Skocz do zawartości

Peklowanie zalewowe - ilość zalewy?


Jakub Jewuła

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Nareszcie mam gdzie postawić wedzarnie zabieram się więc za pierwsze wedzenie :)

Na pierwszy raz będzie to karkówka peklowana zalewowo - chce spróbować jak najprostszej metody bez nastrzykiwania etc.

Mam jedno pytanie - czy ilość zalewy może być znacznie wieksza niż przepisowe pół litra na kilogram mięsa?

Nie wiem jak to robicie, u mnie musiałem zrobić półtora litra zalewy żeby pokryła mięso. Przy pol litra nie ma o tym mowy...

 

Reasumując mam kilogram karkówki w 1.5l zalewy 50g peklosoli /litr. Będzie dobrze?

 

Jakub Jewuła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyńczą karkówkę zapeklowałbym w worku, przekraczanie zalecanych ilości solanki spowoduje zwiększenie słoności produktu - nie będziesz zadowolony. U mnie sprawdza się tabela Dziadka (mniej słona) z nastrzykiem. Nastrzyk jest polecany, szczególnie do karkówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilogram karkówki w 1.5l zalewy 50g peklosoli /litr. Będzie dobrze?

 

Nie . Będzie źle,  bardzo źłe

 Dobrze będzie

na kilogram mięsa / 0,4 litra wody / 8%-10% stężenie peklosolanki  zależy od odczucia słoności konsumenta

 8% -10 %   to jest na litr 80 -100 gram peklosolii lub na 0,4  litra wody   32-40 gram peklosoli

procenty nie są w ujęciu matematycznym ale by nie mieszać na forum używamy takiej prostszej formy.

To są ilości do peklowania 7 dni - i więcej z nastrzykiem . Przy turbo  (na wczoraj :) to inne  dawki , ale generalnie nie propagujemy takiej metody) 

Peklujemy w temp 5+/- 2 stopnie, peklosolanka ma przykrywać mięso (jak nie przykrywa ,  to dobierz lepsze naczynie) 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, dzieki za odzew. Miesko jest w zalewie od wczoraj po poludniu wiec moge jeszcze cos zmienic...

 

0.4l odpada - nie ma mowy zebym przykryl mieso zalewa w pojemniku, ktory mam. 
Worek to dobry pomysl, nawet mam odpowiednie ale 60km stad ;) wiec nie tym razem.

 

Co zrobic, zeby mieso nie bylo za slone i pozostalo te 1.5 zalewy - zmniejszyc ilosc soli?
Do ilu g? Macie doswiadczenie w peklowaniu w wiekszej ilosci zalewy???

Nie znajduje nigdzie akurat takiej informacji...

 

Ps. Moze po prrostu dac tyle soli ile mialo byc w tych 400ml zalewy???

 

Jakub

Edytowane przez Jakub Jewuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobic, zeby mieso nie bylo za slone i pozostalo te 1.5 zalewy - zmniejszyc ilosc soli? Do ilu g? Macie doswiadczenie w peklowaniu w wiekszej ilosci zalewy??? Nie znajduje nigdzie akurat takiej informacji..

 

to jest niemożliwe bo ilości wody , peklosolii,  stężenia  rozpatrujesz w układzie

(mięso+woda+peklosol)/(mięso+ woda) =  %  (kiedyś to liczyłem ma być coś około 2,8 % jak dobrze pamiętam ) 

 

"ubierz " roztworu i dosyp peklosoli do właściwego  stężenia.

Naczynie ma być wysokie a wąskie i spoko wszystko będzie o kej Worek to ostateczność

 

P.S

 

Zawsze możesz robić jak chcesz  (to wolny kraj  :) ) ale nie będzie miało to dużo wspólnego ze sztuką , a wynik może być mizerny (raczej na pewno)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przykrywa 0,4L wody to zmień naczynie na mniejsze / ciasne ( tak jak kolega pisze wyżej) albo wstaw do pojemnika z mięsem słoiki napełnione woda tez się podniesie. Wykombinuj koniecznie strzykawkę albo czekaj 14 dni

Edytowane przez Mesch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze nie napisalem, ale to przeciez oczywiste ze nie mam pod reka lepiej pasujacego naycznia,

gdybym mial to bym glowy nie zawracal... Worek bedzie najlepszy ale patrz naczynie ;)

Nastepnym razem bedzie worek...

 

Poki co zmienie zalewe - dam 50g soli na 1.5l zalewy czyli o 40g soli mniej niz bylo zeby nie bylo

mieso za slone. Peklowanie 10-14dni. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

Przydalaby sie receptura na peklowanie malych porcji gdy nie ma naczynia o ksztalcie kawalka

miesa (no ciekawe dlaczego nie produkuja ;)). Jak sie sprawdzi to dobrze jak nie to tez ;)

 

Jakub

Edytowane przez Jakub Jewuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, weszliscie mi na ambicje, wiec przetrzepalem caly dom i znalazlem pionowy pojemnik,

w ktorym udalo mi sie zalac mieso iloscia 0.4l zalewy :) Od dzisiaj wiec pekluje sie poprawnie...

 

Planuje peklowac 14 dni, az na polu zrobi sie ciut chlodniej :):) 
Do tego czasu wedzarka bedzie gotowa, przedymiona na pusto - narazie bez grzania,

ale przy obecnej pogodnie nie ma potrzeby. Grzanie z grila elektrycznego i stabilizatora

temperatury dorobie pozniej - mam wszystkie elementy tylko w roznych lokalizacjach

i musze zwiezc do domu...

 

Zdam raport jak wyszlo pierwsze wedzenie...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie potrzeby...woreczki do lodu, napełnić wodą i włożyć do naczynia.

Po skończonym peklowaniu, zamrozić i kostki lodu jak znalazł.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie żadna   za wyjątkiem nazwy i ceny :D

masz tu skład  peklosolii sprawdź sobie z solą peklowową https://www.wyroby-domowe.pl/peklosol-1kg-p-94.html

 

 

P.S

Widzę że Miro nie dopisał  woda  jako nośnik azotynu sodu i pewnie antyzbrylacz . Ale niech autor sam sie wypowie :D

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki - jaka jest aktualna wykladnia forum n/t peklowania na sucho w worku,

niech bedzie "prozniowym"? Kawalek miesa w worku jakos zawsze wepchne do

lodowki, w odroznieniu od pojemnika z miesem...

 

Ogladalem przed chwila film na YT - peklowanie na sucho 30g/1kg peklosoli 

plus przyprawy. Byloby ok?

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n/t peklowania na sucho w worku, niech bedzie "prozniowym"?

Nie jednoznaczna. Aczkolwiek opozycja jest w mniejszości .Póki  co pracujemy nad konsensusem :D W  którymś wątku kolegi Stefana S pojawiła się nie dawno wymiana poglądów 

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie .....jestem przeciw...czyli w opozycji..:)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą Maciekzbrzegu podał Ci linka ze skladem peklosoli i w tym linku było też obliczanie ilości peklosoli przy mokrym i suchym peklowaniu :thumbsup:....a co Ty robisz ?......pytasz czy 30g na kg mięsa peklosoli przy suchym jest OK. :facepalm: Czytaj proszę dokładniej to nie będziesz zadawał banalnych pytań. ;)

 

Pozdrowionka :)

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub Jewuła

Ja pekluję po swojemu, znaczy na kg mięsa biorę 1L wody i 80g p-soli, nie nastrzykuję, pekluję 10 dni, czasami 9, ale rzadko.

Proponuję karkówkę przekroić na pół, włożyć do garnka wysokiego, który ma więcej niż 3L pojemności, włóż zimne mięso, zalej zimną solanką i do lodówki na 10 dni.

 

Aha, ja mięso, które pekluję wkładam do solanki w stanie zamrożonym, ładnie solankę wychładza.

Podczas peklowania możesz mięso w garnku "zamieszać" ze dwa razy.

Edytowane przez Zbój Madej

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

peklowanie na sucho 30g/1kg peklosoli

:) wystarczy 22 gr peklosoli/kg..... lussseirosss :):thumbsup:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7850-wędlinowanie-prymitywistyczne-czyli-miło-spędzamy-czas/?p=544850

 

Dzieki, bedzie wiec 22g/kg plus standardowe przyprawy - czoch, pieprz, listek i nic wiecej...

Za jakis tydzien nastawie do worka...

 

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Taki mam plan :) Zaczne od boczku zapewne. 

Pozniej sprobuje porownac zaparzenie metoda tradycyjna i sous-vide...

 

 

Planuje tez wypracowac recepte na swinskie pastrami :)

 

Poki co w sobote pierwsze wedzenie karkowki od ktorej zaczal sie ten watek -

siedzi jeszcze w lodowce. Pachnie ladnie wiec powinna byc ok  :)

 

Jakub

Planuje tez wypracowac recepte na swinskie pastrami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

lanuje tez wypracowac recepte na swinskie pastrami
 

 

Będzie ciężko ... ale najpierw spróbuj "pullet de pork" i kombinuj z przyprawami ... myślę że będziesz zadowolony ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.