Skocz do zawartości

Jak parzyć?


wojciechBob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem świeżynka i zamierzam pobawić się w wyroby własne.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy szynkowar - oczywiście z zawartością - pogrzewać stopniowo do 70/90 stopni czy włożyć go od razu do ciepłej wody.

Czy temperaturę mierzyć wody czy mięsa, a jeżeli mięsa to jak długo gotować; do osiągnięcia wewnątrz żądanej temp czy czas liczyć od osiągnięcia wewnątrz mięsa wymaganej temperatury?

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez EAnna
orty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

czy szynkowar oczywiście z zawartością pogrzewać stopniowo do 70/90 stopni czy włożyć go od razu do ciepłej wody i czy temperaturę mierzyć wody czy mięsa, a jeżeli mięsa to jak długo gotować do osiągnięcia wewnątrz żądanej temp czy czas liczyć od osiągnięcia wewnątrz mięsa wymaganej temperatury?

 

 http://wedlinydomowe.pl/wszystko-o-szynkowarach/konstrukcja-szynkowara

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jestem świerzynka i zamierzam pobawić się w wyroby własne czy ktoś może mi powiedzieć czy szynkowar oczywiście z zawartością pogrzewać stopniowo do 70/90 stopni czy włożyć go od razu do ciepłej wody i czy temperaturę mierzyć wody czy mięsa, a jeżeli mięsa to jak długo gotować do osiągnięcia wewnątrz żądanej temp czy czas liczyć od osiągnięcia wewnątrz mięsa wymaganej temperatury? Z góry dziękuję za pomoc

 

ja tez zaczynalam od szynkowaru i tak na poczatek kup sobie 2 termometry ( nie jest to wielki koszt ) bedziesz mierzyl temp zarowno wody jak i zawartosci szynkowaru -nie bedziesz mial problemu parzyc godzine czy 2  a bedziesz parzyl do otrzymania wlasciwej temperatury w srodku danego wyrobu . 

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam szynkowar do garnka z ciepłą wodą............. taką ciepłą z kranu.

Wodę podgrzewam do 75 C i tą temperaturę staram się utrzymać, mierząc ją termometrem do parzenia, np takim:

 

http://www.wyroby-domowe.pl/termometr-drewniany-p-204.html

 

http://www.wyroby-domowe.pl/images/terkotldrew.jpg

 

Mięso mierzę innym termometrem, takim ze szpikulcem:

 

http://www.wyroby-domowe.pl/termometr-elektroniczny-kieszonkowy-p-107.html

 

http://www.wyroby-domowe.pl/images/termometr_elektro_sonda01.jpg

 

Kiedy mięso osiągnie zalecaną temperaturę z przepisu, kończę parzenie.

Przekładam szynkowar do letniej wody, zwalniam docisk i chłodzę paręnaście minut.

Wyciągam z wody, chłodzę dalej w temperaturze pokojowej i jak ostygnie wkładam do lodówki.

 

Po paru godzinach, wyrób jest gotowy do spożycia.

 

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wstawiam do takiej jaka leci z kranu to ok55 ale jak wyjmuje szynkowar to zostawiam w zimnej dopuki nie osiagnie temp odpowiedniej do wsadzenia do lodowki i nie zwalniam zacisku ani nie wyjmuje termometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electra napisalem do zimnej ale mialem na mysli taka z kranu.Nigdy nie mierze temperatury wody z kr anu.Ale widze ze robimy podobnie.Pozdrawiam jak zawsze serdecznie!
W życiu trzeba być twardym jak chleb z biedronki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karolszymczak, ja mierzylam bo u nas czasem leci tak przegrzana ze mozna lapki poparzyc jak sie odkreci tylko goraca :)

Pozdrawiam rowniez :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzę wody w kranie, ale ma zapewne w granicach 40-50 C.

To co napisałem to tylko moja wersja, co nie znaczy że najlepsza i że trzeba się jej bezkrytycznie trzymać.

Z czasem każdy wypracowuje sobie własną metodę i tak powinno być.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kombinowałem z popuszczaniem etc ... nie widzę w tym jakiejkolwiek celowości ... jak perzyłem tak studzę najpierw na chwilę pod kran z zimną wodą potem spokojnie w temperaturze pokojowej i na noc do lodówki ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wstawiam szynkowar do garnka z ciepłą wodą............. taką ciepłą z kranu.

Wodę podgrzewam do 75 C i tą temperaturę staram się utrzymać, mierząc ją termometrem do parzenia, np takim:

 

http://www.wyroby-domowe.pl/termometr-drewniany-p-204.html

 

http://www.wyroby-domowe.pl/images/terkotldrew.jpg

 

Mięso mierzę innym termometrem, takim ze szpikulcem:

 

http://www.wyroby-domowe.pl/termometr-elektroniczny-kieszonkowy-p-107.html

 

http://www.wyroby-domowe.pl/images/termometr_elektro_sonda01.jpg

 

Kiedy mięso osiągnie zalecaną temperaturę z przepisu, kończę parzenie.

Przekładam szynkowar do letniej wody, zwalniam docisk i chłodzę paręnaście minut.

Wyciągam z wody, chłodzę dalej w temperaturze pokojowej i jak ostygnie wkładam do lodówki.

 

Po paru godzinach, wyrób jest gotowy do spożycia.

Witam !

 

Tak czytam wertuję forum i już się pogubiłem.

Jak to w końcu ma być na przykładzie peklowanej 1,3 kg szynki w całości zapakowanej do szynkowaru ?

Szynkowar Biowin zapakowałem prawie do max i udało się zamknąć wieczko ze sprężyną i do lodówki na 5 godz.

 

1. Czy włożyć szynkowar do garnka z wodą i utrzymywać temp wody około 75C-80C tak długo aż temperatura mięsa w szynkowarze osiągnie 85C ?

    Czy wtedy proces parzenia można uważać za zakończony i wyjmować szynkowar  ?

2. Następna sprawa czy mając jeden termometr można co jakiś czas wbijać go do szynkowaru celem sprawdzenia temperatury w środku szynki ?

3. Czy po czasie jak szynka w szynkowarze osiagnie temp 85 C wyjmujemy szynkowar i wylewamy skropliny czy nie wylewamy ?

 

Co mnie skłoniło do tych pytań ?

 

Wczoraj walczyłem z szynką w szynkowarze ale ...... no właśnie miałem zamontowany termometr w szynkowarze i i tak podgrzewałem wodę raz mocniej raz mniej aż termometr w szynkowarze wskazał temp. 85C . Wtedy włączyłem stoper i starałem się 2 godz utrzymac temp szynki w granicach 80/85C

Finał dzisiaj jest taki że coś tam wyszło , jest to bardzo ścisłe ale też bardzo suche pewnie nie do naprawienia !

Proszę o podpowiedź co źle zrobiłem.

 

Pozdr Andrzej

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy włożyć szynkowar do garnka z wodą i utrzymywać temp wody około 75C-80C tak długo aż temperatura mięsa w szynkowarze osiągnie 85C ?     Czy wtedy proces parzenia można uważać za zakończony i wyjmować szynkowar  ?

 

 

Wkładamy do wody  75º C i w tekiej temp. parzymy, ale temperatura końcowa mięsa w szynkowarze powinna wynosić  68- 72ºC.Jak mięso osiągnie tą temperaturę to wyciągamy szynkowar z wody i wkładamy do zimnej do czasu aż temp. mięsa spadnie do ok .30 C.Później do lodówki na 12 h.Im wyższa temperatura mięsa tym bardziej suche i twarde mięso

 

 

2. Następna sprawa czy mając jeden termometr można co jakiś czas wbijać go do szynkowaru celem sprawdzenia temperatury w środku szynki ?

 

 

Trzeba mieć dwa.Wbijanie i wyciąganie powoduje, że z mięsa wypływają soki .Patrz sucha szynka.

 

 

3. Czy po czasie jak szynka w szynkowarze osiagnie temp 85 C wyjmujemy szynkowar i wylewamy skropliny czy nie wylewamy ?  

 

 

Nie 85 a 68- 72º C i wylewamy. bo mięso w czasie studzenia i tak tych soków nie wchłonie lub nie wylewamy to będzie więcej galaretki.W czasie studzenia pozostawiamy wbity termometr, żeby soki nie wypływały.

 

Reasumując.Popełniłeś dwa błędy.Pierwszy to za wysoka końcowa temperatura w mięsie i drugi wkładałeś i wyciągałeś termometr pozbywając się soków.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy włożyć szynkowar do garnka z wodą i utrzymywać temp wody około 75C-80C tak długo aż temperatura mięsa w szynkowarze osiągnie 85C ?

Tak czytam to zdanie i zastanawiam się, jakim cudem spodziewasz się temperatury w środku mięsa wyższej, niż temperatura wody, która je ogrzewa?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy włożyć szynkowar do garnka z wodą i utrzymywać temp wody około 75C-80C tak długo aż temperatura mięsa w szynkowarze osiągnie 85C ? Czy wtedy proces parzenia można uważać za zakończony i wyjmować szynkowar ?

Skąd masz taki przepis, że do 85 C?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skąd masz taki przepis, że do 85 C?

 

Z yutube :D :D

 

 

Qrcze ,  może źle zrozumiał  :D  Może źle odczytał  Przecież arkadiusz już wszystko wytłumaczył  .

 

 

 Pozdrawiam serdecznie

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Czy włożyć szynkowar do garnka z wodą i utrzymywać temp wody około 75C-80C tak długo aż temperatura mięsa w szynkowarze osiągnie 85C ? Czy wtedy proces parzenia można uważać za zakończony i wyjmować szynkowar ?

Skąd masz taki przepis, że do 85 C?

 

Przepis sam nie wiem skąd mam ?

Tyle się naoglądałem , naczytałem ,że widocznie coś pomyliłem i to konkretnie.

Teraz już wiem w czym rzecz i czego przestrzegać.

No cóż jak to się mówi mądry Polak po szkodzie.

Tym niemniej dziękuję kolegom, koleżance za pomocne uwagi.

 

P.s Dużo tej twardej szynki nie mam coś koło 75 dkg.

Niestety nie mam pomysłu czy ten mój produkt można jeszcze przywrócić w innej formie aby było zjadliwe czytaj miękkie , soczyste ?

Może ktoś wie, podpowie co można tak na szybko z tym jeszcze zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz pieska to też pewnie nie pogardzi. :D

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może ktoś wie, podpowie co można tak na szybko z tym jeszcze zrobić ?

 

 

Zawsze do bigosu możesz dołożyć :D

 

 

Pozdrawiam

 

No tak chyba zrobię to jedyne sensowne wyjście.

Pokroję w kostkę i do bigosu.

Słoiki bigosu do pasteryzacji i będą czekać na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też grubiej zemleć i wymieszać z dużą ilością duszonej na tłuszczu cebuli. 

Bardzo dobre do klusek ziemniaczanych czy ew. do pierogów, naleśników. Można dodać do innych, gotowanych, tłustszych  mięs.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tą twardością.

Cienko pokroić, ogóreczek, pieprz i da się zjeść........się jadło..... :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tą twardością.

Cienko pokroić, ogóreczek, pieprz i da się zjeść........się jadło..... :D

Zgadza się :yes: , żonie smakuje podpowiedziała że jest dobre ,wystarczy "pyknąć" na plasterek trochę ketchupu lub jakiś sos np czosnkowy i jest ok.

Tak że akcja bigos wstrzymana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wczoraj walczyłem z szynką w szynkowarze ale

To był cały kawałek mięsa, czy rozdrabniałeś?

Bo jak cały, to ciężko jest zrobić aby był soczysty.

Konieczne jest masowanie, tłucznie tłuczkiem, albo rzucanie o podłogę ....... to nie żart... :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.