Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
217 odpowiedzi w tym temacie

#201 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3160 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 31 sty 2021 - 16:00

Już wszedłem w posiadanie REX-a C 100,

Dużo nas tu go używa, łatwiej o poradę :thumbsup:

#202 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 171 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 01 lut 2021 - 23:48

TOSHIBA dziękuję pięknie    . Taki się nada ? https://allegro.pl/o...a-1p-8464229939https://allegro.pl/o...d6-e72af6ea81b7

O ile się znam na medycynie, to wskazane bezpieczniki nie nadają się do instalacji elektrycznych, które są narażone na wpływ czynników atmosferycznych o ile nie będą zamontowane w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach ochronnych(?).

Czy w związku z tym kwalifikują się one do zamontowania w obudowie takiej skrzynki, jak na przykład ta, wykorzystana przez @Atraxa ( post 106 ) w kontekście bezpieczeństwa użytkownika skrzynki ? Zakładam, że przełącznik takiego bezpiecznika będzie odsłonięty, nie zaś umieszczony pod przykręcaną pokrywą. Inaczej mijałoby to się z celem, jakim w przypadku automatycznego bezpiecznika jest jego szybkie ponowne włączenie do instalacji.

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 02 lut 2021 - 00:01

#203 Raf78

Raf78
  • Użytkownicy
  • 322 postów
  • MiejscowośćŻywiec

Napisano 02 lut 2021 - 09:22

Ja wykorzystałem panel z BoxaSmooker, jednak z racji, że moja wędzarnia na stałe jest na zewnątrz, dorobiłem taką zasuwną płytę z plexi, która chroni włączniki, Rexa i bezpiecznik nadprądowy przed warunkami atmosferycznymi.

Załączone pliki

Użytkownik Raf78 edytował ten post 02 lut 2021 - 09:27

#204 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3160 postów

Napisano 02 lut 2021 - 12:46

O ile się znam na medycynie, to wskazane bezpieczniki nie nadają się do instalacji elektrycznych, które są narażone na wpływ czynników atmosferycznych o ile nie będą zamontowane w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach ochronnych(?). Czy w związku z tym kwalifikują się one do zamontowania w obudowie takiej skrzynki, jak na przykład ta, wykorzystana przez @Atraxa ( post 106 ) w kontekście bezpieczeństwa użytkownika skrzynki ?

A jaki jest sens w ogóle je montować? Jeżeli gniazdko które "podciągniemy" z domu ma swoje zabezpieczenie to po co dublować zabezpieczenie (często jeszcze o tych samych parametrach)?

Oczywiście można dołożyć nad prądowy, "różnicówkę" i wiele,wiele innych "bajerów" tylko po co?

Im więcej dołożymy "bajerów" tym jest większe prawdopodobieństwo awarii.

Są przydatniejsze rzeczy które można upchnąć w to pudełko. Np. drugi termometr do pomiaru w środku wyrobu czy programator czasowy dzięki któremu będziemy mogli ustawić czas wyłączenia i iść spać lub odwiedzić sąsiada.

[Dodano: 02 lut 2021 - 12:46]

zasuwną płytę z plexi, która chroni włączniki, Rexa i bezpiecznik nadprądowy przed warunkami atmosferycznymi.

Przed bezpośrednimi opadami pewnie zabezpieczy, ale przed wilgocią już nie ;)

#205 Raf78

Raf78
  • Użytkownicy
  • 322 postów
  • MiejscowośćŻywiec

Napisano 02 lut 2021 - 13:06

Przed bezpośrednimi opadami pewnie zabezpieczy, ale przed wilgocią już nie

Zgadzam się z @wróbel75 w 100%, zasuwaka nie jest hermetyczna i przed wilgocią pewnie nie zabezpieczy, jednak przed opadami deszczu, śniegu tak i temu to służy. Co do tej wilgoci to właśnie dlatego w instalacji mam bezpiecznik różnicoprądowy, który rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu. Służy do ochrony ludzi przed porażeniem. Poza tym zawsze przy obsłudze wędzarni elektrycznej warto zachować ostrożność przy jej użytkowaniu.

Użytkownik Raf78 edytował ten post 02 lut 2021 - 13:26

#206 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 171 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 02 lut 2021 - 14:51

A jaki jest sens w ogóle je montować? Jeżeli gniazdko które "podciągniemy" z domu ma swoje zabezpieczenie to po co dublować zabezpieczenie (często jeszcze o tych samych parametrach)?

Problem w tym, że w moim domu jest instalacja dwużyłowa. Czy w tej sytuacji "zmostkowane" gniazdko zasilające, służące do zabezpieczenia instalacji wędzarki, można traktować jako dostatecznie zabezpieczone w związku z czym taki bezpiecznik jest niepotrzebny ?

Odnosząc się do opinii wróbel75` chciałem nieśmiało zwrócić uwagę, że kiedy TOSHIBA, udzielał rad Atraxowi odnośnie rodzaju bezpieczników to wówczas nikt nie wspominał, że są one zbyteczne.

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 02 lut 2021 - 15:01

#207 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3160 postów

Napisano 02 lut 2021 - 15:10

Sam napchałem różnych rzeczy na które wydałem pieniądze a których nie używam.

Jeżeli w domu masz wyłączniki nadprądowe to co ma dać ten sam w naszym "pudełku"?

Z reguły na gniazdka mamy 16A to co, dasz mniejszy (np.10A) aby zareagował przed tym w domu? Wtedy może (ale oczywiście nie musi) wywalać Ci bo będzie "za mały" do grzałki i tego wszystkiego co tam podłączycie.

W domu nie podłączamy każdego urządzenia do osobnego bezpiecznika.

Problem w tym, że w moim domu jest instalacja dwużyłowa. Czy w tej sytuacji "zmostkowane" gniazdko zasilające, służące do zabezpieczenia instalacji wędzarki, można traktować jako dostatecznie zabezpieczone w związku z czym taki bezpiecznik jest niepotrzebny ?

Zabezpieczenie nadprądowe a "mostkowanie"  (czyli wykonanie uziemienia) to dwie różne sprawy.

Użytkownik Maxell edytował ten post 02 lut 2021 - 18:13

#208 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 171 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 11 lut 2021 - 06:23

Zamówiłeś REX-C100, z wyjściem aktywnym PID + SSR + sonda K W takim przypadku nie ma mowy o histerezie.

Czy aby na pewno ? Poniżej zdjęcie z instrukcji mojego REX-a, gdzie wskazano na możliwość zmiany wartości histerezy.

Załączony plik  _1.jpg   106,21 KB   6 Ilość pobrań

W linku film, na którym Rosjanin pokazuje jak ustawić histerezę ( 5:54 min) ;

https://www.youtube....l=Как?/How?/Як?

#209 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 3494 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 11 lut 2021 - 07:14

Czy aby na pewno ?

Tak na pewno!

Albo sterownik pracuje jako PID /PID aktywny /  i NIE MA możliwości nastawy histerezy jak w filmie

Albo PID jest wyłączone / PID NIE aktywny / (co widać na filmie jak ją wyłącza) i sterownik pracuje jak zwykły termostat ON/OFF i wtedy można ostawiać histerezę

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 11 lut 2021 - 07:27

#210 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 171 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 09 mar 2021 - 20:24

Albo PID jest wyłączone / PID NIE aktywny / (co widać na filmie jak ją wyłącza) i sterownik pracuje jak zwykły termostat ON/OFF i wtedy można ostawiać histerezę

Masz rację. Gdy włączyłem histerezę ( P - wartość 0 ), ustawiając jej wartość na 3 stopnie ( oH  3 ) nie miałem możliwości aktywowania funkcji autotuningu.

Dziś po raz pierwszy miałem możliwość sprawdzenia, jak działa regulator oparty na REX C 100 w realu. Ponieważ nie mam jeszcze poprawionej instalacji elektrycznej, która ma zasilać wędzarkę, jako źródło ciepła zastosowałem znalezioną w szpargałach lokówkę do której przytknąłem termoparę. Nastawiłem żądaną temperaturę ( 70 stopni ) i włączyłem autotuning. Regulator załączył lokówkę a temperatura zmierzona na termoparze skoczyła do 82 stopni, by potem spaść do 69, co spowodowało ponowne załączenie lokówki.

Załączony plik  1.jpg   39,55 KB   7 Ilość pobrań

W wyniku tego temperatura znowu skoczyła do osiemdziesięciu kilku stopni, poczym zaczęła maleć aż do 69 stopni.. Wtedy załączyło się zasilanie lokówki. Przy wskazaniu 70  stopni przestała migać dioda autotuningu i regulator idealnie utrzymywał zadaną temperaturę.

Załączony plik  2.jpg   41,12 KB   7 Ilość pobrań

Jestem pod wrażeniem sprawności tego urządzenia, ale z ostateczną oceną powstrzymam się do zakończenia pierwszego wędzenia w nowej wędzarce.

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 09 mar 2021 - 20:25

#211 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 276 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 17 mar 2021 - 09:47

Nowe dziecko na wędzarni  :) brak jeszcze naklejek opisowych. Może mało efektowne, ale efektywne  :rolleyes:

Załączone pliki

• Załączony plik  111.jpg   91,54 KB   4 Ilość pobrań
  • Załączony plik  333.jpg   45,68 KB   4 Ilość pobrań

#212 El komendante

El komendante
  • Użytkownicy
  • 443 postów
  • MiejscowośćWyspa Uznam

Napisano 17 mar 2021 - 16:26

@Atrax

Skrzynka sterownicza wygląda profesjonalnie.

To ma działać, a jeśli przy tym jeszcze dobrze wygląda, znaczy cel osiągnięty :thumbsup:

Poproszę o fotki z jej środka.

@Belizariusz

Proszę o to samo

Szukam dobrych wzorów, niedługo zacznę rzeźbić swoją :D

Pozdrawiam

Użytkownik El komendante edytował ten post 17 mar 2021 - 16:29

#213 kipi

kipi
  • Użytkownicy
  • 206 postów
  • MiejscowośćBielsko-Biała

Napisano 17 mar 2021 - 16:55

Fajna. Nie znam szczegółów tego co masz w środku ale warto moim zdaniem ze względów bezpieczeństwa zrobić to na styczniku. W razie gdyby wybiło bezpieczniki główne albo w razie zaniku prądu wędzarnia nie była automatycznie włączona. Innymi słowy - każdy zanik prądu powinien WYMUSIĆ ręczne włączenie sterownika wędzarni. Druga ważna sprawa włącznik powinien odłączać oba kable zasilające aby mieć pewność że nic nie jest pod napięciem. Każdy uważa ale są momenty kiedy to jest impreza, troszkę się wypije i..... albo każesz dziecku albo żonie otwórz dzwiczki i zobacz do środka... Trzecia sprawa to bezpiecznik pporażeniowy. Ostatnio u mnie zdałem sobie sprawę że jeśli miałbym przebicie to nawet obudowa dymogeneratora może stanowić zagrożenie bo przez śruby jest skręcona z wewnętrzną częścią ekranu na którym stoi deflektor z grzałką...

Może niepotrzebnie nakręcam się ale chyba lepiej tak niż potem chodzić na grób i płakać.

#214 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 276 postów

Napisano 18 mar 2021 - 08:21

@Atrax

Skrzynka sterownicza wygląda profesjonalnie.

To ma działać, a jeśli przy tym jeszcze dobrze wygląda, znaczy cel osiągnięty :thumbsup:

Poproszę o fotki z jej środka.

@Belizariusz

Proszę o to samo

Szukam dobrych wzorów, niedługo zacznę rzeźbić swoją :D

Pozdrawiam

Proszę ,szału nie ma  :D

Załączone pliki

#215 El komendante

El komendante
  • Użytkownicy
  • 443 postów
  • MiejscowośćWyspa Uznam

Napisano 18 mar 2021 - 09:01

Proszę ,szału nie ma  :D

Ale kultura połączeń jest :D
Dzięki.

#216 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 276 postów

Napisano 18 mar 2021 - 09:35

Ale kultura połączeń jest Dzięki.

Nie ma za co  :D  

#217 Jasiust

Jasiust
  • Użytkownicy
  • 233 postów
  • MiejscowośćKołobrzeg

Napisano 20 mar 2021 - 19:28

A może ma ktoś instrukcję do sterownika MTR 12 . Jest zamontowany w szafie garowniczej i nie mogę zmniejszyć temperatury poniżej 80 stopni. Pytam dlatego że mam zamiar przerobić ją na wędzarnię.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#218 mikami

mikami
  • Użytkownicy
  • 579 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 kwi 2021 - 02:41

Czy chodzi o sterownik LAE MTR12?

https://www.lae-elec...om/download/165

Użytkownik mikami edytował ten post 08 kwi 2021 - 02:41