Skocz do zawartości

Róznica w wędzonkach


prem79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Jestem ciekaw jakie sa roznice w wedzonkach (smak, np. bardziej lub mniej suche itd.) podczas wedzenia  z rura dymna 1,5m a  paleniskiem pośrednim ( bezposrednim) podczas wedzenia na cieplo.

Mysle o malym update mojej wedzarni ale wpierw chcial bym poczytac na ten temat.

Szukalem tematu na forum ale nie znalazlem, moze ktos wskaze mi linka jesli sie powtarzam ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

malym update mojej wedzarni
bardzo dobre pytanie  :thumbsup:  do jakiej wersji chcesz abgrejdować ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rodzaj wędzarni decyduje o produkcie, ale sposób palenia.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle o palenisku posrednim tylko sie zastanawiam czy wedzonki nie beda zbyt suche , miro - wiem ze wazny jest sposob palenia ale tez dym ktory wedruje sobie rurą 1,5m a dym ktory jest pod wedzarnia moze miec inna konststecje np. bardziej suchy. 

Kolega ktory wedzil za posrednictwem rury 0,5m stwierdzil ze jest za suche i zwiekszyl ja do 1,5m i teraz mowi ze jest róznica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche to one będą ,ale nie po wędzeniu tylko po obróbce termicznej albo poparzeniu albo po podpikaniu A to tylko zależy od tego jak będziesz to robił czy prawidłowo czy nie. Rodzaj wędzarni w ogóle nie ma na to wpływu. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Twój kolega to wędził , czy smolił i jarał na ogniu - bo coś mi się zdaje, że jak ktoś pali jak w hucie, to jak odsunie się z paleniskiem od komory to mu po prostu mniej ojara.

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

binio1111 - moj kolega dobrze wedzi (ma o tym pojecie bo probowalem jego wyrobow ) ale zastanawialem sie czy to odosobnione odczucie wedzenia czy ktos mial podobne wrazenie. To jest pytanie grzecznosciowe i nie szukam sporów. 

 

arkadiusz - wiec mowisz ze to mogla byc jego winna w osuszaniu (za długi czas lub za wys. temp. ) dlatego przy dluższej rurze mial odczucie lepszej jakosci wedzonki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wędzenie trwało 5-10 minut, to może i faktycznie dym idący kanałem będzie inny od dymu w wędzarni bezpośredniej.

Jednak wędzi się po parę godzin, wędzarnie się wygrzewa, więc jest to jakaś średnia dymu z całego czasu.

Ta średnia zależy właśnie od tego jak palisz i czym palisz.....

 

I to właśnie ...JAK....decyduje w większości o wszystkim. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam wątpić czy rozmawiamy o tym samym .Ja nic nie pisałem o osuszaniu Pisałem tylko o obróbce termicznej po wędzeniu. Jeśli wyrób był wędzony w prawidłowej temperaturze to będzie w środku surowy. Potrzebuję jeszcze obróbki termicznej czyli parzenia lub pieczenia. I ta obróbka termiczna przeprowadzona nieprawidłowo może spowodować że wyrób będzie suchy i wiórowa.Co do nasycenia wędzonek dymem to rodzaj wędzarni ma na to wpływ .Wędzonki wędzone dymogeneratorem mają inny smak niż wędzonki wędzone z paleniska tak samo wędzenie w wędzarni z paleniskiem bezpośrednim może dać inny smak wędzonek niż wędzenie w wędzarni z kanałem ale ta różnica jest mało wyczuwalna. Oczywiście na smak wędzonek ma również rodzaj użytego drewna do wędzenia.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalączylem plik

Czy moje rozumowanie paleniska POŚREDNIEGO jest własciwe ?

 


[Dodano: 11 maj 2017 - 13:02]

miro - rozumiem ze chodzi o średnią czasu wedzenia i im dluzej sie wedzi tym dym robi sie o podobnym skladzie niezaleznie od rodzaju wedzenia 

ale jednak "arkadiusz" twierdzi ze rodzaje paleniska maja wplyw na wedzonki ( wyczuwalne bardziej badz mniej ).

Czy ktos mial sposobnosc sprobowania produktow z wedzarni z różnymi paleniskami ?

Palenisko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym nie miał to bym Ci tego nie pisał. Mam 2 rodzaje palenisk o ile tak można to nazwać .1 to jest dymogenerator a oprócz tego mam jeszcze wędzarnię z kanałem. Wędzonki wędzone w wędzarni kanałowej są mocniej nasycone smakiem dymu niż wędzonki wędzone dymogeneratorem. Różnica pomiędzy wędzarnią kanałową a wędzarnia z paleniskiem pośrednim lub bezpośrednim będzie niewielka i mało wyczuwalna

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzales moze na mój zalacznik czy moje pojecie paleniska posredniego jest wlasciwe ?

 

Ja bym wyrzucił te w płyty środku paleniska i wtedy masz typowe palenisko pośrednie.Wystarczy u góry strop z otworem. 

 

 

 

zastanawiam sie rowniez czy przy palenisku posrednim bedzie problem z wedzeniem na zimno 

 

Przy tym palenisku co prezentujesz i przy tym co ja Ci proponuję to będzie.Nawet w wędzarniach kanałowych jest problem a tam żar jest dość daleko od komory.Do zimnego polecam dymogenerator. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdradzisz moze jeszcze wzor swojej wedzarni z kanalem ? 

 

Kibelek z rurą z nierdzewki i paleniskiem oddalonym od komory 1,5 m.Palenisko z cylindrycznego  zbiornika na wodę.Wrzucę fotkę , ale nie spodziewaj się czegoś pięknego.Rury nie widać bo jest od tyłu.

 

post-41296-0-63614500-1494510400_thumb.jpg

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoczko , nie o estetyke wedzarni tylko o same wedzonki chodzi ;-) 

Wedzarnie masz czyms ocieplona w srodku np. welna i blacha ?

Przewod kominowy jakiej srednicy ?

Jak odprowadzasz dym np. uchylasz daszek ?

 

Pytam sie bo niedawno przeszedłem z beczki na kibelek i zbieram wiedze na ten temat :-)

 

p.s. w kibelku wedzonki wychodza smaczniejsze ale trudniej okiełznać żywioł hehehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wedzarnie masz czyms ocieplona w srodku np. welna i blacha ?

 

Same deski niczym nie ocieplone

 

 

 

Jak odprowadzasz dym np. uchylasz daszek ?

 

Uchylny dach

 

 

 

ale trudniej okiełznać żywioł

 

Nie zauważyłem. 


[Dodano: 11 maj 2017 - 18:23]

 

 

nie o estetyke wedzarni tylko o same wedzonki chodzi ;-) 

 

A jak o to chodzi to polecam.

 https://wedlinydomowe.pl/forum/forum/92-arkadiusz/

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie biorąc surowiec do wędzenia z tego samego źródła - produkcji i na tej samej wędzarni będziemy wędzić tym samym gatunkiem drewna i tylko zmienimy operatora wędzarni, a wędzonki, smaki będą różne. Jeszcze większe różnice wystąpią z tym samym surowcem wędzonym na różnych wędzarniach. Trudno pisać o powtarzalności wyrobów wędzonych lub smakach ponieważ zawsze wędzonki od siebie się różnią wieloma parametrami. Każde wędzarnie nadają charakterystyczny smak i zapach. Klasyczne , z dymogeneratorem i elektryczne zawsze będą się różnić nutą, intensywnością, kolorem, nasyceniem itp. Każdy będzie odbierał inaczej smaki w zależności od preferowanych smaków, a nawet pory dnia. Temat rzeka, ale przede wszystkim ma dobrze smakować i powinno być uwędzone ze sztuką wędzenia.       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.