Skocz do zawartości

Peklowanie bez przekładania mięska (?)


rademar

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

najekonomiczniej i bezpiecznie, będzie ilość 0,4 litra na 1kg.
i pod lekkim przykryciem solanki. Biorąc pod uwagę ilość peklowanego mięsa i i ilość zalewy odpowiada 4% do 5 % zalewy i luzem 'pływające mięsko. Wszystko się zgadza, ale nie za bardzo. Problem stanowią bakterie i drobnoustroje. Chociaż dla mięska słoność i itd wychodzi tak samo, to dla niechcianych bakterii limit wody do ilości solanki znacznie przeszkadza rozwojowi. Tu jest ten właściwy problem. mniejsza ilość solanki większe stężenie, mniej bakterii i odpowiedni smak. Podobnie jest z wędzeniem. Często pekluję "na sucho' i rzeczywiście jest inny smak inne przechowanie itd. Owszem można peklować na różne sposoby typowo pod "smak" olewając technologię przetwórstwa. tylko należy spełnić kilka podstawowych warunków. czystość naczyń, wody, pozyskanie odpowiednie surowca, warunki przechowywania itd itp.

Jeszcze należy zastanowić się nad podstawowym słowem  - czystość co oznacza. I tu jest temat wielu niepowodzeń, czyli jak zachować odpowiednie warunki sanitarne podczas produkcji. Maxell temat rzeka, szukaj chętnego do wykładów,  ponieważ ważne i mało poruszane.    

.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.dlaczego mocne roztwory nie przykrywaja miesa ?
 ponieważ nie należy peklować w wanie. A tak poważnie, do peklowania są przeznaczone odpowiednie naczynia umożliwiające użycie odpowiedniej ilości solanki. 0,4 / 1 kg więc solanka musi pokryć wypełnienie pomiędzy wyrobami i przykryć surowiec czyli z wyboru wychodzi naczynie kształcie walca. Przy innych naczyniach jest to nie możliwe.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Już z własnego doświadczenia wiem, że:

 

Przeczucie mi mówi, że jak zrobie solankę o odpowiednim stężeniu to bez względu czy będzie jej 1 litr czy 3 litry to mięso i tak przyjmie tyle samo peklosoli, 

 przeczucie mówi Ci źle!!! Sam tak kiedyś myślałem, wędzonki wychodziły mi raz małosolne raz za bardzo słone - jak się udało.

Zastanawiałem się qwa czemu tak się dzieje skoro stężenie procentowe na litość zawsze takie samo.

Ilości solanki miałem różne, czasem zalewałem więcej czasem mniej pilnując jedynie tego żeby mięso nie wystawało ponad solankę ale nigdy nie robiłem wg proporcji 1kg mięsa i 0,4 wody.

Mięso co mi się w lodówce pekluje od czwartku to też loteria będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanawiałem się qwa czemu tak się dzieje skoro stężenie procentowe na litość zawsze takie samo.

A teraz już wiesz? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta matematyka.

1kg mięsa + 4kg solanki 10% = 400g soli na 5 kg (mięso + solanka).

4kg mięsa + 1kg solanki 10% = 100g soli na 5 kg.

Mięso z której solanki będzie bardziej słone?

To na pewno loteria?

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No bardziej słone będzie mięso z solanki pierwszej

1kg mięsa + 4kg solanki 10% = 400g soli na 5 kg (mięso + solanka).


[Dodano: 29 sty 2017 - 10:23]
To na pewno loteria?

 

Tak, na pewno jest to loteria bo bez względu na to czy wkładam mięso do solanki czy zalewam mięso solanka zazwyczaj tej solanki jest tyle ile m i się uleje. Czasem mięso jest 5cm pod powierzchnią czasem na równo zalane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać z przykładu który powyżej podałem wędliny będą o całkowicie innej słoności, mimo iż w obu przypadkach zastosowaliśmy identyczne stężenie solanki i taki sam czas peklowania.

Dlatego ktoś mądry stwierdził, że do 1kg mięsa wystarczy 0,4l solanki i dla tego stosunku opracował tabele.

Można dać więcej solanki? Można. Ale trzeba samemu przeliczać stężenie, czy też eksperymentować, bo tabele tego nie uwzględniają.

Edytowane przez Bee Gees
wg.zgłoszenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jest na forum, ale wrzucę jeszcze raz.

 

post-39755-0-97259500-1485686326_thumb.jpg

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za ciosem...

Ja zawsze jak pekluje to robię to w wiaderku. W wiaderku(wiaderkach) okrągłym do spożywki.

Powiedzcie w czym jest najlepiej peklować tak, żeby mięso się ułożyło w taki sposób żeby weszło jak najmniej solanki..to znaczy żeby starczyło te 0,4litra na 1kg mięsa. Zastanawiam się nad kupnem pojemników GN ale nie metalowych. Pojemników dopasowanych do wymiarów szuflady w lodówce. Tak aby jeszcze optymalniej wykorzystać przydzieloną mi przestrzeń w lodówce.


[Dodano: 29 sty 2017 - 20:43]

Qrde, te pojemniki mają nawet ociekacze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby mięso się ułożyło w taki sposób żeby weszło jak najmniej solanki..to znaczy żeby starczyło te 0,4litra na 1kg

:) wiadra fermentacyjne 20l i/lub 30l na nastrzyk (bo strzykam) mam oddzielną solankę również około 9%.

Na górę kładę talerz płaski, taki jaki wejdzie w wiadro :)

Edytowane przez ziezielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zacytuję, żeby nie było niedomówień...

 

A ja tylko czekam, kto założy temat: "Peklowanie bez ... mięsa". :D :D :D

Miszczunio!!! ...Jesteś!  

Aż się uśmiałem ..... bo może ktoś na to wpadnie....  :D  :D  :D

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.