Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak zrobić w domu prawdziwą, włoską pizzę?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
140 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26059 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 18 paź 2016 - 11:53

Jak zrobić prawdziwą włoską pizzę?

Załączony plik  anchois.jpg   62,65 KB   67 Ilość pobrań

Prawdziwa włoska pizza rozpływa się w ustach – jej ciasto jest cienkie, chrupkie, nie wchłania sosu i dodatków, a sos ma smak świeżo zerwanych pomidorów doprawionych aromatycznymi ziołami.

Czy da się ją zrobić w domu bez opalanego drewnem pieca z dostępnych składników ?

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza w dobrej mące, bazie do sosu oraz samym procesie pieczenia.

Bez odpowiedniej mąki ciasto nie będzie chrupkie oraz przejdzie sosem i dodatkami.

Do pizzy używa się specjalnej włoskiej mąki. do pizzy typu zero-zero, którą można kupić w sklepach z włoską żywnością lub w internecie.

To właśnie tej mące ciasto zawdzięcza swoją kruchość i smak.

Przygotowanie ciasta zaczynamy jednak nie od mąki tylko od zaczynu drożdżowego.

Do szklanki wody dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru, soli i mąki.

Całość mieszamy do momentu, w którym zaczyn będzie miał jednolitą konsystencję i odstawiamy na 20 minut.

Szklanka, w której robimy zaczyn musi być wysoka, w przeciwnym razie zawartość może się wylać po urośnięciu.

Po 20 minutach zaczyn dodajemy do mąki i zaczynamy wyrabiać ciasto.

Oliwę dodajemy na samym końcu do wyrobionego wcześniej ciasta i ugniatamy dalej do momentu połączenia składników.

Ta kolejność ma znaczenie – dzięki dodaniu oliwy na końcu ciasto po upieczeniu nabierze większej chrupkości.

Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na 90 minut w ciepłe miejsce np. w okolice kaloryfera.

Załączony plik  ciasto.jpg   72,34 KB   56 Ilość pobrań

Sos do pizzy robimy na bazie passaty pomidorowej – sos zrobiony z passaty jest gęstszy, nie przenika w ciasto i lepiej chłonie przyprawy niż ten zrobiony np. z pomidorów z puszki.

Do rondelka wlewamy passatę, doprawiamy oliwą, czosnkiem, cukrem, bazylią, oregano, świeżo mielonym pieprzem, ostrą papryką i gotujemy około 15 minut na małym ogniu.

Sos najlepiej przygotować kilka godzin lub nawet dzień wcześniej – dzięki temu przyprawy przegryzą się z pomidorami i sos będzie bardziej aromatyczny. Jeżeli nie mamy tyle czasu, to zacznijmy robić sos od razu po zagnieceniu ciasta.

Kiedy ciasto urośnie, rozwałkowujemy je, smarujemy sosem i posypujemy mozarellą.

We włoskich Włosi nie trą mozarelli, tylko kroją ją w małe kostki, które rozrzucają na cieście przed położeniem pozostałych składników.

Dzięki temu unikamy efektu serowej skorupy na wierzchu pizzy i nie zabijamy smaku innych dodatków.

Jakie dodatki kładziemy na pizzę ?

Takie jakie najbardziej lubimy. 

Najczęściej wybieramy :

- cztery sery (mozarella, gorgonzola, parmezan, cheddar)

- anchois, kapary, czarne oliwki i ostrą paprykę,

- pieczarki, słodką i ostrą paprykę,

- cukrową cebulę lub szalotkę,

- oliwki, pora

- szynkę parmeńską z rucolą (rucolę posypujemy po upieczeniu)

- szynkę szwarzwaldzką z porem i pieczarkami

- salami pepperoni z ostrą i słodką papryką i oliwkami.

Pizzę posypaną dodatkami wrzucamy na kilka minut do rozgrzanego piekarnika.

Włoscy pizzaiolo używają pieców opalanych drewnem lub kamiennych rozgrzanych do temperatury 300 stopni.

W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie odtworzyć takiego żaru, ale dzięki kamieniowi do pizzy możemy osiągnąć podobny efekt.

Kamień wyciąga z ciasta wilgoć i skraca czas pieczenia, dzięki czemu pizza jest chrupiąca.

Można go kupić w kilku sklepach internetowych.

Wystarczy tylko rozgrzać kamień w piekarniku do maksymalnej temperatury i położyć na niego pizzę.

Jest tylko jedna mała trudność ...

Jak położyć pizzę na rozgrzanym kamieniu tak aby cienkie ciasto obciążone dodatkami nie rozerwało się ?

Przed nałożeniem sosu podkładamy pod ciasto papier do pieczenia i przenosimy pizzę na papierze na kamień.

Po 1-2 minutach pieczenia pizzy, szybkim ruchem wyciągamy papier spod pizzy i pieczemy ją dalej przez kilka minut, co jakiś czas obracając.

Po wyjęciu pizzy z piekarnika posypujemy ją oregano i rozpoczynamy prawdziwą, włoską ucztę.

Załączony plik  pepperoni.jpg   64,07 KB   49 Ilość pobrań

Pizza z anchois, kaparami, czarnymi oliwkami i ostrą papryką.

Ciasto na 2 pizze :

- 35 g drożdży (1/3 paczki)

- łyżeczka cukru, soli i mąki do zaczynu

- szklanka letniej wody

- 0,4 kg mąki na pizzę typu zero-zero

- 4 łyżki oliwy z oliwek

Sos do pizzy :

- 400 g passaty pomidorowej (gęsty przecier pomidorowy w szklanej butelce)

– 1-2 łyżeczki cukru

– 1 łyżka oliwy

– ząbek czosnku

– oregano

– bazylia

– świeżo mielony pieprz

– ostra papryka

Smacznego!

Autor: Cygan4U

Przepis nadesłał: JaGra

Użytkownik Maxell edytował ten post 19 paź 2016 - 11:03

#2 dyzio

dyzio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3059 postów

Napisano 18 paź 2016 - 12:35

Sos do pizzy robimy na bazie passaty pomidorowej – sos zrobiony z passaty jest gęstszy, nie przenika w ciasto i lepiej chłonie przyprawy niż ten zrobiony np. z pomidorów z puszki.

Ja robię go na bazie czerwonego wina. To znaczy zamiast oliwy daje wino. I nie gotuję tego. Szkoda aromatów i czasu. Wszystkie przyprawy doskonale rozprowadzają się w winie i w czasie pieczenia nie wsiąkają w ciasto lecz oddaja swój aromat we wszystko to, co ponad nim.

Taka moja mała dygresja płynąca z doświadczenia nabytego w Ancona.

#3 Gen

Gen

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 887 postów
  • MiejscowośćSękocin Nowy

Napisano 18 paź 2016 - 13:05

Kiedy ciasto urośnie, rozwałkowujemy je,

Wg mojej skromnej wiedzy, ciasta na pizzę się nie wałkuje. 

#4 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 18 paź 2016 - 13:29

Sposób wykonania i pieczenia  nijak się ma do prawdziwej włoskiej pizzy... to układanie na kamieniu i wyjmowanie papieru... herezje. :cool:  proponuję zmienić nazwę na a'la. Poza tym włoska, to minimalna ilość składników, sera nigdy nie dajemy na górę...  :cool:

#5 roger

roger

Uzależniony od forum

• Zbanowani
  • 7204 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 18 paź 2016 - 13:47

sera nigdy nie dajemy na górę... 

No chyba że to tradycyjna i prawdziwa Margerita czyli sos mozzarella  i parę listków bazylii ... ;) 

#6 dyzio

dyzio

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3059 postów

Napisano 18 paź 2016 - 14:27

Wg mojej skromnej wiedzy, ciasta na pizzę się nie wałkuje.

Sposób wykonania i pieczenia nijak się ma do prawdziwej włoskiej pizzy... to układanie na kamieniu i wyjmowanie papieru... herezje. :cool: proponuję zmienić nazwę na a'la. Poza tym włoska, to minimalna ilość składników, sera nigdy nie dajemy na górę... :cool:

No chyba że to tradycyjna i prawdziwa Margerita czyli sos mozzarella i parę listków bazylii ... ;)

Panowie!

Coś to jakoś enigmatycznie brzmi. Do konkretów proszę! Nic bym z tych uwag nie zrozumiał chcąc zrobić pierwszą pizzę.

#7 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26059 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 18 paź 2016 - 16:00

Panowie! Coś to jakoś enigmatycznie brzmi. Do konkretów proszę!

No właśnie. ;) Każdy nowy temat jest "odpowiednio" skrytykowany, a przepisów krytyków jak nie ma, tak nie ma. Nauka polega właśnie na tym, że krytykując coś, podaje się właściwą odpowiedź. ;)

Proszę zauważyć, że każdy ma prawo wkleić tutaj swój przepis i nazwać go tak, jak chce. Nikt nie każe nikomu danego przepisu wypróbowywać.

Celowo wrzuciłem wczoraj i dzisiaj kilka starych przepisów, aby przekonać się jak to na naszym forum działa i muszę przyznać, że się nie zawiodłem w najmniejszym procencie. Teraz już zapewne wiecie, dlaczego ludzie nie chcą tutaj pisać, prawda? W pełni ich rozumiem.

#8 roger

roger

Uzależniony od forum

• Zbanowani
  • 7204 postów

Napisano 18 paź 2016 - 16:15

Nie wiem czy oglądacie taki program Galileo ... ostatnio był wątek tyczący włoskiej pizzy właśnie bohaterem był ojciec rodziny wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie ...
Wnioski były proste podstawa pizzy to mąka i super produkty , na placek wyrabiany ręcznie oprócz sosu ze świeżych pomidorów (zbieranych w konkretnych tygofniach roku) maks 2-3 składniki nie więcej. Nawet mając to wszystko od piekarza ważniejszy jest piec ... to jego słowa nie moje, kluczem do sukcesu jest sposób pieczenia.
Robię pizzę w domu często, mam płytę kamienną co niweluje problem spadku temperatury i jej rozkładu i powiem jedno można zrobić dobrą pizzę w domu ale nie dorównuje ona nigdy takiej z pieca a już z pewnością tej oryginalnej włoskiej ;)

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 18 paź 2016 - 16:17

#9 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5187 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 18 paź 2016 - 16:20

Roger ..chyba musimy sie z tym liczyc ze nigdy nie bedzie to oryginal ..tak samo prawdziwej chinszczyzny tez w domu nie zrobisz nawet jak masz oryginalny wok.

Ja tez jestem za tym ze na pizzy musi byc niewiele skladnikow, inaczej to nie pizza a zapiekanka :D

#10 roger

roger

Uzależniony od forum

• Zbanowani
  • 7204 postów

Napisano 18 paź 2016 - 16:29

Ja to wiem ... napisałem apropos tematu wątku ;)

Tapniete z GT-I9500

#11 dorau

dorau

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 108 postów
  • MiejscowośćPOMORZE

Napisano 18 paź 2016 - 17:32

Też wydaje mi się, że kolega roger troszkę wywołuje duchy, chciałbym przypomnieć, że duża część z nas piecze w domu chleb w piekarniku i nikt nie mówi, że jest to a'la chleb, ponieważ nie piecze go w piecu chlebowym.

Pizze piekę 'od wieków' i przeszedłem różne drogi, łącznie z tymi wypiekami niejadalnymi. Uważałem, że robię to dobrze, ale jakieś trzy lata temu miałem okazję i przyjemność gościć w swoim domu "prawdziwego" Włocha. Pepino mu było. i tu uwaga, Pepino parał się kiedyś zawodowo wypiekiem pizzy. Pod jego okiem, tego wieczoru, upiekliśmy chyba z 15 sztuk. Wszystkie w piekarniku i było ok.

#12 roger

roger

Uzależniony od forum

• Zbanowani
  • 7204 postów

Napisano 18 paź 2016 - 17:48

Kolego dorau ... apropos wywoływania duchów skoro pieczesz prawdziwą włoską pizzę w domu to zrób w domu prawdziwą szynkę parmeńską ... ja nie widzę problemu baaa będę Ci nawet kibicował.
Skoro to forum jest i ma być fachowe i tematyczne to bądźmy konsekwentni z nazewnictwem i prawdą kryjącą się za nim ... było o tym dziesiątki razy :(

Tapniete z GT-I9500

#13 dorau

dorau

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 108 postów
  • MiejscowośćPOMORZE

Napisano 18 paź 2016 - 18:03

no i się nie da, bo konsekwencją dojdziemy do tego, że klimat nie ten i d...pa, nie wyjdzie. Można bawić się w aptekarstwo, ale są jakieś granice. Nawet na tym forum. I proszę nie brać tego do siebie, piszę tak ogólnie.

Co do mojej pizzy, to nie napisałem, że jest to ta prawdziwa, włoska, napisałem tylko o tym, że pewne aspekty produkcji są zmienne i nic na to nie poradzisz. Pizza jak to pizza, pewnie w pn. części Włoch smakuje zupełnie inaczej jak na pd. I tyle.

#14 tier

tier

Weteran

• Zbanowani
  • 2199 postów

Napisano 18 paź 2016 - 18:42

Pepino parał się kiedyś zawodowo wypiekiem pizzy. Pod jego okiem, tego wieczoru, upiekliśmy chyba z 15 sztuk. Wszystkie w piekarniku i było ok.

Czy ja napisałem że pieczenie pizzy w piekarniku to zło? czy włosi też wkładają na papier i później w trakcie pieczenia wyjmują? :cool:

.
Skoro to forum jest i ma być fachowe i tematyczne to bądźmy konsekwentni z nazewnictwem i prawdą kryjącą się za nim ... 

Gdyby ktoś tak napisał np. o kaszance, że prawdziwą robimy tylko z ziemniaków, fasoli i krwi to też pewnie będzie ok? :cool:  No cóż, temat założony celowo do prowokacji żeby ludzie z forum odchodzili...  :cool:  :facepalm:

No tak ale ostatnio nie można odzywać się, krytykować... dobra więcej nic nie piszę. Przecież to temat o prawdziwej włoskiej pizzy.  :cool:

Załączony plik  pizza.jpg   70,91 KB   25 Ilość pobrań

#15 dorau

dorau

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 108 postów
  • MiejscowośćPOMORZE

Napisano 18 paź 2016 - 18:51

dobra, ja pasuje ...

#16 roger

roger

Uzależniony od forum

• Zbanowani
  • 7204 postów

Napisano 18 paź 2016 - 18:51

Dorau ... owszem pizza to pizza i aspekty produkcji zmienne ma być dobra i nam smakować to prawda ale zanim rzucisz kamień przeczytaj tytuł tematu... ja swojej nigdy nie nazwałbym prawdziwą włoską ;)
Żeby nie być gołosłownym najwyższa stabilna temperatura jaką udało mi się uzyskać w domowym piekarniku (mam naprawdę dobry) z kamienną płytą to 230-235st C ... to za mało na prawdziwą pizzę o jakieś 70st ;)
Tier ma rację chyba czas przejść na "nasłuch" będzie zdrowiej i bezpieczniej... ;)

Tapniete z GT-I9500

#17 januszfeniks

januszfeniks

Weteran

• Użytkownicy
  • 1166 postów
  • MiejscowośćEłk

Napisano 18 paź 2016 - 19:06

dobra, ja pasuje ...

I dobrze uczynisz ;)    Zawsze zjawi sie ktos kto storpeduje pomysła i rozwali pokład jak i załogę na pokładzie.  .A samemu coś zrobić... pokazać...wykazać sie... Nie na samych bo ja wiem . Ale czyny. ;)   Bez złośliwości .  Mi po paru wpisach mądrzejszych.. tak samo sie odechciało się wchodzić do lodowatej wody. 

#18 Bee Gees

Bee Gees

Użytkownik

• **VIP**
  • 170 postów
  • Miejscowość.

Napisano 18 paź 2016 - 19:16

Pizzerię zamykam do powrotu Maxella

#19 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26059 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 18 paź 2016 - 19:43

Tier ma rację chyba czas przejść na "nasłuch" będzie zdrowiej i bezpieczniej...

Trochę za późno, gdyż mleko się rozlało.

A samemu coś zrobić... pokazać...wykazać sie... Nie na samych bo ja wiem . Ale czyny.

Pozostaje Wam zatem Panowie prezentacja własnych projektów. Czekamy.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 kipi

kipi

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 190 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biała

Napisano 18 paź 2016 - 19:46

Ja swoją piekę na kafelce podłogowej. Piekarnik grzeje na max czyli około 240 st.C. Przepis z książki włoska wyprawa jamiego Olivera. Sos też wg jego przepisu i wychodzi cienkie ciasto, dobre składniki i mogę polecić każdemu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych