Skocz do zawartości

Szynki, co dalej?


Rutusowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby ta wędzarnia miała wcześniej palenisko pod komorą i zastąpiono je nibykanałem? z nibypaleniskiem? Jak tak , to pewnie "palacz" nie ogaraniał - o co kaman ;) i poprawiono dobre rozwiązanie na gorsze :cry: .

A temperaturka nie skoczyła bardziej niż 35? ;)  Bo od 35 to się  raczej nie rumieni  :blush::laugh:  ;) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 145
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

binio..ja już nigdy nie wrócę do palenia bezpośrednio pod komorą - prawdopodobnie wynika to z braku umiejętności palenia w palenisku znajdującym się tak blisko komory. Teraz palenisko mam odsunięte od centrum komory jakieś 1,8m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędzenie trwało trzy dni + suszenie ale, ze było trochu ciepło to temperatura nam często "uciekała" do 30C a czasami nawet do 35 w skutek czego mięso się trochu przyrumieniło.

Można wiedzieć czemu wędzisz w tak niskiej temperaturze? 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie.

Napisze wprost...nabyłem 2,6kg piersi z indyka mam w domu szynkowar do którego wchodzi mi 1,8kg farszu i mam zamiar coś z tym zrobić :)

Wiem, że to kwestia gustu ale czy możecie mi coś doradzić - podrzucić jakiś fajny sprawdzony przez Was przepis na takie mięso?!
Thx :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie mi coś doradzić

zrób na 2 warianty - podziel na pół = z 1,3 kg na kolejne pół - 1 połówke pokrój w kostkę 3x4 cm mniej więcej pozostały kawałek ok 0,65 kg na maszynce 3 lub 4 mm- przyprawy i peklowanie -wiesz jak masz szynkowar. 2- połowa  (ok 0,8kg)w kostkę - j.w - dokup boczek wieprzowy 0,9 kg na 6 mm - peklowanie sol/peklo łącznie16g/kg i przyprawy czosnek, kminek po 1g/kg pieprz 1,5g/kg  - "będzie Pan zadowolony" :D  z pozostałego kawałka kotleciki  ;)

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski dzięki za odpowiedź.

Mam zamiar troszku zmodyfikować twój przepis i zamiast boczku zastosować gęsinę. Piersi z gęsi nie bede w to wkładał bo pierś jest jednak trochu "sucha"

Przez maszynkę wpakuję w to udko i dodam trochu smalcu gęsiego - obawiam się tylko,czy ten smalec nie zbierze się na dole parzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dodam trochu smalcu gęsiego

Absolutnie NIE !!!!

Smalec gęsi płynie już w temo. pokojowej.

Do kiełbas, mielonek i parzonek dajemy tłuszcz  twardy.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Smalec z gęsi w temp pokojowej staje się lejący.
Dodam więc mięso z udka 0.7kg +0,9kg piersi indyka+ pozostałe składniki.
Pierś pokroje w kostkę jak pisał Muski a gęsine zmiele na małym sitku.
Gęsina posłuży jako spoiwo dla bardziej kruchego mięsa indyczego.

Otoczkę z galaretki bede musiał uzyskać przez zastosowanie żelatyny

Co sądzicie?!

Edytowane przez Rutusowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam zamiar troszku zmodyfikować twój przepis
To nie przepis a propozycja - Twoja wola co zrobisz - z tłuszczem z gąski - smalczyk z cebulką, jabłuszkim ,majrankiem i do lodówki- jak Ci nasza Siostra powiedziała - smalec z gęsi nie dajesz do Zadnych kiełbas czy szynkowarowych

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich. Na forum znalazłem kilka różnych opisów na kiszenie kapusty i kapuste już kisimy ale mamy jeden mały problem...

Generalnie tak, mieliśmy 60kg kapusty i beczkę dębową 55-60l. Kapustę nastawialiśmy w piątek 11.X.2019 ksieżyc w fazie owocu :)

Do beczki włożyliśmy z kolesiem worek - znaczy kapusta jest w worku, na początku delikatnie ubijaliśmy to tuczkiem.

Na początku ubijaliśmy kapustę tuczkiem, gdy w beczce było już 30kg kapusty a my odpowiednio przygotowani zaczeliśmy ubijać stopami - zawinelismy na wszelki w worki po kapuście.
Marchewka, sól, kminek mielony itd.
Po ugnieceniu 60kg kapusty okaząło się ze mamy 30l soku w wiaderkach. I większe pół beczki kapusty.

Zakreciliśmy worek, na to nałozyli deske i do worka kamień około 20kg.

Wszystko jest zalane sokiem jak trzeba. W pierwszy dzień poziom soku do otworu beczki miał 21,7cm na drugi dzień ten poziom się podniósł do 17cm (kamień opadł) Beczka znajduje się w pomieszczeniu o stałej temp około 20C. NA drugi dzieńna powierzchni soku widać ze wszystko już fermentuje. Obecnie mija piąty dzień na powierzchni soku jest piana na 5cm. Co dalej z tym zrobić:

- przenieść do chłodnej piwnicy jeśłi tak to na ile dni
- zostawić w obecnym pomieszczeniu w temp 20C

- przebić kapuste kijem w celu wypuszczenia gazów i soków?
hmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przebijac trzeba codziennie do czasu zafermentowania - i teraz bym już przeniósł do chłodnego 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11920-rok-1955-kiszenie-kapusty/?hl=kiszenie+kapusty

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Polędwiczka jest cienka ale nabyłem ją wtedy co karkówki, boczki, szynki i schaby. Odebrałem zaraz po rozbiorze - dzień poleżało u mnie w lodówce.
Po jednym dniu zrobiłem roztwór około10% moczyło się 8 dni. 

 

Wędzenie zajęło 3 dni, (początekiem/połowa grudnia - mrozów jeszcze nie było) pierwsze dwa dni od samego rana wędzenie kończyło się po północy, takich mam sąsiadów :)

Ostatniego dnia może 5h.

Drewno olcha bardzo sucha.

Wszystko wisiało jeszcze ze 2-3 dni i nocy w tej "wędzarni"

Trochu się bałem, ze wilgoć może być i się zacznie psuć,  więc część mięsa bez parzenia poszła do zamrożenia, część też bez parzenia została powieszona na kilka dni w suchej piwnicy temp 8C

 

Po co to piszę...

Po kilku dniach spróbowałem polędwiczki, nie parzyłem jej...qwa nie jadłem jeszcze czegoś tak zayebistego.

Na zdjęciu widać tą polędwiczkę, może nie jest zbyt ładna ale qwa samk...bajka.  

Dzieciom się boje dawać takiego mięsa, zjedli ostatnio po plasterku, smakowało ale mam jakieś opory.

Przy następnym wędzeniu biorę więcej polędwiczek zawsze gdzieś je tam dowiesze :) 

post-82283-0-70608900-1610971993_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieciom się boje dawać takiego mięsa, zjedli ostatnio po plasterku, smakowało ale mam jakieś opory

Czemu ?.A tatara byś im dał.? Ja się aż tak nie bawię. Wędzę w temp 40-45 C do koloru i po ptokach. Pilnuję i wyciągam dużo wcześniej niż inne wędzonki. Solankę też robię nieco słabszą 8 %.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu ?.

No jak to czemu, aby się nie dzielić :D

A poważnie, to ja mam też takie "schizy", że gdy np. wyrób leży w lodówce z 2 tygodnie to już go przeznaczam do zupy, bigosu, zwierzakom (sam jeszcze coś tam skubnę ale LP już mówię aby tego nie jadła).

Kiedyś się jadło kiełbasy sklepowe po reanimacji (oczywiście z niewiedzy) a teraz człowiek obawia się swoich umiejętności. :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A poważnie, to ja mam też takie "schizy", że gdy np. wyrób leży w lodówce z 2 tygodnie to już go przeznaczam do zupy, bigosu, zwierzakom (sam jeszcze coś tam skubnę ale LP już mówię aby tego nie jadła).
 

Z reguły pakuję w vacuum i nie ma paniki, nadmiar mrożę. Kiełbasa może u mnie leżeć w lodówce i prędzej wyschnie na kamień a się nie zepsuje. 

Więcej wiary chłopie w swoje umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więcej wiary
:thumbsup:  :clap:

 

 

Też tak mam
 Zupełnie niepotrzebnie  :no:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z reguły pakuję w vacuum i nie ma paniki, nadmiar mrożę. Kiełbasa może u mnie leżeć w lodówce i prędzej wyschnie na kamień a się nie zepsuje.

Robię/mam tak samo. Ale to bardziej działa na podświadomość :D

Świadomie wiem że dołożyłem wszelkich starań i jest OK, a podświadomość "podsuwa": pamiętaj że bakterii nie widać :D

 

A najlepszy jest "test".

Gdy coś robię, to próbuję na każdym etapie (od surowego mięsa przy doprawianiu po gotowy wyrób). Na koniec mówię sam do siebie: no, jak dożyjesz do rana to znaczy że jest wszystko OK. :laugh:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.