Skocz do zawartości

Peklowanie 7 a 14 dniowe - słoność


Tsosna

Rekomendowane odpowiedzi

Moje i rodziny podniebienie to solanka 80g/litr - 0,4l na 1 kg, peklowanie 7 dni, później bez odmakania, tylko spłukanie mięsa.

Ponieważ zdrowie mi nie pozwoliło ostatnio na wędzenie, muszę przetrzymać mięso do 14 dni (już się pekluje).

Pytanie, jaka będzie różnica w słoności. Aby uzyskać efekt jak zawsze mi pasujący (7 dni), ile czasu muszę odmakać mięso w wodzie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz musiał moczyć mięsa, ale pilnuj temperatur i stanu solanki, gdyż jest ona stosunkowo "słaba".

PS.

Jeśli robisz bez nastrzyku, to 7 dni peklowania w takiej solance nie jest wystarczające. Jest to nasza firmowa solanka forumowa, zwana u "Szunajówką", przeznaczona do 14-to dniowego peklowania niewielkich elementów bez nastrzyku i bez konieczności moczenia mięsa.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię podobną solankę, a nawet słabszą. Na 1,5 litra wody daję 100 gramów peklosoli, czyli 75g/1l (choć różnie mi się sypnie  :devil:​). Większe kawałki nastrzykuję tą solanką i po kilku dniach odwracam mięsko, żeby równo się zapeklowało. Po dwóch tygodniach wyjmuję z solanki do ocieknięcia, a na drugi dzień wędzę. Słoność jest akuratna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qba-69

Peklujesz na niskim stężeniu zalewy.

To ile dajesz na 1 litr ma znaczenie, ale ile dajesz zalewy na 1 kg to tym bardziej ważne.

Przy niskich stężeniach zalewy o słoność nie trzeba się martwić, ale już o zepsucie mięsa tak.

Jakiś niechcący błąd i mięso leci do kosza, zwłaszcza przy 14 dniach peklowania.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro, daję 0,4-0,5 litra solanki na 1 kg mięsa. Nie miałem nigdy problemów z mięsem. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i peklować w odpowiedniej temperaturze. Natomiast nie pokusiłbym się o skrócenie czasu peklowania. Wolę zaczekać, by mieć smacznie i zdrowo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro, daję 0,4-0,5 litra solanki na 1 kg mięsa. Nie miałem nigdy problemów z mięsem. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny i peklować w odpowiedniej temperaturze. Natomiast nie pokusiłbym się o skrócenie czasu peklowania. Wolę zaczekać, by mieć smacznie i zdrowo :)

I jest oki...bo masz świadomość że trzeba się pilnować przy mięsie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Moje i rodziny podniebienie to solanka 80g/litr - 0,4l na 1 kg, peklowanie 7 dni, później bez odmakania, tylko spłukanie mięsa.

Ponieważ zdrowie mi nie pozwoliło ostatnio na wędzenie, muszę przetrzymać mięso do 14 dni (już się pekluje).

Pytanie, jaka będzie różnica w słoności. Aby uzyskać efekt jak zawsze mi pasujący (7 dni), ile czasu muszę odmakać mięso w wodzie ??

Zrobiłem identycznie (7 dni + nastrzyk 1. dnia, wypłukane, wytarte i teraz wisi), wczoraj powiązałem, powiesiłem, dzisiaj z rana idę to wędzić. Tylko spać nie mogę, bo mięso nie jest jakoś specjalnie słone, dlatego nie wiem, czy nie będzie za mdłe :( Chociaż nie lubię mocno słonych wędzonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardzo dobre, o czym sam się przekonasz.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy takim samym stężeniu i 14 dniach odmaczam, ale krótko, tak z pół godzinki - ale ja lubię naprawdę lekko słone. Myślę, że jak dobrze opłukasz to powinno wystarczyć. Będziesz piekł czy parzył? Przy pieczeniu może wyjść troszkę bardziej słone.Jak się boisz, podsmaż kawałek i skosztuj.

Edytowane przez elmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardzo dobre, o czym sam się przekonasz.

Miro, właśnie się przekonałem ;) Z godzinkę temu wróciłem z wędzenia. Jak dla mnie - 80g/litr, to idealna ilość soli. Takie właśnie lubię.

BTW: Miałem wszystko w tej samej solance. Co zrobić, gdybym chciał teraz kilka sztuk zaparzyć? Gdzieś wyczytałem, że po prostu posolić wodę. W jakich proporcjach?

Pozdrawiam

[Dodano: 17 gru 2017 - 09:34]

Ja przy takim samym stężeniu i 14 dniach odmaczam, ale krótko, tak z pół godzinki - ale ja lubię naprawdę lekko słone. Myślę, że jak dobrze opłukasz to powinno wystarczyć. Będziesz piekł czy parzył? Przy pieczeniu może wyjść troszkę bardziej słone.Jak się boisz, podsmaż kawałek i skosztuj.

Dobrze opłukałem, wystarczyło, Tym razem część sparzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystko w tej samej solance. Co zrobić, gdybym chciał teraz kilka sztuk zaparzyć? Gdzieś wyczytałem, że po prostu posolić wodę. W jakich proporcjach?

 

To co chciałeś parzyć trzeba było peklować w mocniejszej solance np. 10% .Teraz już nikt Ci nie pomoże bo nie wiadomo ile musisz dosolić wodę do parzenia.Musisz zastosować metodę uda.Albo się uda albo nie.Wędzonki do parzenia po peklowaniu są lekko przesolone a te co są akurat nie będą po parzeniu odpowiednio słone.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co zrobić, gdybym chciał teraz kilka sztuk zaparzyć? Gdzieś wyczytałem, że po prostu posolić wodę. W jakich proporcjach?

Można osolić wodę do parzenia do stężenia od 1 do 2%, choć to nieco ryzykowna zabawa, nie znając zawartości soli w produkcie do parzenia.

Moim zdaniem, gdyż także pekluje stosując solankę o stężeniu 0,8 kg peklosoli na 10 l wody, możesz spokojnie parzyć tak, aby woda przykrywała wędzonki.

Możesz także parzyć stosując zamykanie wędzonek w woreczkach próżniowych przed parzeniem.    

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz także parzyć stosując zamykanie wędzonek w woreczkach próżniowych przed parzeniem

Też tak robię-  :thumbsup:  chyba, że ilość jest nieodpowiednia  :facepalm:

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, pamiętaj, ze jeśli zdecydujesz się na parzenie bezpośrednio w wodzie, wkładaj wędzonki do wrzątku i gotuj (!) ok. 10 minut. Czas ten doliczysz do czasu parzenia.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wkładaj wędzonki do wrzątku i gotuj (!) ok. 10 minut.

 

To się tyczy dużych wędzonek takich jak szynka z całej szynki .Kulki, boczki, polędwice, karkówki nie ma potrzeby gotować przez 10 min.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To są podstawy, zatem mniemam, iż Kolega o tym wie.

 

Obawiam się ,że przy tej ilości postów może być problem.Lepiej dmuchać na zimne. :)  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa, ale dotyczy to tych wszystkich, którzy posiadają solomierz. Przyjmuje się, że mięso peklowane w stężeniu, tak jak w tym przypadku, ok. 8% przez kilkanaście dni, pobierze z solanki ok. 3,0 do 3,5% soli. Zatem jego słoność będzie wynosiła wewnątrz najgrubszych kawałków od ok. 2,5% soli, do ok. 3,5% soli w zewnętrznych warstwach. To jest przedział słoności akceptowany przez nasze kubki smakowe.

Dysponując solomierzem, można w miarę dokładnie ustalić ile soli przyjęło mięso, badając stopień stężenia solanki po jego wyjęciu. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co zrobić, gdybym chciał teraz kilka sztuk zaparzyć?

Po prostu zaparz i tyle. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak tak, 10min 100C + 40min 82C, do 68C.

A jak duże masz kawałki mięsa?

Wagowo... 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Acha, pamiętaj, ze jeśli zdecydujesz się na parzenie bezpośrednio w wodzie, wkładaj wędzonki do wrzątku i gotuj (!) ok. 10 minut. Czas ten doliczysz do czasu parzenia.

 

 

 

 

To się tyczy dużych wędzonek takich jak szynka z całej szynki .Kulki, boczki, polędwice, karkówki nie ma potrzeby gotować przez 10 min.

 

Tu się zgadzam z Arkadiuszem, małych elementów - wędzonek nie należy wrzucać do wrzątku, raczej do wody o temp. 82-85 stopni,  a dlaczego?    :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.