Skocz do zawartości

Porównanie wędzonek


StefanS

Rekomendowane odpowiedzi

No to zamiast pisać o jego wyższości, opracuj dokładną instrukcję (także zdjęcia) używania dymu w płynie, ze wszystkimi niuansami. Na pewno będzie wielu zainteresowanych. Ja czekam z niecierpliwością. Pozdrawiam.

Przecież jest na forum i to od dawna.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14355-w%C4%99dzenie-natryskowe-eksperyment/

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No proszę właśnie tak robiłem i już tego nie powtórzę,ale może ja nie przeciętny Kowalski o którym piszesz i każdemu odradzę.Jak chce mieć wyrób dobrze nasycony dymem w całej masie a nie tylko powierzchniowo to ta metoda jest do d....y.Wszystkim zainteresowanym proponuję eksperyment.,Zróbcie tą metodą np.szynkę kulkę i spróbujcie sam środek bez wierzchniej warstwy.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro rozwiń swój opis. Bo np. 15 minut utrwalanie koloru to?.... suszenie, czy do lodówki, czy ma sobie postać w temp pokojowej w spokoju? Czy coś innego.?
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę właśnie tak robiłem i już tego nie powtórzę,ale może ja nie przeciętny Kowalski o którym piszesz i każdemu odradzę.Jak chce mieć wyrób dobrze nasycony dymem w całej masie a nie tylko powierzchniowo to ta metoda jest do d....y.Wszystkim zainteresowanym proponuję eksperyment.,Zróbcie tą metodą np.szynkę kulkę i spróbujcie sam środek bez wierzchniej warstwy.

Nie obraź się, ale coś zrobiłeś źle.

Najważniejsze jest bardzo, ale to bardzo dokładne osuszenie mięsa.

Nie odróżnisz wyrobu zrobionego tą metodą, od normalnie uwędzonego.

Dym w płynie jest tak aromatyczny, że bez rozcieńczenia nie da się go użyć, bo mięso będzie nie do zjedzenia.

Nie tylko ja robiłem tą metodą i innym również wyszło pozytywnie, więc gdzieś popełniłeś błąd.

[Dodano: 13 sie 2019 - 13:21]

Miro rozwiń swój opis. Bo np. 15 minut utrwalanie koloru to?.... suszenie, czy do lodówki, czy ma sobie postać w temp pokojowej w spokoju? Czy coś innego.?

Wszystko robi się tak samo, jak przy normalnym wędzeniu.

Wtedy kiedy dajesz do wędzarni i puszczasz dym, wtedy malujesz

Po malowaniu musi bezwzględnie wyschnąć i jeśli trzeba dajesz kolejną warstwę.

Według mnie dwa malowania to dość

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracuj dokładną instrukcję ze zdjęciami. Z takich urywków w wielu postach, trudno jest ogarnąć całość.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis nieco podsumowania mojego odparzania(parzenia) metoda SV.

Wedliny po wystudzeniu ale przed otwarciem woreczkow.Widoczne wycieki w postaci galaretki i tluszczu. Jak zwykle najwiecej jest galaretki w szynce, niemniej jej wielkosc jest inna niz poledwicy czy boczku. (dwa zdjecia w roznym swietle)

post-65748-0-04336900-1565706232_thumb.jpgpost-65748-0-84093800-1565706205_thumb.jpg

Boczek - czas SV - 12 godzin w temp. 58*C, 2.5 godziny w 61*C i 5 godzin w 65*C.  Jak dla mnie niemal znakomity. Miekki niemal jak "maselko". skorka miekka ale nie do przesady, galaretka w szczelinach i przestrzeniach miedzytkankowych. IMO - smaku dodaja przyprawy widoczne na zewnatrz.

post-65748-0-50319900-1565706621_thumb.jpgpost-65748-0-21028000-1565706679_thumb.jpg

Szynka - 12 godz. w temp. 58*C, 2.5 godz. w 61*C. miekka, soczysta, ladnie wygladajaca. (zdjecie z lampa i bez)

post-65748-0-52593000-1565706985_thumb.jpgpost-65748-0-61744800-1565707009_thumb.jpg

Poledwica. (rozkrojony jeden kawalek). miekka, soczysta, smakowita. 12 godz. w temp. 58*C

post-65748-0-28299300-1565707300_thumb.jpgpost-65748-0-30194800-1565707326_thumb.jpgpost-65748-0-44582200-1565707344_thumb.jpg

Tym razem nie dokonywalem pomiarow, wyciekow, strat wagi. LP po probowaniu orzekla ze wszystko musi polezec w lodowce dzien bez przykrywania aby stracily wedliny nieco soczystosci i :facepalm:  ( i badz tu madry o sprobuj dogodzic wszystkim!!!!!!!!)

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic @Stefan dojrzewałem a Ty mnie namowiłes. Następne wedzenie. Peklowanie w workach vacum i parzenie SV. Dzięki forumowemu koledze z Gdańska za podpowiedź co i jak z tym cyrkulatorem kupuje i wio.????. Jak mawia forumowy klasyk jutro można jeść LP powie kiedy ????

 

 

Ps

LP masz problem chyba wiesz za ma rację a Ty się myliłeś ????. Chyba że chcesz usłyszeć że jakby wyszła za Józka z drugiej bramy jak jej radziła mama to by by żyła jak królowa. ????. Tak że spoko. ????. Jak mawia forumowy klasyk. Jutro można jeść jak powie LP???? i tego się trzymamy. ????

 

Wpis jest dedykowany ludzią o poczuciu humoru. Tak sobie mówimy w męskim towarzystwie kolegów. Ja jak robię wedliny domowe to schodzę już z tłuszczem nisko jak mogę. Arkadiusz pisze mało. A u mnie w domu za tłusto????. Pewnie dobrze I i trochę III. ???? Ale robimy dla siebie i innych i fajnie jak im też będzie smakować. Bo chyba to jest to że możemy się dzielić z innymi

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanS... czytam to , co napisałeś wyżej i nie wiem co o tym myśleć ...

Na pewno to kwestia mięsa i smaku degustującego ale...

Parzyłem dopiero kilka razy wędzonki cyrkulatorem i u mnie polędwica grzeje się 3h w 58* i jest super hiper i w ogóle ... :)  . Twoje 12h mnie zastanawia ...

i chyba muszę spróbować  :) . Resztę parzę w normalnych temperaturach  i tak;

Boczek robiłem przez 3h w 75* i jeszcze 3h 85* - jest dobry

Baleron  przez 3h min w 75* - również ok

W piątek wędzenie i parzenie w workach , zobaczę co mi wyjdzie tym razem .

Tu jeszcze robiłem boczek dłuuugo i dopóki nie dostał  wyższej temp , to był gumowaty...

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15194-piurkowe-wyroby-po-nowemu/?p=621029

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

StefanS... czytam to , co napisałeś wyżej i nie wiem co o tym myśleć ...

moze troche to pomoze Ci w mysleniu (przeczytaj i zacznij rozumiec ) -  https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14775-sous-vide-obr%C3%B3bka-termiczna-niskotemperaturowa/

sa moi znajmi ktorzy uwielbiaja poledwice peklowana i wedzona na cieplo bez parzenia i tez jest dla nich ok. Dodatkowo - parzenie wedzonek nie odbywa sie zbytnio powyzej 75*C (chociaz niektorzy robia to i w 80*C) to po co robic w 85*C w woreczkach?(boczek)

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W ramach przygotowywania sie do spedzania czasu w "odosobnieniu" wygrzebalem gdzies z glebi lodowki 2.5 tygodniowe peklowania (6 kawalkow poledwicy i 4 szyneczki). I zrobilem mala relacje foto jak to wyglada u mnie.

Peklowanie w worezckach - poledwica - 17 g/kg peklosoli, szynki - 18 g/kg peklosoli. pieprze mlotkowany i czosnek susz granulowany.post-65748-0-20910700-1584891526_thumb.jpgpost-65748-0-75386000-1584891498_thumb.jpg

sprzet do siatkowania w gotowosci.

post-65748-0-92343600-1584891665_thumb.jpg

moj sposob naciagania siatki na "rure" (kawalek odcietej butelki plasticowej)

post-65748-0-41189900-1584891690_thumb.jpg

kilka minut i gotowe do wedzenia

post-65748-0-60276400-1584891756_thumb.jpg

po wedzeniu - 

post-65748-0-29984400-1584891785_thumb.jpgpost-65748-0-62085800-1584891807_thumb.jpg

wszystko gotowe do parzenia - 

post-65748-0-76028900-1584891828_thumb.jpg

parzenie (odparzanie) - tym razem ustawilem na 14 godzin i 59*C (z powodow towarzyskich - spotkanie sasiedzkie i wstepne ustalenia dotyczace m.in. produkcji glownego skladnika "plynow odkazajacych :D  :devil: post-65748-0-76041000-1584892547_thumb.jpg)

post-65748-0-64362100-1584891851_thumb.jpg

i dzis rano wszystko gotowe - obecnie studzi sie....

post-65748-0-04468900-1584891897_thumb.jpg

A co? jak szalec to szalec.......

 

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.