Skocz do zawartości

Prośba o pomoc przy pierwszym prawdziwym wędzeniu


Lukasz_dyn

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się z wszystkimi serdecznie przywitać.

Od dłuższego czasu czytam to forum, mam za sobą kilka małych wędzeń. Zazwyczaj były to malutkie ilości peklowane ekspresowo lub po prostu trzymane w mocnej solance przez krótki czas. Tym razem chciałem zrobić większe zapasy na zimę i wszystko zgodnie ze sztuką.

Czas na wędzenie mam tylko w weekendy więc w zeszłym tygodniu zapeklowałem mięso zgodnie z tabelką Dziadka i dziś powinienem je wyciągać do odciekania. No i tu pojawił się chyba spory problem.
Większość mięsa to wieprzowina w dość dużych kawałkach z zewnątrz wygląda na przepeklowaną. Mam też jeden kawałek udźca wołowego który mocno przylega do brzegu przeźroczystego pojemnika. Widać wyraźnie jak wołowina nabrała szarawego koloru z każdej strony na ok 5cm i w środku 5cm różowe oczko. Przypuszczam, że jeszcze w tym miejscu solanka nie przeszła. Wołowiny celowo nie nastrzykiwałem, żeby widzieć postęp peklowania i teraz nie wiem czy z wieprzowiną będzie to samo czy może wołowina tak się zabarwia podczas peklowania (wcześniej cała była brązowa).

Mam teraz kilka dylematów.

Czy z wieprzowiną mimo nastrzykiwania może być taka sama sytuacja?

Czy mogę naciąć wieprzowinę żeby to sprawdzić? (czy przez to podczas wędzenia nie będą wyciekać z tego miejsca soki)

Jakie będą skutki wędzenia nieprzepeklowanego do końca mięsa?

No i najważniejsze. Czy gdybym zostawił to mięso w solance (roztwór na 6 dni) na kolejne 6 dni to czy wędliny wyjdą zbyt słone?

 

Bardzo proszę o szybką pomoc ponieważ żeby w niedziele wędzić muszę już zacząć coś w tym kierunku robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy przepeklowane? Mięso podczas peklowania zmienia kolor. Możesz większe kwałki przeciąć na pół i sprawdzić. Nic się nie stanie ani poi przecięciu, ani podczas wędzenia. To rutynowa czynność przy peklowaniu większych elementów i elementów z kością.

Mięso w naczyniu (szczególnie małym), jeśli jest ciasno ułożone, trzeba przekładać, gdyż części stykające się ze ściankami naczynia mogą zostać niedopeklowane, a nawet zepsuć się.

Wyjmij mięso z solanki, opłucz je w zimnej wodzie i włóż do solanki o stężeniu 0,75-0,80 kg peklosoli na 10 l wody (wylicz sobie ilość potrzebnej solanki na podstawie wagi mięsa - solanki powinno być wagowo 40-45%). Możesz w niej trzymać mięso przez tydzień, ale w temp. 4-6 st,C i codziennie sprawdzając jego stan. 


Oczywiście, przed włożeniem mięsa do nowej solanki, sprawdź je dokładnie wzrokowo, zapachowo i smakowo, czyli organoleptycznie. ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widać wyraźnie jak wołowina nabrała szarawego koloru z każdej strony na ok 5cm i w środku 5cm różowe oczko. Przypuszczam, że jeszcze w tym miejscu solanka nie przeszła.

 

Przeszła przeszła.Mięso po peklowaniu w niektórych miejscach powierzchniowo ma szary kolor i wygląda na niedopeklowane.Tym bym się nie przejmował bo to jest normalny objaw.Po wędzeniu i parzeniu czy pieczeniu wszystko czyli kolor wróci do normy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub po prostu będziesz miał szarawo-różową wędlinkę.

 

Co go straszysz.?Nic nie będzie miał jeśli peklował z tabela Dziadka przez 7 dni.Niedopeklowane to może być w środku a nie powierzchniowo a w środku jest różowe.Szkoda tylko że nie zrobił nastrzyku.Trzeba naciąć i zobaczyć czy w środku jest różowe.

 

 

Mięso w naczyniu (szczególnie małym), jeśli jest ciasno ułożone, trzeba przekładać,

 

Ja bym lepiej wziął większe naczynie :D  bo grzebanie łapkami w czasie peklowania nie jest wskazane szczególnie jak ma ono być długim peklowaniem i warunki temperaturowe nie są odpowiednie . :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myjemy rączki, myjemy rączki.

 

Raczki precz od solanek  :D  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, pekluję polędwice i polędwiczki razem, wg swojej metody i chcąc, nie chcąc muszę polędwicom wykonać kilka zastrzyków w drugim nastrzykiwaniu.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pekluję polędwice i polędwiczki razem, wg swojej metody

 

Ja też pekluję razem, ale nastrzyk jeden na początku.A Ty co kombinujesz z tą swoją metodą.? :D  

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pekluję razem przez 3-4 dni (jeśli jest nagląca potrzeba - normalnie peklowanie 10-12 dniowe), w tej samej solance dając 1 litr solanki na 1 kg wsadu. Stężenie 0,34-0,35 kg peklosoli na 5 l wody. Pierwszy nastrzyk obejmuje wszystko (do tego masowanko), a po 24 godz. tylko polędwice otrzymują drugą serię zastrzyków. To jest taka awaryjna metoda peklowania, która sprawdza się bez zarzutu, co do jakości upeklowania, smaku i słoności mięsa. Oczywiście wędzenie 6-8 godzinne w zimnym dymku i finał.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie sala operacyjana ... :(

Problem to obniżenie do minimum ilości peklosoli zastepowanie jej solą - bo mniej chemii ... temperatura bo piwnica czy garaż to nie lodówka i 4st C ... co do higieny to oczywistość ... robimy dla siebie więc róbmy czysto ... ;)

Podczas peklowania obracam mięso ... czystymi rękami albo w rękawiczkach nigdy powtarzam nigdy nie miałem problemu ze spaskudzaną solanką ;)

Tak sobie myślę że mówimy o oczywistości ... typu czystość ... żeby nie napisać sterylność ... ale chyba trzeba o tym pamiętać to jak i co robimy dyskryminuje jakość i pewność efektu ;)

Myjemy łapki po siusianiu myjmy i przed przewracaniem nic zlego się nie stsnie ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może moje rączki są jakieś inne, ale nie potrzebują rękawiczek przy przewracaniu mięsa..... :tongue:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Lub wymyć dobrze ręce w mydle bez zapachowym (polecam szare) a pazurki szczoteczką

 

 

I założyć niebieskie lateksowe rękawiczki jednorazowe :D  Z mojego doświadczenia piszę że jest to trochę przesady . Z bakteriami które nas otaczają  żyje się w zgodzie .  Nigdy tak drastycznie nie przestrzegam higieny podczas peklowania i żadnych niespodzianek nie miałem . Moim zdaniem , najważniejsze  przy peklowaniu to ,  temperatura peklowania 4-6 stopni :D

 

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uzywam rekawiczek ale nie zeby bylo jakos sterylnie tylko ze ja zawsze jak cos robie to musze sie pokaleczyc ..a wiadomo ranki + sol = bol :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tylko ze ja zawsze jak cos robie to musze sie pokaleczyc
identycznie jak moja LP :)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dentycznie jak moja LP
a czy Twoja LP tez sama robi wyroby? :D  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy Twoja LP tez sama robi wyroby?

no wyroby wędliniarsko serowarskie nie , ale cudowne chleby ,fantastycznie smaczne obiadki....

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja robie wszystko :)  moj TZ tylko je ..i czasem kreci karba .albo sluzy jako 3 reka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maxell, no, tak tak :D ..chyba  zle go wychowalam :tongue: bo kulinarnie to on ma 2 lewe..albo raczej prawe bo my mankuty jestesmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.