Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Chleb pieczony w garnku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
500 odpowiedzi w tym temacie

#21 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7221 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 08 maj 2017 - 10:11

Nie wiem co to za przepisy ... :(

Optymalna temperatury pracy dla drożdży piekarniczych to w zależności o klasy szczepu 25-30st C lub 32-35st C dla bardzo dobrych drożdży gdzie zapewniony jest cały cykl od produkcji poprzez transport i przechowywanie (a o tym raczej nie możemy być przekonani) :(  Istotne jest również środowisko w jakim drożdże mają pracować czyli głównie jego temperatura, ilość tlenu, glukozy i pH - to wcale nie taki prosty proces.

Tak na marginesie drożdże do żywe istotki a zatem białko a dla niego temperatura graniczna to 40st C. Dlatego też wszędzie pisze się o 30st C jako właśnie o tej bezpiecznej temperaturze ;)

Tu masz sporo ciekawych informacji:

http://mistrzbranzy....dzach-1721.html

Użytkownik roger edytował ten post 08 maj 2017 - 10:23

#22 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 maj 2017 - 10:47

Prawdopodobnie z uwagi na to, że przestygnie zanim się wymiesza.

Ten http://theryebaker.c...ubelski-poland/  (wprawdzie do zakwasu) nawet leje 41C ;)

Aż spróbowałem - efekt po wymieszaniu była temperatura pokojowa (24C) :D

#23 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5573 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 08 maj 2017 - 10:50

Ja nie jestem mistrz piekarniczy pamietam ze temp babcia sprawdzala palcem i mowila ze ma byc taka mniej wiecej jak temp nasza czyli 36> jak uzyje 37 to i tak spadnie jak polaczymy ja z maka i innymi skladnikami do tego jeszcze dojdzie naczynie ktore tez zabierze czesc temp. ale nie w tym rzecz bo na swiezych drozdzach nie mam problemow z pieczeniem tylko zauwazylam roznice na suchych na tym samym ciescie , :)

#24 Mesch

Mesch

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 414 postów
  • MiejscowośćEijsden

Napisano 08 maj 2017 - 11:50

Mam jeszcze pytanie odnosnie powyszej recepty: Po wymirszaniu razem skladnikow po Co do lodowki? Nie Mozna zostawic ciasta w cieplym zeby wyroslo i piec?

Pozdrowienia

#25 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 maj 2017 - 11:54

Ma rosnąć długo i powoli.

#26 TMK

TMK

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 64 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 maj 2017 - 16:26

Od paru lat regularnie co 3 dni piekę chleb i od bardzo dawna nie kombinuje z temperaturą czy proporcjami. W domu są dwa żeliwne gary, mniejszy na porcję z ok. 0,5kg mąki większy na drugi tyle. Chleb na drożdżach, w weekendy na żytnim zakwasie.

TlrNTBo.jpg

#27 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4998 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 08 maj 2017 - 21:20

Anno musze sprobowac wedlug Ciebie ,ja raczej zadko pieke cos na suchych / tylko awaryjnie jak mnie niechec zlapie zeby isc do sklepu /a mam jeszcze pytanie do CIebie czy u was tez sa drozdze do slodkich wypiekow?

Electra nie spotkalam,( sa drozdze piekarnicze, ktore sa stosowane do ciast i pieczywa0 i jakby byly to na pewno bym wiedziala ( przynajmniej powinni by mnie zawiadomic ,ze cos takiego jest.

#28 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 08 maj 2017 - 22:52

Wiesz są drożdże dla profi i do domowego użytku. Domowe mają coś zrobić głównie w wypiekach cukierniczych, a chleb przy okazji może też się uda:)
Firma Lesaffre dostarcza drożdże na całym świecie, także w Au. Ma tych wyrobów wiele rodzajów, dwa reprezentatywne to SAF Instant Red i SAF Instant Gold.

Te drugie to cukiernicze, a pierwsze piekarnicze do pracy przy znaczniej mniejszej ilości cukru. Co ciekawe w zależności od rynku SAF Instant Red są wyspecyfikowane do 5 lub 10 % cukru.

#29 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5573 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 09 maj 2017 - 10:10

no dokladnie u nas sa czerwone wlasnie do wypiekow slodkich / zarowno dostepne dla detalu i piekarn sa jeszcze ekologiczne ale tych jeszcze nie probowalam.

#30 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 09 maj 2017 - 13:55

Nie wiem co to za przepisy ... :(
Optymalna temperatury pracy dla drożdży piekarniczych to w zależności o klasy szczepu 25-30st C lub 32-35st C

To wszystko prawda, ale jak do tej temperatury doprowadzić?

http://biblioteka.cy...skich/pdf/7.pdf

Metoda bezpośrednia polega na jednorazowym wymieszaniu wszystkich składników przewidzianych w recepturze. Ważna jednak jest kolejność dozowania surowców. Najpierw należy wytworzyć mleczko drożdżowe w dzieży, uzupełnić je namiarem wody, a następnie dozować mąkę i na końcu roztwór soli (w różnych piekarniach stosuje się inną kolejność dozowanych surowców). Przygotowując namiar wody przy wytworzeniu ciasta należy przestrzegać odpowiedniej temperatury.

Mleczko drożdżowe wytwarza się z wody o temperaturze 35–40°C. Nie należy dozować wody o temperaturze wyższej niż 45–47°C. W przypadku, gdy z obliczeń wynika, że należałoby przekroczyć temperaturę, należy podgrzać mąkę do temperatury co najmniej 20°C.

#31 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5100 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 09 maj 2017 - 16:04

No dokładnie u nas są czerwone właśnie do wypieków słodkich, zarówno dostępne dla detalu i piekarni są jeszcze ekologiczne ale tych jeszcze nie próbowałam.

Jest dokładnie tak jak pisze Electra. W każdym absolutnie sklepie z żywnością, są ciągle w sprzedaży dwa rodzaje drożdży, czerwone opakowanie do wypieków słodkich, oraz niebieskie do wypieków bez cukrowych, chleby, bułki, etc. Zarówno jedne jak i drugie są sprzedawane w wersji świeżej, lub w wersji suszonej. Jak kto woli, jak komu odpowiada :D

https://encrypted-tb...1x6IVynSLG3Zqiw

http://www.kronjast....gar_14g_vit.jpg

Użytkownik sverige2 edytował ten post 09 maj 2017 - 16:05

#32 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5573 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 09 maj 2017 - 17:42

Sverige2 piekles cos z tych ekologicznych? ponoc one pachna troche inaczej ,nie probowalam jeszcze ich

#33 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5100 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 09 maj 2017 - 18:27

Nie Electro, nie piekłem i zapewne piekł nie będę, bo jakoś tak mam że nie jestem specjalnym zwolennikiem tych wszystkich "eko" wynalazków, widocznie wiek robi swoje :D. Ostatnio używam do wszystkiego drożdże suche które w ilości 0,5 kg. przywiozłem sobie jesienią z kraju. Są to drożdże uniwersalne i sprawdzają się doskonale. Stosuję tylko zawsze metodę wstępnego uwadniania. Wsypuję przed pieczeniem odpowiednią ilość drożdży do szklaneczki, wsypuję łyżkę mąki, szczyptę cukru, i zalewam odrobiną letniej wody, mieszając tak aby powstała konsystencja śmietany. po 15-20 min. pięknie rosną, pracują i nadają się do pieczenia :D. Wychodzi taniutko ponieważ za 0,5 kilogramowe opakowanie zapłaciłem coś ok. 25 zł. :D.

http://allegro.pl/su...6211310812.html

#34 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5573 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 10 maj 2017 - 10:02

No wlasnie ,moze moj blad w kiepskim rosnieciu na suchych drozdzach jest w tym ze ja wedlog wskazowek sypie do maki .Kolejny wypiek na suchych zrobie wedlog Waszych wskazowek :)

#35 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 09 wrz 2017 - 20:54

Qba przymierzam się do tego chlebka co podałeś przepis , powiedz mi tylko czy pieczesz na termoobiegu, czy konwekcja?

#36 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 10 wrz 2017 - 16:22

Kochani w przepisie stoi , że mąka do chleba ma być klasy 650 . Niestety nie udało mi się takiej nabyć i kupiłem  mąkę przenną kl.750. Mogę taką podłożyć pod przepis z 1 strony? Czym to ewentualnie poskutkuje? Chlebek wyjdzie "cięższy" jak mniemam.(bardziej zbity?) Czy może dołożyć część mąki powiedzmy kl.450. ?

PS. W przepisie są 2 szklanki wody - czyli ile? 400ml wody czy 500ml , bo szklanki są różne :hmm:

Użytkownik binio1111 edytował ten post 10 wrz 2017 - 16:26

#37 Muski

Muski

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 7056 postów

Napisano 10 wrz 2017 - 17:25

2 szklanki wody

zwykła szklanka jako miara to 250 ml - dlatego wolę ilość wody podaną w gramach - oczywiście umiem przeliczać ml/gr :facepalm: . tuziny/mendle/kopy :D  ;)  :rolleyes: mąka 620 - jest dość powszechna - a różnica  620-650 - niezauważalna - ( tego popiołu do liczby)

Użytkownik Muski edytował ten post 10 wrz 2017 - 17:27

#38 qba-69

qba-69

Weteran

• Zbanowani
  • 1800 postów

Napisano 10 wrz 2017 - 17:30

Muski, to zwykły gazowiec z dolnymi dyszami. Piecze elegancko :) Pokombinujesz i uzyskasz zadowalający efekt :) 

szklanka jako miara to 250 ml
Dokładnie tak należy to interpretować :)  

#39 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14045 postów

Napisano 10 wrz 2017 - 17:58

Kochani w przepisie stoi , że mąka do chleba ma być klasy 650 . Niestety nie udało mi się takiej nabyć i kupiłem  mąkę przenną kl.750. Mogę taką podłożyć pod przepis z 1 strony? Czym to ewentualnie poskutkuje? Chlebek wyjdzie "cięższy" jak mniemam.(bardziej zbity?)

Nie wiem czy już piekłeś chleb, ale po pierwszym zrozumiałem o co chodzi i kombinowałem ze składem po swojemu.

Według mnie, najważniejsze to dobre wyrobienie ciasta, wyrośnięcie i odpowiednie jego poskładanie i ponowne wyrośnięcie.

Chleb z garnka jest super!

#40 binio1111

binio1111

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 3406 postów
  • MiejscowośćOzorków

Napisano 10 wrz 2017 - 19:16

Mirek właśnie nigdy chleba nie piekłem , więc chciałem zacząć od czegoś prostszego. Qba napisał , że daje mąkę 650 ja kupiłem 750 , no ale dobra spróbuję z tej co mam. Właśnie idę ukręcić i do lodówki, jutro wyrobię , potrzymam z godzinkę w cieple i do gorącego gara. Będę piekł bez termoobiegiu tylko konwekcyjnie grzałki góra i dół.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych