Skocz do zawartości

Grill z piecem chlebowym, wędzarnią i piecem kuchennym


dudek85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Na wstępie muszę się przyznać, iż jestem kompletnie zielony w temacie ;-)

Dlatego też postanowiłem zajrzeć na to forum i przy Waszej pomocy zbudować "coś" konkretnego

i co ważne dobrze działającego. Całość budowy prowadzę sam, podpierając się wiedzą z tego forum, które śledzę już od dłuższego czasu, dzięki czemu miałem okazje poznać podstawy budowy wędzarni.

Żeby nie zanudzać przejdę do konkretów...

 

Chciałbym zbudować grill (ogrodowy) z piecem kuchennym (jeszcze nie wiem po co) z piecem chlebowym (podobno pizza z niego to niebo w ustach) i wędzarnię, który zamierzam używać sporadycznie. Wędzenie może 1-4 razy w roku, pizza-chleb 1 w miesiącu i grill (póki co) 1-2 w miesiącu, a piec kuchenny buduje "przy okazji".

Co ważne grill ma być w wersji ekonomicznej, do jego budowy zamierzam użyć pozostałości z budowy domu, bądź znalezionych na OLX. Przygotowując się do budowy zdążyłem się zaopatrzyć w piasek, cement, zwykłą cegłę, w cegłę szamotową, w szabaśnik, drzwiczki do pieca kuchennego oraz płyty żeliwne, a także w przewód kominowy i dwie rury kamionkowe o długości 110 cm i średnicy 20 cm.

 

Budowę zacząłem od poszerzenia istniejącego już przy tarasie fundamentu, który miał 50 cm szerokości,

 

post-83727-0-68559000-1498204363_thumb.jpg

 

ja poszerzyłem go jeszcze o 50 cm, uzyskując powierzchnię do budowy o wymiarach 240cm x 100 cm.

 

post-83727-0-62383700-1498204480_thumb.jpg

 

 

Następnie zacząłem murowanie

 

post-83727-0-90668600-1498204148_thumb.jpg

 

post-83727-0-10611100-1498204252_thumb.jpg

 

Jak widać na ostatnim zdjęciu komorę zamierzam podzielić na trzy części. Po prawej ma być palenisko bezpośrednie do wędzarni
o wymiarach 80x80 (wydaje mi się dosyć duże, ale skoro wg Was takie ma być, więc takie robię), obok paleniska zamierzam zbudować piec chlebowy o wym. ok. 50 cm x 80 cm oraz palenisko do pieca kuchennego o wym,. 50 cm x 80 cm mogące być przy okazji paleniskiem pośrednim do wędzarni.

 

Palenisko pieca chlebowego zamierzam wyłożyć cegłą szamotową, podobnie jak ściankę i palenisko pieca chlebowego, który zamierzam oddzielić cegłą szamotową oraz zwykła cegłą od paleniska bezpośredniego. Oczywiście palenisko bezpośrednie robię z cegły zwykłej. (na zdjęciu czarne linie)

 

Od lewej strony tj. z paleniska pośredniego do pośredniego poleci komin (czerwone linie) z rury kamionkowej, w której zamierzam wyciąć dziurę i podłączyć komin z pieca chlebowego oczywiście zamierzam tam zamontować szybry. Natomiast dym z paleniska bezpośredniego poleci przez deflektor do góry tj. do komory grilla/wędzarni a następnie przez komin z szybrem znajdujący się (wysoko) w stropie w atmosferę.

Postaram się to przedstawić za pomocą painta na poniższym zdjęciu

 

post-83727-0-31593600-1498205654_thumb.jpg

 

Mam jeszcze taki pomysł, żeby w komorę grilla na czas wędzenia wkładać drewnianą komorę/skrzynie - wychodek

zmniejszy mi się pojemność, ale zapewne poprawi się jakość wędzonek.

Na razie tyle.

 

Pytania jakie mam w tym momencie to:

1. czy wszystko napisałem jasno? ;-)

2. czym wypełnić fugi pomiędzy cegłami

3. jak się muruje szamot? ;-/ tak samo jak zwykłą cegłe, z tym że używa się zaprawy szamotowej?

Pytam bo ta zaprawa jest dosyć droga, a trochę jej "pójdzie"

4. No i najważniejsze, czy takie rozwiązanie z kominem w stropie wędzarni to dobry pomysł?

Czekam na Wasze komentarze.

Edytowane przez dudek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1. Zrób rysunek tego co chcesz uzyskać. Z samego opisu trzeba się mocno wysilić aby wyobrazić sobie budowle , która chcesz postawić.

2. Zaprawą, która muruje się cegły.

3. Górkalem.

4. Zrób rysunek

 

Czy ten sztukowany fundament jest jakoś spięty z tarasem za pomocą zbrojenia ?

Piec chlebowy na poziomie paleniska jest niepraktyczny. Jak będziesz sprawdzał wyroby? Jak przeciągniesz rurę dymową przez ten piec z paleniska bezpośredniego do pośredniego?

 

 

 

Pozdrawiam

Adam74

Edytowane przez Adam74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dziękuje za Twoją wypowiedź.

Górkal z tego co przeczytałem w necie to jest to samo co zaprawa szamotowa, więc ok, teraz tylko pytanie jak grubo się jej nakłada

czy grubo tak jak przy murowaniu cegły, czy raczej cieniutko?

 

Przed dosztukowaniem fundamentu, wywierciłem kilka otworów w starym fundamencie, w których umieściłem kilka prętów zbrojeniowych, je następnie powiązałem ze zbrojeniem sztukowanego fundamentu. Następnie na fundamencie "starym" i "sztukowanym" położyłem folię budowlaną, a na nią, na zaprawie cementowej położyłem cegły. Planuje jeszcze położyć z dwie takie warstwy aby nieco podnieść dno kominka.

Do chleba podobno "trzeba klękać", więc zasugerowałem się tym starodawnym powiedzeniem i planuje piec chlebowy zrobić na dole, dzięki czemu na górze zyskam blat roboczy.

 

Rysunek będzie ;-) Na razie robota stoi, raz że zabrałem się za ocieplanie domu, a dwa to nie mam odpowiednich drzwiczek, muszę zamontować trzy sztuki, chciałbym żeby wyglądały podobnie więc będę musiał je kupić, przy okazji pewnie jakiś ruszt żeliwny i się zrobi 300 zł wydatku.

 

Zgadzam się, że piec chlebowy położony nisko jest nie praktyczny, ale z tego co słyszałem, to w takim piecu najpierw trzeba palić dwie godziny, a potem wystarczy włożyć np. pizze na dwie minuty i już jest gotowa. Poza tym nie planuje zbyt często z niego korzystać. Najczęściej użytkowany ma być grill.

 

Rzut prostopadły. Rura dymowa z paleniska pośredniego 1 (na którym będzie piec kuchenny) będzie przebiegać kanałem dymowym 3 do paleniska bezpośredniego 4. Otwór dymowy pieca chlebowego 2 będzie wchodził do kanału dymowego 3, zamykany będzie szybrem.

 

(nie wiem jak dodać obraz z paint'a)

Edytowane przez dudek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Górkal z tego co przeczytałem w necie to jest to samo co zaprawa szamotowa

Absolutnie NIE !!! 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

piec chlebowy położony nisko jest nie praktyczny, ale z tego co słyszałem, to w takim piecu najpierw trzeba palić dwie godziny, a potem wystarczy włożyć np. pizze na dwie minuty i już jest gotowa. Poza tym nie planuje zbyt często z niego korzystać
  Ok to Twoje dzieło - tylko po co realizować coś z czego nie będziesz korzystał lub naprawdę sporadycznie - zwykle zresztą na początku  :facepalm: ​. Mam znajomego co nagrzał piec chlebowy po wybudowaniu - i od 6 lat czyści go co roku - nigdy tak naprawdę nic tam nie piekąc  ;) ​ 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cement GÓRKAL 40 jest niezastąpiony przy instalowaniu urządzeń cieplnych pracujących w temperaturze do 1300 oC, dlatego polecamy go do budowy kominków, wykładania pieców, prowadzenia remontów przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zastosowanie tego cementu znacznie wydłuża czas eksploatacji tych urządzeń.

Cement GÓRKAL 40 doskonale sprawdza się także w niskich temperaturach, może być stosowany nawet w temperaturze –10 oC. Dobrze spisuje się również w środowisku agresywnym chemicznie (np. w atmosferze chlorków, siarczanów). Charakterystyczne własności cementu GÓRKAL 40, takie jak krótki czas wiązania i szybki przyrost wytrzymałości mechanicznej, pozwalają na zastosowanie go w pilnych domowych pracach reperacyjnych. Można go więc używać do wykonania wylewek, parapetów i nadproży."

 

"Zaprawa szamotowa stanowi uniwersalny element spajający, umożliwiający łączenie płytek szamotowych w piecach kaflowych, kominkach, piecykach oraz na grillach ogrodowych. Zaprawa charakteryzuje się szybkim czasem wiązania, dzięki czemu umożliwia szybkie zakończenie prac wykończeniowych. Wykorzystanie tego rodzaju spoiwa pozwoli Ci przedłużyć żywotność wykończenia, bez konieczności przeprowadzanie częstych napraw. Można je z powodzeniem zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zaletą jest także możliwość bezterminowego składowania zaprawy w suchym miejscu. Produkt jest wydajny, dlatego też można dzięki niemu łączyć płytki na dużej powierzchni, bez konieczności robienia przerw. odporność na temp. do 1300 st. C"

 

 

dodaje zdjęcie z paint'a - rzut prostopadły, Rura dymowa z paleniska pośredniego 1 (na którym będzie piec kuchenny) będzie przebiegać kanałem dymowym 3 do paleniska bezpośredniego 4. Otwór dymowy pieca chlebowego 2 będzie wchodził do kanału dymowego 3, zamykany będzie szybrem

 

 

Po co piec chlebowy? bo akurat mam miejsce na niego, to dlaczego nie? Podobna pizza z takiego pieca to "niebo w gębie" ;-)

post-83727-0-41656900-1499891108_thumb.png

Edytowane przez dudek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po co piec chlebowy? bo akurat mam miejsce na niego, to dlaczego nie? Podobna pizza z takiego pieca to "niebo w gębie" ;-)
:yes: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam i nie do końca rozumiem co to wyjdzie :hmm: . Do wszystkiego i do niczego? Kolega mocno kombinuje. Najbardziej podobają mi się zawsze takie sformułowania :

 

ale z tego co słyszałem

Kolego , podam Ci kolejność:  1. Czytanie forum (interesujących Cię tematów o budowach wędzarni i innych kompleksów, sposobu opalania itd itd)  2 . podjęcie decyzji o budowie . 3 Zrobienie projektu i wrzucenie na forum.  4. Trochę cierpliwości (nie każdy ma czas żeby ci od razu odpisać) - dyskusja z bardziej doświadczonymi kolegami.   5. -dopracowanie projektu , naniesienie poprawek . 6. Realizacja pod "nadzorem" forum. Ty pominąłeś na pewno pkt. 3,4,5 . Takie podejście do problemu nie jest za dobre, bo to co Tobie się wydaje, że jest dobrym rozwiązaniem wiele razy takim nie jest. Kupa ludzi robi tak jak ty i potem na forum tematy : "coś poszło nie tak, czemu mam okopcone , czemu sine" itd,itd.  Ja też święty nie jestem, ale zawsze lepiej pytać niż potem rozkuwać. Życzę powodzenia i trzymam kciuki

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"z tego co słyszałem" bierze się stąd, że albo to przeczytałem na forum albo kuzyn który zrobił taką wędzarnie z grillem w jednym mi tak mówił, ja świadkiem nie byłem i nie próbowałem ;-)

3,4,5 zgadza się pominąłem, projekt chyba muszę na kartce narysować, zrobić zdjęcie i tu wstawić. Cierpliwości brakło. Ale cieszę się, że w ostatnim czasie się to zmieniło i liczba postów w moim temacie rośnie.

Jestem Wam wdzięczny za każdą wskazówkę i radę. Wiem, że najlepszy jest "wychodek" ale muszę powiedzieć szczerze, że mi się po prostu on nie podoba ;-/

To nad piecem chlebowym będzie przebiegać rura czy kanał?

Pozdrawiam
Adam74

za piecem chlebowym będzie przebiegać rura kamionkowa w niej wytnę otwór i włożę kawałek wkładu ceramicznego z komina systemowego. Będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie tylko ja nie rozumiem jak to sobie wykombinowałeś :cry: . rura tu, rura tam, wstawię rurę w rurę,a tam m jeszcze kanał. :hmm:  Kolego kotłownie to ja robiłem nie jedną, ale tutaj nie łapię :cry: Sorki. Bez konkretnego projektu nie ugryzę. Tylko , żeby był czytelny.

 

Cierpliwości brakło

Oj, żeby to się nie zemściło, bo cierpliwy to i kamień ugotuje. :);)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo cierpliwy to i kamień ugotuje
a tego nie używałem czyt. nie słyszałem  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.