Skocz do zawartości

Ruszt grilla z ociekaczem tłuszczu


Arturos

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że nie chcę aby w mięsie z grilla były szkodliwe związki ze spalania wytopionego tłuszczu, to myślałem, aby zrobić sobie taki ruszt jak na tym rysunku http://static1.money.pl/i/technologie/wzory_przemyslowe/115/6/54899.jpg Ruszt planuje wykonać ze stali nierdzewnej.

Co sądzicie o takim pomyśle?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mocno wydłuży czas grillowania. Wstawiając przegrodę (bo to jest przegroda) uzyskasz coś w rodzaju deflektora w wędzarni i ciepło będzie dostarczane do mięsa poprzez konwekcję a nie promieniowanie a więc się nie upiecze. Może zrezygnować z rusztu a zostawić tylko elementy ociekacza jako ruszt. Kąt ustawienia ociekacza prawie bliski poziomowi.

Daj znać co zrobisz i z jakim wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wstawiając przegrodę (bo to jest przegroda) uzyskasz coś w rodzaju deflektora w wędzarni i ciepło będzie dostarczane do mięsa poprzez konwekcję a nie promieniowanie a więc się nie upiecze.

 

Ze spowolnieniem procesu grillowania się liczyłem, ale przecież ruszt też się nagrzeje a pomiędzy rusztem a ociekaczem przeleci sobie dym. Miała to być taka bardziej zaawansowana alternatywa dla aluminiowych tacek. Zarówno tu na forum widziałem jak i Okrasa używa np. żeliwnej płyty i mięso się jednak smaży.

 

 

 

Wystarczy zamienić miejscami - surowiec grillowany na dole, a ogrzewamy od gory.

 

Chyba nie zrozumiałem. Jak zamienić miejscami??? Rozumiem ogień z boku jak w kebabie ale od góry???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałem. Jak zamienić miejscami??? Rozumiem ogień z boku jak w kebabie ale od góry???

- musisz poczekać , Andyandy , ma nowe teorie na temat kierunku przepływu ciepła , pewenie wyjaśni w następnym poście , nie martw się popieram Twoje obserwacje :)  :thumbsup:  , uważam że jest nas więcej .Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znajomy kupił taki w czeskim Makro

Swietny grill ruszt..

Nadaje sie do wszystkich prawie rodzajow urzadzen. Od tradycyjnego, poprzez gazowe do dobrych elektrycznych a nawet nad ognisko na odpowiedniej wysokosci..

 

W greckich czy tureckich restauracjach tradycyjnych sa te ruszty b.popularne..

☺☺

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

OK, ale to są bardziej elektryczne opiekacze a nie grille. W większości obecnych piekarników jest grill kwarcowy (u góry właśnie) ale ja miałem na myśli żywy ogień a nie grzałki.

 

 

 

Ameryka Południowa i Hiszpania też stosują ten patent. Super rozwiązanie -ruszt zrobiony z kątowników.

 

Czyli to co pokazałem jest trochę bardziej skomplikowaną wersją latynoskiego rozwiązania. U nich jeszcze istnieje ryzyko, że trochę tłuszczu skapnie do ognia. Przy zastosowaniu dwóch rzędów kątowników ryzyko spada pewnie do 99,9% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli Twoim największym zmartwieniem jest kapiący tłuszcz, to pozostaje Ci żeliwna blacha do grilowania.

 

Zmartwieniem nie jest kapiący tłuszcz ale substancje rakotwórcze, które wytwarzają się podczas jego spalania.

 

Myśląc o budowie rusztu z ociekaczem myślałem o wyeliminowaniu tego problemu bez stosowania rozwiązania ostatecznego czyli żeliwnej płyty. Wydaje mi się, że taki ruszt miałby tę przewagę nad płytą, że trochę więcej zapachu dymu by w mięsie pozostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmartwieniem nie jest kapiący tłuszcz ale substancje rakotwórcze, które wytwarzają się podczas jego spalania.

 

Każdy ruszt niezależnie od konstrukcji pozostawia fragmenty mięsa narażone na bezpośrednie działanie temperatury bo zwyczajnie nie jest "szczelny"  a co za tym idzie tłuszcz z tych fragmentów zawsze skapnie i dostanie się na żar i będzie spalany :(  

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa, zawsze można położyć mięso na tacce do opiekania i całość umieścić na ruszcie grilla.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Każdy ruszt niezależnie od konstrukcji pozostawia fragmenty mięsa narażone na bezpośrednie działanie temperatury bo zwyczajnie nie jest "szczelny" a co za tym idzie tłuszcz z tych fragmentów zawsze skapnie i dostanie się na żar i będzie spalany

 

Pewnie nawet z płyty żeliwnej może coś skapnąć (chyba że jest odpowiednio wyprofilowana) ale tym ułamkiem procenta spalanego tłuszczu w porównaniu do tradycyjnego grilla to już się chyba można nie przejmować ;)

 

 

 

Dla bezpieczeństwa, zawsze można położyć mięso na tacce do opiekania i całość umieścić na ruszcie grilla.

 

Obecnie tak robię, choć tam też są jakieś otwory i pewnie czasami coś nimi wycieknie. Może kiedyś uda się zbudować grill stacjonarny i wtedy fajnie byłoby zastąpić tacki takim właśnie rusztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy również, iż wielkość wycieku zależy głownie od jakości surowca (np. wszelkie kiełbasy "strażackie" itp. po prostu leją) oraz umiejętności grillowania. Jeśli np. steki przypieczemy od razu wysoką temperaturą, co jest wymagane, wycieki będą minimalne lub zerowe. Druga istotną sprawa jest stały i dosłowny nadzór nad procesem grillowania. Wszelkie odchodzenia od grilla na tzw. kielonka, kończą się zwykle przepieczeniem surowca i bólem głowy grill'mana. :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.