Skocz do zawartości

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi


roger

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 232
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak ,  w sumie algorytm pid w sterowniku utrzymuje temperaturę zadaną np. w wędzarni poprzez to, że dąży do temperatury zadanej włączając i wyłączając grzałki. Im dalej do zadanej włącz grzałkę na długo im bliżej do zadanej włącza grzałkę coraz rzadziej. W efekcie tego temperatura w wędzarni utrzymuje się napoziomie zadanym przez użytkownika, ale grzałki grzeją 0/1. A mi chodziło o to , żeby taki "mądry" PID zmniejszał moc ciepła wydzielanego z grzałek nie częstotliwością ich załączania a regulował natężenie prądu (jak w schemacie andy - tylko tam jest manualny) - Teraz rozumiesz moją koncepcję?? ;) . Jak grzałki chodzą 0/1 to zawsze jest jakaś bezwładność układu , a tak chodziłoby płynniej za zmianami temperatury w wędzarni :thumbsup:. Ot takie coś jak regulator obrotów PWM tylko z dołożonym algorytmem.

PS. Łatwiej chyba zaprogramować z instrukcją w ręku , niż pisać Rogerowi  kolejną instrukcję na forum :hmm:

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodził mi , że trudne, ale łatwiej jest chyba czytać instrukcje trzymaną w ręku , niż komuś pisać z głowy , a potem Tobie to czytać i się zastanawiać co gość napisał . Nie chciałem , żebyś źle odebrał, że problem i w ogóle :)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA w swojej starej wędzarni mam grzałkę 2000W z piekarnika AMICA. Sterownik polskiej firmy ESCO - ES10. Działa to świetnie i w lecie i w zimie i na jesieni. Ja preferuje wędzenie naturalne ale z braku czasami CZASU lecę na lenia.

 

Obecnie ta wędzarnia już jest sprzedana a ja buduję duży kibelek. Ale tam także będzie dymogenerator oraz sterownik. Tym razem na stałe na dworze w hermetycznej obudowie - także ESCO ES 11H. Bardzo fajnie wykonany. Już zakupiony. Czeka na montaż.

 

post-67697-0-56393000-1491209254_thumb.jpgpost-67697-0-59552000-1491209255_thumb.jpgpost-67697-0-51084800-1491209256_thumb.jpgpost-67697-0-37218100-1491209257_thumb.jpgpost-67697-0-47851600-1491209258_thumb.jpgpost-67697-0-50938200-1491209259_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tłuszcz nie przewodzi prądu.
  :D  

 

No tak, pod warunkiem, że będzie 100% tłuszczu w tłuszczu. :D  :D  :D​ Bo inaczej to tłuści skazańcy w Stanach przeżywali by swoje wyroki na krzesłach elektrycznych. :w00t:

Gdyby trzmiel znał prawa fizyki nigdy by nie latał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Esco nie jest polski ;) . To wyrób Chiński (jak wszystko teraz :( ) Podobno to jest Polski projekt a produkcja wschodnia - wiem bo też mam taki :). Potwierdzam -  wygodne sterowanie na prądzie i dość mocny przekaźnik wewnątrz (nie trzeba przekaźnika zewnętrznego)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

Kumpel zamowil pod kolumne 8 czujnikową i jeszcze z modulem wi-fi. Taka fanaberia.

 

Masz może namiary na Twojego kumpla? Jestem zainteresowany czymś podobnym i robię właśnie research, tzn. rozglądam się tu i tam.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Nastawiłem się na zakup zestawu PAMEL ( wędzarniczy) PZW1-2000  .  Studiując jednak parametry sterownika w tym zestawie PRD2U nigdzie nie znalazłem czy jest on oparty na PID czy nie . W sterowniku PRD3 jest PID ale cena samego sterownika jest wysoka jak dla mnie . Kilku kolegów z forum chwaliło sobie tego RE C100.

Cena jego na aliexpresie razem z SSR jest śmieszna . Nie wiem czy ten SSR jest właściwy bo ma 40A ? Plusem sprzętu PAMEL jest długa gwarancja - 5lat.

Nie wiem jak się ma praca w wędzarni typu beczka z DG zastawu PAMEL PZW1-2000 do pracy takiej wędzarni ze sterownikiem REX C100 . Może któryś z kolegów doradzi mi  bo jestem w tym względzie zielony a uczyć się na dość drogich błędach szkoda  , skoro pewnie co niektórzy już ten temat przerobili.  Proszę zatem o jakieś porady czy sugestie. A może zupełnie inny sterownik ktoś doradzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wędzarni pracuje od dwu lat REX C700 . Wymieniłem tylko na wszelki wypadek SSR 25A na SSR 40A bo się grzał sterując grzałkę 2,5kW . Gdybyś zdecydował się kupić REX-a , zwróć uwagę , żeby to była wersja przystosowana do współpracy z SSR i żeby napięcie sterujące było zgodne z napięciem wejściowym SSR .

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
Od paru dni nurtuje mnie zagadnienie sterowania grzałką, sterownikiem rex 100 z pidem oraz współpracującym z nim ssr 40. Proszę kolegów o wyjaśnienie czy podłączając ten komplet nie pozbawiamy się funkcji pid. Skoro jest to przekaźnik to jak realizuję funkcje regulacji mocy grzałki, bo przecież o tę właściwość chodzi a nie tylko wl/wył Edytowane przez Tommyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz na czym polega funkcja PiD w sterowniku? Ta funkcja powoduje właśnie , że sterownik robi ON/OF w funkcji czasu (czasami włącza grzałki na dłużej , czasami na krócej lub impulsowo) Przekaźnik jest tylko pośrednim elementem wykonawczym i robi to co mu każe sterownik. Tyle jaśniej się nie da. Sterownik z PiD nie redukuje mocy dosłownie jak regulator mocy. PiD reguluje czasem zasilania elementu grzejnego. Grzałka sterowana regulatorem mocy grzeje cały czas (mocniej lub słabiej) Ta sama grzałka sterowana PiDem grzeje max , albo wcale (wydłużając lub skracając czas grzania i czas przerwy uzyskujesz sumarycznie moc większą lub mniejszą)

Dlatego jak sterownik PiD  "dojeżdża" do temperatury ustawionej przez Ciebie zaczyna wydłużać przerwy w dostawie energii aby  nie przekroczyć temp.nastawionej.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba lepiej się nie da. Co do mocy sugerowałem się wpisem Rogera https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13773-sterowanie-wędzarni-elektrycznych-różne-warianty/#entry534690.Nie zwróciłem uwagi, że moc napisał w cudzysłowie. Dzięki, mogę spać spokojnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo starałem się to pisać dla ludzi bez zagłębienia się w szczegóły czyli np. RCO... czyli cykliczne stosunki otwarcia etc...

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.