Skocz do zawartości

Ile peklosoli? Proszę o pomoc.


beata04

Rekomendowane odpowiedzi

Agn, nie dodawalabym soli himalajskiej do peklowania, ale to juz moj poglad.  O klodowskiej nawet nie mam pojecia, nie wiem co to za sol. JA stosuje normalnie peklosol polska, a jesli juz sol ,to morska, bo taka mam w codziennym gotowaniu. 

 

Agn, nie zaczepiaj mnie.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

O klodowskiej nawet nie mam pojecia, nie wiem co to za sol.

 

Sól kłodawska to sól wydobyta z kopalni soli w miejscowości Kłodawa  coś podobnego , jak była kiedyś  wydobywana sól  w Wieliczce .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro

Tak na sucho i na mokro , nie wiem czy sie zrozumielismy , u mnie peklosol to insta cure 1 lub 2 , jest to peklosol o 10krotnym stezeniu nitrytu mocniejszym niz ta w Polsce . Jedna plaska lyzeczka ,czyli cos 5 gram zawiera ilosc nitrytu wystarczajaca do zapeklowania 2,5 kg miesa , tak wiec na 2,5 kg miesa daje jedna lyzeczke insta cure 1 peklosoli czyli 5 gram , tak wiec po tym dodaniu w miesie mam wystarczajaca ilosc nitrytu wg zalecen ale tylko 4,9 gr soli a to za malo bo potrzebuje jej wg zalecen i przepisu miedzy 38g -50gram , tak wiec potrzebna reszte soli uzupelniam sola natutalna ( raw) dobrej jakosci.

W us masarze zalecaja uzywania do wyrobu wedlin soli naturalnych , tu np koszerna , morska , pickling , kamienna ( ja lubie himalajskia)itp , dlatego ze te sole nie posiadaja dodatkow takich jak antyzbrylacze czy innych konserwantow.W przeciwienstwie do soli stolowych zwyklych ktore maja takie dodatki . W Polsce do produkcji soli peklowej uzywa sie najtanszej soli stolowej czyli tej z dodatkami , a po aferze z sola drogowa niewiadomo do konca co w tej waszej peklosoli jest .

 

Ps zgadzam sie 100% z kolega Andrzejem , dodam tylko ze kielbasy z oczkiem nie sa dla amatorow a dla zawodowych masarzy ktorzy maja duza wiedze i doswiadczenie a przedewszystkim pewny i dobry dostep do surowca o bardzo wysokiej jakosci( nie z makro)

Kombinowanie kielbas na samej soli przez nas amatorow jest zupelnie nie na miejscu( nie tylko jad kielbasiany , jest tez pare innych bakterii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sól morska zawiera śladowe ilości azotynów, co pozwala na rozkład mioglobiny - nie wiem jak z kamienną - może ktoś wie...?

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak z kamienną - może ktoś wie...?

Sól kamienna kłodawska również zawiera azotyny. W połączeniu z tlenkiem węgla w dymie utrwala skutecznie mioglobinę.

Gdzieś w sieci są tzw. "karty wyrobu" , w których podawany jest dokładny skład chemiczny soli będących w sprzedaży.

Mam na uwadze kartę uwzględniajacą pierwiastki śladowe.

Tak przy okazji: żelazocyjanek potasu, używany w Europie w roli antyzbrylacza, podobno zabroniony jest w USA i Canadzie.

Edytowane przez EAnna
uzup.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kopalnia soli Wieliczka - 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża.

 

 

Ale pozyskują sól warzonkę z wód przepływowych  kopalni . :D

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

w sobotę mam wędzenie i zdecydowałem się jeszcze dzisiaj na udziec z indyka bez kości ze skórą (reszta pekluje się od tygodnia)

 

czy peklowanie 24 godziny w solance 110g/l peklosoli plus nastrzyki przed i po peklowaniu to jakoś wyjdzie?

 

El Gregor mi smaka swoimi zdjęciami narobił :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plus nastrzyki przed i po peklowaniu

po bym nie robił , ale dodatkowo masaż  po pierwszym . Idealnie nie będzie ale cóż , trochę mało czasu na "przerobienie" azotynu  sodu w peklosoli .

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przyśpiesza proces peklowania  18 stopni trochę wysoko. Ale nie mam na tyle doświadczenia aby coś definitywnie podpowiadać , ja bym trzymał w 12 . Może inni coś  podpowiedzą . W sumie wyjdzie Ci jak dzisiaj  zapeklujesz  ponad  36 h 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy peklowanie 24 godziny w solance 110g/l peklosoli plus nastrzyki przed i po peklowaniu to jakoś wyjdzie?

Ja bym zrobił solankę 14% i dał nastrzyk 25% wagi mięsa.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy trochę mięsa się przewinęło przez moje ręce, z braku dobrych warunków chłodniczych (lodówka za mała, został garaż) stosuję się do tabeli i kalkulatora, wg solomierza stężenie wychodzi od 11-13% (ilość zalewy od 0,4 do 0,5 l/kg mięsa i zawsze starcza) w zależności od długości peklowania a w tych warunkach mogę pozwolić sobie na max 3-4 dni a czasem na szybko 2 dni wtedy stężenie bliskie 13 % i powiem ze nie jest za słone (oczywiście tyczy się to karczku, szynki i boczku zwłaszcza boczku on musi być słony) Polędwice max 8% i jest super delikatna.

Tabelki  tabelkami, kalkulatory swoją drogą ale solomierz pozwala upewnić się nam czy nie spaprzemy wyrobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.