Skocz do zawartości

Majonez domowy


Maad

Rekomendowane odpowiedzi

Robimhuk, moze moj sprobowac. JA robie z samych zoltek, ubijam je wnormalnym mixerze. Zwykle robie bardzo duza porcje, ale czasem i z jednego zoltka na szybko. 

Kiedy zoltko zacznie gestniec w czasie ubijania, dodaje powoli ojel. NAstepnie kiedy jest dosc  geste daje sol cukier i ocet. Ubijam i teraz wszystko reguluje olejem czyli jeszcze raz odrobine dodaje oleju. Tutaj ilosc i soli i cukru i octu zalezy od twojego smaku.

 Jesli chcesz miec luzniejszy ( bo ten majonez jest na prawde gesty) mozna dodac odrobine wody, ale od razu ostrzegam, zmieni kolor na bialy , jak sklepowy.

 Ilosci jest mi ciezko podac, bo zwykle robie na wyczucie( przyslowiowe , na oko :facepalm: ).

 Polecam jest lagodny i moze tez postac w lodowce. 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zmarnowalem juz litry rzepakowych, slonecznikowych olejow.Byly one i tanie i drogie.Z normalnego i zimnego tloczenia.Oliwy z oliwek i olej z siemienia lnu. Jajka kompletne, i zoltka w separacji.

Blender trafial wraz z kubkiem do chlodziarki, lub wszystko spedzalo kilka godzin wspolnie na kuchennym blacie w celu wyrownania temperatur.Blendowanie zaczynalem przy samym spodzie, lub odrobine wyzej.Wlewalem tluszcz niklym strumieniem , po kropelce lub zaczynalem z polowa pojemnika.

Blendery byly takze rozne, choc zawsze tego samego typu!. Pojemniki  dobieralem takze wielokrotnie.Oryginalne i przypadkowe sloiki o smuklym ksztalcie.

@Roger potwierdzil, ze urzadzenie jest zupelnie klasyczne, choc to wlasnie typ blendera, jego moc, obroty lub uklad noza byl mi ostatnia , wytlumaczalna przyczyna moich majonezowych trudnosci..

No, ale jednak KLAPA... No Klapa :)

Apes debemus imitari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam specjalnie " miotke" do takiego blender'a i nim robie.   

 Do robienia majonezu nie powinno sie dawac oleju smakowego, czyli np. oliwkowy nie nadaje sie, on ma bardzo intensywny smak i bedzie dominowal w majonezie.

 

 Co do tych majonezowych znarnowanych mieszanek, to je zostaw. Wez jedno jajko i jesli dobrze je rozetrzesz spokojnie zamiast oleju mozesz ta zwaznona mieszanke nalac ,uzyskasz majonez. Jesli jest tego tak bardzo duzo, mozesz to wymieszac z przyprawami i zastosowac jako marynate do mies, glownie kurczakowych  wg mnie pasuja.  Na pewno nie wyrzucaj.

  np. Ta zwazona porcja majonezowa+ papryka pieczona, razem zblendowac , zalac tym skrzydelka, wsadzic do piekarnika, i tralala masz obiad :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam specjalnie " miotke" do takiego blender'a i nim robie.   

 Do robienia majonezu nie powinno sie dawac oleju smakowego, czyli np. oliwkowy nie nadaje sie, on ma bardzo intensywny smak i bedzie dominowal w majonezie.

 

 Co do tych majonezowych znarnowanych mieszanek, to je zostaw. Wez jedno jajko i jesli dobrze je rozetrzesz spokojnie zamiast oleju mozesz ta zwaznona mieszanke nalac ,uzyskasz majonez. Jesli jest tego tak bardzo duzo, mozesz to wymieszac z przyprawami i zastosowac jako marynate do mies, glownie kurczakowych  wg mnie pasuja.  Na pewno nie wyrzucaj.

  np. Ta zwazona porcja majonezowa+ papryka pieczona, razem zblendowac , zalac tym skrzydelka, wsadzic do piekarnika, i tralala masz obiad :D

:D  Tralala,@ANNAM juz mnie pocieszylas.Tralala, mam obiad. :D

Apes debemus imitari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Zmarnowalem juz litry rzepakowych, slonecznikowych olejow.Byly one i tanie i drogie.Z normalnego i zimnego tloczenia.Oliwy z oliwek i olej z siemienia lnu. Jajka kompletne, i zoltka w separacji. Blender trafial wraz z kubkiem do chlodziarki, lub wszystko spedzalo kilka godzin wspolnie na kuchennym blacie

Niektóre warunki sprzyjają tworzeniu emulsji tłuszczowo-wodnych.

Należą do nich:

1. wyrównana temperatura  składników - najlepiej pokojowa

2. dodatek kwaśnej emulsji, która działa jak "zaczątek" - gładka musztarda

Majonez można zrobić zwykłym widelcem na talerzu. Szybciej robi się miotełką, jeszcze szybciej blenderem.

Jeżeli majonez się już zwarzył, to go naprawiamy. Dodatkowe żółtko mieszamy z łyżeczką musztardy i następnie powoli (na poczatku po łyżeczce) dolewamy zwarzonej substancji.

Ze względów dietetycznych nie powinno się używać do sosów typu majonezowego surowych białek.

Surowe białka zawierają substancję anty-odżywczą awidynę, która hamuje wchłanianie biotyny, wytwarzanej przez bakterie jelitowe.

W białku znajduje się również enzym lizozym, który u niektórych osób może uszkadzać kosmki jelitowe i pogłębiac problemy alergiczne.

@robimhuk,

Szkoda, że  rozmowy w Zakopanem nie zahaczyły o majonez. Gwarantuję, że pod moim okiem (:D), zrobiłbyś znakomity majonez przy pomocy widelca.

W takim razie - do nastepnego spotkania, to znaczy: majonezowania :D 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co bierzecie przepisy na majonez z całym jajem. Od zawsze w przepisach było samo żółtko i moim zdaniem taki przepis jest najlepszy.

Co prawda są wzmianki z całym jajkiem, ale z żółtkiem jest 'stabilniejszy".

Skład na domowy majonez z Kuchni Polskiej z 1984r.

1/4 l. oleju

1 żółtko

2-3 g. musztardy

cytryna, kwasek cytrynowy, lub ocet 3%

ew woda lub wywar gdy majonez jest zbyt gęsty.

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój stary sposób to najpierw ubijam osobno białka ze szczyptą soli a następnie żółtka nigdy odwrotnie bo z natury leniwy jestem i nie chce mi się myć blendera i białka by się nie ubiły. Jak mam gotowy gęsty majonez to to części dodaję ubite białka i wychodzi puszysty (mieszać na wolnych obrotach) .

 

Do następnej porcji dodaję paprykę w proszku i mam smakowy gęsty . Do reszty dolewam odrobinę wody i mam biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E 385 jest zakazany  dodawanie do jedzenia w Australii.

Od kiedy?

Ja raczej widzę w googlu, że 385 czyli Calcium disodium ethylenediaminetetraacetate (calcium disodium EDTA) jest w użyciu.

Np.

http://www.hellmanns.com.au/product/detail/1203071/real-mayonnaise

Rapeseed oil (78%), water, pasteurised free range EGG & EGG Yolk (7.9%), spirit vinegar, salt, sugar, sunflower oil, lemon juice concentrate, antioxidant (calcium disodium EDTA), flavourings, natural paprika extract.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej to wyjasnie, nasi producenci nie moga tego dodawac, ten majonez jaki podajesz jest amerykanski, jak mi sie wydaje.


[Dodano: 23 kwi 2017 - 22:20]

Ale wiesz, masz racje, bede to musiala zglosic, ze sa produkty z ta substancja na nszych australijskich polkach. Dziekuje  ze mi to podsunales.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Tobir ze sama zaczelam sprawdzac. Juz powiadomilam kilka osob ,ktore na pewno sie w czasie tym zajma. I to na pewno.

 Dziwi mnie , bo jak do tej pory bylam przekonana ,ze jest to zakazane u nas, a tutaj i9naczej. Moja pomylka.


[Dodano: 24 kwi 2017 - 10:15]

Dobrze ,ze my nie jemy majonezow sklepowych ju od 15tu lat .

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Za to u nas jest prawdziwa moc 24% :tongue:  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

sadze ze tydzien napewo wytrzyma moj przynajmniej zawsze tak wytrzymuje

Ja trzymam tydzień maksymalnie i boję się trzymać dłużej, także lepiej zrobić mniej a częściej, niż żeby się miał zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.