Skocz do zawartości

pomocy!!:)


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Marzenko !!!

Jak ty mówić , że Maxell jest człowiek , i to z "wielka wiedza" to my Ci wierzyć :grin:

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym my dopiero raczkujemy,wiec te tematy były dla nas troszke "tabu".

Chyba macie źle ułożony plan nauczania. To tak jakby docentowi kazać napisać pracę o burzach występujących na Jowiszu.

Co roku na waszym wydziale macie takie same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Andrzeju napisałem zaproszenie na zlot dla studentów i ewentualnie wykładowcy (jesli bedzie miał ochote przyjechać), gdyż nic nas tak nie, cieszy jak masarskie rzemiosło...

Co to sie Panie na tym świecie wyprawia...Wszędzie człowiekowi kadzą. :devil:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadzenie - rzecz naturalna, nie okłamujmy się każdy z nas lubi jak mu kadza. Tylko nie wszyscy z nas potrafią to robić, co nie oznacza że są gorsi.

Już nie filozofuję, wolałbym wypowiadać się w temacie "wędzenia" ale nie robię tego ponieważ jestem w pierwszej klasie i regularnie czytam, notuję ukazujące się na forum posty

Pozdrawiam

PS Dziękuję tym ,którzy mi pomagają

Andrzej M-ce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba macie źle ułożony plan nauczania

Trochę samodzielności i własnej inicjatywy dobrze im zrobi :grin:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za tak liczny odzew ;* . Mam jeszcze jednak takie pytanko, bo z tego co zauważyłam to inf. podane są na temat rzeczy z cyklu zamkniętego. Czy ktoś mi mógłby w paru zdaniach wytłumaczyć różnicę miedzy komora pracująca w cyklu zamkniętym a otwartym?? (wiem ze to może wydawać się banalne bo niby każdy wie co oznacza słowo otwarty itd. ale jednak wolałabym mieć pewność, że się nie mylę.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już skończycie swe prace, to wszystkie trzy (na razie :D) tematy dotyczące dymogeneratorów, połączymy w jeden. Teraz nie będziemy Wam robić zamieszania.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem czego innego, a znalazłem jeszcze troche materiału:

 

Wytwornice dymu

 

Chcąc wędzić ryby według założonych optymalnych parametrów, trzeba mieć możność wytwarzania dymu o pożądanych właściwościach i w ilości wymaganej do sprawnego przebiegu procesu. Dlatego nowoczesne wędzarnie zasila się dymem otrzymywanym w specjalnie w tym celu zbudowanych wytwornicach. Jedynie w starych wędzarniach komorowych wytwarza się jeszcze dym. spalając drewno i wióry lub trociny bezpośrednio na palenisku w komorze. Wszystkie istniejące kon¬strukcje wytwornic dymu, ze względu na podstawową zasadę działania, można podzielić na cztery typy: warstwowo-żarzeniowe, cierne, fluidyzacyjne i parowe.

Wytwornica warstwowo-żarzeniowa jest piecem o mniej lub bardziej skomplikowanej konstrukcji, w którym zachodzi częściowe, głównie powierzchniowe, spalanie trocin lub wiórów. W najprostszych przypadkach jest to jakby murowana szafa z półkami, na których żarzą się warstwy podpalonych trocin. Wióry lub trociny dawkuje się ręcznie, a ciąg powietrza reguluje się za pomocą otworów z zasłonami, drzwi i zasuwy na przewodzie odprowadzającym dym. Jest to wytwornica niezawodna w działaniu i przy dużej powierzchni półek może służyć do zasilania całej baterii komór wędzarniczych. Istnienie kilku półek przeciwdziała dużym wahaniom wydatku dymu w czasie. Tego rodzaju wytwornica nie nadaje się do produkcji dymu dla wędzarni elektrostatycznej pracującej przy zmiennym obciążeniu, gdyż szybka niezawodna regulacja ilości wytwarzanego dymu jest w niej niemożliwa. Inne rozwiązania konstrukcyjne zapewniają automatyczny zasyp trocin na palenisko w ilości zależnej od zapotrzebowania dymu oraz ciągłe usuwanie z rusztu odgazowanej pozostałości. W takich wytwornicach żarzenie odbywa się zazwyczaj w kontrolowanej temperaturze, na elektrycznie ogrzewanej płycie lub na ruchomym ruszcie, przy regulowanej prędkości przepływu powietrza.

W wytwornicy ciernej do zainicjowania i kontroli szybkości procesu wytwarzania dymu wykorzystuje się ciepło tarcia powstające w cienkiej warstwie klocka drewna dociskanego dc powierzchni wirującego bębna lub tarczy metalowej. Konstrukcyjne rozwiązania wytwornic są bardzo różne (rys. VIII/11). Może to być urządzenie bębnowe

 

 

lub tarczowe, z mechanicznym, hydraulicznym lub pneumatycznym dociskiem klocka, z możliwością regulacji nacisku na klocek niezależnie od liczby obrotów wirnika i wentylatora, zapewniające chłodzenie wirnika, usuwanie niespalonych opiłków drewna i oczyszczanie dymu. Wytwornica cierna jest szczególnie przydatna do pracy w instalacjach o zmiennym obciążeniu, gdyż daje możliwość momentalnego uruchomienia i przerwania produkcji dymu oraz, przez zmianę nacisku na klocek, łatwego dostosowania wydatku dymu do aktualnego zapotrzebowania. Jej ujemną cechą jest nadmiernie hałaśliwa praca i duże zapotrzebowanie mocy do napędu wirnika.

W fluidyzacyjnej wytwornicy skonstruowanej przez Nicola [25] ogrzewa się wióry drzewne do temperatury ok. 620 K, unoszone w strumieniu powietrza o kontrolowanych parametrach, co zapewnia bez-płomieniowe wytwarzanie dymu. Zasilanie aparatu wiórami oraz usuwanie odgazowanej pozostałości odbywa się mechaniczne systemem ciągłym (rys. VIII/12). Nie ma w piśmiennictwie doniesień o szerokim przemysłowym zastosowaniu tego typu wytwornic.

 

 

Zasada działania wytwornicy parowej polega na przedmuchiwaniu wiórów drzewnych strumieniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 570—670 K i pożądanej zawartości powietrza. Ilość i jakość powstającego dymu można regulować zmieniając temperaturę pary, ilość doprowadzonego powietrza oraz prędkość przenośnika wiórów (rys. VII1/13).

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne wędzarnie komorowe, ogrzewane energią elektryczną lub parą i zasilane dymem z zewnątrz, zapewniają równomierny rozkład dymu i temperatury w całym przekroju czynnym oraz możliwość recyrkulacji powietrza i dymu. Surowiec przeznaczony do wędzenia wprowadza się do komory na wózkach. W wielu polskich przetwórniach rybnych eksploatuje się zmodyfikowaną wędzarnię owiewową typu Torry (rys. VIII/16), która jest przykładem nowoczesnej wędzarni

 

 

komorowej. Temperaturę i wilgotność względną dymu reguluje się w czasie trwania procesu według programu opracowanego dla każdego asortymentu surowca (rys. VIII/17). W takiej wędzarni cały cykl wędzenia dużego śledzia norweskiego trwa zaledwie 110 minut, zamiast 3,1—4 h w piecach starego typu [30].

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnie przeznaczone do pracy ciągłej

 

W wędzarni wieżowej, karuzelowej lub tunelowej przenosi się surowiec systemem ciągłym, na wózkach lub przenośnikiem, przez kolejne strefy, w których odbywają się poszczególne fazy wędzenia. Typowym przykładem wędzarni tunelowej jest tunel typu Kvaerner (rys. VIII/18), stosowany powszechnie w przetwórniach krajowych. Ryby nanizane na pręty wędzarnicze przemieszcza się wzdłuż tunelu na wózkach, z których każdy ma ściankę czołową wykonaną w kształcie przegrody, dzięki czemu cała przestrzeń robocza wędzarni dzieli się na strefy o różnym kierunku przepływu dymu i powietrza.

Systemem ciągłym działają także wędzarnie elektrostatyczne (rys. VIII/19) przystosowane do gorącego wędzenia drobnych ryb, np. szprotów lub śledzi. Sekcje obróbki cieplnej są w nich zazwyczaj wyposażone w promienniki podczerwieni. W przemyśle konserwowym mogą mieć zastosowanie elektrostatyczne wędzarnie do nasycania dymem oleju, spływającego cienką warstwą po ściance ociekowej między dwiema elektrodami jonizującymi (rys. VIII/20).

 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno drobne pytanie i byłabym wdzięczna, gdyby ktoś mi na nie odpowiedział.

mianowicie, czy generator, który wytwarza dym na zasadzie trącej tarczy o bal drzewa też jest generatorem żarowym? Mi się wydaje, że tak, wkońcu jakiś żar będzie tam powstawał, ale chcę się upewnić.

Z góry dziękuję za fachową odpowiedź :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyjmuj go jako rodzaj typowo żarowy, gdyż tam dym powstaje na skutek tarcia, ale w swej pracy możesz ten typ dymogeneratora ująć. Ilość dymu uzalezniona jest od szbkości obrotów tarczy trącej, rodzaju jej powierzchni (bardziej lub mniej karbowana) i siły docisku klocka. Jak przeczytasz we wcześniejszych postach, rozpoczęcie produkcji dymu i jej zatrzymanie można przeprowadzić natychmiast. Do wytworzenia dymu nie jet tu potrzebny żar, a temperatura tarcia. Trąca tarcza skutecznie odrzuca warstwe tlenową od miejsca powstawania dymu, a także ściśle przylega do najbardziej rozgrzanej powierzchni klocka, co uniemożliwia zapalenie drewna oraz powstawanie grubej warstwy żarowej. Drewno bardzo szybko przechodzi wszystkie fazy spalania a, że siła docisku klocka jest b.duża, bardziej miękka, zużyta (wypalona) jego warstwa jest natychmiast ścierana przez tarczę i opada do polpielnika, który najczęściej wypełniony jest wodą, by dogaszać rozżarzone, spadające cząstki. Dzieje się to w cyklu ciągłym, gdyż klocek cały czas jest dociskany do tarczy. Oczywiście jest to także rodzaj spalania, ale nie żarowego jak w typowych dymogeneratorach żarowych, gdzie od żarzacej sie warstwy zrębków, żar przechodzi na następną, dostarczaną z pojemnika. Można przyjąć, iz w przypadku zwykłych demogeneratorów żarowych żarzenie (spalanie) zrebków przebiega objetościowo, zaś w przypadku dymogeneratora cirnego - powierzchniowo. Że jest to spalanie, świadczą powstałe po nim produkty w postaci popiołu oraz dymu.

Nie wiem, czy udało mi sie to w miarę jasno wyklarować, ale czego nie przeczytasz, to powinnaś sobie wyobrazić. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladając swoje "zasoby naukowe" znalazłem jeszcze jeden rysunek.

Rysunek pochodzi z "Ogólna Technologia Żywności" Dłużewski i inni

Warto zwrócić uwage na autora-J.Grzegorzewicz, gdyż wydał książkę "Maszyny i urządzenia w przemyśle mięsnym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Ot, choćby Kurko. ;)https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12481-podstawy-procesu-wędzenia-wikurko-1963-r/

Nie ma tam jeszcze wszystkich zdjęć, ale niebawem będą, gdyż właśnie je "obrabiam". 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.