Skocz do zawartości

Ile peklosoli? Proszę o pomoc.


beata04

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przy peklowaniu istotna jest nie tylko ilość peklosoli na ilość mięsa. Należy wziąć pod uwagę również czas, temperaturę i ilość samej solanki. Optymalnie jest na każdy kg mięsa zrobić 0,4 - 0,5 litra solanki. W moim przypadku kalkulator proponuje zbyt dużą ilość soli. To już nie te czasy, kiedy był problem z przechowywaniem mięsa w chłodniczych warunkach :) Na 1,5 litra kranówy wsypuję 100 gramów peklosoli (co daje mi solankę 7,5-8%) i tym zalewam mięso, po czym wstawiam do lodówki na dwa tygodnie. Chcesz się wyrobić do czwartku, to zrób z nastrzykiem i też będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci sprawdzony sposób, jeżeli Cię nie przekonuje, to zapoznaj się z tematem, w którym powinno znaleźć się Twoje pytanie :) https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13620-peklowanie-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

18gram peklosoli
18/kg to przy suchym

 

 

po czym wstawiam do lodówki na dwa tygodnie
Co innego szybkie kilkudniowe a co innego 14 dniowe jak u Ciebie

 

 

zalewowe
to daj jak z kalkulatora 3 doby i 2,8 wsadu wersja mniej słona wg dziadka

zalewowe to też mokre

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, każdy podaje inną wersję. Od przemysłowej do własnych praktyk. Czasy solenia - peklowania od trzech dni do dwóch tygodni. podział na słono-lubnych itd.  

Dalej nic konkretnie nie wiadomo jak odpowiedzieć na pytanie.

Może czas na odpowiednią tabelę, która rozwiąże problemy dla słonych  i mniej słonych wyrobów w małej ilości do 20 kg.

Problem jest w rozwiązaniu adopcji norm dla produkcji przemysłowej, a  stosowanie amatorskich wersji peklowania. Niezgodą i problemem podstawowym zawsze na przeszkodzie będą stać rozmaite bakterie przy zastosowaniu innych norm.

Owszem w przemyśle gonią normy, czas i ilość.

Pozwalam sobie na duże odstępstwa przy zachowaniu dużej czystości i sterylności wykonania wędzonek.

Stosuję nisko solone peklowanie z nastrzykiem. W takim wypadku jak ten 2,8 kg mięsa zrobiłbym peklowanie 3 do 4 dni w roztworze 6,75% i nastrzykiem max 5%. Mięso luzem pływające w zalewie około 6 litrów. Nie będzie przesolone i zjadliwe dla wrogów NaCl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd się wzięły te różne wersje peklowania?

Przecież receptura była i jest banalnie prosta 0,4 litra wody + 10 dkg peklosoli na 1 kg mięsa +/- jakieś niewielkie odchyłki wody czy peklosoli.

 

Zachciało się "Kopernikowskich" przewrotów i mamy to co mamy. 

Tylko że Kopernik przynajmniej udowodnił swoją teorię, a my dalej jesteśmy na powrót w epoce Faraonów.

Lud wierzy we wszystko co usłyszy.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

0,4 litra wody + 10 dkg peklosoli na 1 kg mięsa +/-

 

Jesteś pewny  ....  ???

 

No wlasnie 10 dkg to chyba = 100 gr peklosoli na 1 kg miesa !!! 

Jak dlugo lezakowanie w zalewie przy tej proporcji 100 gr/1 kg ?

W kalkulatorze wychodzi calkiem co innego w zaleznosci jak dlugo ma przebywac w solance.

Ja tu nowicjusz ,ale powoli sie gubie kazdy pisze cos innego i to pisza koledzy co maja "sluszną" porcje postów nie jacyś laicy.

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie 10 dkg to chyba = 100 gr peklosoli na 1 kg miesa !!!  Jak dlugo lezakowanie w zalewie przy tej proporcji 100 gr/1 kg ?

 

 

Jak chcesz prosto i na chłopski rozum to weź 80-100g soli / peklosoli na 1 litr wody (nie wiem jakie mięsa i jak słonolubny jesteś), daj 0,5l solanki na 1kg mięsa, pekluj 7-10 dni - będzie Pan zadowolony.

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roger napisał to samo co ja kilka postów wyżej :) Z tym, że dla nas solanka 10% to za słono :) Pozdrawiam adeptów sztuki wędzarniczej i życzę umiejętnego odsiewania "kopernikowskich" porad, od tych sprawdzonych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet mi się myli od tych nowinek. 

I jak tu nie zgłupieć... :)

 

qba-69 nie bądź taki do przodu.

W moim przypadku to tylko pomyłka, która każdemu się zdarzy.

Gorzej jak błąd myślenia staje się regułą.

 

Mądry odróżni pomyłkę, a głupi się z niej cieszy.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 1 kg mięsa ja daję max 18gram peklosoli i 0,4 litra wody

Robisz źle.  :(

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No wlasnie 10 dkg to chyba = 100 gr peklosoli na 1 kg miesa !!!  Jak dlugo lezakowanie w zalewie przy tej proporcji 100 gr/1 kg ?

 

 

Jak chcesz prosto i na chłopski rozum to weź 80-100g soli / peklosoli na 1 litr wody (nie wiem jakie mięsa i jak słonolubny jesteś), daj 0,5l solanki na 1kg mięsa, pekluj 7-10 dni - będzie Pan zadowolony.

 

Mięsa to schab , szynka , karkówka.

Do tej pory stosowalem kalkulator chyba kolegi Skalara i wychodzilo mnie na 1 kg miesa ->  okolo 0,4 l wody , peklosól od 40 gr do 50 gr , opcjonalnie cukier ktory nie stosowalem , rowniez nie robilem nastrzyków natomiast lezakowanie w solance to 7 dni.

Tak robiłem do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1410 i każdy głupi wie o co chodzi, a u nas (żeby nie dostać ostrzeżenia za wulgaryzmy) ..... masaż erotyczny.  :D

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W moim przypadku to tylko pomyłka, która każdemu się zdarzy.
 Twoja pomyłka może skutkować stratami sporej ilości mięsa u początkujących wędliniarzy, którzy mogliby potraktować Twoją poradę, niczym Egipcjanie słowa faraona ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.