Skocz do zawartości

Mój autoklaw


Papcio

Rekomendowane odpowiedzi

Najmłodsza i najsympatyczniejsza uczestniczka zlotu w Zakopanem.

 

post-39697-0-94314400-1492809930_thumb.jpg

 

Podczas Zlotu w Zakopanem odbyliśmy długie, konstruktywne  i w przyjacielskiej  atmosferze, rozmowy nie tylko o wędlinach. Kolega Tur100 pokazał  i omawiał autoklaw prosto z USA.

 

post-39697-0-14422000-1492809962_thumb.jpg

 

Też stałem się posiadaczem takiego autoklawu drogą nabycia poprzez ebay w czym pomógł mi kolega Tur100. cała transakcja trwał  dokładnie 10  dni.

 

post-39697-0-18879600-1492810031_thumb.jpg

 

Jeszcze przed otrzymaniem przesyłki, czytałem o ciśnieniu, temperaturach i to co się dało o tych autoklawach rodem z ameryki. Znalazłem manometry wyskalowane w różnych jednostkach ciśnienia i temperatury. Dyskusja na Naszym forum trochę odbiega od tego co było na skali i opisów odnośnie tych autoklawów.

 

post-39697-0-67986200-1492810121_thumb.jpg

 

Pokrywa ma w środku manometr, z jednej strony bezpiecznik uniemożliwiający otwarcie pokrywy jak jest ciśnienie w garnku, a po przeciwnej stroni bezpiecznik ciśnienia. Jak przekroczy się jakieś dopuszczalne ciśnienie to "wywali" go, wykonany jest z gumy - taki grzybek. W jego miejsce wstawiłem wentyl do pompowania kół, który również działa jak bezpiecznik. Wentyl po to by pompować powietrze jak autoklaw będzie chłodził się. Chodzi o słoiki, autoklaw stygnie szybciej niż słoiki, pod pompowanie powoduje, że słoiki mają ciśnienie i czas do ostygnięcia. Jakby zamiast słoików były puszki to nie potrzeba by było pompować. No i przyszedł moment do wypróbowania autoklawy, uważnie słuchałem to co mówił kol Tur100 i zrobiłem 16 słoików. Postanowiłem zrobić konserwę mięsną taką by do obiadu pasowała. Kupiłem łopatkę, karczek, boczek tak po 2kg. Peklowałem przez 4 dni,  zalewę zrobiłem wg. tabeli Dziadka.

post-39697-0-54647400-1492810151_thumb.jpg

Boczek i łopatkę powkładałem do słoików a karczek do szynkowarki. Żadnych przypraw.

post-39697-0-36819700-1492810184_thumb.jpg

No i teraz obawa czy płyta ceramiczna wytrzyma. Do odważnych świat należy a kol. Zlep napisał,  dał mi do zrozumienia, że wytrzyma. No i zaczęła się zabawa.Autoklaw zalałem wodą tak, że słoiki były przykryte

Postawiłem autoklaw i gar z szynkowarką

post-39697-0-53949100-1492810276_thumb.jpg

Szynkowarkę  ustroiłem termometrami  i dałem gazu :)

Parzyłem na "termometr" a następnie studzenie a autoklaw dalej grzał się.

post-39697-0-41501500-1492810326_thumb.jpg

Karczek osiągnął wymaganą temperaturę, jego miałem "z głowy"

post-39697-0-64247000-1492810350_thumb.jpg

Autoklaw osiągał swoje ciśnienie

  

Ponieważ mięso było w całości, pomyślałem, że godzina wystarczy. Po degustacji stwierdziłem, że i 40 minut byłoby w sam raz. Mięso było bardzo miękkie prawie się rozpadało na poszczególne włókna. Po skończeniu grzania podłączyłem pompkę, za krótki wężyk ma, ale dałem radę.

post-39697-0-40642900-1492810412_thumb.jpg

Pompka jest na 230 lub 12V Jak ciśnienie spadło do 10psi to dopompowywałem do czasu aż uznałem, że gar był na tyle chłodny i słoikom nic się nie stanie. Po otwarciu pokrywy, wszystkie słoiki całe a i woda czysta, nie było rosołu - czyli nic nie wyciekało ze słoi.

post-39697-0-62103800-1492810661_thumb.jpg

 

post-39697-0-16028500-1492810713_thumb.jpg

 

To moje pierwsze konserwy.

A karczek? Zapomniałem w całości go sfotografować, miał "branie" na święta.

Jeszcze w szynkowarce

post-39697-0-32270800-1492810771_thumb.jpg

 

post-39697-0-59820900-1492810820_thumb.jpg

Dałem kilka ziarenek ziela i listek.

 

post-39697-0-40392100-1492810872_thumb.jpg

Następne będą obiadki.ć.  

Dzięki Jasiu za pomoc i Twoje rady.

Edytowane przez Papcio

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Dziadku, w instrukcji nic nie pisze odnośnie ciśnienia, po prawdzie  to nie ma żadnych danych. Są tylko ciężarki i mój ma ciężarek na 15 psi. Średnica gara to 30cm i wysokość też 30cm a grubość ścianki to 5mm. Po umyciu nowego autoklawu, wlałem wodę by go "wyparzyć" jak ciśnienie wzrosło do 15 psi to para była wypuszczana, ciężarek się unosił. Położyłem na niego nakrętkę od słoika i doszedłem do 20 psi. Kol. Tur100 również sprawdzał temperaturę termometrem w konserwie i potwierdził, że ten autoklaw daje założoną temperaturę sterylizacji czyli te 121stopni. Uszczelka pomiędzy pokrywką a garem jest w kształcie litery V, ciśnienie same dociska jedną część uszczelki do pokrywy a drugą do garnka.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika że to jest szybkowar z manometrem a nie autoklaw. Najgorsze jest to że brak danych o maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu. Według literatury przeciwciśnienie w autoklawie podczas sterylizacji słoi powinno wynosić co najmniej 160 kPa .Sumując to razem 270 kPA = 2,7 Bar. Ale jak wam  wychodzą dobrze konserwy to tylko się cieszyć.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może trochę inaczej napiszę.

Amerykański "Sanepid" uznał ten sprzęt do użytku w gospodarstwie domowym, wierzę im niż naszemu sanepidowi, bo nasz

to co urzędnik i region to te same przepisy są inaczej interpretowane. Zapewnione jest 121stopni. W sterylizacji przecież o to chodzi.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.cookstore.pl/szybkowar-17-l-hascevher-indukcja,id519.html

W tureckim  według tych danych przy Ciśnieniu 2 Bar zadziała silikonowy zawór bezpieczeństwa. Prawdopodobnie w Twoim będzie tak samo. Ja w tureckim też bez problemu uzyskuję 122 st C. Problem w przeciwciśnieniu Trzeba było by zainstalować manometr i zawór do pompowania powietrza..

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presto nie jest autoklawem, jest tylko zwyklym szybkowarem ktoremu w celach reklamowych zalozono manometry, nie ma nawet porzadnego zaworu z mozliwoscia zmiany regulacji cisnienia. Posiada tez chyba uszczelke gumowa ktora w tego typu urzadzeniach garnkach jest zawodna. Mam nadzieje ze kol Tur100 nie byl przedstawicielem firmy ktora raczej walczy o przetrwanie lub przedstawicielem firmy sprzedajacej na E-bay.

Niemniej jednak nie to jest powodem mojego odezwania sie w tematach autoklawow, szybkowarow i konserw. 

 

http://www.cookstore.pl/szybkowar-17-l-hascevher-indukcja,id519.html

W tureckim  według tych danych przy Ciśnieniu 2 Bar zadziała silikonowy zawór bezpieczeństwa. Prawdopodobnie w Twoim będzie tak samo. Ja w tureckim też bez problemu uzyskuję 122 st C. Problem w przeciwciśnieniu Trzeba było by zainstalować manometr i zawór do pompowania powietrza..

Moje pytanie brzmi - dlaczego, po co mamy uzyskiwac wysokie przeciwcisnienia w domowym zabezpieczaniu zywnosci w sloikach? Przeciez tak naprawde to autoklaw jest stosowany w przemysle wylacznie w celach szybkosci produkcji. Czy ma to az tak wielki wplyw na smak i jakosc konserw ze zastosujemy iles tam barow przeciw cisnienia? Czy moze ma to tylko i wylacznie wplyw na to aby metalowe puszki nie porozrywaly sie w wyniku szybkiego wystudzania? 

Temat Dziadka o domowym autoklawie spowodowal nie tylko prowadzenie konstruktywnych dyskusji na temat cisnien, zaworow, uszczelek ale spowodowal tez proby doswiadczen innych osob. I w tym temacie niestety ale chcialbym jednak stwierdzic ze wszystko o czym mowimy to tylko szybkowary i ich wykorzystanie w jak najlepszy sposob. Normalnym, mocniej zbudowanym garnkiem czy innym naczyniem nawet z kilkoma manometrami, zaworami  nie jestesmy w stanie zastapic przemyslowego "autoklawu" gdzie wtlaczana jest para technologiczna, zimna woda, przeciwcisnienie. I to tylko i wylacznie w celu jak najszybszej produkcji. Przyzwyczailismy nasze kubki smakowe do tego rodzaju konserw stad ta chec stworzenia czegos podobnego. I owszem, m.innymi dzieki Dziadkowi i jego przepisom, parametrom pasteryzacji dochodzimy do podobnych smakow z tym ze lepszych, bez konserwantow, chemii. I takze Mikami poruszyl temat ze tutaj (Amerykanie)schodza juz z temperatur i czasow poniewaz doszli do wniosku ze jest to nie potrzebne, te parametry nie obowiazuja juz w domowych zaleceniach. Owszem jest to nadal obowiazujace w przemysle (szybkosc, chemizacja skladnikow) ale powoli cos mi sie wydaje ze naukowcy zaczynaja wracac do podstaw i dawnych sposobow sloikowych ( o ktorych zreszta i tak Amerykanie nie maja zielonego pojecia w obecnych czasach - no moze gdzies tam w gorach starzy traperzy). 

Powolne samoschladzanie sie szybkowaru, bez koniecznosci wtlaczania przeciwcisnienia tez nie powoduje ubytkow cieczy czy zmiany smaku lub konsystencji zawartosci sloikow. Nie robilem natomiast konserw w puszkach metalowych i nic na temn temat nie moge powiedziec.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu dla ciekawych - do ściągnięcia cały poradnik domowego pasteryzowania konserw USDA (Departament Rolnictwa) wyd. 2015 http://nchfp.uga.edu/publications/publications_usda.html . Jest oparty na wnioskach z wieloletnich badań na kilku uniwersytetach.

 

W skrócie:

- ogólny opis postępowania (jak Stefan wspomniał m.in. naturalne chłodzenie, zachowanie ok. 2,5 cm wolnej przestrzeni po pokrywką, itp.)

- opisy obróbki termicznej słoików z różnymi rodzajami żywności, co ciekawe z uwzględnieniem wysokości nad poziom morza.

I tak np. mięso czerwone - czas 75 min dla słoi 500ml, a 90 min dla 1000 ml przy ciśnieniu 11psi (temperatura 115C) na wysokościach do 600 m npm.

Edytowane przez mikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia, więc mam szybkowar z manometrem do którego mogę wsadzić sporo słoików. Dziękuję za wyjaśnienia kol. Stefanie, Twoja argumentacja całkowicie mnie zadowala i zgadzam się z nią. Przykro mi, że uczyłem się nie tego języka i angielski jest dla mnie obcym językiem tak jak i chiński HI! Próbowałem translatora, ale wychodzą takie bzdury, że lepiej nie czytać :)

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeciwnej stroni bezpiecznik ciśnienia. Jak przekroczy się jakieś dopuszczalne ciśnienie to "wywali" go, wykonany jest z gumy - taki grzybek. W jego miejsce wstawiłem wentyl do pompowania kół, który również działa jak bezpiecznik

Igranie z życiem, przypadkowa gumka (która może wytrzymać nawet kilkadziesiąt Bar) ma zapewnić bezpieczeństwo?

 

PS dla potomnych :)

W instrukcji tego gara jest napisane, że maksymalna moc palnika nie może przekraczać 3,5 kW

 

PS2

Zakładając, że wytwórca spełnia (dobrowolną) normę ANSI/UL-136, to ciśnienie testowe wynosi podobno (cytat ze strony http://instantpot.com/faq/faq-before-you-buy-your-instant-pot/) 5x ciśnienie robocze - ale to jest gdybologia.

Przykładowo jakiś szwajcarski wytwórca (nie pamiętam który), który szermuje normami, w części europejskiej pisze współczynnik 1,66x, a w części amerykańskiej powołuje się tylko na ANSI/UL-136 bez podania szczegółów.

Edytowane przez mikami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presto nie jest autoklawem, jest tylko zwyklym szybkowarem ktoremu w celach reklamowych zalozono manometry, nie ma nawet porzadnego zaworu z mozliwoscia zmiany regulacji cisnienia. Posiada tez chyba uszczelke gumowa ktora w tego typu urzadzeniach garnkach jest zawodna. Mam nadzieje ze kol Tur100 nie byl przedstawicielem firmy ktora raczej walczy o przetrwanie lub przedstawicielem firmy sprzedajacej na E-bay. Niemniej jednak nie to jest powodem mojego odezwania sie w tematach autoklawow, szybkowarow i konserw.   

 

 

Zaczynam się zastanawiać czy warto na tym forum coś pokazać, podzielić się doświadczeniem, bo zaraz takie posty jak powyżej.

Kolego Stefanie czy to się nazywa  autoklaw czy szybkowar ma spełniać swoje zadanie czyli uzyskać nadciśnienie 15 psi = 1,05 kG/cm i temperaturę 121oC = 250 F.

A to urządzenie spełnia te warunki w domowej, nie w przemysłowej produkcji konserw. Zaworu też nie potrzeba, możesz zmniejszać ciśnienie przez dobór wagi ciężarków.

Natomiast żeby było bezpiecznie trzeba zachować zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa. Pierwszy warunek: podczas gotowania nie odchodzić ani na chwilę od autoklawu i kontrolować proces. Autoklaw kupiłem po długim zastanowieniu, czy ukraiński bez żadnej gwarancji bezpieczeństwa czy Presto, na pewno bezpieczniejszy.

Na decyzję duży wpływ miały moje rozmowy na zlocie w Napoleonowie ze Stanisławem Mariańskim. Polecam jego książkę Home Canning Meat, Poultry, Fish and Vegetables.  Polecam Ci także wcześniejszą dyskusję na forum, dużo tam możesz się nauczyć. Gumkę zaworu też można dopasować do mniejszego ciśnienia bezpieczeństwa np 20 psi. Zrobić to możesz sam lub precyzyjnie  doszlifuje ją do odpowiedniego ciśnienia każdy wulkanizator.

A teraz muszę udowodnić, że nie jestem wielbłądem. Nie jestem przedstawicielem ani agentem producenta. Papciowi pomogłem kupićautoklaw na ebayu na jego prośbę, bo mam tam konto a on nie. Mam też nadzieję,że kolega Stefan S nie jest agentem konkurencji firmy PRESTO.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do produkcji konserw czy to w autoklawie czy szybkowarze (np. tureckim z manometrem). 

tur100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolne samoschladzanie sie szybkowaru, bez koniecznosci wtlaczania przeciwcisnienia tez nie powoduje ubytkow cieczy czy zmiany smaku lub konsystencji zawartosci sloikow

 

Pewno używasz słoików i zakrętek typu Mason Jar u nas niedostępne. W słoikach typu twist są ubytki cieczy, zmiana smaku a nawet w czasie studzenia wyrywane są zakrętki. Od czasu kiedy pompuję nie ma tych problemów.
 
 
Źródło:Marianski, Stanley; Marianski, Adam. Home Canning Meat, Poultry, Fish and Vegetables (Kindle Location 363). Bookmagic LLC. Kindle Edition. 

post-41630-0-37536500-1493195276_thumb.jpg

post-41630-0-37518100-1493195277_thumb.jpg

tur100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy to się nazywa autoklaw czy szybkowar ma spełniać swoje zadanie czyli uzyskać nadciśnienie 15 psi = 1,05 kG/cm2 i temperaturę 121oC = 250 F.

 

Z tym zdaniem zgadzam się w 100%.

Ale nie ma przymusu sterylizacji, więc jeśli ktoś woli, to może jeść nawet surowe, ale nie powinien przeszkadzać w ciekawym i pouczającym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się obrażać. Spełnia swoje zadanie i to jest najważniejsze. Co do temperatury sterylizacji , to te 121,1 st C to ma swoje znaczenie zwłaszcza gdy chodzi o trwałość i warunki przetrzymywania

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje oczekiwania spełnia, przy ciśnieniu 15psi daje 121stopni więc nie widzę potrzeby mieć w domu pancerny gar na śruby i pompowania do wysokich ciśnień. Tabelka pokazuje jaka  jest temperatura w funkcji ciśnienia.

Temperatura wody w autoklawie uzależniona od ciśnienia:

Psi  Kg/cm²  Temp°C  Temp°F
1     0,07       100,00    212
5     0,35       108,89    228
10   0,7         115,56    240
15   1,05       121,11    230
20   1,41       126,11    259
25   1,76       126,11    259
30   2,11       134,44    274

 

- 0,3 MPa -> 106 stopni

- 0,32 MPa -> 110 stopni

- 0,38 MPa -> 115 stopni

- 0,39 MPa -> 120 stopni

Ciśnienie w różnych jednostkach:

  •  "legalnych", wziętych z układu SI, paskalach (Pa) i pochodnych mega paskalach (MPa); 1 Pa = 1 N/m²                                    ;
  •  barach (bar), z których każdy równy jest 100.000 Pa czyli 0,1 MPa;
  •  "starych" atmosferach (atm); jedna atmosfera to ciśnienie wywierane przez słup rtęci o wysokości 760 mm w temperaturze 273,16 K przy normalnym przyspieszeniu ziemskim (1 atm = 0,101325 MPa);
  •  anglosaskich funtach na cal kwadratowy (psi; 1 atm = 14,696 psi).

Funt na cal kwadratowy (Pound per square inch - psi) – jednostka pochodna ciśnienia w brytyjskim systemie miar.

 

    1 psi = 0,0680459582401954 atm

    1 psi = 6 894,75729 Pa

    1 psi = 0,068947 bar

Wszędzie gdzie szukałem taka jest zależność pomiędzy ciśnieniem a temperaturą, tylko jednostki są inne. Więc po co pancerny autoklaw?

Jeszcze raz dzięki za pomoc na eBayu i dyskusję o domowych konserwach.

Masz rację, coraz trudniej jest pisać na forum, "teoretyków pełno a profesorów brak"

 

 

 

czy to się nazywa autoklaw czy szybkowar ma spełniać swoje zadanie czyli uzyskać nadciśnienie 15 psi = 1,05 kG/cm2 i temperaturę 121oC = 250 F.

 

Z tym zdaniem zgadzam się w 100%.

Ale nie ma przymusu sterylizacji, więc jeśli ktoś woli, to może jeść nawet surowe, ale nie powinien przeszkadzać w ciekawym i pouczającym temacie.

 

Nie ma żadnego przymusu.

 

 W jednym ze sklepów medycznych, dla mojej żony kupowałem botki (ortopedyczne, dla stóp z "kulfonami" :) ) sympatyczny sprzedawca jak drukował paragon powiedział  tak od niechcenia "Nie ma przymusu kupić drugą parę" Tak się uśmiałem, że kupiłem drugą ale dla siebie :)

.

Edytowane przez Papcio

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A teraz muszę udowodnić, że nie jestem wielbłądem. Nie jestem przedstawicielem ani agentem producenta. Papciowi pomogłem kupićautoklaw na ebayu na jego prośbę, bo mam tam konto a on nie.
  I chwala Ci za pomoc oraz - Przepraszam za posadzenie (zdjecie 2 nasuwa mi takie skojarzenie - "domokrazcy")

 

 

Mam też nadzieję,że kolega Stefan S nie jest agentem konkurencji firmy PRESTO.
- chleb oddany I jestesmy kwita.

Co zas do sloikow Mason - jako wieloletni teoretyk w ich uzytkowaniu moge stwierdzic ze nie widze roznicy w nich a sloikach typu Twist -off. A juz szczegolnie nikt mnie nie namowi na robienie np. ogorkow kwaszonych bezposrednio w sloikach Mason.

 Aby nie byc posadzonym za zasmiecanie tematu Papcia to chcialbym I jemu I innym uzytkownikom szybkowarow zwrocic uwage na taka tez mozliwosc- cytat z instrukcji obslugi szybkowaru Papcia -

 4.  Place 3 quarts of hot water, canning rack, and jars in canner (Fig. D). To prevent water stains on jars, add 2 tablespoons white vinegar to water in canner. always use canning rack. Jars may break if set directly on bottom of canner.  ( Wlac 3 lity (goracej - ale nie musi byc) wody, wlozyc podladke I wstawic sloiki. Dla zabezpieczenia powstawania przebarwien na sloikach (I sciankach) do wody dodac 2 lyzki octu (polski jest dwa razy mocniejszy I wystarczy 1). Nigdy nie stawiac sloikow bezposrednio na dzie poniewaz moga latwo popekac)).

Jeden z celow jaki sobie tze postawilem w najblizszym czasie to wlasnie "teoryzowanie" na temat porownania konserw pasteryzowanych calkowicie zalanych woda - tak jak Papcio czy Dziadek robia a wlasnie zaleceniami producenta czy firmy Presto czy mojego cannera. Taka tylko sugestia -

Ponadto prosze o przeczytanie mojej wypowiedzi rowniez ze zrozumieniem - nie mam nic przeciwko np. probom Dziadka ktory zalozyl sobie zminiaturyzowanie autoklawu przemyslowego z zaleceniami przemyslowymi dla cisnien, ale mam prawo wyrazic swoja opinie.

 

 

ale nie powinien przeszkadzać w ciekawym i pouczającym temacie.
I tu masz racje - juz mnie tu nie ma.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj się. Po prostu dość mocno naskoczyłeś na kolegów. Akurat to wiem i zareagowałem, może też za mocno.
Forum to wymiana doświadczeń, czasem trafi się jakiś natrętny handlarz, ale dość szybko jest dyscyplinowany.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje, brakuje mi instrukcji po polsku a z tych kilka zdań przetłumaczonych skorzystam.  

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papcio - nie mam ani czasu ani wielu checi tlumaczyc Ci cala instrukcje niemniej jesli masz cos szczegolnie Cie interesujacego w niej to czy skopiuj czy napisz mi (najlepeij na pm)ktory dzial i punkt w instrukcji i postaram Ci sie tez pomoc.

Napewno wszyscy niemal doskonale wiedza ale warto ciagle to przypominac -Jest tez jeszcze jeden bardzo wazny punkt w instrukcji, jak rowniez jest to jeden z wnioskow z testow Dziadka jak i moich wlasnych "teorii" - min 10 minut dac pozwolic szybkowarowi pogotowac sie na poczatku  bez zamykania zaworow cisnieniowych. Ja robie to 10 min dla malych sloikow, 15 dla duzych. W twojej instrukcji zalecaja 10 min. Ten czas bez cisnienia ale blisko 100 *C  wplywa na lepsze samoodpowietrzenie sie sloikow co skutkuje lepszym ich zamykaniem sie l mniejszym ubytkiem cieczy sloika. Ja za ten wlasnie czas bez cisnienia - zmiejszam o 5-7 minut czas pasteryzacji pod cisnieniem.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, wniosek: nie należy bezgranicznie wierzyć w to co znajdzie się na stronach internetowych. Nie mogę znaleźć źródła tej informacji - nie sprawdziłem, moja wina.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z literatury dowiadujemy się że najlepsze wyniki samoodpowietrzenia się słoi Twist-open są gdy temperatura wewnątrz produktu wynosi 65-75 st C.

Czas dochodzenie do tej temperatury przedstawia moja tabela

post-39869-0-13135400-1493368936_thumb.jpg

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.