Skocz do zawartości

Rozlatująca się szynka


jackw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wędzarniczą Brać

Często korzystam z przepisów na forum i bardzo je sobie chwalę.Ostatnio wędziłem szynki peklowane na mokro ok. 2 tygodnie.Wszystko robiłem jak zawsze, lecz tym razem myszki w siatce po uwędzeniu i parzeniu rozlatują się.Smak bez zastrzeżeń, choć mogłyby być trochę bardziej soczyste, ale gdzieś popełniłem błąd.Mięsko obsuszałem 24 h.Czy ktoś podpowie mirzyć błędu? co robić by nie powtórzyć błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Mięsko obsuszałem 24 h.

 

:w00t:  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wrzucasz takie wypowiedzi i stwierdzasz :

 

poprostu nie świeże.

To uzasadnij - :facepalm: . Założyciel tematu podał mało danych o sposobie , procesie "obróbki" mięsa :wędzeniu, temperaturach w jakich było peklowane, suszone(ociekane) i procesie parzenia, żeby takie sądy wygłaszać

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

choć mogłyby być trochę bardziej soczyste, ale gdzieś popełniłem błąd.

 

Nie przekroczyłeś temperatury parzenia ?

 

Mogły się przez chwilę gotować i na dodatek nie były studzone po parzeniu,efekt taki powstaje przy parzeniu szynki i pozostawieniu jej do wystudzenia w wodzie w której się parzyła,jest jedno ale...są tacy co taką szynkę suchą lubią i specjalnie na

Swięta kupują szynkę wędzoną surową do parzenia,aby jeszcze coś na wywarze sklecić.Co by było gdyby szynka ta była z mięśnia dwugowego......tak wykonana.Napisz więcej info bo tak to będziemy się tylko domyślać=wróżenie z "fusów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi

Chyba kolega Marek z Bielska podsunął mi odpowiedź na problem. Faktycznie sieszyłem się tym razem i momentami temp. parzenia dochodziła do 90 st.  Szynka pozostała do wystygniecia w wywarze. Przy okazji kolejne pytanko. Zawsze mięsko jest kruche, natomiast takie elementy jak ścięgna pozostają twarde co psuje trochę cały efekt.Czy dłuższe parzenie poprawi ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a Ty nie wycinasz przyczepów mięśni ? :w00t:

 

no to masz... :cool: .

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy dłuższe parzenie poprawi ten problem?

 

Nie poprawi bo czym temperatura wewnątrz będzie wyższa od prawidłowej tym mięso będzie bardziej twarde. 

 

 

 

Zawsze mięsko jest kruche, natomiast takie elementy jak ścięgna pozostają twarde

 

 

Zapewne szynki robisz z tzw. kulki.Taki ich urok, że w środku jest dość gruba błona i tego nie przeskoczysz.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Po nowym wędzeniu i ten sam problem trochę załączam fotki i trochę szczegółów.

Peklowanie na mokro 2 tyg.

Ociekanie 24 godz.

Obsuszanie w borniaku 2 godz. w temp 40-50 st

Wędzenie ok.3.godz temp 50-60 st.

Prosto z wędzarni do kotła z wodą 100 st z wyłączonym palnikiem.

Parzenie w temp ok 80 st aż temp. wewnątrz szynki osiągnie 72 st.

Krótkie schłodzenie zimną wodą 

I znów to samo.Ręce opadają.Ale nie tracę rezonu i prubuję dalej ale już po świętach.

Przy okazji składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia Zdrowych i Wesołych Swiąt!

post-76582-0-73537800-1492014898_thumb.jpg

post-76582-0-96102700-1492015035_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzenie w temp ok 80 st aż temp. wewnątrz szynki osiągnie 72 st.

 

Najlepiej parzyć w temperaturze około 75stC do temperatury wewnątrz 68st a nawet 66-67 st .  Zakładam jak wspomniał przedmówca że ta część co ma być sklejona jest bez tłuszczu :D 

 

Pozdrawiam  

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie właściwa obróbka elementu na wędzonkę. Mięsień powinien być obrobiony tak, luźne fragmenty mięśni, tłuszczu winny być odcięte.  

2. Parzenie w 100 C jest dobre dla szynek, które są bardzo duże, ze skórą i tłuszczem.

Siatka w produkcji domowej nie jest cudownym panaceum na sklejanie kawałków mięsa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

Mięsko kupuję gotowe na bazarach, nie wykrawam samemu. 100 st znalazłem na forum z wytłumaczeniem by zewntrzna warstwa białek się ścięła a wnętrze pozostało soczyste.

Czy temp. 66-68 st nie jest zbyt niska by mięso nie była surowe?

Te jaśniejsze warstwy na zdjęciu to mięso które przemieściło się ze środka nie mając kontaktu z dymem nie tłuszcz. {Trochę tłuszczyku zostawiłem na zewnątrz bo lubię}.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem " przygotuj"  lepiej mięso zanim je włożysz do siatki , jak pisali koledzy powyżej , Siatka to nie klej kropelka co wszystko sklei. Resztę robiłeś poprawnie , ale następnym razem nie wkładaj do wrzątku . Parz od początku w 78-80 , Musisz spróbować może będzie lepiej . Temperatura 68 w środku jest odpowiednia - nie martw się , że będzie surowa - czym bardziej podnosisz temp. w środku szynki (powyżej 68) , tym bardziej sucha się robi

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyjęciu z wędzarni szynki wyglądały na dobre.

Kiedy włożyłeś do parzenia, a właściwie gotowania nastąpiło ...BUM i rozerwało to co skleiło się przy wędzeniu.

Nagła zmiana temperatury, puchnięcie mięsa i masz efekt jak na zdjęciu.

 

Żeby mięso się skleiło w miejscu łączenia, trzeba usunąć stamtąd tłuszcz i błony.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żeby mięso się skleiło w miejscu łączenia, trzeba usunąć stamtąd tłuszcz i błony.

 

To po pierwsze a po drugie to przy dużych szynkach należy oczyszczone powierzchnie dodatkowo uplastycznić.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.