Skocz do zawartości

Wędzenie domowe aromatem dymu wędzarniczego


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Sverige2, Miro odpisał Tobie, że jego dostawca zaleca 1:10, a on sam drogą testu doszedł do 1:5.

Szkoda, że nie wstawiłeś zdjęć jak ta Twoja kiełbasa po tym preparacie wyglądała?

Ja będę jutro tą metodą wędził to wstawię fotki jak mi to wyszło.

 

Serdeczne pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 622
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie róbmy niepotrzebnej zadymy.

 

Wodny roztwór dymu wędzarniczego można stosować bez rozcieńczania i tak robi się to przemysłowo w komorach natryskowych.

Różnica jest taka, że profesjonalna komora posiada dysze w których roztwór połączony z powietrzem tworzy mgiełkę i ta mgiełka osiada na mięsie.

 

Nie mam takiej komory, chciałem się przekonać jak wyjdzie produkt robiony w warunkach domowych i sobie eksperymentowałem.

Przecież to tak samo jak przy tradycyjnym wędzeniu. Jeden lubi blade wędzonki a inny ciemniejsze i to tyle.

Nie ma o co wojny robić, bo nie o to chodzi.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie się z tym zgodzę Miro. Przecież wyraźnie wcześniej o tym mówiłem i pisałem parokrotnie że taki intensywny smak i zapach jest nienaturalny, i nie jest przynajmniej przeze mnie akceptowany. Jeżeli wędzonki były np. trzykrotnie powlekane już rozcieńczonym kondensatem dymowym, to smak i zapach jest tak intensywny, że dla mnie nie był zjadliwy i taki ewidentnie sztuczny wtedy, ja określam to jako "sklepowy". Dla tego właśnie producent zaleca tylko jednokrotne zanurzenie w rozcieńczonym koncentracie dymowym na 45 - 90 sekund i koniec. Absolutnie nie trzeba powtarzać zabiegu. Zapach i smak są wtedy bardzo dobre. Tak samo z peklowaniem polędwicy, na roztwór solanki w ilości 1 litr, i stężeniu rozcieńczenia koncentratu 1 : 11  wystarcza całkowicie 1 łyżeczka od herbaty. Chodzi przecież o to aby wędzonki smakowały i pachniały przynajmniej jak najbliżej domowego wyrobu, a nie jak "sklepowa" przemysłówka, bo duża różnica. Może nie dla wszystkich, dla mnie przynajmniej tak :D.

 

Witt prosiłeś o fotki,  ostały się jeszcze jeno resztki :D :

 

 

post-49725-0-98560700-1518711881_thumb.jpg

post-49725-0-01405700-1518711899_thumb.jpg

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo z peklowaniem polędwicy, na roztwór solanki w ilości 1 litr, i stężeniu rozcieńczenia koncentratu 1 : 11  wystarcza całkowicie 1 łyżeczka od herbaty.

powtorze jeszcze raz ze nie zaleca sie stosowania smoke liquid (dymu w plynie) jako dodatku do peklowania ze wzgledu na mozliwosc niepożadanych reakcji chemicznych pomiedzy skladnikami tego dymu a azotynem sodowym. i Miro tez o tym pisze - 

 

- peklowanie standard na mokro 8-10 dni, BEZ PŁYNU....!!!

podstawa - Gebhard Feiner - Salami - practical science and processing technologi. pg 84 (strona). 

Edytowane przez EAnna

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Stefanie, co prawda stosowana solanka peklująca to zaledwie tylko 50 : 50, więc tych azotynów niby niewiele, nie mniej czym fizycznie mogą skutkować te niepożądane reakcje, i gdzie można by przeczytać jakieś opracowania w tej materii ?

Ps. Miro pisał właśnie abym dodał koncentratu do peklowania :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

powtorze jeszcze raz ze nie zaleca sie stosowania smoke liquid (dymu w plynie) jako dodatku do peklowania ze wzgledu na mozliwosc nieporzadanych reakcji chemicznych pomiedzy skladnikami tego dymu a azotynem sodowym. i Miro tez o tym pisze - 

Konkrety proszę...

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to te kiełbaski kiepsko wyglądają.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei przypomnę, aby nie zaniżać w jakimkolwiek stopniu ilości peklosoli w mieszankach peklujących, kosztem soli. Podczas peklowania stosujemy wyłącznie peklosól w przewidzianych recepturami dawkach.  

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - nie zaleca sie - nie znaczy ze definitywnie nie mozna lub jest zabronione - to po pierwsze

Przemysl uzywa do takich mieszanek specjalnie spreparowane i przygotowane -  o odczynie obojetnym - dymy w plynie.

Poniewaz dym w plynie zawiera spora ilosc roznych kwasow mozliwe jest wchodzenie w dosc gwaltowne reakcje z azotanem sodowym i tworzenie sie tlenku azotu ktory w polaczeniu z tlenem reaguje tworzac dwutlenek azotu. tlenek i dwutlenek azotu sa gazami co prowadzi m.in do straty azotynow w mieszaninie peklowniczej. Widoczne moga byc babelki lub nitki mgielki ponad powierzchnia. 

Zrodlo informacji podalem powyzej lacznie ze strona na ktorej jest ta informacja. Skoro G. Feiner, PhD, nie  jest to nie zbyt wiarygodne zrodlo to podaje drugie - Handbook of meat and meat processing - pod redakcja Y.H Hui. PhD. - strona 549

 

p.s moge sie mylic ale chyba Maxell ma obie wymienione pozycje i moze zajrzec.

Edytowane przez StefanS

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefanie, ale ja nie kwestionuję Twoich wpisów. 

Sverige pisał m.in. o sporządzaniu solanek peklujących na podstawie mieszanki soli i peklsoli w proporcji 50/50, co jest bardzo niebezpieczne i dlatego wmieszałem się do tematu. :D 

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stefanie, ale ja nie kwestionuję Twoich wpisów. 
a mnie nie chodzilo o kwestionowanie tylko o mozliwosc posiadania w/w pozycji. sorry za wzajemne niezrozumienie sie. :D  

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało. :D Uważam, że jeśli podajesz konkretne źródła, nie ma sensu sprawdzać ich wiarygodności.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mozliwe jest wchodzenie w dosc gwaltowne reakcje z azotanem sodowym

 

Azotan sodowy to NaNO3, potocznie saletra, natomiast w peklosoli jest azotyn sodu czyli NaNO2.

Czy z azotynem sodu też wchodzi w reakcje?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, ale z tego co wiem, do wędlin dojrzewających używa się także saletry, co zgodne jest z obowiązującymi przepisami.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to te kiełbaski kiepsko wyglądają.

 

Arkadiuszu, chyba nie czytałeś wcześniej że te moje kiełbaski są  bez użycia dodatku barwiącego. Kolor więc jest taki że tak powiem samoistny :D. Zapewniam jednak że smakują naprawdę OK. a w naturze wyglądają znacznie lepiej niż na fotkach :D .

 

Co zaś tyczy tego przed czym ostrzegają Stefan i Maxell, no cóż, na pewno nie będę peklował mieszanką 50 : 50, jak radzi Maxell, natomiast zalecenia Stefana  to sorry very, ale biorę tę "truciznę" na swoją odpowiedzialność i nie zrezygnuję z polędwiczki przygotowywanej opisaną metodą, bo smakuje wybornie, a argumenty podane przez Stefana są jak sam podaje, takie jak to się drzewiej mówiło, "na dwoje babka wróżyła" :D : ( nie zaleca się - nie znaczy że definitywnie nie można, że lub jest zabronione), natomiast koncentrat dymowy którego używam produkuje firma z ugruntowaną marką i dużym doświadczeniem, więc jestem spokojny i będę kontynuował bez obaw :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

natomiast zalecenia Stefana  to sorry very, ale biorę tę "truciznę" na swoją odpowiedzialność i nie zrezygnuję z polędwiczki przygotowywanej opisaną metodą, bo smakuje wybornie, a argumenty podane przez Stefana są jak sam podaje, takie jak to się drzewiej mówiło, "na dwoje babka wróżyła" : ( nie zaleca się - nie znaczy że definitywnie nie można, że lub jest zabronione), natomiast koncentrat dymowy którego używam produkuje firma z ugruntowaną marką i dużym doświadczeniem, więc jestem spokojny i będę kontynuował bez obaw .

 

A masz tam gdzieś w instrukcji napisane żeby dodawać do zalewy peklującej?

To nie obrażaj Stefana, bo pisze informacje w dobrej wierze, a nie dla poklasku.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mozliwe jest wchodzenie w dosc gwaltowne reakcje z azotanem sodowym

 

Azotan sodowy to NaNO3, potocznie saletra, natomiast w peklosoli jest azotyn sodu czyli NaNO2.

Czy z azotynem sodu też wchodzi w reakcje?

 

Miro - literowka. 

NIe jest i nie bylo moim celem jakiekolwiek torpedowanie czy przeszkadzanie - przedstawilem tylko informacje. zreszta podobne reakcje moga zachodzic w wyniku uzycia kwasu L-ascorbinowego do peklowania na mokro czy sucho. Ale radzimy sobie z tym opoznieniem uzycia kwasu ascorbinowego lub zastapieniem go ascorbinianem sodu czy izoascorbinianem.

MOze byc np. polowiczna mozliwoscia stosowania dymu w plynie w polowie cyklu peklowania jesli ktos chce tak robic. Tak naprawde jesli ktos ma zamiar peklowac 8 - dniowo to zastosowac ten plyn w polowie czyli w 4 dniu. To zmniejsza o ponad polowe mozliwosci wystapienia nieporzadanych reakcji. Podejrzewam ze moga byc proby peklowania w woreczkach prozniowych - zapeklowac kawalek i dac mu "odpoczac" z godzinke i dopiero dodac dym w plynie. A do kol. Sverige - nikt Ci nie zabroni robic jak tylko chcesz ale raczej nie wypada publicznie mowic ze "na zlosc koledze odmrozisz sobie uszy" :D  :thumbsup:

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

MOze byc np. polowiczna mozliwoscia stosowania dymu w plynie w polowie cyklu peklowania jesli ktos chce tak robic. Tak naprawde jesli ktos ma zamiar peklowac 8 - dniowo to zastosowac ten plyn w polowie czyli w 4 dniu.

Jak się cofniesz w moich eksperymentach, to zauważysz że właśnie tak zrobiłem......bo czytam, słucham i wyciągam wnioski.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefanie, Boże Broń, myślę jednak że literalne przenoszenie pewnych rzeczy z przemysłu do naszego hobby to nie to o co tu chodzi. Kierunki, tendencje, ew. porady, ale bez tzw. zadęcia, przegięcia i "przesadyzmu", bo to do niczego dobrego nie prowadzi Stefanie. Myślę że się na mnie za to nie obrazisz, uszu odmrażać sobie nie mam zamiaru, bo zawsze wychodzę z założenia że można w życiu prawie wszystko, byle z umiarem, i tym co rozumem się nazywa, bo trucizny też leczą i są jednym z głównych składników i podstawą wszelakich szczepionek, więc mam nadzieję że nikt z koleżanek i kolegów peklowaną z dodatkiem koncentratu dymu, polędwicą łososiową się nie otruje, przy zachowaniu rozsądku i umiaru oczywiście i np. zastosowaniem dodatku koncentratu dymu po 4 dniach peklowania w szczególności tak jak to właśnie zalecasz :D .

Pozdrawiam

 

Ps. Miro, a czy Ty zauważyłeś gdzieś coś czym chciałbym Stefana obrazić ? Ja mam po prostu nieco inny punkt widzenia pewnych spraw, a forum jest przecież naszym miejscem wymiany zdań, myśli oraz dyskusji właśnie :D 

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  nie natryskiwałem a do wody w której parzyłem szynkę dałem kilka kropli tego dymu w płynie.
 

 

Czy można również tak jak Papcio napisał z tym płynem postępować, bo są różne praktyki opisane i pomału się gubię?

 

Serdeczne pozdrowienia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś dorwałem pare pstrągów i tak mi wyszły z płynem olchowo bukowym nabytym u mnie w Holandii, stwierdziłem ze jest już rozcieńczonypost-68286-0-59444700-1518802679_thumb.jpeg post-68286-0-65012500-1518802705_thumb.jpeg


Ja kupiłem do żeberek i do sosu BBQ ale jak już tak jedziecie to wtrącę swoje 5 groszy. W sumie byłem zajęty 2/2,5godz. krócej

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię bardziej na zimno ale jak eksperyment to sprawdziłem i dobry smak nawet z jamy brzusznej cześć jest wyraźny smak wędzenia. Mój płyn był już rozrzedzony, gotowy do użytkupost-68286-0-53742200-1518804419_thumb.jpeg
Malarzem nie jestem i zacieków narobiłem

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.