Skocz do zawartości

Wędzenie domowe aromatem dymu wędzarniczego


miro

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 622
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@Maxell, ostatnio uzywalam do makreli a'la saira .Wczesniej do takiej grubej kielbasy , nie zauwazylam zeby jakos mniej pachnialo niz wczesniej , kielbasa tez pokryla sie rownomiernie , nie zauwazylam roznic z tego co robilam zaraz po zakupie dymu w plynie ( przechowuje w ciemnym miejscu ok 18 st C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moje pierwsze zabawy z płynem wędzarniczym, dla mnie bomba, ponieważ pracuję za granicą i nie mam możliwości wędzić tradycyjnie. Boczusie mniam mniam ]20200720-163216.jpg20200720-175636.jpg20200721-165952.jpg po lewej to tyrolska to tak przy okazji, ale szyneczka pierwsza klasa no i serki wychodzą zajebi...smakowo prawie jak oscypki 20200721-170044.jpg.  Na plus wychodzi, że piekarnik został tylko mój, a całkowity minus, to moja luba chce mieć nowy dla siebie na ciasta i inne pierdoły. Zawsze musi być pod górkę :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Też jestem po pierwszej próbie tego płynu. Baleron i schabik, w smaku wędzonek bardzo wyczuwalny aromat tego płynu (buk/olcha), aromat ten dominuje nad przyprawami.

Podejrzewam że to moja wina, malowałem 3 razy. Za wcześnie nałożyłem drugą warstwę. Zniecierpliwienie w oczekiwaniu na kolorek ???? kolor pojawia się i utrwala w miarę schnięcia płynu. Udka kurczaka też okey, ale skóra gumowa i twarda.

Podobno kurczaka należy parzyć przed wędzeniem, i dopiero wędzić

Następnym razem spróbuję w ten sposób.

Czy tym sposobem mogę przygotować wyroby które wymagają parzenia i powtórnego wędzenia?? W recepturze jest wędzenie, parzenie i powtórne wędzenie. Czy po tym drugim wędzeniu także trzeba będzie zaparzyć w celu utrwalenia farby??

post-104326-0-98110600-1601980610_thumb.jpg

Edytowane przez karas220288
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wedlog mnie ten preparat nie nadaje sie do "wedzenia" na zimno , on daje smak i kolor ale to nie jest to samo co zimne wedzenie , pozatym przy nizszej temp nie bedzie dobrego koloru , 

malowalam  a'la oscypki w niskiej temp i kolor nie jest mocny , ( zalezalo mi na aromacie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info. Może wypowiedzieć się jeszcze ktoś odnośnie smaku wędzonek przygotowywanych tym sposobem?? Ja już 3 raz tak robiłem. Ostatnio te same mięsko potraktowałem płynem, oraz tradycyjnym wędzeniem.
O ile kiełbasy ( chłopska i żywiecka) w smaku nie czułem różnicy, o tyle wędzonki maczane bardzo dają smakiem płynu, góruje on nad przyprawami. Te samo peklowanie i przyprawy wędzone tradycyjnie,(także buk olcha), i smak całkowicie inny. Jedynie boczek nie przechodzi smakiem płynu.
Wędziłem boczek schab i szynkę.
Boczek był tłusty, w kiełbasach też było sporo tłuszczu, czy możliwe że ten płyn jakoś rozkłada się w tłuszczu?? Bo malowane tłuste wędzonki- nie czułem smaku płynu, a te chude dają tym płynem. Co do wędzenia na zimno, odpuszczę.

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robilam poledwice , teznie czulam roznicy , malowalam tylko 2 razy ( stezenie 1:5 , plyn od Miro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem boczki, schab, szynkę, karkówkę. Smakują, rodzina nie narzeka. Tylko smakują inaczej niż z tradycyjnej wędzarni ( znajomy wędzi, ja nie mam swojej). Może coś robię nie tak:

Peklowanie według kalkulatora z forum 3 dniowe plus gotowa mieszanka przypraw ( gotuje wywar, dolewam do wody i po ostygnięciu mięso wkładam dodaję 10 g na kg mięsa.

Ociekanie około 12 do 16 h( zależy ile mam czasu).

Suszenie w 50 do 60 stopni, około 1 h. Dym 5 do 1 z wodą. Po osuszeniu maczam raz, po półtora godziny drugi raz. I kolejne półtora godziny wędzenia. Łącznie wędze 3 h w temp. 60 do 70 stopni. Po wędzeniu do wody o temperaturze 80 stopni i parzenie do 72 stopni w mięsku.

W tłustych wedzonkach nie czuję tego płynu, w schabie szynce już tak. Smak inny, nie mówię że gorszy, poprostu inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku używam skandynawski "AFS MEGA 2000" i stosuję go tak jak zaleca producent, czyli 1 : 11 , natomiast Miro na własną odpowiedzialność i tylko w sobie wiadomym celu wykonał eksperymenty, i zaleca rozcieńczenie 1 : 5, po co i w jakim celu ??? Tylko On może odpowiedzieć na to pytanie :D .

 

post-49725-0-31853400-1508772739_thumb.j

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mowa nie o gustach, lecz o tym co zaleca producent danego preparatu, tak aby było zgodnie z przewidywaną normą i opracowaną technologią. Gusta są różne, każdy sam może na swoją odpowiedzialność zmieniać zalecenia i normy producenta, ma do tego prawo jeżeli wykonuje to na swoje własne potrzeby :D .  Preparat którego używam, jest od lat stosowany i używany powszechnie w polskim przemyśle spożywczym i gastronomii, odpowiada polskim normom, i jest bezpieczny dla zdrowia :D.   https://carlestam.com.pl/offer/preparaty-nastrzykowe-pm-50/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku używam skandynawski "AFS MEGA 2000" i stosuję go tak jak zaleca producent, czyli 1 : 11 , natomiast Miro na własną odpowiedzialność i tylko w sobie wiadomym celu wykonał eksperymenty, i zaleca rozcieńczenie 1 : 5, po co i w jakim celu ??? Tylko On może odpowiedzieć na to pytanie :D .

 

post-49725-0-31853400-1508772739_thumb.j

Noooo.... szybciej się skończy i trzeba zamawiać następną butelkę :tongue::D

 

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.