Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Pierwsze kroki z szynkowarem i pierwsze pytania i dylematy...

szynkowar marynata

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
306 odpowiedzi w tym temacie

#301 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3357 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 13 lis 2019 - 16:42

Drodzy koledzy i koleżanki - robię już drugi raz mielonkę i nie mogę wokół batonu zrobić tej fajnej galaretki. Albo wszystko zostaje nad dociskiem (jeśli nie zwalniam sprężyny), albo wychodzi glut jak odpuszczę po parzeniu, a przed wsadzeniem do chłodzenia do zimnej wody. Co robię źle? Dawać więcej żelatyny? Starałem jej unikać albo dawałem w niewielkiej ilości. Ostatnie parzenie to mielonka z szynki z podgardlem.

https://wedlinydomow...zce-z-galaretki

#302 cineq

cineq

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 lis 2019 - 21:15

Witam,

Skoro przy obróbce w szynkowarze polędwicy(schab bez kości) należy ją doprowadzić do 60 stopni, polędwiczki wieprzowe można uznać za gotowe przy tej samej temperaturze?

Użytkownik cineq edytował ten post 15 lis 2019 - 21:17

#303 cineq

cineq

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 15 lis 2019 - 23:09

pokrojone ala 2x2 + żelatyna. lekko się boję tej temperatury 60c,

#304 jumbo

jumbo

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3357 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 16 lis 2019 - 03:53

pokrojone ala 2x2 + żelatyna. lekko się boję tej temperatury 60c,

matkoicórko - skąd taki przepis - to bezczeszczenie tego gatunku mięsa - i jeszcze po jakiego wuja ta żelatyna..?

Na pewno jeszcze do tego okrągły szynkowar (chociaż to już pół biedy)....

Czy poza pokrojeniem tych polędwiczek coś jeszcze z nimi robiłeś..?

#305 cineq

cineq

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćSzczecin

Napisano 16 lis 2019 - 10:40

Czyżbym znieważył święty grall? I do tego rasizm w stosunku do szynkowara! A jak powiem, że jadłem stek well done to ktoś dostanie wylewu?

Skoro już ustaliliśmy, że jestem polędwiczkowym antychrystem to opiszę co zrobiłem.

Jako że mam 2 kilo polędwiczek połowę postanowiłem przeznaczyć na kolejne testy z szynkowarem, który to posiadam od 10 dni. Mięso oczyściłem, pokroiłem w kostkę (wyszło 1050g). Do mięsa dodałem:
- 19 g soli peklowej
- 2 małe ząbki czosnku
- 2 łyżeczki majeranku
- 1/2 łyżeczki przyprawy do gyrosa
- 1/2 łyżeczki cayenne
- 1/2 łyżeczki czerwonej papryki
- 2 łyżeczki żelatyny
- 80 ml wody

Powyrabiałem to 20 minut i wrzuciłem do worka, a następnie zamknąłem jakże okrągły szynkowar który wstawiłem do lodówki. Planuję po 24h włożyć szynkowar do garnka z wodą o temperaturze ~40c, podgrzać wodę do 75 i czekać aż mięso będzie miało odpowiednią temperaturę (być może jest to 60), następnie wyjmę go i schłodzę zimną wodą, umieszczę go z powrotem w lodówce. Następnego dnia wyjmę termometr i będę konsumować bluźnierstwo, które popełniłem.

Użytkownik cineq edytował ten post 16 lis 2019 - 10:45

#306 mkdugi

mkdugi

Początkujący

• Użytkownicy
  • 13 postów
  • MiejscowośćMikołów

Napisano 15 gru 2019 - 17:49

Witam wszystkich,jak nowy członek tego zancego forum.Nie jestem z pierwszej łapanki :) i troche pojecia o sztuce wyrobu wedlin posiadam .Posiadam wędzarnie , piec chlebowy i taki malutki szynkowar....no własnie na temat szynkowaru a właściwe praski takiej na 2 kg. wsadu o kształcie prosiaka mam kilka pytań ....bo takową udała mi sie okazyjnie nabyć .

1. jakiej frakcji wkładamy farsz do praski ( w takiej malutkiej jak kroję w kostkę to nie jest to wszystko po parzeniu idealnie zbite)

2.czy praskę aluminiową mogę wkładac do piekarnika

3.czym wykładamy praskę 

Ogólnie chodzi mi o to że jak kupiłem takiego gotowego swinika z praski to mięcho było idealnie ze sobą sklejone ,wygladało jakby kawał upieczonej szynki bez żadnych por w środku nie wiem ,może zależy to od siły nacisku.

I ostatnie pytanie i najważniejsze - PRZEPISY ,może ktoś łaskawy podesle lub wskaże jakis link bo za chiny nie potrafię znaleśc produkcji krok po kroku takiego swiniaczka np. z żurawiną .

Jesli nie trafiłem w właściwy temat forum to proszę noderatora o przeniesienie w właściwy.

Niech dym będzie z Wami

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#307 L.Przemek

L.Przemek

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 740 postów
  • MiejscowośćŚląsk

Napisano 15 gru 2019 - 18:03

jakiej frakcji wkładamy farsz do praski

Praska w kształcie kurczaka i parę przepisów: https://wedlinydomow...elmann/?hl=bilu

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: szynkowar, marynata

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych