Skocz do zawartości

Izolacja wędzarni - wątek ogólny


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam wędzarnie z cegły czerwonej (chodzi o komorę), dach dwuspadowy drewniany,drzwi drewniane grubość 5cm.Będę dawał deski 21 mm jako ocieplenie od tych cegieł. I tez zastanawiam się czy dawać wełnę prasowaną z ta folią aluminiową 20mm - bo taka jest szczelina a dokładnie to 15mm,Może ktoś mi pomoże w podjęciu decyzji?

Edytowane przez Bee Gees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wedzarnie z cegły czerwonej chodzi o komorę, dach dwuspadowy drewniany drzwi drewniane grubość 5cm i będę dawał deski 21 mm jako ocieplenie od tych cegieł i tez zastanawiam się czy dawać wełnę prasowaną z ta folią aluminiową 20mm bo taka jest szczelina a dokładnie to 15mm,może ktoś mi pomoże w podjęciu decyzji?

Przeczytaj jeszcze raz (ZE ZROZUMIENIEM!) ten temat i odpowiedz sobie na pytanie: po co napisałeś ten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wędzarnie z cegły czerwonej (chodzi o komorę), dach dwuspadowy drewniany,drzwi drewniane grubość 5cm.Będę dawał deski 21 mm jako ocieplenie od tych cegieł. I tez zastanawiam się czy dawać wełnę prasowaną z ta folią aluminiową 20mm - bo taka jest szczelina a dokładnie to 15mm,Może ktoś mi pomoże w podjęciu decyzji?

"Przerwa powietrzna" pomiędzy deskami, a cegłą wystarczy... nie dawaj wełny - niepotrzebny koszt... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo artykułów jest na temat rakotworczych elasciwosci welny...sam mam zamiar ocieplic wedzarnie i nie wiem czym.. chcialem plytami Wermikulitowymi ale sa cholernie drogie. Trudna decyzja tym bardziej ze sciany mam z itonga i musze je jakos zabezpieczyc.moze ktos cos doradzi??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję "kibelek" i pomiedzy deskami bedę miał powietrze. Myślę , że to wystarczy.

Też tak uważam. Thermowind ma 7 mm korka jako izolację, co stanowi odpowiednik około 21 mm deski sosnowej (porównując przewodnośc termiczną obu). Nie wiem, jakiej grubości masz deski, ale raczej nie mniej niż 18 każda a na dodatek szczelina powietrzna to bonus.

Edytowane przez janusz_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo artykułów jest na temat rakotworczych elasciwosci welny...sam mam zamiar ocieplic wedzarnie i nie wiem czym.. chcialem plytami Wermikulitowymi ale sa cholernie drogie. Trudna decyzja tym bardziej ze sciany mam z itonga i musze je jakos zabezpieczyc.moze ktos cos doradzi??

 

Wystarczy jak wyłożysz komorę deskami... :) Nie ma potrzeby dawania wełny albo wpędzania się w koszty z innowacyjnymi rozwiązaniami... :cool: Powietrze pomiędzy ścianą, a deskami to doskonały izolator :) Deski daj "pióro-wpust" około 18-25mm - "będzie Pan zadowolony" :thumbsup: 

 

Ps. To, że ściany są wymurowane z Ytong'a nie ma większego znaczenia ;) Na zewnątrz możesz wykończyć wg. uznania i własnej inwencji twórczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil_1 tak tez zrobie.zakupiłem dzisiaj podbitke swierkową gr. 16mm chociaz stracilem caly dzien by kupic drzewo lisciaste niestety nie ma szczeline miedzy sciana mam na grubosc podbitki czyli 16 mm. Zobaczymy jsk sie sprawdzi..co do zewnetrznych scian to na tylnej mam zrobiona elewacje i docieplona 5 cm welny jedna sciana boczna sasiaduje z grilem i jest oddzielona wełną a druga jest z czerwonej cegly

Jedynie co ocieple to drzwi wedzarni.mam duze i bedzie duża strata ciepla.welna 2,5 cm powinna zalatwic sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po kilkukrotnym wędzeniu stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że wełna nie jest  potrzebna. Mam 2xdeskę 20mm felcowaną i pustkę w środku. Przy  -10 nie było problemu wędzić na prądzie .Starczała grzałka 2000W i to z zapasem a komora nie najmniejsza :)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mając wełnę za izolację mozesz użyć 1000W, a tak masz 2000W strat. Dużo i kosztownie. Policz koszty wędzenia i dodaj pozostałe koszty, otrzymasz cene wyrobu. Każdy robi jak uważa i na ile stać. Jednak jestem zawsze za zmianami pozytywnymi. Edytowane przez Andyandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w paranoję ... w wedzarni zrobionej z dwóch warstw desek 20mm szczelina powietrzna jest distatecznym izolatorem i nie ma potrzeby stosowania wełny ...

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianki i styropianowych ociepleń nie polecam. Drewno lub wełna są surowcem neutralnym dla zdrowia, a wędzarnia nie jest kapsułą kosmiczną. Nalezy pamietac, ze zostaje czesto poza kontrolą wiec używamy ocieplenia bezpiecznego termicznie i neutralnego dla zdrowia. Edytowane przez Andyandy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wełny wewnątrz to już kiedyś napisałem (w trakcie budowy wędzarni), że obawiam się butwienia drewna od wilgotnej wełny (która nabierze wody  np. w czasie opadów) Mokra wełna to = żadna izolacja wręcz przeciwnie . Dlatego pełen tych obaw zrobiłem bez wełny. Mi pasuje i nie martwię się , że deski będą gnić od środka, a że prądu pójdzie więcej to na pewno andy ma rację, ale i tak wędzę ze stałym przepływem powietrza , więc straty tak czy tak będą. Poza tym zdrowe musi kosztować ;)

Ciekawi mnie tylko , czy osoby, które maja wełnę w środku kiedyś zajrzały tam w czasie wędzenia, czy na przykład po opadach. Być może jest mokra tylko nikt o tym nie wie :hmm:. Hmmm

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będzie napchane na ścisk i pozostawi się swobodny przepływ powietrza to nie sądzę by wełna nazbierała tyle wody aby stała się bezużyteczna. Wilgoć procentowo zawsze wejdzie ale kiedy się wędzarni używa to ta ilość odparowuje.  W zależności jaką wełnę zastosujemy. Zacząłem stosować wełnę w rolkach 5 cm.

 

https://www.leroymerlin.pl/izolacja-budynkow/welna-mineralna-styropian/welna-mineralna/welna-szklana-silver-39-5-cm-17-50-m2-ursa,p343967,l396.html?gclid=CjwKEAiAoaXFBRCNhautiPvnqzoSJABzHd6hiC9f9A5eMyQ53cvjYNjcIW2_q7RD_XyNrzEiJV7h5BoC-e7w_wcB&gclsrc=aw.ds&dclid=CKyL0ZL6ndICFYXFsgodAfMNgw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) na ocieplanie to szkoda czasu i pieniędzy na izolację (wędzarnia to nie łaźnia parowa ) rozpalam wędzarnie i już po 10 minutach rozpoczynam wędzenie wstępne :)

Gregor... mogę sie założyć że zakładając izolację podnosimy sprawność wędzarni w trudnej aurze. Może nie kosmos i nie satelita ale jednak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) na ocieplanie to szkoda czasu i pieniędzy na izolację (wędzarnia to nie łaźnia parowa ) rozpalam wędzarnie i już po 10 minutach rozpoczynam wędzenie wstępne :)

Straty cieplne w wędzarni opalanej nie będą tak "bolesne" jak w omawianej wędzarni elektrycznej, aczkolwiek przy dwóch warstwach desek 2cm izolacja  jest takim dodatkiem dla swojego spokoju. ;)

Edytowane przez wojs40

Czasami warto upaść, aby zobaczyć, kto pomoże nam wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.