Skocz do zawartości

Popękana polędwica wędzona i parzona


Adam74

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

Po ostatnim wędzeniu zauważyłem, że na skórce schabu pojawiły się krótkie pęknięcia. Z czego mogły się zrobić ?

 

post-67209-0-33585400-1483809502_thumb.jpg

 

post-67209-0-98127700-1483809517_thumb.jpg

 

Peklowane ok. 8 dni (składu nie znam bo peklował kolega)

Osuszane przez noc i później jeszcze w otwartej wędzarni więc było suche do wędzenia.

Wędzone ok 5 godz. 40-45 stopni

Gotowanie 15 min

Parzenie ok 45 min

 

Zdjęcia wykonane po parzeniu.

 

pozdrawiam

Adam74

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Przecież ze zdjęć widać, że polędwica jest przeparzona i to solidnie. To najdelikatniejsze mięso świni. Trzeba z nim bardzo ostrożnie. Poza tym, skąd wziąłeś taki przepis na parzenie polędwicy?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Przecież ze zdjęć widać, że polędwica jest przeparzona i to solidnie. To najdelikatniejsze mięso świni. Trzeba z nim bardzo ostrożnie. Poza tym, skąd wziąłeś taki przepis na parzenie polędwicy?

 

Trudno mi teraz znaleźć przepis źródłowy, mogła to też być własna fantazja  :facepalm: . Wrzuciłem do gara z szynką i czekałem aż osiągnie siedemdziesiąt kilka stopni.

 

Czy niewłaściwe było wrzucenie schabu na wrzątek czy też za długie parzenie ?

 

pozdrawiam

Adam74

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gotowanie 15 min

I dalej już nie trzeba komentować. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czekałem aż osiągnie siedemdziesiąt kilka stopni.

To też za dużo dla polędwicy.

Wystarczy w środku 60 st.C.

Tak, jak  napisał Maxell, jest to mięsień najdelikatniejszy, wyjątkowy. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr kłamie oprócz parzenia które było porażką sprawdź termometr w wedzarni bo kolor nie wskazuje na podane temperatury i czasy ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że polędwica jest bardzo dobrze zrobiona. Ja wędzę kilka lat i mam różnych odbiorców (rodzina, znajomi). Ja robię na trzy grupy. 1- nie parzę. 2- parzę do 62 st w środku. 3- to właśnie gotowanie z parzeniem tak jak pisze Adam74. W zależności jak kto lubi. Mam jeszcze jedną starszą panią która lubi mocno parzone a wręcz ugotowane. klient nasz pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura dla danego produktu to jedno, a jak ją zmodyfikujesz pod własne upodobania to już inna sprawa.

Tylko trzeba to wyraźnie napisać, bo inaczej osoba która będzie chciała mieć wersje łososiową otrzyma przesuszony kawałek mięsa.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że polędwica jest bardzo dobrze zrobiona.

A ja nie. Po to tutaj jesteśmy, aby podpowiedzieć forumowiczom jak zrobić najlepszy produkt.

Mam nadzieję, że autor się nie obrazi.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ja wędzę kilka lat i mam różnych odbiorców (rodzina, znajomi). Ja robię na trzy grupy. 1- nie parzę. 2- parzę do 62 st w środku. 3- to właśnie gotowanie z parzeniem tak jak pisze Adam74. W zależności jak kto lubi. Mam jeszcze jedną starszą panią która lubi mocno parzone a wręcz ugotowane. klient nasz pan.

 

 Baster321 jeżeli robisz wyroby i Twoim najbliższym takie wyroby pasują to je rób tak dalej, po prostu o gustach się nie dyskutuje.

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od rodzaju wyrobów, obowiązują jednak pewne ogólne zasady w technologii ich wytwarzania. Dla przykładu - do salcesonu nie dajemy np. polędwiczek, czy polędwic, do kiełbasy nie daje się kaszy czy krwi itp.

Zalecany tutaj, aby poza swoimi, wypróbowanymi wyrobami, pokusić się o zrobienie wędlin proponowanych na tym forum, wg naszych zasad. To w końcu tylko jedna produkcja, a będzie można porównać sobie efekty końcowe.

Zalecam, gdyż naprawdę warto.

W tym wypadku powiem, że do zastosowania takiej technologii wyrobu polędwicy szkoda tak szlachetnego mięsa. W zupełności wystarczy łopatka lub szynka. Ba, smak będzie jeszcze lepszy, ponieważ gotowy produkt będzie soczysty.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uważam że polędwica jest bardzo dobrze zrobiona.

A ja nie. Po to tutaj jesteśmy, aby podpowiedzieć forumowiczom jak zrobić najlepszy produkt.

Mam nadzieję, że autor się nie obrazi.

 

 

Obrażę się, jeśli kolejny schab wyjdzie mi tak samo. Bo to będzie oznaczać, że mi nie pomogliście  ;)

 

A tak na poważnie to znalazłem w Akademii Dziadka fragment o parzeniu schabu:

parzę wyjętą wcześniej polędwicę w temperaturze 80 st.C. przez 10 min

i to jest chyba sedno sprawy. 

Sprawdzę w praktyce niebawem.

 

pozdrawiam

Adam74

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknięcie jest tylko wynikiem niewłaściwego sposobu parzenia. Mięso jest suche i mało smaczne, szczególnie w wypadku polędwicy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.