Skocz do zawartości

Wędzarnia drewniana rozkręcana .


widan

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzałem się do budowy wędzarni z klinkieru i budki drewnianej / kibelek/ , z paleniskiem bezpośrednim , lecz brak miejsca na małej działce uniemozliwi mi jednak postawienie czegos takiego . Obecnie wędze w beczce z kanałem dymnym / rura  o ściance 3 mm długość  1.5 metra fi 25 cm/ i paleniskiem wkopanym w ziemi. Ze względu na coraz większy zapał i nowe doswiadczenia z wyrobami beczka stała się za mała , więc zrodził się pomysł że zrobię wędzarnie - skrzynię drewnianą z zewnątrz deska sosna na pióro wpust , natomiast od środka deska z olszyny , 4 ściany skręcane do siebie aby można było szybko rozmontować . Moje pytanie do Was to zrobić z paleniskiem i jakie będzie najlepsze rozwiązanie  - czy zostawic  kanał dymny , czy powiekszyć lub wymurować z cegieł większego paleniska mogę zrobic to palenisko tylko w ziemi ? Dodam że skrzynia będzie miała rozmiar 70x100 wysokość około 120 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

My mamy w spółdzielni dużą rozkręcaną wędzarnie, bardzo wygodna. Palenisko bezpośrednie z szufladą. Palenisko jest w szufladzie, wyjmowane. Więc jest przenośna co czyni ją bardziej uniwersalną. O szczegóły zapytaj kol Wielosia.

 

post-45290-0-45964600-1493283087_thumb.jpg

 

post-45290-0-89759300-1493283132_thumb.jpg

 

post-45290-0-91720700-1493283177_thumb.jpg

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że musisz zrobić palenisko w ziemi . Ja u siebie mam pół paleniska w ziemi, pół nad (robiłem prowizoryczne palenisko na szybko z pustaków betonowych i krawężników od kostki - sprawdza się znakomicie . Wrzucę ci fotkę, może pomoże w wymyśleniu paleniska u Ciebie

 

post-66794-0-63578900-1491056815_thumb.j

post-66794-0-44946600-1491056849_thumb.j

 

Otwór paleniska w moim przypadku jest z tyłu wędzarni . Przed paleniskiem wykopałem trochę ziemi,(na równo z dnem paleniska),  żeby było gdzie stanąć i wygodnie operować w palenisku. Jak byś chciał jeszcze głębiej , to już niezły dołek by trzeba wykopać.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory palenisko miałem w ziemi , z góry przykryte blachą tak jak byś położył na ziemi , w niej zrobiona uchylna klapa na zawiasach do regulacji powietrza i możliwości dołożenia drewna, czemu w ziemi zapytasz , ano dlatego że  palenisko mam usytuowane w miejscu gdzie na co dzień stoi samochód. Dlatego tez wedzarnia musi byc składana i przenośna jak juz napisałem w pierwszym poście., a palenisko nie może wystawać ponad ziemię . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś wykopać dół ,wylać w ziemi prostokątny fundament (ławę) pomurować ścianki z cegły do okoła  mur  z cegły . Coś  takiego

post-66794-0-31397700-1493297089_thumb.pngpost-66794-0-53186600-1493297128_thumb.png

 

coś takiego jakbyś budował kanał w ziemi do naprawy auta

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej konstrukcji ważne jest jaki masz grunt ( czy masz mokro, czy ziemia przepuszczalna i jest w miarę sucho) mimo wszystko , w takiej konfiguracji na pewno będziesz musiał wygrzewać dłużej palenisko, żeby pozbyć się wilgoci. Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnej izolacji przeciwwilgociowej z zewnątrz . Ale to odrębny temat.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz rysunków :facepalm: . Przecież narysowałem Ci idealne ( podziemne)  palenisko bezpośrednie. I po co? A ty - co z kanałem?  :facepalm: .Powodzenia


[Dodano: 27 kwi 2017 - 19:33]

post-66794-0-39838500-1493314375_thumb.png   Teraz łapiesz? A na palenisku stawiaj co chcesz - nawet beczkę (może być obita drewnem , żeby była cieplejsza)

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łapie o co chodzi, ale wielkośc kanału który ma byc w/g rysunku przypomina kanał samochodowy. Nie łapie po co mam tam wchodzic , w tej chwili mam palenisko 60x60 , otwieram ,,właz,, od góry i dokładam drewna , wiem że to rozwiązanie przy kanale dymnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś tak

 

Przymierzałem się do budowy wędzarni z klinkieru i budki drewnianej / kibelek/ , z paleniskiem bezpośrednim , lecz brak miejsca na małej działc

A teraz :

 

Nie łapie po co mam tam wchodzic

Jak sobie wyobrażasz wybudowanie paleniska bezpośredniego głębokiego na 55-65 cm, (żeby wierzch był równo z gruntem)  ??? No chyba musisz mieć jakiś dostęp do paleniska. To ja Nie rozumiem , czego Ty nie rozumiesz :cry: . Ma być równo z gruntem, ma być bezpośrednie, a drewno  prześlesz , przez wifi :facepalm: ???

Doczytaj jaka jest zalecana wielkość porządnego paleniska bezpośredniego (szer./dług./ wys.) . Najpierw musisz sam wiedzieć czego Ty chcesz < bo chyba szkoda mojego czasu. Powodzenia

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co nerwicować kolego , pytanie moje było czy zbudować palenisko bezpośrednie CZY z kanałem.   Jeżeli bezpośrednie to niekoniecznie z mozliwośćią wejścia jak do kanału samochodowego , można je przedłużyć i dokładać drewno od góry , fotki dostępne na forum , nikt mi nie odpowiedział czy lepszym wyjściem i sprawniejszym czasami nie będzie przy tym rozwiązaniu kanał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem czemu się tak uparłeś żeby palenisko było na stałe w ziemi? Jak chcesz mieć przenośną i rozkładaną wędzarnie to dlaczego palenisko ma być na stałe w ziemi? Palenisko też może być przenośne :) Pozdrawiam.

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się na palenisko w ziemi , akurat takie mam  - nie zajmuje miejsca , jest niewidoczne dla oka , sprawdziło się przy kanale i beczce , a zmienic chce  wędzarnie na większą raczej bez możliwości postawienia ,,kibelka,, a chciałbym  wędzić  z taką przyjemnością dla mnie i dla wędzonek jak opisują to koledzy w postach z ,,kibelkami,, .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

chciałbym  wędzić  z taką przyjemnością dla mnie i dla wędzonek jak opisują to koledzy w postach z ,,kibelkami,, .

:facepalm: Więc , żeby tak wędzić musisz mieć palenisko jak w kibelku . Koniec. Narysowałem Ci takie. A ty byś niby chciał jak w kibelku , ale w sumie jak z kanałem  :facepalm: . Nie da się być trochę w ciąży , albo się jest , albo nie . Pisałem Ci już wyżej , żebyś się określił czego Ty tak naprawdę chcesz.  Pozdrawiam, niech inni koledzy (bardziej cierpliwi) Ci pomagają. Powodzenia

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego binio za czas jaki poświęciłeś mojej osobie, myslę że na forum są osoby naprawdę cierpliwe i może tylko cierpliwe , patrząc na ilość  postów które trzeba utworzyć lub odpisać i pomóc innym , tym mniej doświadczonym , jeszcze raz dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego , nie chodzi już o samą cierpliwość , tylko o to , że nie rozumiesz zagadnienia. Jeżeli chcesz mieć wszystkie zalety kibelka , to musisz zachować proporcje jakie koledzy na tym forum wypracowali naukowo i doświadczalnie. 1-Dobre palenisko to duże palenisko, 2 - dobra komora to duża komora. 3. dobra komora to ciepła komora. 4 najlepsze wędzenie - palenisko pod komorą. Jak poczytasz i zrozumiesz dlaczego tak , a nie inaczej to bez pytania zrobisz sam idealną wędzarnię. Możesz ją umieścić nawet 2 piętra pod ziemią, ale musi być zachowane to co Ci napisałem.  Możesz zrobić duży piękny i ciepły kibelek , ale jak podsadzisz pod niego małe palenisko to g.... ci wyjdzie z ładnych wędzonek. Teraz od Ciebie tylko zależy,  czy postarasz się to zrozumieć.

Na początek - https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14057-lektura-obowi%C4%85zkowa-przed-rozpocz%C4%99ciem-budowy-budujemy-w%C4%99dzarni%C4%99-z-andyandym/

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Widan wrzuć foty wykoników, może dodatkowo wędzaryny...

Jeśli wszystko z wędzeniem jest ok, to najprościej i z najmniejszymi nakładami "dopiętrować" jeszcze "pół" beczki i masz sporo zwiększoną kabinę :thumbsup::yes:

Znacząco zwiększysz asortyment oraz ilości :)

Podobnie jak Ty, nie mam możliwości zakiblowania się i jakoś tam obgarniam choć celowo powoduję problemy z koncentracją :D:thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem palenisko w ziemi , pierwsza warstwa na spód cegieł , na nią chce położyć drugą. Boki obmurowane na jedną cegłę , na górę blache z unoszoną klapą / tak jak na fotkach ze starej wędzarni z beczką/. Nie wiem jak będzie zachowywał się ogien na takiej głębokości - wymiary  paleniska po wymurowaniu to 55x60 i głębokośc 45 cm.


[Dodano: 07 maj 2017 - 14:19]

Dodaje fotki do poprzedniego posta.

post-55867-0-92488800-1494158746_thumb.jpg

post-55867-0-20115800-1494158805_thumb.jpg

post-55867-0-57629300-1494158858_thumb.jpg

post-55867-0-80327100-1494158938_thumb.jpg

post-55867-0-62940600-1494158999_thumb.jpg

post-55867-0-35962000-1494159070_thumb.jpg

Edytowane przez widan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób po swojemu , bo inaczej nie uwierzysz. Powtarzam chcesz wędzić jak w kibelku - tak napisałeś -  ( więc musisz zrobić kibelek) a Ty robisz po swojemu. Nie da się kupić poloneza, bo chce się jeździć jak mercedesem - trzeba kupić merca. Dostałeś przepis na palenisko w ziemi - to stwierdziłeś, że nie będziesz kanału samochodowego robił. Czego więc oczekujesz? Żebym Ci powiedział, że wystarczy dołek w ziemi nakryty blachą i już będzie git? Nie, nie będzie i jak sam tego nie zrozumiesz, to nic nie da moje , czy innych kolegów gadanie.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i już będzie git? Nie, nie będzie
  Uparte tłumaczenie - może tylko umocnić wiarę w to : ja wiem lepiej - a oni chcą bym spieprzył  :D  :facepalm: 

wytłumaczyłeś - nie tylko Ty  :thumbsup: ​. osobiście się spotkałem ze stwierdzeniem - "leci dym ? leci .. to o co Ci chodzi !? "   a jaki znaleźć argument na  "nie - bo nie" i ręce opadają ( nie tylko ;)  :facepalm: )

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz pytania na które sobie sam możesz odpowiedzieć wyciągając wnioski chociażby z tych linków które podano 

Ci w temacie, ale to nie problem. Pytasz czy się da wędzić w tej rozkładanej , oczywiści, że się da, jest stara prawda która mówi, że nie wędzarnia wędzi ale wędzorz a idąc za tym tokiem rozumowania to dojdziemy do wniosku, że wędzić można również w kartonie co poniektórzy udowodnili. Przeglądając tematy o wędzarniach nie da się nie zauważyć różnorodności tych budowli, w czym ludziska wędzą to strach się bać a jakie wychodzą wędzonki to paluchy lizać. Widać to chociażby na pierwszej stronie w akademii Dziadka w czym mu przyszło wędzić i co radę dał a wędzonki prima sort o co da się ano da się. W Twoim zaś przypadku głębokość paleniska dostosuj do warunków jakie masz pamiętając o wzniosie rury dymnej, a co postawisz na końcu to Twoja broszka. pamiętaj także o wygodzie wszak trudno dokładać drzewa sterować dymem temperaturą na kolanach i z głową niżej tyłka, więc stąd schodek i długość paleniska sugerowana przez @binio1111,Stąd też rady kolegów którzy Ci podpowiadają o oczywistej prawdzie, ze wygoda i pewność wędzenia to podstawa.Zrobisz jak zechcesz jak Ci pasuje tylko proszę na spoko weź to wszystko do kupy przeanalizuj i wtedy rób, bo  błędy wyją później i będzie nie ciekawie. I jeszcze jedno z mojego doświadczenia wynika, że w takiego typu ustroistwach konieczne są szybry dla opanowania  procesu palenia, a co za tym idzie ilości dymu no i co nie jest bez znaczenia temperatury. I to by było na tyle pozdrawiam :)  

Edytowane przez Baca

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.