Skocz do zawartości

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi


roger

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Już wszedłem w posiadanie REX-a C 100,

Dużo nas tu go używa, łatwiej o poradę :thumbsup:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 232
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

TOSHIBA dziękuję pięknie    . Taki się nada ? https://allegro.pl/o...a-1p-8464229939https://allegro.pl/o...d6-e72af6ea81b7

O ile się znam na medycynie, to wskazane bezpieczniki nie nadają się do instalacji elektrycznych, które są narażone na wpływ czynników atmosferycznych o ile nie będą zamontowane w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach ochronnych(?).

Czy w związku z tym kwalifikują się one do zamontowania w obudowie takiej skrzynki, jak na przykład ta, wykorzystana przez @Atraxa ( post 106 ) w kontekście bezpieczeństwa użytkownika skrzynki ? Zakładam, że przełącznik takiego bezpiecznika będzie odsłonięty, nie zaś umieszczony pod przykręcaną pokrywą. Inaczej mijałoby to się z celem, jakim w przypadku automatycznego bezpiecznika jest jego szybkie ponowne włączenie do instalacji.

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykorzystałem panel z BoxaSmooker, jednak z racji, że moja wędzarnia na stałe jest na zewnątrz, dorobiłem taką zasuwną płytę z plexi, która chroni włączniki, Rexa i bezpiecznik nadprądowy przed warunkami atmosferycznymi.

post-52839-0-56038500-1612254121_thumb.jpg

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O ile się znam na medycynie, to wskazane bezpieczniki nie nadają się do instalacji elektrycznych, które są narażone na wpływ czynników atmosferycznych o ile nie będą zamontowane w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach ochronnych(?). Czy w związku z tym kwalifikują się one do zamontowania w obudowie takiej skrzynki, jak na przykład ta, wykorzystana przez @Atraxa ( post 106 ) w kontekście bezpieczeństwa użytkownika skrzynki ?

A jaki jest sens w ogóle je montować? Jeżeli gniazdko które "podciągniemy" z domu ma swoje zabezpieczenie to po co dublować zabezpieczenie (często jeszcze o tych samych parametrach)?

Oczywiście można dołożyć nad prądowy, "różnicówkę" i wiele,wiele innych "bajerów" tylko po co?

Im więcej dołożymy "bajerów" tym jest większe prawdopodobieństwo awarii.

Są przydatniejsze rzeczy które można upchnąć w to pudełko. Np. drugi termometr do pomiaru w środku wyrobu czy programator czasowy dzięki któremu będziemy mogli ustawić czas wyłączenia i iść spać lub odwiedzić sąsiada.


[Dodano: 02 lut 2021 - 12:46]

 

 

zasuwną płytę z plexi, która chroni włączniki, Rexa i bezpiecznik nadprądowy przed warunkami atmosferycznymi.

Przed bezpośrednimi opadami pewnie zabezpieczy, ale przed wilgocią już nie ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed bezpośrednimi opadami pewnie zabezpieczy, ale przed wilgocią już nie

Zgadzam się z @wróbel75 w 100%, zasuwaka nie jest hermetyczna i przed wilgocią pewnie nie zabezpieczy, jednak przed opadami deszczu, śniegu tak i temu to służy. Co do tej wilgoci to właśnie dlatego w instalacji mam bezpiecznik różnicoprądowy, który rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu. Służy do ochrony ludzi przed porażeniem. Poza tym zawsze przy obsłudze wędzarni elektrycznej warto zachować ostrożność przy jej użytkowaniu.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest sens w ogóle je montować? Jeżeli gniazdko które "podciągniemy" z domu ma swoje zabezpieczenie to po co dublować zabezpieczenie (często jeszcze o tych samych parametrach)?

 

Problem w tym, że w moim domu jest instalacja dwużyłowa. Czy w tej sytuacji "zmostkowane" gniazdko zasilające, służące do zabezpieczenia instalacji wędzarki, można traktować jako dostatecznie zabezpieczone w związku z czym taki bezpiecznik jest niepotrzebny ?

Odnosząc się do opinii wróbel75` chciałem nieśmiało zwrócić uwagę, że kiedy TOSHIBA, udzielał rad Atraxowi odnośnie rodzaju bezpieczników to wówczas nikt nie wspominał, że są one zbyteczne.

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napchałem różnych rzeczy na które wydałem pieniądze a których nie używam.

Jeżeli w domu masz wyłączniki nadprądowe to co ma dać ten sam w naszym "pudełku"?

Z reguły na gniazdka mamy 16A to co, dasz mniejszy (np.10A) aby zareagował przed tym w domu? Wtedy może (ale oczywiście nie musi) wywalać Ci bo będzie "za mały" do grzałki i tego wszystkiego co tam podłączycie.

 

W domu nie podłączamy każdego urządzenia do osobnego bezpiecznika.

 

 

 

Problem w tym, że w moim domu jest instalacja dwużyłowa. Czy w tej sytuacji "zmostkowane" gniazdko zasilające, służące do zabezpieczenia instalacji wędzarki, można traktować jako dostatecznie zabezpieczone w związku z czym taki bezpiecznik jest niepotrzebny ?

Zabezpieczenie nadprądowe a "mostkowanie"  (czyli wykonanie uziemienia) to dwie różne sprawy.

Edytowane przez Maxell

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zamówiłeś REX-C100, z wyjściem aktywnym PID + SSR + sonda K W takim przypadku nie ma mowy o histerezie.

 

Czy aby na pewno ? Poniżej zdjęcie z instrukcji mojego REX-a, gdzie wskazano na możliwość zmiany wartości histerezy.

post-96658-0-55778500-1613020765_thumb.jpg

W linku film, na którym Rosjanin pokazuje jak ustawić histerezę ( 5:54 min) ;

https://www.youtube.com/watch?v=ZaH9E7C_I2o&t=320s&ab_channel=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%3F%2FHow%3F%2F%D0%AF%D0%BA%3F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno ?

 

Tak na pewno!

Albo sterownik pracuje jako PID /PID aktywny /  i NIE MA możliwości nastawy histerezy jak w filmie

Albo PID jest wyłączone / PID NIE aktywny / (co widać na filmie jak ją wyłącza) i sterownik pracuje jak zwykły termostat ON/OFF i wtedy można ostawiać histerezę

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Albo PID jest wyłączone / PID NIE aktywny / (co widać na filmie jak ją wyłącza) i sterownik pracuje jak zwykły termostat ON/OFF i wtedy można ostawiać histerezę

 

Masz rację. Gdy włączyłem histerezę ( P - wartość 0 ), ustawiając jej wartość na 3 stopnie ( oH  3 ) nie miałem możliwości aktywowania funkcji autotuningu.

 

Dziś po raz pierwszy miałem możliwość sprawdzenia, jak działa regulator oparty na REX C 100 w realu. Ponieważ nie mam jeszcze poprawionej instalacji elektrycznej, która ma zasilać wędzarkę, jako źródło ciepła zastosowałem znalezioną w szpargałach lokówkę do której przytknąłem termoparę. Nastawiłem żądaną temperaturę ( 70 stopni ) i włączyłem autotuning. Regulator załączył lokówkę a temperatura zmierzona na termoparze skoczyła do 82 stopni, by potem spaść do 69, co spowodowało ponowne załączenie lokówki.

 

post-96658-0-60920300-1615317165_thumb.jpg

W wyniku tego temperatura znowu skoczyła do osiemdziesięciu kilku stopni, poczym zaczęła maleć aż do 69 stopni.. Wtedy załączyło się zasilanie lokówki. Przy wskazaniu 70  stopni przestała migać dioda autotuningu i regulator idealnie utrzymywał zadaną temperaturę.

 

post-96658-0-39802600-1615317516_thumb.jpg

Jestem pod wrażeniem sprawności tego urządzenia, ale z ostateczną oceną powstrzymam się do zakończenia pierwszego wędzenia w nowej wędzarce.

Edytowane przez Belizariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Atrax

Skrzynka sterownicza wygląda profesjonalnie.

To ma działać, a jeśli przy tym jeszcze dobrze wygląda, znaczy cel osiągnięty :thumbsup:

Poproszę o fotki z jej środka.

 

@Belizariusz

Proszę o to samo

 

 

Szukam dobrych wzorów, niedługo zacznę rzeźbić swoją :D

Pozdrawiam

Edytowane przez El komendante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna. Nie znam szczegółów tego co masz w środku ale warto moim zdaniem ze względów bezpieczeństwa zrobić to na styczniku. W razie gdyby wybiło bezpieczniki główne albo w razie zaniku prądu wędzarnia nie była automatycznie włączona. Innymi słowy - każdy zanik prądu powinien WYMUSIĆ ręczne włączenie sterownika wędzarni. Druga ważna sprawa włącznik powinien odłączać oba kable zasilające aby mieć pewność że nic nie jest pod napięciem. Każdy uważa ale są momenty kiedy to jest impreza, troszkę się wypije i..... albo każesz dziecku albo żonie otwórz dzwiczki i zobacz do środka... Trzecia sprawa to bezpiecznik pporażeniowy. Ostatnio u mnie zdałem sobie sprawę że jeśli miałbym przebicie to nawet obudowa dymogeneratora może stanowić zagrożenie bo przez śruby jest skręcona z wewnętrzną częścią ekranu na którym stoi deflektor z grzałką...

Może niepotrzebnie nakręcam się ale chyba lepiej tak niż potem chodzić na grób i płakać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Atrax

Skrzynka sterownicza wygląda profesjonalnie.

To ma działać, a jeśli przy tym jeszcze dobrze wygląda, znaczy cel osiągnięty :thumbsup:

Poproszę o fotki z jej środka.

 

@Belizariusz

Proszę o to samo

 

 

Szukam dobrych wzorów, niedługo zacznę rzeźbić swoją :D

Pozdrawiam

Proszę ,szału nie ma  :D

post-98916-0-00463000-1616052058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam , sterowanie do planowanej wędzarni . Jak na razie konstrukcja budy tworzy się w bólach , głównie ze względu na warunki pogodowe ale sterowanie już skleciłem . REX C100 SSR oraz sterowniki mocy do pompy i wentylatora osuszania .

Łamię się jeszcze nad wentylatorem z termoobiegu grzałki (bo takową posiadam) ale chyba najpierw zobaczę ile grzałka wytrzyma bez .

Acha wymiary komory to 1200x600x600 , grzałka 2200W

 

post-70466-0-82462400-1619172361_thumb.jpg

post-70466-0-42362600-1619172374_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to piękne centrum sterownicze trochę duże ale piękne, wentylator do osuszania bardzo się nadaje

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No to piękne centrum sterownicze trochę duże ale piękne, wentylator do osuszania bardzo się nadaje

Pięknie wyszło. Z praktyki jedna uwaga - mocą pompki tym wynalazkiem nie posterujesz.

Trzeba będzie zastosować zawory na wyjściu powietrza i tłumić. 

Nadaje się to dla odmiany do sterowania mocą wentylatora do osuszania.

--

Romii 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki jedna uwaga - mocą pompki tym wynalazkiem nie posterujesz

 

Da się sterować również pompką czy malutkim wentylatorkiem.

Trzeba tylko podnieść obciążenie, bo to za mało aby regulator zadziałał tak jak powinien,

Np. można to zrobić małą żarówką żarową (czyli starego typu) o mocy min 25W (230V oczywiście)  podłączoną równolegle

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Da się sterować również pompką czy malutkim wentylatorkiem. Trzeba tylko podnieść obciążenie, bo to za mało aby regulator zadziałał tak jak powinien, Np. można to zrobić małą żarówką żarową (czyli starego typu) o mocy min 25W (230V oczywiście)  podłączoną równolegle

Zwykle pompka to elektromagnes + zbiorniczek z przeponą. 

Podłączasz napięcie zmienne 50Hz i wibruje. Czy to będzie 50Hz wycięte w połowie tyrystorem, czy sinusoida w tym wypadku nie ma znaczenia.

Drgać będzie tak samo mocno. 

Napisałem 'z praktyki' - u mnie pompka albo dmuchała na max, albo nie dmuchała wcale - opcji pośredniej nie udało mi się ustawić, nawet włączając jako obciążenie równolegle grzałkę.

--

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brdzie się zmieniać wibracja, a dokładniej moc drgań.

W pompkach jest element sprężysty, który przy słabszym polu magnetycznym, będzie dawał większy opór, a co za tym idzie pompka będzie słabiej pompować

Zanim napiszesz sprawdź, ja nie zamieszczam informacji z kosmosu, a jedynie takie które sam stosuje, a to jak to opisujesz, napisałem z praktyki. :laugh:

Nie oznacza to ze jest to dobry sposób.

Sam po sprawdzeniu, wróciłem do normalnego dławienia mechanicznego, o wiele dokładniejsze.

Moja wypowiedz dotyczyła czy się da czy nie i to wszystko, nie do oceny rozwiązania  :)

PS

To samo tyczy wentylatorów\ mechaniczne dławienie przepływu, stwarza mniej problemow jak i jest dokładniejsze

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zanim napiszesz sprawdź, ja nie zamieszczam informacji z kosmosu, a jedynie takie które sam stosuje, a to jak to opisujesz, napisałem z praktyki.

Powtórzę ostatni raz. 

Praktycznie sprawdziłem na 3 pompkach które posiadam i na 2 modelach regulatora. 

U mnie efekt był taki że albo dmuchało pełną mocą albo nie dmuchało wcale - jeśli takie zachowanie uznamy za regulację to oczywiście się da.

Demokracja jest i każdy konstruktor niech reguluje jak mu pasuje najlepiej.

 --

Romii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.