Skocz do zawartości

Budowa wędzarni


ponczo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wędzarze, kłania się Łukasz, student 3 roku. Złapałem bakcyla wędzarniczego:) Otóż zacząłem dziś budowe mojej grillo-wędzarni z kamiennych bloków i utknąłęm w miejscu. Forum przestudiowałem aczkolwiek odpowiedzi nie znalazłem. Więc do rzeczy:

1. Czy komora wędzarnicza i palenisko musza być wołożone cegłą czy moga byc z tych kamiennych bloków?

2. Jak ulokowac palenisko aby był jak najlepszy cug?

3. Jakie powinny być wymiary paleniska?

4. Gdzie mam zamontować termometr, w fudze czy w drzwiczkach od komory? Czy taki jest dobry - http://www.allegro.pl/item128717422_termometr_elektroniczny_z_sonda_wysylka_gratis_.html ?

5. Nie moge zrozumieć na czym polega różnica pomiędzy wędzeniem zimnym i gorącym?

6. Jak regulować gestosc dymu i wilgoc w komorze?

Co mam zrobić żeby wędzić na zimno; monotwać jakieś nawiewniki w palenisku czy jakieś inne urządzenia?

 

Drodzy Zadymiacze prosze o wyrozumiałość, pomóżcie biednemu studentowi :P

Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 254
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ponczo, jesteś na forum naszej stronki www.wedlinydomowe.pl

U góry po lewej, az krzyczy do Ciebie graficzny link zapraszający do jej odwiedzenia. Wejdź tam, przestydiuj dokładnie tematy dot. wędzenia i budowy wędzarni i wtedy na pewno sporo Ci sie "rozjaśni" w tym temacie.

Jesli jednak w dalszym ciągu będziesz miał problemy, to zrobimy tutaj wszystko, by Ci pomóc.

Pozdrawiam

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, stronke odwiedzam juz przeszlo miesiac jak nie dluzej. Wiekszosc rzeczy wiem juz tylko gryzie mnie te 6 pytan. Nic wiecej do szczescia nie potrzebuje ;)
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, stronke odwiedzam juz przeszlo miesiac jak nie dluzej. Wiekszosc rzeczy wiem juz tylko gryzie mnie te 6 pytan. Nic wiecej do szczescia nie potrzebuje ;)

 

:???: Pnczo masz napisane w poście "chcę wymurować wędzarnię". :smile:

 

Tam dokładnie jest napisane co i jak. :smile: :smile: :smile:

Derex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem ze jest taki post, nawet go przeczytałem:D Gdyby wiedział nie pytałbym Zadymiaczy:)
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Zrozumiano. Wedzarnicza Brac z otwartymi ramionami przyjela nowego kolege.
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponczo

Wędzarnicza Brać każdego przyjmuje z otwartymi rękoma.

Trzeba było od razu napisać że murujesz wędzarnie i nie masz czasu czytać całego forum, aby uzyskać nurtujące Cię pytania a odpowiedzi są potrzebne PILNIE!.

A nie pisać że czytałeś wszystko i nic nie znalazłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi

1. https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=4611&highlight=#4611 post post z 10 września godz. 10:35 am. Jak widać można nawet całą wędzarnie wymurować z kamienia.

2. Zgodnie z prawami fizyki, czyli ciepło (dym) idzie do góry, czym większy kąt tym większy cug. http://www.wedlinydomowe.com/wedzarnie/zasady.htm

3. Jak wyżej. / zalezy od wielkości komory wędzarniczej, musi się po prostu zmieścić spalane drewno około 2 kW na 1 m³

4. Wsadź go gdzie chcesz, możesz nawet wiercić dziurę w kamieniu jak masz ochotę, chociaż wygodniej będzie w drzwiczkach. A sam termometr nie nadaje się do wędzarni poczytaj http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=4837&sid=f1e58aadd6e6b75a33d3c3afe1d34f07#4837

5. Wędzenie http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=145

6. Wilgoci nie regulujesz, ma być sucho (To nie komora dojrzewająca), a gęstość to szybkością spalania też jest o tym na forum / a dostarczaniem tlenu (powietrza) do paleniska.

 

Za wędzonki „zimno wędzone” weź się dopiero jak przeczytasz nasze forum i stronę główną http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=145

 

Swoją drogą co Ty studiujesz jak nie możesz znaleźć odpowiedzi na jednym tylko forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dymek - oglądalem Twoją wędzarnię i tak analizuję Twoje rozwiązanie odprowadzenia ciepła przez dodatkową rurę z boku wędzarni chyba jest mało wykorzystywane Chodzi mi o co innego jak by tak zastosować drugą rurę w środku wędzarni i np. w czasie osuszania puszczać przez nią cały ciag ciepla i dymu z paleniska W środku wedzarni ciepło z tej rury bez dymu by ładnie osuszało nasze wedliny lub wedzonki Po osuszeniu można by było zatkać tą rurę i ciepło z paleniska wraz z dymem skierować do komory wędzarniczej.Bo kwestią dalej trudną jest osuszanie . W opisach piszemy że wędliny wkładamy do nagrzanej wedzarni nie wiem czy nie popelniamy błedu Moja wedzarnia osiaga temp. 60st C w ciągu 10 min i trzymajac się tej teori błedem jest wkladanie tej kielbasy do wędzenia chociaż wedzarnia osiągneła tą temperaturę Dlaczego zostawiam tą kwestię do rozwiązania Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymek jest tak miły, że może Ci zaprojektować wędzarnię

Dymek czy to prawda ? ;)

Ponieważ nie dość, ze w wędzeniu stawiam pierwsze kroki to i z budownictwem miałem niewiele wspólnego :(

Czy mógłbym się do Ciebie zgłosić w sprawie projektu ? Mamy blisko do siebie więc może coś można by pomyśleć ;)

Oczywiście nie za darmo !

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fentel napisał/a:

Dymek jest tak miły, że może Ci zaprojektować wędzarnię

Dymek sorrrrrrryy :blush:

Ale Cię wrobiłem. chłe,chłe :tongue:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dziadek

Oglądając moją wędzarnie (tą z fotek na forum) oglądasz coś co już 4 razy przebudowałem. Wygląda zupełnie inaczej, a rury bocznej już nie ma – nie spełniła swojego zadania, a w nowej koncepcji zastąpił ją dekiel na palenisku - kozie/trociniaku.

Z tym wygrzewaniem wędzarni to jest tak że nie chciałem ruszać autorytetów, ja bym to nazwał bardziej osuszaniem wędzarni. Pamiętam taki wątek na forum czarnej oliwki, ktoś już to tak nazwał więc ja osobiście nic nowego nie wymyśliłem.

Obserwując różne rozwiązania dochodzę do wniosku że jednak mechanizacja którą proponowałem (odciąganie dymy) sprawdza się super przy osuszaniu i podnoszeniu temperatury do tego boczne doładowanie powietrza.

Wilgotność sprawdzam na papierosa, tak mi gdzieś pokazali i się sprawdza.

 

Raulo jutro będę przy wędzarni razem z Piranią, jak masz czas to wpadnij pogadamy, co do kasy – to przygotuj wooooorek pieniędzy

:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raulo jutro będę przy wędzarni razem z Piranią, jak masz czas to wpadnij pogadamy, co do kasy – to przygotuj wooooorek pieniędzy

Chętnie bym wpadł ale adresu nie znam no i woooooorka mieniędzy to też raczej nie mam :(

A tym się zajmuję

"Jeżeli dyskutujesz z idiotą, dobrze mieć pewność, że on nie robi tego samego." Ogden Nash

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Brac Wedzarnicza.

To moj pierwszy post i mimo, ze cisnie mi sie juz wiele pytan na palce ;), to postaram sie dokopac do jak najwiekszej informacji sam. Jak narazie probowalem ustalic czy na budowe murowanej wedzarki trzeba uzyskac pozwolenie w Urzedzie Gminy/Miasta. Nie znalazlem zadnej wzmianki na ten temat ani na forum ani na stronie. Czy moglibyscie jako doswiadczeni konstruktorzy wedzarek powiedziec mi jak to wyglada od strony prawnej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:smile:

FeanoR Z mojej strony to doradzam :

:???: Zależy jaką chcesz budować wędzrnię ?

:smile: Możesz sprawdzić na www. dziennik ustaw w sprawie pozwoleń na budowe.

:???: Ostatecznie iść do urzędu i tam się dowiesz wszystkiego bo przepisy zmieniają że głowa boli. :smile:

Derex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie ze skoro nikt tego nie poruszal wczesniej to i specjalnie nikt sie tym nie przejmuje :] Nie wiem jeszcze dokladnie jaka chce budowac, ale raczej na pewno murowana. Na stronie jest zamieszczony schemat wedzarki z opcja drewno i cegly i wlasnie o czyms mniej wiecej takim myslalem. Dzieki za rade, szkoda ze najwyrazniej nie uda mi sie uniknac grzebania w prawie budowalnym :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FeanoR Napisałeś że: "Mam wrażenie że skoro nikt tego nie poruszał wczesniej to i specjalnie nikt się tym nie przejmuje" :???:

 

Źle oceniasz tą sprawę, wiedz o tym, że post pisałeś późnym wieczorem. Lecz nie w tym rzecz. :???:

:???: Pamiętaj -A ja się tym przejąłem i odpisałem Ci co masz zrobić:

"Możesz sprawdzić na www. dziennik ustaw w sprawie pozwoleń na budowe.

Ostatecznie iść do urzędu i tam się dowiesz wszystkiego bo przepisy zmieniają"

:smile: :shock: Ba wiesz sam przepisy i ustawy zmieniły się, a trzy dni temu podpisał prezydent nową nowelizację i tam pisze, trochę chęci a znajdziesz wszystko, co trzeba. :smile:

Jednak musisz sam zdecydować jaką chcesz mieć wędzarnię! Może lepiej zacznij od najprostrzej beki, lub drewnianej wędzarni. :smile: Wiele osób jak i ja zaczynało od prostych, lecz jak mile wspominanych wędzarni, człowiek wtedy poznaje wiele tajników.

Derex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to ja wlasnie magia internetu. Zgoła odmienne miałem intencje a wyszło troche lipnie. Dymek jesli urazilem to sorry. A tak swoja droga to panowie nie napinajmy sie tak bo ulecimy z "Dymkiem" :P Jutro ruszam dalej z budowa:)
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponczo, ruszaj, ruszaj....Życzę powodzenia. :smile:

Pamiętaj oczywiście, by robić zdjęcia z poszczególnych etapów budowy i wraz z opisem podesłac mi na pocztę.

Jesli przeczytasz informacje na forum i stronce i w dalszym ciągu będą Cie gnębić jakieś pytanka - śmiało pytaj, postaramy sie, w miare mozliwości udzielic pomocy. :wink:

Trzymaj się.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FeanoR - nie tylko dla Ciebie....

 

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tekst jednolity wraz ze wszystkimi zmianami ogłoszony w dzienniku ustaw z 2003 roku nr 207 poz. 2016)

 

wędzarnia - nie ma definicji w prawie budowlanym :)...

... ale :

 

 

 

Art 29 pkt 1 ppkt 4 mówi, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, a ppkt 22 mówi, że pozwolenia na bodowę nie wymaga budowa obiektów małej architekrury - z pewnością w tych dwóch podpunktach mieści się nasza murowana wędzarnia.

 

Art 3 pkt 4 mówi, że obiektem małej architektury jest niewielki obiekt np. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymania porządku (np. piaskownice, huśtawki, drabinki i smietniki)

 

WSZYSTKO JASNE

 

i na koniec:

 

Art 30 pkt.1 ppkt 4 mówi, że zgłoszenie właściwemu organowi wymaga budowa obiektów małej architekrury w miejscach publicznych - wędzarnię stawiasz NIE W MIEJSCU PUBLICZNYM...

 

Łba nie dam sobie uciąć, bo mam tylko jeden - ale tak to jest...

wzbogacaj swoje wnętrze... nigdy na to nie jest za późno...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Savio, Jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu to interesują mnie odległości od sąsiadów. U mnie w grę wchodzi narożna budowla w ostrej granicy (komin w samym rogu???-dwóch sąsiadów.)

P.s.

Wydaje mi się, że Aniołem do tej pory jestem :grin:

Ta sztuczka mi się podoba :grin:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.