Skocz do zawartości

Kiełbasa swojska nie pachnie dymem


pegaz988

Rekomendowane odpowiedzi

Pegaz988 - Czy tak naprawdę chcesz uzyskać zapach dymu - czy smaczną kiełbasę ?  Z  wędzarni gdzie dym pozyskujesz z drewna czy wiórek, trocin, zrębków  - kiełbasę zawsze czuć dymem - więcej - mniej -  kwestia też progu zapachowego . Rady SiBów - oczywiście pomogą Ci wędzić jak najbardziej prawidłowo  co jest niezwykle cenne - ALE " niesmaczna kiełbasa nawet najlepiej uwedzona  jest niesmaczna " . Toteż pozostań przy smacznej :D  ;) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak mi się nasunęło na myśl... :rolleyes: ( nie wiem czy ktoś to ''praktykował ''... ) ale można na niewielkiej ilości wypróbować... Gdybyś ''uwędził'' sól , którą dodajesz do farszu...? Może to dałoby oczekiwany efekt...? :rolleyes: Może ktoś się jeszcze wypowie...

Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zapachu ni chu chu

Czy inni też tak sądzą? 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj -tak w ogóle-.

Jezeli chodzi o wyroby to ja sie specjalnie nie upieram przy perfecyjności -na pewno jednak "śmierdza "[dla mnie] dymem  ,bo w dymie się wędzą .

Nie mam w swojej wędzarni nawet deflektora -drzwiczki są rozszczelnione,szyber przy samym wedzeniu jest nie do końca zasunięty  .

Chodzi generalnie o smak-mają być nie przewędzone[czytaj-okopcone]] i nie przeparzone ,bo wtedy sa suche.I tyle.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj -tak w ogóle-.

Jezeli chodzi o wyroby to ja sie specjalnie nie upieram przy perfecyjności -na pewno jednak "śmierdza "[dla mnie] dymem ,bo w dymie się wędzą .

Nie mam w swojej wędzarni nawet deflektora -drzwiczki są rozszczelnione,szyber przy samym wedzeniu jest nie do końca zasunięty .

Chodzi generalnie o smak-mają być nie przewędzone[czytaj-okopcone]] i nie przeparzone ,bo wtedy sa suche.I tyle.

I oto właśnie jest sedno sprawy , broń Boże nie okopcone ale ładnie uwędzone i pachnące dymem(pachnące a nie śmierdzące bo dym o niewłaściwym składzie śmierdzi)Szynki itp nie przegrzane bo są suche,to udaje mi się uzyskać, ale kiełbaska swojska ma być dopieczona.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Sprawa wygląda tak, że człowiek po dłuższym wędzeniu przyzwyczaja się do zapachu dymu i już go nie czuje, dopiero na następny dzień poczuje zapach wędzonek.

Miałem to samo, wędziłem i nic nie pachniało. Dopiero jak na następny dzień otworzyłem wędzarnie i urwałem pedko kiełbaski to było czuć zapach dymu.

Aha i obsusza się w temp 25-30 stopni przez 1-2 godziny w zależności jak duża jest nasza "wędzonka" , lepiej posuszyć dłużej w niższej temperaturze niż krócej a wyższej, bo jak widzę ,że niektórzy z was suszą w temperaturze 55-60 stopni to ręce opadają już nie wspominając ,że przy 60 stopniach ścina się białko i to już nie jest osuszanie a końcowy etap.

Pracując w masarni na stanowisku wędzarza wędzonki tzw grube suszyliśmy 2godz , czasami 2,5h , natomiast cienkie kiełbasy 45 min do 1 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niektórzy z was suszą w temperaturze 55-60 stopni to ręce opadają już nie wspominając ,że przy 60 stopniach ścina się białko i to już nie jest osuszanie a końcowy etap.

 

 

Mi też ręce opadają jak to czytam.

Osusza się w temperaturze w jakiej będzie się wędzić wędliny....z jednego prostego powodu.

 

Jeśli temperatura osuszania będzie niższa niż wędzenia, to po podniesieniu temperatury po osuszaniu, na zewnątrz wędliny wyjdzie wilgoć, połączy się z dymem i mamy efekt kwasu na wyrobie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie źle szkolili na kursach HACCP i ISO mówisz;D

Wiesz co .... nie wiem co masz za wędzarnie ale w mojej sie nic nie poci, moze zmień ją na jakas lepszą, bo założę sie ,że połowa z was wędzi w beczkach za 30zł  i wam się poci ;-) 

Czasami w masarskich atmosach daje sie na parzeniu jeszcze dym i jakos wedzonki nie są ani czarne ani kwaśne. Zapytaj sobie jakiegoś masarza który wędzi za pomoca atmosów i Ci wytłumaczy jak to mozliwe że nie są uwalone dymem i nie są kwaśne;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kolego, nie ładnie jest tak z marszu, nawet się nie przywitawszy, strofować innych. To forum uczy tradycji, a nie obecnej przemysłówki i radziłbym sie do tego dostosować. Krytyka od razu na wejście, no,no, no.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już do nas trafiłeś, to wypadałoby też pochwalić się swymi osiągnięciami. Przedstaw np. swoją wędzarnię, jej zalety, bo rozumiem, że wad nie posiada, a my ją wspólnie omówimy. Dla pełniejszego obrazu wrzuć również fotki z ostatniego wędzenia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie jestem po to by cokolwiek pokazywać, tylko udzielać dobrych rad tym co nie znają tematu.

Jedna wędzarnia jest na moim avatarze na standardowe palenisko 30x30x35cm, natomiast drugą mam również taką samą z tymże na prąd z generatorem dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a tu nie jestem po to by cokolwiek pokazywać, tylko udzielać dobrych rad tym co nie znają tematu.

To chyba przesądza o Twej tutaj bytności.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja tu nie jestem po to by cokolwiek pokazywać, tylko udzielać dobrych rad tym co nie znają tematu.

A to przepraszam kolegę, że ośmieliłem się wychylić...

 

Kuźwa....to musi być od ciepła....ale tego dziś na zewnątrz... :facepalm:  

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.