Skocz do zawartości

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi


roger

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 232
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Znalazłem w necie film ( napisy angielskie ), gdzie łopatologicznie pokazano schemat połączenia REX C-100 z modułem SSR, źródłem ciepła i termoparą. Może komuś się przyda. Jeśli ten filmik już jest na Forum proszę Admina o usunięcie tego posta.

 

Enjoy !

 

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=TXoOTmgRQso&ab_channel=CNCEVOLUTION

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych sterownikach mamy parę tematów. Kto jeszcze nie czytał zapraszam tutaj:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13013-moje-do%C5%9Bwiadczenia-z-regulatorami-temperatury/?hl=sterownik

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/17832-rex-c100-c900-a-mo%C5%BCe-ch102/

 

Dla osób które bardzo chcą mieć sterownik na Rex-ie a zaoszczędzić na siwych włosach to proponuję kontakt z kolegą ZENZA. (w pierwszym linku go znajdziecie). Robił fajne sterowniki za przystępną cenę (nie wiem czy jeszcze robi).

Pamiętam gdy robiłem swój, to dziesiątki razy przeklinałem że się za to sam wziąłem :facepalm: choć po zakończeniu pracy satysfakcja była że nic nie wybuchło  :D

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zabieram za zrobienie sterownika na REX-ie, to znaczy zabieram się z tym, że zrobi go dla mnie kolega elektryk. Pogrzebał w necie, obejrzał filmiki i twierdzi, że to bułka z masłem. Ano zobaczymy. Przyznam się, że w tych tematach jestem laikiem, ale obejrzawszy schematy, a zwłaszcza filmik, do którego link podałem wyżej, poczytawszy tematy z tym związane na Forum diabeł nie wydaje się taki straszny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sterownik Rex mogę potwierdzić, że świetna sprawa. Widomo, że wszystkie dostępne to "podróbki". Ale są dystrybutorzy, którzy sprzedają dobrej jakości. Ja stojąc przed wyborem zakupiłem w polecanym przez użytkowników sklepie i powiem, że spsuje się świetnie. Jak tylko dopracuję DG, to będę w 100% zadowolony z wędzarni.

Co do podłączenia, to każdy trochę orientujący się w sprawach instalacyjnych zrobi Ci to bezproblemowo. Ja w swojej wędzarni wykorzystałem panel jednej z firm produkujących wędzarnię, a cały osprzęt elektryczny/elektroniczny kupowałem samodzielnie. Myślę, że sam również bez problemu poradzisz sobie z podłączeniem.

 

P.s. A jeszcze grzałeczkę kupiłem też z tej firmy dedykowaną do wędzarni spisuje się ok.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z tym, że zrobi go dla mnie kolega elektryk.

:clap:

Podsuń mu jeszcze ten pomysł : https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13013-moje-do%C5%9Bwiadczenia-z-regulatorami-temperatury/page-15?hl=sterownik

Post 288. Niech zamontuje Ci dodatkowy termometr do wyrobów (takie dwa w jednym). Nie mam (jeszcze) ale bardzo żałuję.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. A jeszcze grzałeczkę kupiłem też z tej firmy dedykowaną do wędzarni spisuje się ok.

 

Po głębszej lekturze Forum postanowiłem zmienić grzałkę, którą kupiłem inspirując się tym urządzeniem ; 

http://dymbox.pl/pl/produkty/13-deflektor-grzalka-2-kw.html

 

Zakupiona grzałka jest przeznaczona do termoobiegu. Na filmikach w necie widać, że bez wentylatora rozgrzewa się do czerwoności, co nie gwarantuje jej długiego żywota.

 

Zrobię więc zwrot a kupię grzałkę o tej samej mocy ( 2000W), ale przeznaczoną do piekarnika.

Na przykład tę :

https://allegro.pl/oferta/grzalka-gorna-piekarnika-candy-2000w-41020728-oryg-10049480460

 

Nawiew do komory wędzarniczej planuje zrobić od dołu, wprost na dolną blachę deflektora i być może w dolnej blasze zrobię otwory dla lepszej cyrkulacji powietrza wokół grzałki. W przypadku gdyby to nie pomogło i grzałka za mocno się rozpalała, będzie możliwość założenia wentylatorka na rurę dolotową.

 

996c255440d9.jpg

 

Co się zaś tyczy myku, który proponuje @wróbel75, to nie jestem w stanie się wypowiedzieć ze względu na swoje zapóźnienie w temacie elektroniki przemysłowej oraz elektryczności. 

P. S. Oczywiście kolega elektryk jest dużo bardziej gramotny.

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z przekorą. :D Jak czytam ten temat to się zastanawiam czy budujemy wędzarnię czy statek kosmiczny.Wędzarnia elektryczna to konstrukcja cepa.Dobry Rogerowy dymogenerator to też prosta konstrukcja.Ja mam dwie grzałki po 2000W i każda jest zasilana z innej fazy.Żadna nie jest do niczego dedykowana i rozgrzewaja się do czerwoności od lat i działają bez zarzutu.Do sterowania używam Pamela zasilanego przez stycznik.Sterowanie mocą grzałek.Prosta dobra konstrukcja sprawdzona w każdych warunkach

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z przekorą.  Jak czytam ten temat to się zastanawiam czy budujemy wędzarnię czy statek kosmiczny

 

Ja chciałbym dymiący zrębkami z dymogeneratora statek kosmiczny. Wędzarnie elektryczną buduje głównie po to, aby wędzić wtedy, kiedy najdzie mnie ochota, bez konieczności rozpalania paleniska i częstej kontroli temperatury. Wędzarnia ma stać na dolnym tarasie, jak taki trochę większy grill elektryczny. Ponieważ to sprzęt korzystający z elektryczności, musi być porządnie zaprojektowana i wykonana oraz mieć efektywny system regulacji i kontroli temperatury. Tu nie da się pogrzebać w palenisku pogrzebaczem i ująć albo dodać drewienko oraz zasłonić nawiew. Może i  podczas konstruowania regulatora na bazie REX-a jest dużo elektronicznej papierologi, czytania i zadawania pytań, lecz w przyszłości - mam nadzieję - wędzarnia mi się "odwdzięczy", pozwalając godzinami leżeć palnikiem do góry ze szklaneczką w dłoni i kontemplować unoszący się z niej dymek. Jeśli zaś będę chciał wędzić większe ilości wędlin, albo znudzi mi się bierne wędzenie, mogę zawsze wrócić do mojego wozu drabiniastego, czyli tradycyjnej wędzarki z desek w której wędzenie opiera się na obserwowaniu termometru, regulowaniu paleniska i wylotu dymu z wędzarki oraz intuicji zdobytej podczas kilkunastu lat wędzenia w ten sposób. 

Poza tym budowa wędzarki elektrycznej to jednak coś nowego i ciekawego, mimo że zaawansowaniem technicznym znacznie odbiega ona od statków kosmicznych, czy nawet samochodów. Zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał do tej pory o tym większego pojęcia , tak jak ja.

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Wątek jest jak sądzę otwarty ("dyskusja i uwagi") to postanowiłem się podpiąć :)

Kończę właśnie swoją drugą komorę wędzarniczą, i lekko się zawiesiłem w kwestii grzałki i sterowania.

Komora ma wymiary 74 x 68 x 156. Zrobiona jest z desek podłogowych 25mm. Póki co, bez dodatkowego ocieplenia.

Używam Dymboxa (mam typowe z nim problemy, więc będę chyba przerabiał go w stronę zaproponowaną przez Kolegę Rogera)

Będzie stała na werandzie, gdzie jest prąd z zabezpieczeniem 16A. Ewentualnie mogę zrzucić przedłużacz z poddasza, gdzie jest 20A, ale to wysokość 2 kondygnacji :facepalm:

Zastanawiają mnie obecnie dwie kwestie:

1. Jaka grzałka będzie wystarczająca i jednocześnie możliwa do zastosowania w tym przypadku? Z tego co wyczytałem, to przy 16A można ożyć circa 3 kW, ale nie jestem tej wiedzy pewien.

2. Czy rzeczywiście konieczne jest stosowanie regulatora PID, a więc jaka byłaby histereza grzałki przy zastosowaniu zwykłego termostatu?

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy rzeczywiście konieczne jest stosowanie regulatora PID,
 

nie

 

 

jaka byłaby histereza grzałki przy zastosowaniu zwykłego termostatu? Pozdrawiam
 

histerezę ustawiasz sam  :D , zapewne chodzi Ci o tzw bezwładność układu. Posiadam podobne sterowanie i wędzarnię o wymiarach 75x75x110 cm. Skoki temperatury z reguły plus 5 i minus 3*C. Da radę bezproblemowo wędzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.