Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
227 odpowiedzi w tym temacie

#141 Atrax

Atrax
  • Użytkownicy
  • 291 postów
  • MiejscowośćŚwiętokrzyskie

Napisano 13 sty 2021 - 14:06

Jak najbardziej tak   Nawet ma zwłokę czasową "C" przyda się zima, jak grzałka przy rozruchu będzie lekko zamrożona nawet leciutko wilgotna, byle nie biła do masy, bo różnicowka będzie wybijac.

:)  :thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

#142 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 4099 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 13 sty 2021 - 14:23

PS

Będziesz mógł dołączyć równolegle do pierwszej grzałki dodatkowo max do 1000W  (1 kW) bez przerabiania sterowania, jak i bezpiecznika, pomyśl o tym w razie czego

PS2

Oczywiście, jeżeli pozwoli na to zabezpieczenie w domowej rozdzielni, żeby się nie okazało, że ten obwód ma za małe zabezpieczenie.

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 13 sty 2021 - 14:29

#143 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 14:26

Zamówiłem u Chińczyków REX-a C100 z tej aukcji :

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

W komplecie jest sonda typu K.

Czy trzeba ją wymienić na sondę PT 100, czy nie ? Czytałem, że zamiana nie jest konieczna jeżeli nie chcemy grzebać przy fabrycznie ustawionej wartości histerezy. Ja nie chce.

#144 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 4099 postów

Napisano 13 sty 2021 - 14:38

Zamówiłem u Chińczyków REX-a C100 z tej aukcji : https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

Zamówiłeś REX-C100, z wyjściem aktywnym PID + SSR + sonda K

W takim przypadku nie ma mowy o histerezie.

Sonda ta, która jest, pozostaje.

Grzebanie w ustawieniach i tak Cię nie minie, w końcu musisz ustawić temperaturę, musisz odpalić auto ustawę, ,,,,,,, to nie system ALEXA do którego można to po prostu powiedzieć, a on to zrobi.  :)

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 13 sty 2021 - 14:39

#145 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 636 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 13 sty 2021 - 14:40

Ta sonda ma dla mnie 2 wady: kabel 1m - dla mnie trochę za krótki i ta śrubka :-) - zamówiłem 2m i z sondą długości 20cm.

Coś w tym stylu:https://pl.aliexpres...earchweb201603_

Wpływu na jakość sterowania przez wymianę sondy nie zauważyłem. Z PT100 też lepiej nie będzie - można ustawić miejsce po przecinku 

dla odczytu/zadawania temperatury.

Co do histerezy to PID nie ustawia się histerezy. Nie musisz ruszać nastaw oryginalnych, możesz puścić tryb uczenia się i sterownik sam dobierze optymalne parametry.

--

Romii

#146 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 16:12

Dziękuje za informację. Nie wiem co to jest i co oznacza "tryb uczenia się" nie wspominając o "odpaleniu auto ustawy". Ten ostatni termin kojarzy mi się z procedowaniem ustaw w obecnym sejmie i choćby z tego powodu zapowiadają mi się niezłe emocje. Mam nadzieję, że w komplecie jest instrukcja w jakimś popularnym języku europejskim. 

Całe szczęście, że zawsze można liczyć na pomoc kolegów z Forum. 

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 13 sty 2021 - 16:13

#147 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 4099 postów

Napisano 13 sty 2021 - 16:15

"tryb uczenia się" nie wspominając o "odpaleniu auto ustawy"

to, to samo

PS

A instrukcje znajdziesz w necie w każdym języku włącznie po polsku, z reszta na Forum również,

Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 13 sty 2021 - 16:21

#148 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 18:07

Rzeczywiście tych instrukcji w naszym języku w sieci jest sporo. Niestety, wpisywanie frazy "instrukcja REX-C100" w wyszukiwarce naszego Forum dawało wynik negatywny. Najwyraźniej jestem gamoniem. Poniżej link do pierwszej instrukcji, którą przeczytałem. Jest tam też film instruktażowy. 

https://blog.elektroweb.pl/regulator-temperatury-rex-c-100-instrukcja-jak-podlaczyc-i-skonfigurowac/

A teraz seria nieskoordynowanych pytań laika :

- Czy konfigurując urządzenie poza nastawieniami  ALM 2 muszę coś jeszcze zmieniać w setupie, czy wystarczy potem tylko załączyć autokalibracje ? Przykładowo ; chciałbym, aby temperatura w komorze wędzarniczej nie przekraczała 30 stopni C. Ustawiam ALM 2 na 30. Następnie załączam autokalibrację. Jeśli nie zadziała, pozostaje ręczna konfiguracja.

- Co z ALM 1, który odnosi się temperatury jaką wskazuje termopara ? Czy ustawienie zadanej temperatury ALM 2 na 30 oraz ALM 1 na tę samą wartość sprawi , że REX starał się będzie taką utrzymać, regulując moc i czas działania grzałki ?

- Ponieważ przewód termopary w przypadku wędzarni, którą składam musi przejść przez dwie warstwy desek i pustkę powietrzną, chciałbym poprowadzić pomiędzy otworami rurkę, np. miedzianą. Ułatwiłoby mi to wsunięcie przewodu termopary do komory wędzarniczej. Czy może to mieć negatywny wpływ na działanie  termopary? A  może po prostu kabel wsunąć do komory górą, pod przykryciem wędzarki ?

- Czym wyprowadzić przewód termopary z obudowy skrzynki hermetyczne aby go zabezpieczyćj ?

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 13 sty 2021 - 18:10

#149 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 636 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 13 sty 2021 - 18:34

Na początek:https://www.google.c...=UTF-8&oe=UTF-8- pierwszy link.

AL1 i AL2 to alarmy - do działania sterownika wcale ich nie musisz ustawiać.

Po włączeniu sterownika i poprawnym podłączeniu elektryki na górnym wyświetlaczu masz temperaturę mierzoną, na dolnym zadaną.

Naciskasz SET i ustawiasz temperaturę jaką chcesz mieć w komorze - na dolnym wyświetlaczu.

Autokalibracje załączasz wchodząc w ustawienia i parametr ArU - wszystko w instrukcji jest opisane.

Ponieważ przewód termopary w przypadku wędzarni, którą składam musi przejść przez dwie warstwy desek i pustkę powietrzną, chciałbym poprowadzić pomiędzy otworami rurkę, np. miedzianą.

Dlatego ja kupiłem kolejną sondę z takim 20 cm bagnetem - w Twoim wypadku wystarczy przełożyć górą - oczywiście jeśli wystarczy Ci kabla. 

--

Romii

#150 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 19:05

[Dodano: 13 sty 2021 - 19:05]

Dziękuje za informację. Powrócę do ostatniego mojego pytania ; czym wyprowadzić przewód termopary ze skrzynki hermetycznej ? Na zdjęciu regulatora Tommyle widoczny jest dławik (?), którym wychodzi kabel sondy. Na zdjęciu zaznaczony lewą strzałką.

af90d48a67b4.jpg

#151 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 636 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 13 sty 2021 - 19:12

czym wyprowadzić przewód termopary ze skrzynki hermetycznej ?

https://allegro.pl/o...mplt-9282635311- minimum 3 pinowe.

Koledzy pisali też o gnieździe/wtyczce XLR - ale mnie to GX16 jakoś bardziej podeszło.

--

Romii

#152 lobo

lobo
  • Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 13 sty 2021 - 19:40

Ja zastosowałem https://allegro.pl/o...wtyk-8861515364

#153 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 20:25

Dzięki. Wydaje się być najłatwiejsze w podłączeniu do termopary. To, że nazywa się " złącze termopara typ K" nie oznacza, że nadaje się tylko do tego typu termopary ?

#154 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 636 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 13 sty 2021 - 20:35

Do czujnika PT100 się nie nadaje bo ten ma 3 styki gdybyś kiedyś chciał coś zmieniać/modyfikować.

Ten żółty wtyk możesz bez problemu włożyć "odwrotnie" - przy GX16 to niemożliwe.

--

Romii

#155 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 13 sty 2021 - 20:43

Komplet, który kupiłem ma termoparę typu K, więc będzie OK. Od wymiany termopary odwiedli mnie już koledzy na Forum, tłumacząc, że w przypadku kupionego przeze mnie urządzenia zmiana typu termopary do niczego nie prowadzi. Dziękuje za pomoc Romii.

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

#156 lobo

lobo
  • Użytkownicy
  • 247 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 13 sty 2021 - 21:38

Ten żółty wtyk ma jedną końcówkę szerszą i nie idzie włożyć odwrotnie sprawdzałem.

#157 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 14 sty 2021 - 00:13

Znalazłem w necie film ( napisy angielskie ), gdzie łopatologicznie pokazano schemat połączenia REX C-100 z modułem SSR, źródłem ciepła i termoparą. Może komuś się przyda. Jeśli ten filmik już jest na Forum proszę Admina o usunięcie tego posta.

Enjoy !

https://www.youtube....el=CNCEVOLUTION

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 14 sty 2021 - 00:16

#158 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 636 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano 14 sty 2021 - 09:57

Jeszcze bardziej łopatologicznie:

--

Romii

#159 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3491 postów
  • Miejscowośćzachodniopomorskie

Napisano 14 sty 2021 - 10:44

O tych sterownikach mamy parę tematów. Kto jeszcze nie czytał zapraszam tutaj:

https://wedlinydomow...y/?hl=sterownik

https://wedlinydomow...0-a-może-ch102/

Dla osób które bardzo chcą mieć sterownik na Rex-ie a zaoszczędzić na siwych włosach to proponuję kontakt z kolegą ZENZA. (w pierwszym linku go znajdziecie). Robił fajne sterowniki za przystępną cenę (nie wiem czy jeszcze robi).

Pamiętam gdy robiłem swój, to dziesiątki razy przeklinałem że się za to sam wziąłem :facepalm: choć po zakończeniu pracy satysfakcja była że nic nie wybuchło  :D

Użytkownik wróbel75 edytował ten post 14 sty 2021 - 10:44

#160 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 227 postów
  • MiejscowośćRadom

Napisano 14 sty 2021 - 17:34

Ja się nie zabieram za zrobienie sterownika na REX-ie, to znaczy zabieram się z tym, że zrobi go dla mnie kolega elektryk. Pogrzebał w necie, obejrzał filmiki i twierdzi, że to bułka z masłem. Ano zobaczymy. Przyznam się, że w tych tematach jestem laikiem, ale obejrzawszy schematy, a zwłaszcza filmik, do którego link podałem wyżej, poczytawszy tematy z tym związane na Forum diabeł nie wydaje się taki straszny. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych