Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Tijo i jego maszynka do konserw

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#41 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów
  • MiejscowośćCiemna Strona Księżyca

Napisano 08 wrz 2016 - 13:43

2atm to nie jest dużo, latać nie będziemy...

#42 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27707 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 08 wrz 2016 - 16:27

Niebawem napiszę więcej o tyndalizacji w USA. Co do autoklawów; czytam i oglądam, ale obowiązek nakazuje mi, by przestrzec wszystkich przed samoróbkami. Tutaj naprawdę nie ma żartów. Wy zrobicie, jak Wam nakazuje sumienie. ;)

Najtańszy i najpopularniejszy autoklaw domowy z pokrywą na gumowa uszczelkę, wsadem kilkunastu słoików i zamykaniem - wycięcia w pokrywie muszą wejść w wycięcia górnego brzegu naczynia (wystarczy obrócić o 90 stopni i mamy trwałe i bezpieczne zamknięcie), kosztuje ok. 90 dolarów. Warto poszukać na eBay;u lub w Amazon.

#43 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 08 wrz 2016 - 17:20

Dawno pisałem gdy został poruszony na forum temat zaprojektowania i wykonania domowego autoklawu np z KEG-a że w ten temat nie wchodzę ;)
Dziadek podszedł rozsądnie zrobił próby ciśnieniowe etc... ok udało się ... uda się drugi trzeci czy trzydziesty raz a jak za 50-ym się nie uda ? ... :(
A jak widzę takie łączenie na triclampa ... hmmm no cóż wolnoć Tomku w swoim domku.
Zanim coś takiego zmajstrujecie pomyślcie 4 razy ... i proszę nie piszcie że to tylko 2-3 bary ... że jest zawór bezpieczeństwa ... bo to Q... nic nie zmienia.

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 08 wrz 2016 - 17:21

#44 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 08 wrz 2016 - 19:12

Dawno pisałem gdy został poruszony na forum temat zaprojektowania i wykonania domowego autoklawu np z KEG-a że w ten temat nie wchodzę ;)
Dziadek podszedł rozsądnie zrobił próby ciśnieniowe etc... ok udało się ... uda się drugi trzeci czy trzydziesty raz a jak za 50-ym się nie uda ? ... :(
A jak widzę takie łączenie na triclampa ... hmmm no cóż wolnoć Tomku w swoim domku.
Zanim coś takiego zmajstrujecie pomyślcie 4 razy ... i proszę nie piszcie że to tylko 2-3 bary ... że jest zawór bezpieczeństwa ... bo to Q... nic nie zmienia.

Tapniete z GT-I9500

Więc moi drodzy!!

Stanowczo odradzam komukolwiek robie nia Autoklawu z keg-a ponieważ:

-żle pospawany keg może się rozszczelnić i dojdzie do poparzenia parą wodną a to jest gorsze jak wodą...

-źle zabezpieczony dekiel wkładany od góry może wyskoczyć i kogoś uderzyć....czasami niefortunne drobne uderzenie jest śmiertelne...

U mnie sprawa wygląda następująco...

Kołnierz do keg-a to nie byle co tylko atestowany dekiel z podwójnej blachy nierdzewnej + do tego oryginalnie dopasowany kołnierz stosowany (dekiel i kołnierz to komplet) w ciśnieniach dochodzących do 50atn....

Kołnierz wspawywany jest w profesjonalnym zakładzie który na codzień zajmuje się profesjonalnym spawaniem(RTG itd...)

Póki co  mój autoklaw ma 3 zabezpieczenia: zawór spustowy, manometr i termometr

Dodatkowym zabezpieczeniem które będzie zastosowane(jak już do mnie dojedzie) niezależny 2kanałowy pomiar temperatury cyfrową sondą DS18B20 dołączoną do procesora atmega(po przekroczeniu temp 123st C zawór elektromagnetyczny odetnie dopływ gazu do taboretu)

Zastanawiam się tylko nad dołożeniem drugiego zaworu na wszelki wypadek...

Ciśnienie robocze  keg-a z piwem to 2,5bara, beczki są testowane wartością ponad 10 razy większą....także proszę o rozwagę...

Użytkownik tijo edytował ten post 08 wrz 2016 - 19:15

#45 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów

Napisano 08 wrz 2016 - 19:49

Kolego nie szalej z tymi szyderstwami ... Ok .. ;)
Pogadaj z ojcem zanim cokolwiek więcej napiszesz bo się pogniewamy ;)

PS
Zanim dostaniesz to ustrojstwo w ręce będzie jeszcze przerobione tak żebyś używał w miarę spokojnie.

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 08 wrz 2016 - 19:49

#46 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 08 wrz 2016 - 19:55

Kolego nie szalej z tymi szyderstwami ... Ok .. ;)
Pogadaj z ojcem zanim cokolwiek więcej napiszesz bo się pogniewamy ;)
....

ze względu na ojca no comment!!

#47 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów

Napisano 08 wrz 2016 - 20:03

A prosiłem kolego porozmawiaj zanim napiszesz ... :(

PS
Gadałem dzisiaj z Andrzejem ponad 2 godziny na ten temat ... ale widzę że Twój Bóg jest mądrzejszy ... tylko przez duży szacunek dla Twojego taty nie napiszę nic więcej a mam nadzieję że kiedyś to docenisz ;)
Swoją drogą podziwiam to że pozytywnie i rodzinnie zaraziłeś się "dobrymi zarazkami" ... tak trzymaj ;)

Tapniete z GT-I9500

#48 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 08:21

A prosiłem kolego porozmawiaj zanim napiszesz ... :(

...

Po co kłótnie, po co waśnie, zaraz wszystko Ci wyjaśnie!!

Otóż przy Twoim zabezpieczeniu temperatura i ciśnienie może wzrosnąć do ogromnych wartości...i obawiam się że w "kryzysowej" sytuacji mogło by dojść do silnego poparzenia twarzy...

Przy zabezpieczeniu mojego rodzaju nie ma możliwości aby temperatura wzrosła powyżej ustalonej temperatury(powiedzmy zadana 124st C). Mało tego jestem w stanie sobie podłączyć pod owy sterownik dowolne urządzenie sygnalizujące: od brzęczyka po koguta jak na liniach produkcyjnych....

Ja uważam że Bóg jest jeden i bardzo Cię proszę nie mieszaj go w nasze przepychanki...forum jest po to by wymieniać doświadczenia, doradzać, pomagać...a nie po to by mówić: to jest źle, zrób jak ja każę, jestem mądrzejszy...

Jeżeli w którymkolwiek miejscu wcześniej Cię uraziłem to po prostu napisz, ja to usunę...

Użytkownik tijo edytował ten post 09 wrz 2016 - 08:26

#49 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 08:36

Otóż przy Twoim zabezpieczeniu temperatura i ciśnienie może wzrosnąć do ogromnych wartości...i obawiam się że w "kryzysowej" sytuacji mogło by dojść do silnego poparzenia twarzy...

Nie bardzo wiem o czym Ty do mnie rozmawiasz ... i o jakim "moim zabezpieczeniu mówisz"  :(  

Zastanów się co strzeli najpierw gdy nie daj Boże nie zadziała zawór bezpieczeństwa i gwałtownie wzrośnie ciśnienie i temperatura ... weź sobie pod uwagę powierzchnie na którą te elementu oddziałują  i sposób uszczelnienia kołnierza .... co walnie jak przegrzejesz samochód (analogiczne ciśnienia i temperatury w układzie) ...  ?

To pytanie retoryczne dla mnie to EOT ... ;) 

#50 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 09:08

o tej uszczelce którą ma wypchnąć...w razie niezadziałania zaworu...

w poście 44 napisałem:
...Dodatkowym zabezpieczeniem które będzie zastosowane(jak już do mnie dojedzie) niezależny 2kanałowy pomiar temperatury cyfrową sondą DS18B20 dołączoną do procesora atmega(po przekroczeniu temp 123st C zawór elektromagnetyczny odetnie dopływ gazu do taboretu)...

w moim przypadku nie ma możliwości wzrostu temp.powyżej zadanej...

A tak wyszła moja pierwsza konserwa...smak zacny a i galaretka pyszna...

Załączone pliki

Użytkownik tijo edytował ten post 09 wrz 2016 - 08:53

#51 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 27707 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 09 wrz 2016 - 09:23

Jestem przeciwnikiem budowy takich wynalazków domowym sposobem, ale mam nadzieję, że w tym przypadku Andrzejek czuwa. :D

Użytkownik Maxell edytował ten post 09 wrz 2016 - 09:24

#52 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 09:34

Jestem przeciwnikiem budowy takich wynalazków domowym sposobem, ale mam nadzieję, że w tym przypadku Andrzejek czuwa. :D

@Maxell-ku oj uwierz że czuwa...nie pozwoliłby narażać życia i zdrowia...

#53 andriu53

andriu53

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 149 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 09 wrz 2016 - 12:50

, ale mam nadzieję, że w tym przypadku Andrzejek czuwa. :D

Oj czuwa , czuwa, może nie tak czuwam jak przypatruję się dyskusji i bardzo mnie ciekawi jak się to zakończy!!!!

#54 Henio

Henio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3413 postów
  • MiejscowośćGdańsk Nowy Port

Napisano 09 wrz 2016 - 19:44

Oj czuwa , czuwa, może nie tak czuwam jak przypatruję się dyskusji i bardzo mnie ciekawi jak się to zakończy!!!!

Oby nie w tym temacie

https://wedlinydomow...0-zapal-świecę/

#55 szaja

szaja

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 434 postów
  • MiejscowośćE-g

Napisano 09 wrz 2016 - 20:28

Z racji profesji, którą się zajmuję, korzystam z takich i podobnych urządzeń, mam do nich duży respekt, wiem jak wygląda domek jednorodzinny po wybuch takiej samoróbki. Oczywiście tu ciśnienia są nieporównywalnie większe, ale chciałbym zwrócić uwagę na zabezpieczenia.poniżej opis.

Moim zdaniem, nikt też nie zwraca uwagi na dość ważny element autoklawu samoróbki, na korpus. W amatorskich warunkach nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy materiał z którego jest zrobiona przykładowa bańka po mleku nie ma skazy materiałowej, której nie widać gołym okiem. To , że 'pokrywka"  wytrzyma 50 at. nie znaczy, że korpus wytrzyma 1 at. To tak jak z odlewami odśrodkowymi, jeżeli wirująca forma jest zalewana płynnym metalem o odpowiednio wysokiej tem. wtedy wychodzi odlew o odpowiedniej jednolitej strukturze , jeżeli jest temp. za niska tworzy się coś w rodzaju "sękacza" z zewnątrz jest wszystko ok. z zewnątrz. To samo jest z blachami walcowanymi. Więc zalecam więcej rozsądku z urządzeniami ciśnieniowymi wysokotemperaturowymi, bo może się okazać, że konserwy będą konsumowane na stypie.

-Poniżej autoklaw do bursztynu.

Dane techniczne Autoklawu

Pojemność - 24 Litry
Ciśnienie Robocze - 100 bar
Temperatura maksymalna - 250 C
Moc grzałek - 9,0 KW
Zasilanie - 400 V
Waga - 24,5 kg
Certyfikat zgodności wydany przez
Urząd Dozoru technicznego Nr-       1433

Wyposażenie i budowa

1) Podwójny system kontroli i zabezpieczenia ciśnienia oraz zaworów bezpieczeństwa z atestem UDT z  atestowanymi wymiennymi wkładkami
    a) podstawowy pomiar ciśnienia wyskalowany w 0,1 bar.
    b) dodatkowy obwód zabezpieczenia przed przekroczeniem
         niskiego i wysokiego ciśnienia.
2) Podwójny system kontroli i regulacji temperatury z dodatkowym obwodem zabezpieczenia.
    a) indywidualny pomiar temperatury każdej grzałki możliwością wyrównania temperatury 
         w zbiorniku.
    b) dodatkowy niezależny obwód zabezpieczenia przed przekroczeniem temperatury w zbiorniku.
3) Nowoczesna, bezpieczna konstrukcja polegająca na połączeniu zbiornika z pokrywą przez kołnierz szyjkowy.
4) Zawór bezpieczeństwa, manometr, przetwornik ciśnienia zamontowane na ramieniu schładzającym z zaworem spustowym nieczystości.
5) Ośmiokątna otwierana w połowie obudowa z łatwym dostępem do grzałek, czujników 
      teperatury i izolacjii.
6) Podstawa autoklawu jest wyposażona w układ jezdny
7) Sterowanie autoklawem za pomocą dotykowego panelu umieszczonego na obudowie zbiornika
     lub na odrębnej obudowie mocowanej na ścianie (opcja na życzenie zamawiającego.)
8) Panel sterujący autoklawem renomowanej firmy kanadyjskiej z wyłącznikiem awaryjnym.
9) Korpus autoklawu poddawany procesowi pasywacji

Załączone pliki

Użytkownik szaja edytował ten post 09 wrz 2016 - 20:32

#56 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 20:54

Tijo i tak wie lepiej więc OK ... Panowie szkoda prądu .. ;)

Tapniete z GT-I9500

#57 tijo

tijo

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 70 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 21:33

@roger

A Ty jesteś mądrzejszy od TV jak to co niektórzy powiedzieli...Pozdrawiam...

Z racji profesji, którą się zajmuję, korzystam z takich i podobnych urządzeń, mam do nich duży respekt, wiem jak wygląda domek jednorodzinny po wybuch takiej samoróbki. Oczywiście tu ciśnienia są nieporównywalnie większe, ale chciałbym zwrócić uwagę na zabezpieczenia.poniżej opis.

Moim zdaniem, nikt też nie zwraca uwagi na dość ważny element autoklawu samoróbki, na korpus. W amatorskich warunkach nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy materiał z którego jest zrobiona przykładowa bańka po mleku nie ma skazy materiałowej, której nie widać gołym okiem. To , że 'pokrywka"  wytrzyma 50 at. nie znaczy, że korpus wytrzyma 1 at. To tak jak z odlewami odśrodkowymi, jeżeli wirująca forma jest zalewana płynnym metalem o odpowiednio wysokiej tem. wtedy wychodzi odlew o odpowiedniej jednolitej strukturze , jeżeli jest temp. za niska tworzy się coś w rodzaju "sękacza" z zewnątrz jest wszystko ok. z zewnątrz. To samo jest z blachami walcowanymi. Więc zalecam więcej rozsądku z urządzeniami ciśnieniowymi wysokotemperaturowymi, bo może się okazać, że konserwy będą konsumowane na stypie.

-Poniżej autoklaw do bursztynu.

Dane techniczne Autoklawu

Pojemność - 24 Litry
Ciśnienie Robocze - 100 bar
Temperatura maksymalna - 250 C
Moc grzałek - 9,0 KW
Zasilanie - 400 V
Waga - 24,5 kg
Certyfikat zgodności wydany przez
Urząd Dozoru technicznego Nr-       1433

Wyposażenie i budowa

1) Podwójny system kontroli i zabezpieczenia ciśnienia oraz zaworów bezpieczeństwa z atestem UDT z  atestowanymi wymiennymi wkładkami
    a) podstawowy pomiar ciśnienia wyskalowany w 0,1 bar.
    b) dodatkowy obwód zabezpieczenia przed przekroczeniem
         niskiego i wysokiego ciśnienia.
2) Podwójny system kontroli i regulacji temperatury z dodatkowym obwodem zabezpieczenia.
    a) indywidualny pomiar temperatury każdej grzałki możliwością wyrównania temperatury 
         w zbiorniku.
    b) dodatkowy niezależny obwód zabezpieczenia przed przekroczeniem temperatury w zbiorniku.
3) Nowoczesna, bezpieczna konstrukcja polegająca na połączeniu zbiornika z pokrywą przez kołnierz szyjkowy.
4) Zawór bezpieczeństwa, manometr, przetwornik ciśnienia zamontowane na ramieniu schładzającym z zaworem spustowym nieczystości.
5) Ośmiokątna otwierana w połowie obudowa z łatwym dostępem do grzałek, czujników 
      teperatury i izolacjii.
6) Podstawa autoklawu jest wyposażona w układ jezdny
7) Sterowanie autoklawem za pomocą dotykowego panelu umieszczonego na obudowie zbiornika
     lub na odrębnej obudowie mocowanej na ścianie (opcja na życzenie zamawiającego.)
8) Panel sterujący autoklawem renomowanej firmy kanadyjskiej z wyłącznikiem awaryjnym.
9) Korpus autoklawu poddawany procesowi pasywacji

@szaja

Korpus Keg-a przy normalnej pracy jest obciążony ciśnieniem 2,5Bar-a, a z racji Twojej profesji chciałbym zapytać jakim ciśnieniem testują taki keg skoro ma on atest na 2,5Bar-a? i nie ma tu zgryźliwości żadnej...tylko chciałbym potwierdzenia kolegi z browaru który przekazał mi swoją wiedzę na ten temat i opowiadał o 50Bar

Użytkownik tijo edytował ten post 09 wrz 2016 - 21:57

#58 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7223 postów

Napisano 09 wrz 2016 - 21:36

Niech Twoje ściany będą mocne tak jak gęba mądralo ... a Ty dorównaj ojcu w doświadczeniu ... wtedy młody człowieku porozmawiamy ... jak dożyjesz ... ;)
Baw się dobrze i definitywnie eot ...

Ps
Nie sprowokujesz mnie do ani jednego posta w tym temacie ... żyj pięknie i ... dopisz sobie co chcesz ...

Atest na 2, 5 wytrzymuje 50 ...
Młodu czlowieku najwyższy współczynnik bezpieczeństwa fla zabezpieczeń osobowych to 10, windy mają 6-8 ... zmień fachowca albo lekarza ;)

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 09 wrz 2016 - 21:40

#59 ZLeP

ZLeP

Weteran

• Użytkownicy
  • 1279 postów
  • MiejscowośćStare Sioło

Napisano 09 wrz 2016 - 21:40

Keg ma bezpiecznik, który trzeba zaspawać. Jest to takie wybite kółeczko o średnicy kilkunastu milimetrów. Jest to celowe osłabienie, aby ewentualne rozszczelnienie było przy niskim ciśnieniu.

Niestety przy przegrzanej parze takie rozszczelnienie jest bardzo niebezpieczne. Powyżej 100C i rozszczelnieniu cała woda bardzo gwałtownie wyparowuje.

Użytkownik ZLeP edytował ten post 09 wrz 2016 - 21:41

#60 szaja

szaja

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 434 postów
  • MiejscowośćE-g

Napisano 09 wrz 2016 - 21:44

A Ty jesteś mądrzejszy od TV jak to co niektórzy powiedzieli...Pozdrawiam...

Arogancja i zarozumiałość dyskwalifikuje Cię z dalszej dyskusji. Czytaj ze zrozumieniem, ja nie produkuję tych urządzeń tylko z nich korzystam

Bez odbioru.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych