Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Ile peklosoli? Proszę o pomoc.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#81 agn

agn

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 226 postów
  • MiejscowośćPl i US

Napisano 04 gru 2016 - 13:38

Miro
Tak na sucho i na mokro , nie wiem czy sie zrozumielismy , u mnie peklosol to insta cure 1 lub 2 , jest to peklosol o 10krotnym stezeniu nitrytu mocniejszym niz ta w Polsce . Jedna plaska lyzeczka ,czyli cos 5 gram zawiera ilosc nitrytu wystarczajaca do zapeklowania 2,5 kg miesa , tak wiec na 2,5 kg miesa daje jedna lyzeczke insta cure 1 peklosoli czyli 5 gram , tak wiec po tym dodaniu w miesie mam wystarczajaca ilosc nitrytu wg zalecen ale tylko 4,9 gr soli a to za malo bo potrzebuje jej wg zalecen i przepisu miedzy 38g -50gram , tak wiec potrzebna reszte soli uzupelniam sola natutalna ( raw) dobrej jakosci.
W us masarze zalecaja uzywania do wyrobu wedlin soli naturalnych , tu np koszerna , morska , pickling , kamienna ( ja lubie himalajskia)itp , dlatego ze te sole nie posiadaja dodatkow takich jak antyzbrylacze czy innych konserwantow.W przeciwienstwie do soli stolowych zwyklych ktore maja takie dodatki . W Polsce do produkcji soli peklowej uzywa sie najtanszej soli stolowej czyli tej z dodatkami , a po aferze z sola drogowa niewiadomo do konca co w tej waszej peklosoli jest .

Ps zgadzam sie 100% z kolega Andrzejem , dodam tylko ze kielbasy z oczkiem nie sa dla amatorow a dla zawodowych masarzy ktorzy maja duza wiedze i doswiadczenie a przedewszystkim pewny i dobry dostep do surowca o bardzo wysokiej jakosci( nie z makro)
Kombinowanie kielbas na samej soli przez nas amatorow jest zupelnie nie na miejscu( nie tylko jad kielbasiany , jest tez pare innych bakterii)

#82 beata04

beata04

Początkujący

• Użytkownicy
  • 36 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 04 gru 2016 - 16:36

U mnie soli nie brakuje bo mieszkam 2 km od Wieliczki :)  :)

Użytkownik Bee Gees edytował ten post 04 gru 2016 - 16:40
ort.

#83 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3285 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 04 gru 2016 - 17:02

...sól morska zawiera śladowe ilości azotynów, co pozwala na rozkład mioglobiny - nie wiem jak z kamienną - może ktoś wie...?

#84 Wirus

Wirus

Weteran

• **VIP-Organizator**
  • 2612 postów
  • MiejscowośćWielkopolska

Napisano 04 gru 2016 - 17:08

U mnie soli nie brakuje bo mieszkam 2 km od Wieliczki

:D

Kopalnia soli Wieliczka - 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża

#85 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9293 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 04 gru 2016 - 17:55

nie wiem jak z kamienną - może ktoś wie...?

Sól kamienna kłodawska również zawiera azotyny. W połączeniu z tlenkiem węgla w dymie utrwala skutecznie mioglobinę.

Gdzieś w sieci są tzw. "karty wyrobu" , w których podawany jest dokładny skład chemiczny soli będących w sprzedaży.

Mam na uwadze kartę uwzględniajacą pierwiastki śladowe.

Tak przy okazji: żelazocyjanek potasu, używany w Europie w roli antyzbrylacza, podobno zabroniony jest w USA i Canadzie.

Użytkownik EAnna edytował ten post 04 gru 2016 - 18:11
uzup.

#86 andrzej k

andrzej k

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 12638 postów
  • MiejscowośćPobiedziska

Napisano 04 gru 2016 - 19:14

Kopalnia soli Wieliczka - 30 czerwca 1996 roku zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża.

Ale pozyskują sól warzonkę z wód przepływowych  kopalni . :D

Pozdrawiam

#87 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 16 lut 2017 - 12:21

w sobotę mam wędzenie i zdecydowałem się jeszcze dzisiaj na udziec z indyka bez kości ze skórą (reszta pekluje się od tygodnia)

czy peklowanie 24 godziny w solance 110g/l peklosoli plus nastrzyki przed i po peklowaniu to jakoś wyjdzie?

El Gregor mi smaka swoimi zdjęciami narobił :):)

#88 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2843 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 16 lut 2017 - 12:52

plus nastrzyki przed i po peklowaniu

po bym nie robił , ale dodatkowo masaż  po pierwszym . Idealnie nie będzie ale cóż , trochę mało czasu na "przerobienie" azotynu  sodu w peklosoli .

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 16 lut 2017 - 12:52

#89 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 16 lut 2017 - 13:05

a jakby zostawić w pomieszczeniu 18°C ?

#90 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 2843 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 16 lut 2017 - 13:12

Temperatura przyśpiesza proces peklowania  18 stopni trochę wysoko. Ale nie mam na tyle doświadczenia aby coś definitywnie podpowiadać , ja bym trzymał w 12 . Może inni coś  podpowiedzą . W sumie wyjdzie Ci jak dzisiaj  zapeklujesz  ponad  36 h 

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 16 lut 2017 - 13:13

#91 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 16 lut 2017 - 13:17

ok, dzięki, zrobię eksperyment tylko na dwóch udźcach

#92 arkadiusz

arkadiusz

Uzależniony od forum

• ***SUPER VIP***
  • 11263 postów

Napisano 16 lut 2017 - 15:28

czy peklowanie 24 godziny w solance 110g/l peklosoli plus nastrzyki przed i po peklowaniu to jakoś wyjdzie?

Ja bym zrobił solankę 14% i dał nastrzyk 25% wagi mięsa.

#93 Tsosna

Tsosna

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 449 postów

Napisano 16 lut 2017 - 17:49

zrobiłem 12% i nastrzykałem jak się dało

zobaczymy jak będzie

dam znać

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#94 Owidius

Owidius

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 202 postów
  • MiejscowośćPoddębice/łódzkie

Napisano 21 lut 2017 - 11:45

Ostatnimi czasy trochę mięsa się przewinęło przez moje ręce, z braku dobrych warunków chłodniczych (lodówka za mała, został garaż) stosuję się do tabeli i kalkulatora, wg solomierza stężenie wychodzi od 11-13% (ilość zalewy od 0,4 do 0,5 l/kg mięsa i zawsze starcza) w zależności od długości peklowania a w tych warunkach mogę pozwolić sobie na max 3-4 dni a czasem na szybko 2 dni wtedy stężenie bliskie 13 % i powiem ze nie jest za słone (oczywiście tyczy się to karczku, szynki i boczku zwłaszcza boczku on musi być słony) Polędwice max 8% i jest super delikatna.

Tabelki  tabelkami, kalkulatory swoją drogą ale solomierz pozwala upewnić się nam czy nie spaprzemy wyrobu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych