem z nierdzewki.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam paru kolegów mocno siedzących w tym temacie ... do robienia lodów kupują bazę w proszku i mieszają to z wodą albo mlekiem zależnie od producenta Lody o których piszesz to niestety zapomniane dobre rzemiosło
 

 

 dziwie sie , co w kraju sie dzieje( no prawda jest ,ze dawno tam nie bylam :( ). U nas kazda firma lodziarska, taka ,ktora sie oczywiscie szanuje,( nie mam na mysli wielkich kombajnow) robia lody z jaj , smietany i mleka, jest jeszcze kilka innych dodatkow,np.glukoze( to ma wplyw na pozbywanie sie tych krysztalkow, o ktorych pisales) . Nie wspomne juz o smakach, gdzie szykuje sie wszystko od podstaw, czyli owoce czy orzechy. Jednak lody sa nagrdzane, wlasnie przez osiagniecie prawdziwego smaku.  A smakow jest na prawde wiele .

Moze po porstu musza kupujacy dojsc do tego, ze zrezygnuja z tych " mieszanych" a beda placic odrobine wiecej, a z zadowoleniem jesc  to co powinno byc nazwane lodami.

 

 Dziwie sie Roger, bo dla mnie produkty z Polski, zawsze wydawaly sie takie prawdziwe, truskawki o smaku truskawek, itd. Swiat sie zmienia

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lody o których piszesz to niestety zapomniane dobre rzemiosło

 

        Nie do końca się z tym zgodzę, że zapomniane, bowiem mam przyjemność, od wielu, wielu lat być klientem lodziarni Pani Kwiatek w Jadowie. Jakieś 60 km od Warszawy. Firma rodzinna, od pokoleń produkuje lody metodą rzemieślniczą, używając lokalnych surowców. Jeśli mam kupić lody, to jadę tam. Smak nie do opisania, po śmietankowe mogę stać z termosem i godzinę ( bo i tak bywa ).

Z pewnością nie jest to jedyny punkt na mapie kraju o dobrym, rzemieślniczym znaczeniu. Walczmy o to, by nie stał się historią, bo są jeszcze ludzie dla których kunszt i tradycja znaczy więcej niż logo i szybki szmal. Niech będą i niech trwają w tym, co robią.

Nieważne, czy lodziarz, kowal, snycerz, szewc, masarz, zegarmistrz, lub kaletnik ..

 

PS

Zauważyłem, że cytat pochodzi z postu Rogera, nie ANNAM. Za nieuwagę przy kopiowaniu przepraszam.

Edytowane przez andym

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.