Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Zakup półtuszy wieprzowej - coś się zmieniło w przepisach?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 06 gru 2016 - 13:08

Witam Wszystkich!

Przymierzam się do zakupu pierwszej blondynki.

Dzisiaj w rozmowie z jednym gospodarzem dowiedziałem się "dziwnej" dla mnie rzeczy.

Powiedzcie jak mrozicie mięso po podziale?

Uw gospodarz ostrzegł mnie aby nie mrozić od razu mięsa świeżego (nie chodzi o ciepłe po ubiciu).

Gdy zapytałem dlaczego, to powiedział że jeżeli zamrożę świeże mięso to po miesiącu, gdy będę rozmrażał, to mięso będzie śmierdziało "starym mięsem".

Aby dłużej zachować świeżość poradził aby przed mrożeniem potrzymać z 2-3 dni w lodówce lub zapeklować je (i też potrzymać 2-3 dni bez mrożenia).

Co o tym myślicie?

#22 Bagno

Bagno

Uzależniony od forum

• Technolog Wędzarniczej Braci
  • 4088 postów
  • MiejscowośćMazowieckie

Napisano 06 gru 2016 - 17:55

Mięso do mrożenia powinno być dojrzałe. Okres dojrzewania to 2-3 dni w warunkach chłodniczych. Jeśli mięso po uboju bedzie przechowywane w wyższej temp. np 10 C to czas dojrzewania ulegnie skróceniu.

W opisanym przypadku przez kol. Wróbel75 wolałbym zamrozić mięso świeże ( dojrzałe) niż peklować i zamrażać.

Użytkownik Bee Gees edytował ten post 06 gru 2016 - 19:59
edycja wg.zgłoszenia

#23 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 08 gru 2016 - 09:39

zamrozić mięso świeże ( dojrzałe)

No właśnie ja też zamierzam mrozić nie peklowane. Tylko nie wiedziałem o tym dojrzewaniu.

Dzięki bardzo za pomoc.

#24 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 08 gru 2016 - 11:14

To jak już jestem przy tym temacie, to zapytam jeszcze o jedno. A jak się ma świeże mięso a peklowanie na mokro? Czekać aż dojrzeje i dopiero do wiadra z zalewą czy można od razu świeże (schłodzone) zacząć peklować?

Jest w ogóle gdzieś u nas temat typowo o obchodzeniu się z mięsem zaraz po uboju? (właśnie te niuanse typu dojrzewanie itp)

#25 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26298 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 08 gru 2016 - 12:22

Poczytaj Akademię Dziadka. Właśnie tam, Dziadek przedstawia sposoby obchodzenia się z mięsem, z jakimi głównie na wsi mamy styczność.  Poza tym, na forum jest masa materiałów na temat dojrzewania mięsa.

Jesli mięso kupujesz w sklepie lub ubojni, to z zasady jest ono już własciwie przygotowane do dalszej obróbki.

#26 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 08 gru 2016 - 12:52

Maxell może i jest masa materiałów ale od ponad dwóch lat czytam w miarę regularnie tematy i nigdzie się z tym nie spotkałem.

Stąd zaskoczenie gdy mi to ten Pan powiedział. Fakt że do tej pory jak coś robiłem to z mięsa sklepowego i pogłębiałem wiedzę tylko z tematów które mnie akurat interesowały (konkretne wyroby) tak jak teraz "wchodzę poziom wyżej" i kupuję pierwszy raz całego tucznika to zainteresowałem się jego obróbką. Pościągałem już materiałów jak poklasyfikować mięso itd ale nigdzie jak dotąd nie spotkałem się z tym dojrzewaniem. Ba, do poniedziałku nie wiedziałem że mięso w ogóle dojrzewa (więc nawet bym nie szukał tego zagadnienia)  I myślałem że to herezja chłopa  :laugh:  :blush:

#27 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26298 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 08 gru 2016 - 13:19

Akademia Dziadka część I - "Ubój tucznika":

cyt.: "...Obmyjemy teraz całą tuszę i przetniemy ją siekierą lub tasakiem przez środek kręgów grzbietowych tak by można było wyjąć rdzeń który zaraz po rozcięciu usuwamy z półtusz. Po tej operacji obmywamy jeszcze raz półtusze i musimy schłodzić mięso.

ub36.jpg
W tym przypadku natura przyszła z pomocą. Lekki przymrozek, temperatura w okolicach 0 st.C i lekki wiaterek robi doskonałą robotę.
I tak, jak to widać na ostatnim zdjęciu, nasza" oprawiona świnka, powisiała do wieczora, w sumie 6 godz.

ub38.jpg
Następnie powędrowała do piwnicy na stoły, by do końca mięso się wychłodziło i w czasie tego chłodzenia zakończyło okres dojrzewania.

Autor: Dziadek"

To pierwsze z brzegu. Bardzo dużo na ten temat znajdziesz w działach: mięso i tradycja.

#28 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 08 gru 2016 - 14:10

Tak jak pisałem, nie czytałem tego bo znalazłem przepis na wędlinę, kupiłem mięso w sklepie lub ubojni i robiłem wyrób. Teraz po jednym "małym" wypadku z wrzodem postanowiłem kupować mięso od gospodarza i stąd kolejne pytania i nowa wiedza. A na razie pościągałem i podrukowałem trochę Twoich materiałów ze starych książek i tak naprawdę skupiłem się na tym jak podzielić prosiaka na kawałki. I stąd ten zonk o dojrzewaniu. :blush:

Ale widzę że zaczynam od Akademii Dziadka.

Dzięki :)

#29 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26298 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 08 gru 2016 - 14:44

A na razie pościągałem i podrukowałem trochę Twoich materiałów ze starych książek

Naszych materiałów Kolego Wróbel, naszych. :D ;)

#30 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 08 gru 2016 - 14:57

Miałem na myśli Twoją pracę którą doceniam.

Ale masz rację praca była Twoja ale materiały są już NASZE! :D .

#31 sękacz

sękacz

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 203 postów

Napisano 25 gru 2016 - 19:52

Można ubić trzeba zgłosić 24h przed planowanym ubojem Powiatowemu Inspektoratu Wet i zgłosić do lekarza weter z terenu który zrobi badanie przed i poubojowe. Należy także zgłosić w ARiMR w ciągu 24h jeśli gosp jest na terenie występowania lub zagrożony ASF. W niektórych powiatach mogą wymagać osoby przeszkolonej z certyfikatem uboju a w niektórych wystarczy że gosp ma np 5lat gospod i imię to zrobić. Poltusz teoretycznie sprzedać nie może ale ...

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#32 wróbel75

wróbel75

Weteran

• Użytkownicy
  • 1283 postów

Napisano 27 gru 2016 - 13:41

osp ma np 5lat gospod i imię to zrobić

A jak jest bezimienny? :laugh: