Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#21 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 05 sty 2017 - 15:58

Masz rację zastosowałem zbyt duży skrót myślowy miałem na myśli rury które są wkopane w ziemię czyli tak czy inaczej uziemione, piorunochron siłą rzeczy uziemiony musi być solidnie.

Tapniete z GT-I9500

#22 mani3k

mani3k

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 283 postów
  • MiejscowośćZłotoryja

Napisano 05 sty 2017 - 20:29

Roger przewód PE nie jest uziemieniem. To przewód ochronny w dużym skrócie to neutralny w którym normalnie nie płynie prąd( w razie pojawienia się potencjału czyli napięcia wyłączają sie zabezpieczenia dzięki niemu).

Przewód PE jest połączony z uziemieniem lecz to następuje w innym miejscu.

Generalnie z przewodami ochronnymi chodzi o to by nie brały udziału w poborze prądu tylko służyły w bezpieczeństwie( często dochodziło do sytuacji gdy tzw zero czyli przewód N ulegał upaleniu, na obudowie pozostawało napięcie i dochodziło do tragedii).

To tak w dużym skrócie.

#23 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów

Napisano 05 sty 2017 - 20:41

I dokładnie to opisałem ... uziemiony jest już za różnicówką ;)
Wybacz ale to nie post o tym jak poprawnie wykonać instalację elektryczną w domu czy mieszkaniu, bo to zbyt obszerny temat :(
Oczywiście zrobiłbym w tym przypadku osobną rozdzielnię w garażu z wyłącznikiem różnicowo-prądowym etc...

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 05 sty 2017 - 20:43

#24 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 09 sty 2017 - 21:01

Jeżeli możemy tutaj wrzucić swoje uwagi odnośnie sterowania, to mogę dodać swoje spostrzeżenia co do sterownika ESCO : Czujnik temperatury tego sterownika ma dużą bezwładność "długo myśli".  Jeżeli steruje grzałką dość dużej mocy, która szybko nagrzewa komorę wędzarni to dochodzi do przegrzewania komory.(W czasie rozgrzewania temperatura rzeczywista jest np.60 a ESCO wyświetla 55 i nadal grzeje) Ja u siebie mam 2 grzałki sterowane niezależnie i żeby przeciwdziałać temu efektowi jedną po prostu wyłączam. (dłużej dochodzi do temperatury, ale i czujnik ma więcej czasu na "myślenie") niestety później łapie "doła" zanim zajarzy , że jest już za zimno i trzeba grzać. Efekt ten występuje najbardziej w zimnej wędzarni, później się to trochę stabilizuje i już nie jest takie dokuczliwe, ale gdybym teraz miał kupić sterownik to na pewno z PID. Jak nie było mrozów jedna  słabsza grzałka (w moim przypadku) pracowała prawie non stop i wahań temp.  prawie nie było, REASUMUJĄC : albo PID albo regulator mocy. Jednak PID bardziej "myśli" i w moim odczuciu jest do Naszych zastosowań wygodniejszy. Używając tylko regulatora mocy sami ustabilizujemy sobie temp. w wędzarni i jest fajnie, ale po otwarciu drzwi wędzarni (np. w celu przewieszenia kijków)powinniśmy dać pełną moc grzania, bo inaczej temp będzie dochodziła bardzo długo. PID w takim przypadku sam da pełną moc na grzałki, a potem zacznie"hamować" wyłączając i włączając grzałki cyklicznie starając się nie przekroczyć zadanej.

PS. różnice temperatur wychwyciłem montując termometr elektroniczny, który bardzo szybko reaguje  na zmianę temp. (BY IKEA z sondą) , Wcześniej myślałem , że jest ok

Użytkownik binio1111 edytował ten post 09 sty 2017 - 21:14

#25 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14115 postów

Napisano 09 sty 2017 - 21:17

Takiego grilla nie trzeba rozmontowywać, po prostu stawiamy go na dnie komory

Grill nie może być włożony z regulatorem do wędzarni, bo będzie totalnie głupiał.
Poza tym kapiący tłuszcz może wlać się do regulatora i spowodować zwarcie.
Chcąc nie chcąc trzeba tak zamocować grzałkę, aby regulator był na zewnątrz.
Jeśli konstrukcja wędzarni jest metalowa, trzeba tak przewidzieć otwór, żeby grzałki nie dotykały metalu.

Załączony plik  regulator.jpg   60,57 KB   29 Ilość pobrań

#26 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów

Napisano 09 sty 2017 - 21:36

Mirek przeczytałeś co napisałem o montażu takiego grilla ...? Totalnie to będzie głupiał w wyższych temperaturach ;)
Binio sprawdź w ustawieniach regulatora jaką masz wpisaną histerezę bo tu może być problem ... duża grzałka zawsze podbije temperaturę bezradnością w sterowniku bez PID-a ale u Ciebie idzie za wysoko ;)

Tapniete z GT-I9500

Użytkownik roger edytował ten post 09 sty 2017 - 21:37

#27 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14115 postów

Napisano 09 sty 2017 - 21:44

Przeczytałem dlatego z doświadczenia wiem, że nie można włożyć regulatora do wędzarni.

Nie wysterujesz temperatury.

#28 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 09 sty 2017 - 21:48

Histereza "0" problem w "opóźnieniu" czujnika temp. (zbyt wolna reakcja na szybko zmieniającą się temperaturę - jak temperatura zmienia się wolniej " normalnie" to czujnik nadąża) Normalnie robię tak po wygrzaniu na 100 redukuję temp do 50 i wyłączam grzałkę 2000W i zostawiam  900W. W czasie mrozów robię odwrotnie (wyłączałem 900W) i jest w miarę stabilnie . Po otwarciu wędzarni włączam obie grzałki i po chwili jedną wyłączam (robię w trybie ręcznego PID-a :))   Tak jak wspomniałem gdybym wzorował się tylko na temp z wyświetlacz ESCO to bym nawet nie wiedział , że przebija temp. Samą bezwładnością przebija po wyłączeniu 1-2 czasami 3 stopnie. Czym więkasza moc grzałek tym bardziej (wiadomo fizyka ;) )

EUREKA - następnym razem umieszczę czujnik sterownika niżej (bliżej grzałek) będzie szybciej sie nagrzewał i szybciej stygł bo odspodu dolatuje chłodniejsze powietrze z zewnątrz i dzięki temu może  "skalibruję" go z rzeczywistymi warunkami panującymi w wędzarni :rolleyes:. Czy podązam w dobrą stronę??? :)

Użytkownik binio1111 edytował ten post 09 sty 2017 - 22:16

#29 Miłosz

Miłosz

Początkujący

• Użytkownicy
  • 48 postów
  • MiejscowośćKujawsko-Pomorskie

Napisano 12 sty 2017 - 12:45

Witam , czy ktoś kombinował z borniakem 150...? , czy ktoś zmieniał sterownik..?

...histereza tam jest duża , wolna reakcja na zmianę temperatury , jak ustawię na 50 to chwilowo skacze i do 80 prawie a potem spada do 40...

#30 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów

Napisano 12 sty 2017 - 13:05

Bo to klasyczny "mechaniczny" termoregulator i mała objętość komory zawsze każdy regulator bez PID-a będzie powodował gwałtowne rozłączenie a grzałka podbije temperaturę swoją bezwładnością  ;) 

Nawet z prostym regulatorem elektronicznym będzie dużo lepiej niż jest bo histereza jest tam do ustawienia - zawsze ta in plus będzie większa ze względu na bezwładność grzałki własnie ale wahania temperatury w komorze będą zdecydowanie mniejsze ...  a jak ma być bardzo dokładnie to tylko regulator PID ;)

#31 Miłosz

Miłosz

Początkujący

• Użytkownicy
  • 48 postów
  • MiejscowośćKujawsko-Pomorskie

Napisano 12 sty 2017 - 16:16

...a mógłbyś jakieś konkretne modele podać które akurat do borniaka 150 byłyby odpowiednie...?

#32 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów

Napisano 12 sty 2017 - 16:46

Przeczytaj temat sterowania ... każdy z tych regulatorów możesz zastosować. Tam masz opisane wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań ;)

Tapniete z GT-I9500

#33 krzysio59

krzysio59

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 200 postów
  • MiejscowośćSkalbmierz/Ustka

Napisano 12 sty 2017 - 20:32

Miro

Tłuszcz nie przewodzi prądu.

#34 ansynpl

ansynpl

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćLublin

Napisano 13 sty 2017 - 18:46

Który sterownik byście polecili? Chodzi o Pamela wybrać PRM+ czy zainwestować w prd3? Sterownika potrzebuję oczywiście do wędzenia ale również do warzenia domowego piwka ;) pojawia się i u mnie czasem destylacja (kolumna aabratek) ale radzę sobie bez sterowania elektronicznego. Nadmieniam, że sam nic takiego nie zbuduje i chcę kupić tzw gotowca. Co byście polecili?

Z tego co widziałem to prd3 ma chyba PID, a PRM nie co wydaje się istotne przy wędzeniu.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik ansynpl edytował ten post 13 sty 2017 - 18:47

#35 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7222 postów

Napisano 13 sty 2017 - 18:53

PRD3

Tapniete z GT-I9500

#36 ansynpl

ansynpl

Początkujący

• Użytkownicy
  • 14 postów
  • MiejscowośćLublin

Napisano 13 sty 2017 - 19:01

Dzięki ;) a odnośnie grzałki... Mają w ofercie 2000w zresztą sam Roger o tym pisałeś... Będzie to odpowiednie? Czy jednak grill? :)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

#37 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14115 postów

Napisano 13 sty 2017 - 19:33

Miro

Tłuszcz z wodą już tak.

Generalnie robi przecież to na własny użytek i może sobie nie uziemiać, wstawiać grill do wędzarni, a zamiast wtyczki użyć dwóch wykałaczek, bo też kable z gniazdka nie wypadną.

Przecież mnie prąd nie popieści, tylko Was.

#38 Andyandy

Andyandy

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4304 postów
  • Miejscowość!

Napisano 13 sty 2017 - 19:42

:D  

#39 roger

roger

Uzależniony od forum