Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Sterowanie wędzarni elektrycznych - dyskusja i uwagi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
208 odpowiedzi w tym temacie

#161 Raf78

Raf78
  • Użytkownicy
  • 263 postów

Napisano 14 sty 2021 - 19:23

Jeżeli chodzi o sterownik Rex mogę potwierdzić, że świetna sprawa. Widomo, że wszystkie dostępne to "podróbki". Ale są dystrybutorzy, którzy sprzedają dobrej jakości. Ja stojąc przed wyborem zakupiłem w polecanym przez użytkowników sklepie i powiem, że spsuje się świetnie. Jak tylko dopracuję DG, to będę w 100% zadowolony z wędzarni.
Co do podłączenia, to każdy trochę orientujący się w sprawach instalacyjnych zrobi Ci to bezproblemowo. Ja w swojej wędzarni wykorzystałem panel jednej z firm produkujących wędzarnię, a cały osprzęt elektryczny/elektroniczny kupowałem samodzielnie. Myślę, że sam również bez problemu poradzisz sobie z podłączeniem.

P.s. A jeszcze grzałeczkę kupiłem też z tej firmy dedykowaną do wędzarni spisuje się ok.

Użytkownik Raf78 edytował ten post 14 sty 2021 - 19:26

#162 wróbel75

wróbel75
  • Użytkownicy
  • 3022 postów

Napisano 15 sty 2021 - 01:17

z tym, że zrobi go dla mnie kolega elektryk.

:clap:

Podsuń mu jeszcze ten pomysł : https://wedlinydomow...15?hl=sterownik

Post 288. Niech zamontuje Ci dodatkowy termometr do wyrobów (takie dwa w jednym). Nie mam (jeszcze) ale bardzo żałuję.

#163 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 17 sty 2021 - 18:31

P.s. A jeszcze grzałeczkę kupiłem też z tej firmy dedykowaną do wędzarni spisuje się ok.

Po głębszej lekturze Forum postanowiłem zmienić grzałkę, którą kupiłem inspirując się tym urządzeniem ; 

http://dymbox.pl/pl/...zalka-2-kw.html

Zakupiona grzałka jest przeznaczona do termoobiegu. Na filmikach w necie widać, że bez wentylatora rozgrzewa się do czerwoności, co nie gwarantuje jej długiego żywota.

Zrobię więc zwrot a kupię grzałkę o tej samej mocy ( 2000W), ale przeznaczoną do piekarnika.

Na przykład tę :

https://allegro.pl/o...ryg-10049480460

Nawiew do komory wędzarniczej planuje zrobić od dołu, wprost na dolną blachę deflektora i być może w dolnej blasze zrobię otwory dla lepszej cyrkulacji powietrza wokół grzałki. W przypadku gdyby to nie pomogło i grzałka za mocno się rozpalała, będzie możliwość założenia wentylatorka na rurę dolotową.

996c255440d9.jpg

Co się zaś tyczy myku, który proponuje @wróbel75, to nie jestem w stanie się wypowiedzieć ze względu na swoje zapóźnienie w temacie elektroniki przemysłowej oraz elektryczności. 

P. S. Oczywiście kolega elektryk jest dużo bardziej gramotny.

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 17 sty 2021 - 18:48

#164 arkadiusz

arkadiusz
  • Użytkownicy
  • 12698 postów

Napisano 17 sty 2021 - 19:11

Tak trochę z przekorą. :D Jak czytam ten temat to się zastanawiam czy budujemy wędzarnię czy statek kosmiczny.Wędzarnia elektryczna to konstrukcja cepa.Dobry Rogerowy dymogenerator to też prosta konstrukcja.Ja mam dwie grzałki po 2000W i każda jest zasilana z innej fazy.Żadna nie jest do niczego dedykowana i rozgrzewaja się do czerwoności od lat i działają bez zarzutu.Do sterowania używam Pamela zasilanego przez stycznik.Sterowanie mocą grzałek.Prosta dobra konstrukcja sprawdzona w każdych warunkach

#165 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 474 postów

Napisano 17 sty 2021 - 19:37

Mam grzałkę 2,9 kW od dymboxa z deflektorem i używam drugi rok. Jeszcze nie padła. ???? Jak się popsuje to elektryk podłączy mi następną. To tylko rzeczy które się zużywają. Deflektor z kwasowki się nie popsuje. ????

#166 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 17 sty 2021 - 20:06

Tak trochę z przekorą.  Jak czytam ten temat to się zastanawiam czy budujemy wędzarnię czy statek kosmiczny

Ja chciałbym dymiący zrębkami z dymogeneratora statek kosmiczny. Wędzarnie elektryczną buduje głównie po to, aby wędzić wtedy, kiedy najdzie mnie ochota, bez konieczności rozpalania paleniska i częstej kontroli temperatury. Wędzarnia ma stać na dolnym tarasie, jak taki trochę większy grill elektryczny. Ponieważ to sprzęt korzystający z elektryczności, musi być porządnie zaprojektowana i wykonana oraz mieć efektywny system regulacji i kontroli temperatury. Tu nie da się pogrzebać w palenisku pogrzebaczem i ująć albo dodać drewienko oraz zasłonić nawiew. Może i  podczas konstruowania regulatora na bazie REX-a jest dużo elektronicznej papierologi, czytania i zadawania pytań, lecz w przyszłości - mam nadzieję - wędzarnia mi się "odwdzięczy", pozwalając godzinami leżeć palnikiem do góry ze szklaneczką w dłoni i kontemplować unoszący się z niej dymek. Jeśli zaś będę chciał wędzić większe ilości wędlin, albo znudzi mi się bierne wędzenie, mogę zawsze wrócić do mojego wozu drabiniastego, czyli tradycyjnej wędzarki z desek w której wędzenie opiera się na obserwowaniu termometru, regulowaniu paleniska i wylotu dymu z wędzarki oraz intuicji zdobytej podczas kilkunastu lat wędzenia w ten sposób. 

Poza tym budowa wędzarki elektrycznej to jednak coś nowego i ciekawego, mimo że zaawansowaniem technicznym znacznie odbiega ona od statków kosmicznych, czy nawet samochodów. Zwłaszcza dla kogoś, kto nie miał do tej pory o tym większego pojęcia , tak jak ja.

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 17 sty 2021 - 20:33

#167 Swatek

Swatek
  • Użytkownicy
  • 118 postów

Napisano 17 sty 2021 - 21:18

Witam wszystkich. Wątek jest jak sądzę otwarty ("dyskusja i uwagi") to postanowiłem się podpiąć :)

Kończę właśnie swoją drugą komorę wędzarniczą, i lekko się zawiesiłem w kwestii grzałki i sterowania.

Komora ma wymiary 74 x 68 x 156. Zrobiona jest z desek podłogowych 25mm. Póki co, bez dodatkowego ocieplenia.

Używam Dymboxa (mam typowe z nim problemy, więc będę chyba przerabiał go w stronę zaproponowaną przez Kolegę Rogera)

Będzie stała na werandzie, gdzie jest prąd z zabezpieczeniem 16A. Ewentualnie mogę zrzucić przedłużacz z poddasza, gdzie jest 20A, ale to wysokość 2 kondygnacji :facepalm:

Zastanawiają mnie obecnie dwie kwestie:

1. Jaka grzałka będzie wystarczająca i jednocześnie możliwa do zastosowania w tym przypadku? Z tego co wyczytałem, to przy 16A można ożyć circa 3 kW, ale nie jestem tej wiedzy pewien.

2. Czy rzeczywiście konieczne jest stosowanie regulatora PID, a więc jaka byłaby histereza grzałki przy zastosowaniu zwykłego termostatu?

Pozdrawiam

Tomek

#168 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 474 postów

Napisano 17 sty 2021 - 23:20

Czy rzeczywiście konieczne jest stosowanie regulatora PID,

nie

jaka byłaby histereza grzałki przy zastosowaniu zwykłego termostatu? Pozdrawiam

histerezę ustawiasz sam  :D , zapewne chodzi Ci o tzw bezwładność układu. Posiadam podobne sterowanie i wędzarnię o wymiarach 75x75x110 cm. Skoki temperatury z reguły plus 5 i minus 3*C. Da radę bezproblemowo wędzić. 

#169 Swatek

Swatek
  • Użytkownicy
  • 118 postów

Napisano 17 sty 2021 - 23:33

Zrozumiałem, że to różnica w osiągniętej temperaturze pomiędzy maks a min :D

Tzn jakie masz to sterowanie? Zwykły termostat?

#170 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 474 postów

Napisano 17 sty 2021 - 23:47

Zwykły termostat?

Tak.Działający na zasadzie włącz/wyłącz.

#171 Swatek

Swatek
  • Użytkownicy
  • 118 postów

Napisano 17 sty 2021 - 23:52

OKi, dzięki za odpowiedź. Czyli tak, jak miałem w poprzedniej komorze. Tylko, że nie mierzyłem wtedy faktycznej temperatury w komorze :(

Cyli u Ciebie maks różnica to 8 stopni. To chyba akceptowalne wartości :)

A jaką masz grzałkę?

#172 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 474 postów

Napisano 17 sty 2021 - 23:58

2,9 kW 

#173 Swatek

Swatek
  • Użytkownicy
  • 118 postów

Napisano 18 sty 2021 - 00:00

Jaką maks temperaturę Ci to daje w komorze? Możesz podpiekać?

#174 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy
  • 128 postów

Napisano 18 sty 2021 - 13:09

Witam. Czy do tego Rex-a ( link niżej ) można podłączyć drugą termoparę, która służyłaby do pomiaru temperatury wewnątrz wędzonki ?

https://pl.aliexpres...iceBeautifyAB=0

W linku poniżej jest inny chyba Rex, bo w opisie napisano, że "podwójny"

https://pl.aliexpres....27424c4dmIDwLv

Użytkownik Belizariusz edytował ten post 18 sty 2021 - 13:17

#175 quadro555

quadro555
  • Użytkownicy
  • 474 postów

Napisano 18 sty 2021 - 13:22

Jaką maks temperaturę Ci to daje w komorze? Możesz podpiekać?

Latem  i jesienią podpiekałem, ustawiałem na 90*C i nie było problemu. Teraz zimą nie wędzę na działce więc nie wiem  :D

#176 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 521 postów

Napisano 18 sty 2021 - 15:49

Witam. Czy do tego Rex-a ( link niżej ) można podłączyć drugą termoparę, która służyłaby do pomiaru temperatury wewnątrz wędzonki ?

Nie ma czegoś takiego. Ten "Dual" to radosna twórczość autora :-).

Zaryzykuje nawet stwierdzenie że zgodnie z opisem: Relay output: contact capacity 250V AC 3A (resistive load)

nie ma nawet sterowania do SSR-a, który jest na obrazku. 

Package Includes:
1 x PID Digital Temperature Control Controller

1 x K Type Probe Sensor

SSR-a też nie ma w komplecie.

--

Romii

#177 tytan58

tytan58
  • Użytkownicy
  • 367 postów

Napisano 18 sty 2021 - 15:50

W linku poniżej jest inny chyba Rex, bo w opisie napisano, że "podwójny" https://pl.aliexpres....27424c4dmIDwLv

To jest jakieś błędne tłumaczenie ,w opisie jest jedna sonda.

#178 Romii

Romii
  • Użytkownicy
  • 521 postów

Napisano 18 sty 2021 - 15:52

Zwykły termostat?

Tak.Działający na zasadzie włącz/wyłącz.

Mógłbyś rozwinąć ten "zwykły termostat"? 

Co to jest? jak mierzy? ile kosztuje? 

--

Romii

#179 TOSHIBA

TOSHIBA
  • Użytkownicy
  • 3303 postów

Napisano 18 sty 2021 - 17:29

Zaryzykuje nawet stwierdzenie że zgodnie z opisem: Relay output: contact capacity 250V AC 3A (resistive load) nie ma nawet sterowania do SSR-a, który jest na obrazku.

Nie ryzykuj  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Bo to ma "2 termostaty" w sobie

Jeden na SSR wyjscie

A drugi przekaźnikowy (alarm) 3 A

W sumie 2   :laugh:  :laugh:  :laugh:

[Dodano: 18 sty 2021 - 17:29]

PS

O niecałe 60 centów droższy ze wszystkim

https://pl.aliexpres...3422#15392#688 

#180 Belizariusz

Belizariusz
  • Użytkownicy