Skocz do zawartości

Dymogenerator dyskusja i pytania


roger

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie odpowiedzieć, bo ostatnio robiłem wg tego projektu.

Niezbędne rurki i blacha z nierdzewki z docięciem na oczekiwane długości (zamawiane gdzieś z netu) kosztowały mnie około 150 zł z przesyłka.

 

Zamawiałem:

- rura 25,4x2x200

- rura 101,6x2x300

- rura 6x1x300, ale może byc i krótsza, 200 tez będzie ok.

- 1 kawałek blachy 160x380x4 mm do wykonania mocowania do mojej skrzynki.

 

Do tego wymyśliłem sobie jeszcze krążki wycinane wodą z nierdzewki, wymiary takie:

- 1 szt krążek o średnicy 103mm i grubości 10 mm 

- 1 szt krążek o średnicy 97mm i grubości 10 mm

Z tych dwóch powyżej zrobiłem masywną pokrywkę do rury.

- 1 szt krążek o średnicy 97mm i grubości 20 mm

ten poszedł na spód

I te krążki to było kolejne 120 zł, ale to już niejako poza projektem Rogera.

 

Robota samodzielnie w garażu, więc trudno wycenić. Powiedzmy kilkadziesiąt pln na flache whiskacza ;)

 

Wyszło tak:

post-77077-0-10407500-1492177514_thumb.jpg

 

Edytowane przez KLOSZ

Zdrówko!

KLOSZ

- Jestem ZA, dopóki mi się podoba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 338
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Jestem ciekaw kosztów takiego urządzenia

 

 

Moim zdaniem .... nie dotyczy to tylko DG .  Jak nie masz wiedzy ,  narzędzi , dostępu do darmowego spawania to taką drobną rzecz jak DG najlepiej zamówić u dobrego wytwórcy  :D

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest to co napisał powyżej Andrzej. Obróbka takiej nierdzewki ze ściankami 2mm to duże wyzwanie i byle wkrętarką akumulatorową tego nie zrobisz. Ja na szczęście miałem pomoc od kolegi, który ma dobrze wyposazony warsztat, ale domowymi metodami myślę, że nic bym nie zdziałał. Samo wywiercenie w rurze zasypowej otworu na rurę dymową to juz jest duże wyzwanie. Zagięcie blachy stanowiącej mocowanie i podstawę generatora, to kolejne wyzwanie, któremu trudno sprostać bez zaginarki itd. itd...

Zdrówko!

KLOSZ

- Jestem ZA, dopóki mi się podoba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak to miło w internetowym śmietniku znaleźć taką perełkę. Forumowiczem jestem od kilku godzin ale duchem od zawsze

TU pytanie czy mogę użyć rurek miedzianych fi 6 i fi 25mm do zrobienia części dymowej (doprowadzenie powietrza i odprowadzenia dymu). We wsi Łódź te rurki z nierdzewki to porażka . Na komorę zasypową zdobyłem fi 103 mm. mam "magika od spawania nierdzewki . części z miedzi będą łączone gwintami a wcześniej chromowane Dzięki za wyrozumiałość i ew. pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TU pytanie czy mogę użyć rurek miedzianych fi 6 i fi 25mm do zrobienia części dymowej (doprowadzenie powietrza i odprowadzenia dymu)

 

Smoła z czasem zeżre kiepski materiał który zastosujesz i tylko tu jest "problem".

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

TU pytanie czy mogę użyć rurek miedzianych fi 6 i fi 25mm do zrobienia części dymowej (doprowadzenie powietrza i odprowadzenia dymu)

 

Smoła z czasem zeżre kiepski materiał który zastosujesz i tylko tu jest "problem".

 

Czy chomowanie niklowanie nie załatwi sprawy mam rurki z miedzi twardej?          dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chomowanie niklowanie nie załatwi sprawy mam rurki z miedzi twardej
jak już musisz chromować to tylko dla błysku  :D  w Łodzi nie masz rurek nierdzewnych  :facepalm:  :facepalm:  :facepalm: ​ niemożliwe - zawsze możesz  kupić rurki  do siłowników olejowych 6 mm , a - dn 25 kupisz w hurtowni sanitarnej  lub sklepie z metalami kolorowymi 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chomowanie niklowanie nie załatwi sprawy mam rurki z miedzi twardej
jak już musisz chromować to tylko dla błysku  :D  w Łodzi nie masz rurek nierdzewnych  :facepalm:  :facepalm:  :facepalm: ​ niemożliwe - zawsze możesz  kupić rurki  do siłowników olejowych 6 mm , a - dn 25 kupisz w hurtowni sanitarnej  lub sklepie z metalami kolorowymi 

 

W sklepie kupiłem nierdzewkę na komorę zasypową( fi 103 mm) i rurki miedziane.Z uwagi na stan zdrowia (po udarze mam niedowład lewej ręki i nogi)muszę zostać przy materiałach łatwych w obróbce, robię wszystko sam w domu.Prototyp powstanie z miedzią kolejny z nierdzewki. Do mycia sprawdzę aceton techniczny (sprawdzony w modelarstwie - myłem silniki spalinowe w moich modelach , rozpuszcza nagary i smołę z oleju rycynowego.Do mycia mniejszych elementów mam wanienkę ultradźwiękową. W pierwszej wersji będzie ruszt(wiem co o tym myślicie).Ruszt i podstawa komory zasypowej.z sitek do maszynki 32 fi 99 mm(proste mocowanie do blachy podstawy za pomocą śrub.http://allegro.pl/sitko-32-13-do-maszynki-32-deptana-i6717415239.html#imglayer

Edytowane przez anita300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz jak piszesz prototyp a nie wersję docelowa to po co komplikujesz konstrukcję stosując ruszt ?

Oprócz komplikacji konstrukcyjnej dajesz kolejny materiał jakim jest stal czarna do tego ulepszana ... nie powinno się łączyć tak różnych materiałów :( 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak to już jest, że jak jest konstrukcja która jest dobra i nieskomlikowana (mam tu na myśli model dymogeneratora, który stworzył roger) to zawsze znajdzie się ktoś, kto chce być mądrzejszy i zrobić lepiej. Kolego nie męcz się z tym rusztem - uwierz to nie mam sensu- takim dymogeneratorem można dymić kilkanaście godzin i bez rusztu. Piszesz , że jesteś po wylewie, więc tym bardziej nie komplikuj. Do mycia nie ma  nic lepszego jak roztwór wody i "kreta" . Wrzucasz rurkę do plastykowej rynienki i zalewasz roztworem. Po dobie płuczesz pod bierzącą wodą i jest lustro ( jak masz z kwasówki) . Chcesz robić wersję testową , potem docelową. Po co??? (szkoda czasu i kasy) Zrób raz jeden dymogenerator w/g rogera  z kwasówki, bez żadnych rusztów i będzie Ci służył wieczność. Po co chcesz wywarzać otwarte drzwi??? Roger i inni koledzy przerobili kilkaset kilo stali, i próbowali już różnych rozwiązań. Masz ten komfort , że Ty już nie musisz tego robić, tylko skopiować to , do czego  Oni dochodzili godzinami doświadczeń i pracy ( o kasie nie wspomnę) .  Jak masz jakieś wątpliwości, lub czegoś nie wiesz zwróć się do Rogera i ci chłop pomoże, a uwierz mi zna się na tym. Powodzenia i zdrowia życzę :thumbsup:

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@binio1111,Pod tym co piszesz podpisuję się dwiema łapkami, według mnie odchodzenie od wersji Rogera jest komplikowaniem sobie zycia. Człowiek jest tak skonstruowany, ze chce coś zrobić dodać od siebie i z tego widać,ze kolega do takich należy, więc pozostaje tylko życzyć powodzenia. :thumbsup:  


[Dodano: 25 kwi 2017 - 15:04]

A i pod wpisem kolegi Gontka też

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.Już się wstydzę że bazuję na cudzej pracy (wyrazy uznania i szacunku dla ROGERA)ale jak typowy Polak muszę włożyć palec między drzwi żeby stwierdzić że to boli.95% pracy wykonuję jedną ręką.Ruszt bo mam dwa sitka od maszynki 32

średnica 99 mm idealne do mojej komory z rury nierdzewnej fi 103 mm(pozostałości po moich wyrobach masarskich- koszt 0 zł.)

Będą spełniać podwójną funkcję dolne stabilizuje i uszczelnia spód, drugie skręcone śrubami z zastosowaniem dystansów z dolnym i podstawą z blachy stalowej 4 mm (stabilizuje i jest jednocześnie rusztem).Mycie- mam środki do mycia piekarników kuchenek(nieagresywne). zrobię próby z płynem Organiki do mycia silników spalinowych ( obojętne dla metali kolorowych i lakierów.

jako modelarz poprawiłem konstrukcję mistrza świata :devil: pływa 60 km/h, https://www.facebook.com/profile.php?id=100010943430402

Jak pisał k. Baca człowiek ma to w genach.

Dzięki, uwagi i ewentualna krytyka jest siłą motoryczną mobilizującą do działania.

Jak się uda dam znać i wrzucę fotki

 

a ktoś poprawił mnie i rozpędził taki model do ponad 200 km/h . miało być tohttps://www.facebook.com/100010943430402/videos/225571741150939/

Edytowane przez anita300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

brat Klosz jest naprawde zdolny :clap: Jeszcze sie nie pochwalil czy wszystko dziala i jakie sa wedzonki ale mysle, ze bedzie wszystko super. :)

Mam do ciebie bracie w tym kontekscie kilka pytan, bo jestem tez w trakcie przemyslen roznych konstrukcji DG. Jeszcze nie zaczalem budowy, bo narazie zbieram potrzebne do tego wiadomosci, a musze przyznac, ze jestem nowicjuszem na tym polu dzialania.

- Jak gleboko wkreciles rurke powietrzna w dymna?

- Jak wyglada rurka dymna w rurze zasypowej i na jakiej wysokosci jest wbudowana?

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Jak to się nie pochwalił, skoro się pochwalił? ;)

Tu jest wszystko opisane:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14152-drewniana-mobilna-w%C4%99dzarnia-elektryczna-klosza/

nie chciałem mieszać Rogerowi w jego wątku i opisałem swoje poczynania w dziale "Moja wędzarnia" - zapraszam tamże :)

 

Co do wymiarów, to starałem sie celować +- w wymiary podane przez Rogera na jego rysunkach. Przy czym odległości od dołu rury zasupowej przeliczałem na odległość od poziomu podłogi wewnątrz, bo jak wspominałem, dałem na dnie rury zasypowej krążek z nierdzewki o grubości 20 mm, więc wymiary od podstawy dla otworów na rure dymną i otwory do podpalania robiłem Roger + 20 mm.

 

Rurke powietrzna wkrecilem tak, żeby tylko w swietle rury dymowej znalazl sie caly otworek, skontrowałem nakrętką tak, żeby otwór wylotu powietrza był skierowany do wylotu rury dymowej.

 

Jeśłi masz do mnie jeszcze jakieś pytania, to może nie mieszajmy tutaj Rogerowi, tylko zapraszam do mojego opisu.

Edytowane przez KLOSZ

Zdrówko!

KLOSZ

- Jestem ZA, dopóki mi się podoba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Dzisiaj testowałem dymogenerator, który sam wystrugałem dzięki opisowi Rogera (wielkie dzięki Roger za udostępnienie planów). Dymogenerator wykonałem przy pomocy wiertarki ręcznej bez stojaka, szlifierki kątowej, zacisków stolarskich i imadła i wygląda tak

post-40280-0-17929500-1494091585_thumb.jpg

Niestety nie działa tak jak się spodziewałem, bardzo słabo dymi co widać na tym zdjęciu

post-40280-0-55975700-1494091763_thumb.jpg

Nie wiem gdzie tkwi błąd, pompka, która zastosowałem ma wg opisu wydajność 2x150l/h i ciśnienie 0.02MPa widać ją na pierwszym zdjęciu.

Na próbę użyłem kompresorka do pompowania opon, nawet go nie podłączałem tylko dmuchałem nim w rurkę powietrzną z odległości ok 2 cm i działał bardzo dobrze

co widać na filmiku

Zdjęcia postawilm do pionu ale filmiku nie potrafię.

Jest też mała nieszczelność przy wejściu rurki powietrznej w dymową i dymowej w korpus,czy to może mieć również wpływ na słabe dymienie?

Bardzo proszę kolegów o pomoc co z tym zrobić, trochę mi szkoda mojej roboty i materiałów.

Edytowane przez Marko

Pozdrawiam

Marko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dmucha z kompresora a z pompki nie to znaczy że masz ,albo za słabą pompkę ( raczej nie)albo działa tylko jedna sekcja, albo wężyk ma gdzieś dziurę

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba masz rację co do pompki ledwo wyczuwalny jest podmuch powietrza z niej, nigdy nie miałem do czynienia z pompkami akwarystycznymi i nie wiem z jaką siłą powinna dmuchać.

Są pompki przy których maksymalna moc osiąga się kręcąc pokrętłem w LEWO, nie w prawo, więc może masz na maksa w prawo i dmucha na minimum..???

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.