Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Dymogenerator dyskusja i pytania

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
285 odpowiedzi w tym temacie

#261 bero

bero
  • Użytkownicy
  • 62 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 18 sty 2021 - 02:05

Też miałem podobny problem,ale jak zmieniłem na rurę fi.120, pompkę powiesiłem na rurze i dałem na dole rury wkładkę z blachy perforowanej na wysokości paleniska żeby popiół miał gdzie zlatywać to problemy sie skończyły.Teraz mogę wędzić przez 12 h bezobsługowo.Używam zrąbków o gradacji 10.

Mógłbyś podesłać zdjęcia jak wygląda Twój dymogenerator? Szukam idealnego projektu do wykonania. Zależy mi na dużej bezobsługowości

#262 Alchemik84

Alchemik84
  • Użytkownicy
  • 7 postów
  • MiejscowośćAleksandrów Łódzki

Napisano 18 sty 2021 - 22:58

Po przeczytaniu całego wątku dochodzę do wniosku że może daje za dużo powietrza do dygenerator i dlatego nie mam popiołu tylko węgiel drzewny. A dawałem więcej powietrza bo wychodzi na to że mam nieszczelną komorę wędzarnicza i tworzy się zbyt duży cug. Wygania on dużo dymu, więc dawałem więcej powierza aby dymu było więcej i tak się koło zamyka.
Morał jest taki że muszę doszczelnic komorę i dawać mniej powierza do dymogeneratora. Jak mrozy odpuszcza to zrobię próbę.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

#263 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3202 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 19 sty 2021 - 00:10

dawać mniej powierza

Ja bym pozostał tylko przy tym.

Nie wiem co prawda, co masz na myśli pisząc "nieszczelna komora" ale gdy ją uszczelnisz to możesz przedobrzyć i wyjdą Ci kwaśne wędzonki.

Koledzy którzy robią "typowego elektryka" specjalnie nawiercają dziury aby dochodziło powietrze. Pamiętaj że wędzarnia to nie lokomotywa, tam wcale nie musi dym "buchać".

Nie wiem jaką masz pompkę (nie czytałem wszystkich postów) ale jeśli to jest akwariowa, to puszczaj dym przez jeden kanał/strumień powietrza na minimum/troszkę przed minimum.

Problem węglików się powinien skończyć na 90%. Inna bajka że może się zacząć problem popiołu, ale o tym jak go rozwiązać napisał już Arek.

[Dodano: 19 sty 2021 - 00:10]

1. Wieszają mi się zrebki i dość często wygasa mi dym. Muszę pretem zrzucić zrebki i rozpalić od nowa.

Co jakiś czas (np.co pół godziny) postukaj czymś w tą rurę.

2. Jak zrebki się nie wieszają to w pewnym momencie mam na tyle dużo popiołu na dnie ze gasnie i nie daje już dymu.

Po obstukaniu rury delikatnie "pogmeraj" w tych otworach powietrznych - ale tak aby nie rozwalić żaru.

#264 Alchemik84

Alchemik84
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 19 sty 2021 - 06:10

Jeśli chodzi o szczelność. Mam szpary między drzwiami a ścianka ok3-4mm. Tak jak na zdjęciu widać szczeliny są góra i boki. Dół ma listewkę która uszczelnia. Jak przymknę wylot z komina to lekko dym wychodzi tymi szczelinami. 46ca6718f708860d39703c8b6e5b0d3a.jpg526264561de9b6ad11e59b276791eca9.jpg

#265 roger

roger
  • Użytkownicy
  • 7345 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 19 sty 2021 - 07:20

Za dużo dymu, za duzo powietrza, za szybkie spalanie. Przy takim kominie myślę że ten DG będzie pracował bez pompki bo sam cug stworzy podciśnienie.

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

#266 Alchemik84

Alchemik84
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 19 sty 2021 - 17:12

Czyszczę dymogenerator bo się trochę zebrało i zobaczę jak pójdzie na samym cugu z komina.
Czy mam dmuchnąć trochę do rozpalenia czy podpalić i zostawić fizyce resztę?

#267 roger

roger
  • Użytkownicy
  • 7345 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 19 sty 2021 - 18:12

Problem polega na tym że właśnie tak iść nie powinno bo cug sam rozpędza DG i nie ma żadnej kontroli nad temperaturą

Wysłane z P30 przy użyciu Tapatalka

#268 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3202 postów

Napisano 19 sty 2021 - 19:47

jak pójdzie na samym cugu z komina.

Jak jest bardzo duży cug, to może spróbować zrobić jakąś dziurę w tym kominie lub pomyśleć o czymś takim: https://allegro.pl/o...arco-9416137381

Choć chyba to była by pierwsza wędzarnia z RCK jaką widziałem.

Albo jakiś szyber na kominie.

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 19 sty 2021 - 19:49

#269 Alchemik84

Alchemik84
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 19 sty 2021 - 20:07

Czyli uszczelnic komorę?
Jak komin jest odkryty cały to dym znika z Komory bardzo szybko. Jak przymknę komin (zakrywając część wylotu komina deska) to dym zaczyna lekko wydostawać się przez szczeliny przy drzwiach czyli cug jest dużo mniejszy. Wtedy powinno być ok.

To co uszczelniać czy przymykać komin?

#270 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 390 postów
  • Miejscowośćgliwice

Napisano 19 sty 2021 - 20:17

Komin najlepiej zlikwidować.

#271 Alchemik84

Alchemik84
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 19 sty 2021 - 21:13

Osobiście wolałbym tego nie robić. Komin pozwala mi wędzić nawet w deszczowa pogodę. Wedzarnia jest w blaszaku więc ma sucho, a ja nie moknę przy okazji. W niedzielę przy - 20 pozwoliło mi to wędzić bo wewnątrz blaszaka miałem "tylko" - 7 ;)

#272 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3202 postów

Napisano 19 sty 2021 - 22:26

Na pewno nie uszczelniać (nie widzę abyś miał tam jakiś dolot powietrza)

Przymknij komin aby dym swobodnie wychodził ale nie uciekał jak szalony.

#273 kipi

kipi
  • Użytkownicy
  • 206 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biała

Napisano 20 sty 2021 - 13:12

Im bardziej uszczelnisz tym większy cug będziesz miał a nie jest to wskazane bo spalanie będzie szybsze, a to wszystko musi się powoli spalać i dawać nie za dużo dymu. Bardziej u ciebie chyba problemem jest ten długaśny komin. Zrób na próbę wędzenie bez tego i zobacz jak będzie. Idzie wiosna, lato to dobra pora na to aby móc poeksperymentować.

#274 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12857 postów

Napisano 20 sty 2021 - 16:29

Mógłbyś podesłać zdjęcia jak wygląda Twój dymogenerator? Szukam idealnego projektu do wykonania. Zależy mi na dużej bezobsługowości

Tak to mniej więcej wygląda.Rysunek nie jest techniczny tylko odręczny ,ale sądzę ,że wszystko jasne.

Załączony plik  dymogemerator.jpg   33,81 KB   15 Ilość pobrań

#275 bero

bero
  • Użytkownicy
  • 62 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 20 sty 2021 - 20:07

Tak to mniej więcej wygląda.Rysunek nie jest techniczny tylko odręczny ,ale sądzę ,że wszystko jasne.

attachicon.gif dymogemerator.jpg

Dziękuję :)

#276 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 186 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 23 mar 2021 - 12:05

Jasne jest położenie siatki w rurze zasypowej. Ale czy mógłbyś wrzucić zdjęcie samej siatki, zrobione od góry ?  

#277 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3202 postów

Napisano 23 mar 2021 - 15:41

Ale czy mógłbyś wrzucić zdjęcie samej siatki

Nie jestem co prawda Arkadiusz ale to ma być coś na zasadzie rusztu nie siatki (czy jak ktoś gdzieś ostatnio ładnie nazwał - durszlak)

Zdjęcia Ci nie wkleję bo u mnie kolega wspawał... durszlak :facepalm:  i do świąt nie ruszam, ale będzie do poprawki

#278 Raf78

Raf78
  • Użytkownicy
  • 327 postów
  • MiejscowośćŻywiec

Napisano 23 mar 2021 - 15:54

Taki oto ruszt wg projektu kolegi @sverige2 działa jak należy
[Dodano: 23 mar 2021 - 15:54]
Taki oto ruszt wg projektu kolegi @sverige2 działa jak należy

Załączone pliki

#279 garage

garage
  • Użytkownicy
  • 29 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 23 mar 2021 - 19:58

A co sadzicie o takim rozwiązaniu ? Dym wychodzi w temp. otoczenia +2st C, myślałem o tym modelu, ale przeraziło mnie czyszczenie tego i podobno szybko się zapycha wężownica. Całkowicie bezobsługowa, jedynie nastawić termostat od podgrzewacza. Kupiłem nowszy model z tej firmy ( nie będę jej reklamował, kto chce to znajdzie) Ktoś już opisywał ten drugi model, podobno słabo sobie radzi z dużymi wędzarniami.

Załączone pliki

• Załączony plik  dymka.jpg   42,13 KB   7 Ilość pobrań
  • Załączony plik  hanhi.jpg   40,72 KB   7 Ilość pobrań

#280 Grzewlod

Grzewlod
  • Użytkownicy
  • 302 postów
  • MiejscowośćBrwinów

Napisano 23 mar 2021 - 20:41

Kupiłem nowszy model z tej firmy ( nie będę jej reklamował, kto chce to znajdzie)

Napisz jaki model DG kupiłeś, podziel się swoimi wrażeniami z użytkowania w tym, że napiszesz nazwę DG i producenta nie ma żadnej reklamy.

Chcesz się podzielić wiedzą na temat Twojego DG to napisz. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych