Skocz do zawartości

[Vademecum domowego masarza][Rozdział VIII] Państwa uwagi odnośnie przedstawionego materiału


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj mozna przedstawiać swoje uwagi i wnioski odnośnie opracowywanego Vademecum. Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie Vademecum  jak chcesz stworzyć  może stać się swoistą " biblią wędzarniczą"  tylko pytanie czy ma obejmować wiedzę od opisu higieny przy pracy z lat 50 tych  - czy też dostosowana  do czasów współczesnych bez dużego balastu starych opisów. Zastanawiałem się, czy i to jest trudne (oprócz ogromu pracy) możliwości podziału 1. Początkujący 2. Zaawansowani . Czy i w jakim zakresie  (biorąc pod uwagę przepisy unijne o uboju) ująć rozbiórkę tusz ? . Śledząc forum - dużo dyskusji jest na temat peklowania, mało jest wiedzy nt. prawidłowej klasyfikacji mięsa- (pomimo  istniejących opisów). Bardzo dobrym pomysłem są zdjęcia z obecnych sprzętów. A może tak przygotować Vademecum - by wydać taką książkę? to tak na szybko

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vademecum ma obejmować zarówno lata wcześniejsze, jak i współczesne choćby dlatego, że teraz żyjemy, ale korzystamy z przepisów z ubiegłego wieku. To mają być krótkie, ale obrazowe informacje i w tym kierunku idę.

Co do BHP przy produkcji mięsa dawniej i dziś, to na pewno cel jest jeden i dlatego postaram się odszukać ten złoty środek.

Musi być na naszym forum materiał, który zaspokoi przynajmniej połowę zapotrzebowania na wiedzę dla początkujących, a nam ułatwi pracę i ograniczy powstawanie tematów o podobnym charakterze.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Musi być na naszym forum materiał, który zaspokoi przynajmniej połowę zapotrzebowania na wiedzę dla początkujących

 

Jeżeli to Vademecum ma być głównie dla początkujących to moim zdaniem za dużo w tym pierwszym rozdziale informacji i wiedzy nazwijmy to "zbędnej" której początkujący nie szuka :( 

Gdy będzie miał przez to przebrnąć szukając tego co go interesuje zwyczajnie sobie odpuści i zada pytanie na forum tak jak to się odbywa do tej pory mimo istnienia "Akademii Dziadka" i całego zestawu wątków w dziale dla początkujących.

Myślę że napalonego początkującego w pierwszej chwili mało interesują rozbiory półtusz czy zmiany fizyko-chemiczne zachodzące w mięsie podczas peklowania ... on chce wiedzieć jakie mięso ma kupić w mięsnym za rogiem, ile dać wody ile peklosoli żeby zacząć jeść smacznie i "zdrowo" tutaj znalezienie złotego środka między informacjami niezbędnymi a wiedzą "szukana" będzie karkołomnym wyzwaniem. Myślę że najlepszym z możliwych pomysłów będzie zrobienie dwóch wersji jedna to tak naprawdę krótkie i szybkie informacje niezbędne w pigułce coś jak moja "ściągawka"  a wersja druga to już wersja rozszerzona dla dociekliwych lub tych po kilku "pierwszych razach" .  

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę że napalonego początkującego w pierwszej chwili mało interesują rozbiory półtusz czy zmiany fizyko-chemiczne zachodzące w mięsie podczas peklowania ... on chce wiedzieć jakie mięso ma kupić w mięsnym za rogiem, ile dać wody ile peklosoli żeby zacząć jeść smacznie i "zdrowo" tutaj znalezienie złotego środka między informacjami niezbędnymi a wiedzą "szukana" będzie karkołomnym wyzwaniem. Myślę że najlepszym z możliwych pomysłów będzie zrobienie dwóch wersji jedna to tak naprawdę krótkie i szybkie informacje niezbędne w pigułce coś jak moja "ściągawka" a wersja druga to już wersja rozszerzona dla dociekliwych lub tych po kilku "pierwszych razach" .
  starałem się powiedzieć podobnie w delikatny sposób :) - to jak z encyklopedią - kto z nas ją przeczytał? - nikt - każdy szuka prostszych rozwiązań.  Ale są to nasze własne zdania - Maxell - zrobi wg własnej idei - i na pewno też dobrze.

To są nasze uwagi - dziwi mnie tylko że tak mało - biorąc pod uwagę ilość przeglądających :)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger, przeczytaj spis treści (szczególnie najistotniejszą tematykę - produkcję wędlin i wyrobów wędliniarskich) i spróbuj choć teoretycznie opracować takie Vademecum dla "nowego". Przechodząc do produkcji np. kiełbasy krakowskiej (przy wykorzystaniu receptur), schody zaczną się już przy doborze mięsa wg rodzaju i klasy. Jesli tego nie podasz wcześniej, zaraz zaczną się po raz kolejny powtarzane pytania. Spis treści jest interaktywny, co pozwala każdemu na wybranie tematu, jaki go interesuje. To samo jeśli chodzi o proces peklowania. Podstawy muszą być podane po to, by wyjasnić samo zjawisko np. zamiany azotanu w azotyn, lub dlaczego do peklowania uzywamy tych związków.

Opracowałem elementarz, ale mimo ogromu pracy jaką trzeba było w to włożyć, choć zawiera prawie wszystkie odpowiedzi, nie jest jak widać zbyt interesujący.

Pamiętajmy, że mamy już Akademię Dziadka, a proponowane opracowania są i maja być jedynie jej uzupełnieniem.

Wstrzymuje sie zatem z przygotowywaniem dalszego materiału do czasu, aż ustalimy sobie tutaj jak miałby on Waszym zdaniem wyglądać.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Robertem I Waldkiem. Żartobliwie mówiąc można zastosować metodę "kija i marchewki". Marchewka powinna być krótka, żeby "pacjenta utopić w temacie i żeby zassał bakcyla", a potem kij, żeby wiedział ile jeszcze powinien się uczyć i dlaczego tak robić powinien.

 

P.S. W międzyczasie Maxell napisał swój post, chodzi mi o to by była krótka informacja, aby nowy forumowicz, mógł zrobić swoja pierwszą wędzonkę, A potem jak wpadnie w nałóg lub "po uszy" to, "pójdź dziecię, ja Cie uczyć każę". Dla "świeżaka" Akademia Dziadka jest zbyt obfita, lepszy byłby opis, jak zrobić choćby polędwicę. I to według mnie powinien być pierwszy rozdział, choćby pod tytułem, "Jeśli nigdy nie wędziłeś zrób to, jak posmakuję, czytaj dalej".

Edytowane przez waro58

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku oczywiście przeczytałem spis treści dlatego właśnie napisałem poprzedni post ... ;) 

To opracowanie kompleksowe i jeśli będzie ukończone to z pewnością zawrze w sobie większość wiedzy porozrzucanej gdzieś po forum często trudnej do odnalezienia.

Broń Boże nie piszę o tym że takie kompleksowe opracowanie jest niepotrzebne, piszę jedynie że początkujący z tego po prostu nie skorzysta bo przerazi go sam przywołany spis treści.

 

Ale OK idźmy dalej ... większość informacji potrzebnych na "dzień dobry" nowemu hobbiście można zawrzeć w kilku tabelkach mieszczących się na kilku stronach ... to będzie choćby wstępna podstawowa klasyfikacja mięsa na podstawie elementów handlowych, peklowanie, ilości przypraw na kg farszu, osłonki i ich zużycie, wędzenie z podziałem na asortyment temperatury i czasy ... etc Zaspokoi to podstawowe potrzeby pierwszych produkcji ... usystematyzuje "zapomniane" i wreszcie będzie zajawką do chęci pogłębiania wiedzy czyli czytania poszczególnych rozdziałów Vademecum ...

To oczywiście tylko moje zdanie ale zastanówcie się czego szukają "nowi" i jakie zadają pytania a będziecie wiedzieli o czym piszę ... dzisiejszy świat jest prosty ... jest forum ... są fachowcy ... po cholerę mam szukać i czytać dziesiątki stron skoro mogę zapytać ... no przecież ja tylko chcę zrobić pierwszą szynkę czy kiełbasę a nie zbudować statek kosmiczny ;)   

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pamiętajmy, że mamy już Akademię Dziadka, a proponowane opracowania są i maja być jedynie jej uzupełnieniem. Wstrzymuje sie zatem z przygotowywaniem dalszego materiału do czasu, aż ustalimy sobie tutaj jak miałby on Waszym zdaniem wyglądać
  Pamietamy - no może nie wszyscy - jak wynika z pytań - ale może wg sugesti Rogera - 1 rozdział - wyroby podstawowe w Pigułce ? chcesz więcej - czytaj  Vademecum

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę jedno zdanie, to po przeczytaniu spisu treści nic bym nie zmieniał, a nawet uzupełnił o sprawdzone przepisy z każdej kategorii, całość okrasił kolorowymi zdjęciami i wydał w formie papierowej. :) No, to trochę wybiegłem w przyszłość, ale nie jest to pozbawione sensu. Jeżeli chodzi o pozycję dla początkujących, to ogrom zawartości raczej zniechęci, bo na początku wszyscy chcą już, teraz i szybko, nie będą wszystkiego czytać, pójdą na łatwiznę, będą zadawać pytania na forum żeby oszczędzić czas, później kazdy dochodzi do wniosku, że to tylko oszczędność pozorna i tak trzeba wrócić i zgłębić wiedzę, bo im dalej w las tym więcej drzew.Tak zawsze było i będzie. I dlaczego to ma być dla początkujących? Jeżeli będzie jasnym i zrozumiałym językiem napisane, to wszyscy będą czytać. A pisać vademecum, żeby w kimś zaszczepić bakcyla, to szkoda tego ogromu pracy, wystarczy wkleić "apetyczne" zdjęcia"  Większy nacisk położył bym na tematach trudnych, przedstawił bardziej obrazowo np. Klasyfikacja mięsa, bo ile osób na forum potrafi poprawnie klasyfikować, kilka? Więc i "miszczowie" zaglądaliby chętnie. Na pierwszej stronie, Akademii Dziadka jest prawie wszystko, ale przyda się pozycja przyzwoicie usystematyzowana, od początku do końca. No i korekta receptur branżowych, na 100 kilo wyrobu :D łatwiej liczyć na 10 kilo, przeliczniki na peklosól, saletry mało kto uzywa, niby szczegóły, ale...Jak w Vademecum będą zdjęcia Grzesia z El Bartoszyc, to każdy złapie bakcyla :D sam raz się zawziąłem i przeczytałem całe 180 stron, to było wyzwanie :facepalm: po 50 stronach wiedziałem mniej więcej jak się robi ścinkową :D po 100 na co i kiedy Grzesiu ma smaka :D a po 150 nachodziły mnie wątpliwości co do ścinkowej :D  przepisów tam niewiele, ale od zdjęć spojówki wypala :D Fajny ten jego kulinarno-agroturystyczno-fotograficzny blog :D  No, ale do rzeczy, nic nie zmieniać, jest szansa stworzyć naprawdę obszerne i wartościowe opracowanie, a dla początkujących można i należy poświęcić część rozdziałów, sam taki jestem. Chociaż ja dużo drukuję jakiś taki nawyk do papierowych ksiązek. Jestem "Za" w takiej właśnie formie i trzymam kciuki za powodzenie.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaja na papierku to w sumie mozna sobie wydrukowac ...ja to raczej bym sie sklaniala zrobic tez aplikacje na komorki ..moze mlodym bardziej by odpowiadalo , jak dla mnie to ja nie jestem wymagajaca w kazdej formie poczytam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D Mili Państwo, najpierw musi być materiał, a dopiero potem ustalimu jak go propagować. ;)

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek w wolnej chwili postaram się poukładać w tabelki informacje podstawowe ... myślę że wyjdzie z tego taka troszkę bardziej rozbudowana i uszczegolowiona "ściągawka podstawowa" ... jeśli idzie o rozbudowane rozdziały mogę ogarnąć generatory wszelakie i podstawowe komory elektryczne ze sterowaniem ...

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Ja, mimo iż napisałem, że chwilowo wstrzymuję wrzutki do tematu, nie przestałem przygotowywać materiału. W wolnych chwilach będę nad nim pracował, a właściwie systematyzował, gdyż większość już mam obrobioną.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam, że też Wam się chce.Jest akademia Dziadka, której i tak nowi forumowicze nie czytają i tego vademecum też czytać nie będą.A wiecie dlaczego.A dlatego, że oni najpierw , kupują mięso i robią, budują wędzarnie  a później dopiero pytają o swoje porażki.I pytać będą bo po co czytać  i tracić czas jak rzuci się dziesięć podstawowych pytań a nóż widelec ktoś poda gotowca.Jedyną metodą  na takim forum jak to jest metoda przymuszenia do czytania podstawowych materiałów bo z własnej woli to niewiele osób zapozna się najpierw z materiałem źródłowym a później weźmie się za robotę.Mogę się z każdym założyć, że jeśli powstanie to vademecum to ilość pytań wcale nie zmaleje.Powielanie Akademii Dziadka to moim zdaniem strata czasu.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mogę się z każdym założyć, że jeśli powstanie to vademecum to ilość pytań wcale nie zmaleje.Powielanie Akademii Dziadka to moim zdaniem strata czasu.

 

Pytań będzie tyle co było - zgadzam się.....   A gdzie jest ta Akademia Dziadka?  :cool: 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  A gdzie jest ta Akademia Dziadka?   

Ostatnio była tutaj http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka  :tongue:

Maxell ja bym zostawił tak jak proponujesz.

Ludzie jak zechcą to przeczytają.Jak nie będą chcieli to choćby nie wiem jak było wszystko opracowane to nie pomoże.

I pozostanie jeszcze nadzieja że będą czytać ze zrozumieniem.

Edytowane przez mani3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vademecum powinno być  pisane z poziomu zerowej wiedzy . PANOWIE MISTRZOWIE - nie przeszkadzajcie ,skoro już wszystko wiecie, Dla was już oświeconych  wszystko jest,  śmieszne,dla nowicjuszy trzeba wszystko tłumaczyć, cierpliwie z wyrozumiałością nawet kilka razy .TO FORUM STWORZONE JEST BY UCZYĆ. Mam wrażenie że ono potrafi ostatnio tylko kłócić.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek ... masz rację dlatego napisałem wcześniej to co napisałem ... nagrzany początkujący powinien na dzień dobry dostać gotowca na 90% pytań dociekliwy doczyta jak poczuje wenę ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nagrzany początkujący powinien na dzień dobry dostać gotowca na 90% pytań dociekliwy doczyta jak poczuje wenę

 

Nie zauważyłeś, że większość nie wchodzi tu przed szkodą tylko po szkodzie.To on będzie czytał, czy tylko zapyta.?.Odeślesz go do vademecum to Cię jeszcze od idiotów nawyzywa. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestanę korzystać z Tapatalk :(

 

Jak przeczytałem odpowiedz to się załamałem :(

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie zauważyłeś, że większość nie wchodzi tu przed szkodą tylko po szkodzie.To on będzie czytał, czy tylko zapyta.?.Odeślesz go do vademecum to Cię jeszcze od idiotów nawyzywa.

Przy takim podejściu, do nowych forumowiczów, pozostaje tylko zamknąć to forum.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim podejściu, do nowych forumowiczów, pozostaje tylko zamknąć to forum

 

Dziadku podejście mam zdrowe.Staram się pomagać jak tylko mogę i nie oczekuję jakiejkolwiek wdzięczności bo sam uczyłem się od podstaw, ale jak ostatnio próbowałem nowego kolegę naprowadzić na właściwą lekturę to napisał, że jestem kłamcą i idiotą.Jak widzę ostatnio też mało udzielasz się na forum a Twoja wiedza jest o wiele większa od naszej amatorów.Powód Twojego milczenia znam.Pisałeś o nim wielokrotnie, ale ja jak widzisz mimo wszystko nadal staram się dzielić tą wiedzą co posiadam i bardzo proszę nie zarzucaj mi, że działam na szkodę forum.Jestem realistą i to wszystko.Pozdrawiam

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to napisał, że jestem kłamcą i idiotą
  To się może zdarzyć , ALE prawdą jest ,że poziom kultury i wiedzy nie tylko na tym forum -jest baaaaardzo różny. Wielokrotnie widziałem tu - "tnij a potem patrz kogoś rozcioł". Nie mniej zarówno idea Portalu jak i wymiany wiedzy na tym forum daje  możliwości wykonywania coraz lepszych wyrobów - bez względu na początkowe błędy.

Tematem postu - jest Państwa uwagi do vademecum - i tego się trzymajmy - moja uwagą - jest pierwszy rozdział - Wędzenie w pigułce i kilka prostych przepisów -krok po kroku. -a potem czytaj więcej - to już nie szkoła podstawowa :)

ZAWSZE - będą tacy co wiedzą jeszcze więcej nie wiedząc NIC -  i wielki SZACUN dla DZIADKA - że dalej tłumaczy podstawy wędliniarstwa.......

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zdania, że powinien być taki "quick star guide" osobiście jak tu trafiłem to dopytywałem się o konserwy słoikowe "czy się da?" i od razu były odpowiedzi wskazujące ISTNIEJĄCE tematy i przepisy, więc informacje były, ale nie potrafiłem/nie chciało mi się znaleźć.

I tak samo robi PRAWIE każdy.

Obecnie najpierw BARDZO długo szukam i czytam, a dopiero się zabieram za część praktyczną i sądzę, że większość taką przemianę przeszłą.

Podsumowując też jestem za tym, aby na początku wrzucić jakiś 1 czy 2 przepisy na "gotowca" ze "sztywnymi ilościami" peklosoli i dni peklowania i wzmianką, że można krócej/dłużej/inaczej, i po tę wiedzę zapraszamy dalej.

 

P.S.

Pamiętacie swój kurs nauki jazdy? Na pierwszej lekcji chcieliście słuchać jak działa skrzynia biegów i układ zapłonowy, czy od razu wsiadać i jeździć?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.