Skocz do zawartości

Jaka wędzarnia na działce R.O.D.


kudys11

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję rozpocząć przygodę z zadymianiem.

 

Wędził będę raczej małe ilości i zapewne max do 5kg.

 

Mam problem na który projekt się zdecydować.

 

Palenisko z boku, tzw kibelek, czy może w elektryczna z dymogeneratorem.

 

Proszę o pomoc w doborze konstrukcji, zalety oraz wady każdej z nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę. Przede wszystkim sam musisz zadać sobie pytanie jaką chcesz ;) A żeby sam sobie odpowiedzieć musisz poczytać trochę forum, żeby zrozumieć na czym polega owo dymienie ;) . Jeden kolega napisz Ci , że kibelek , drugi, że kanałowa, a ja, że elektryczna. Co wybierzesz? Dalej będziesz w d... :laugh: .

 

Proszę o pomoc w doborze konstrukcji, zalety oraz wady każdej z nich

Zalety i wady każdej wędzarni są na forum, więc zachęcam do czytania. Żeby nie było , że żadnej odpowiedzi nie otrzymałeś, to powiem Ci, że  elektryczna, z  dymogeneratorem nie narobi tyle dymu co tradycyjna(no jak się uprzesz to narobi :laugh:;) )- .(a to czasami ważne na działkach) Mała wędzarnia tradycyjna - dobrze opanowana, przez"palacza" też nie nadymi za bardzo, ale nie namawiam , do budowy tradycyjnej małej. Dlaczego ? Bo w tym przypadku wielkość ma znaczenie :)  na jakość wyrobów.- dlaczego ? doczytaj  :)  (poza tym jak dobrze palisz to w tradycyjnej też możesz nie kopcić za bardzo i dymu jest ile trzeba)  Więc widzisz - nie da się odpowiedzieć na takie pytanie wprost. Jest Tu wiele osób, które wędzą na działkach i każdy ma inną wędzarnię, Każdy zapewne będzie chwalił swoją. :hmm:

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawy temat :) a to dlatego ze toretycznie nie mozna posiadac wedzarni na dzialkach ROD tylko to co wymienione w paragrafie 41 jest dozwolone :(

 

 

§ 41
Z uwzględnieniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących oraz w regulaminie, działka może być wyposażona w następujące urządzenia:
1) altanę działkową,
2) szklarnię,
3) tunel foliowy,
4) okna inspektowe,
5) studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i sieć elektryczną,
6) zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne),
7) pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe,
8) piaskownicę, huśtawkę i inne podobne urządzenia rekreacyjne.
 
To wszystko co ponad to jest dozwolone przez regulamin ;(
 
§ 59
Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.
 
Wiec wszystko zalezy od zarzadu i od sasiada :) 
 
Ja tez jestem posiadaczem ROD i postawilem sobie murowany pomniczek, ale zeby uniknac tlumaczen i problemow ktore moze nie odrazu, ale z czasem sie moga pojawic no bo komus zacznie przeszkadzac:(
 
Ja osobiscie polecal bym wersje mobilna to znaczy chcesz wedzic to wystawiasz skladasz i wedzisz :) Konczysz wedzenie wstawiasz do szopki i tyle :)
 
Pewnie zaraz padnie pytanie dlaczego w takim razie ja sam sobie postawilem pomniczek ?? A no dlatego ze najpierw zbudowalem a dopiero wtedy przeczytalem regulamin. Jak na razie jest ok ale nigdy nie wiadomo. Dlatego wlasnie zabieram sie za mobilna elektryczna wersje.
 
Pozdrawiam Sla100
 

„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

 

Pozdrawiam Sylwester

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że na działkach można śmiało wędzić  ;)  - kolega kudys11 musi zrobić jedynie komorę tylko z grzałką. :thumbsup: następnie skontaktować się z Mirem i nabyć dym wędzarniczy w płynie i po sprawie. Peklujemy, malujemy , podgrzewamy i gotowe  :) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałowe omijaj szerokim łukiem. Kibelek super, ale zależy jakich masz sąsiadów działkowiczów. Z dymogeneratorem jak dla mnie to dobra, ale do zimnego wędzenia przez kilka dni, lub dla leniwych, bądź nie mających miejsca. Wydaje mi się że wyroby z wędzarni tradycyjnie opalanej są smaczniejsze, do tego jaka przyjemność wędzić.

Może na początek mobilna z beczki? Koszty nie za duże, a zawsze można sprzątnąć.

Trochę się wprawisz i będziesz wiedział co robić dalej.

 

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kanałowe omijaj szerokim łukiem

 

Bylbym Ci wdzieczny jak bys napisal cos wiecej na ten temat.Czy masz (miales) takowa ?, i z jakiego powodu trzeba ja "omijac" ?. Albo poprostu gdzies cos przeczytales i piszesz bez uzasadnienia ze to "Bee" i koniec.

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolno na działkach grillować?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, temat jest wałkowany na forum od dawna. Powielane błędy niestety także.

Wędzarnię z kanałem oczywiście miałem, też byłem uparty i nie słuchałem. Jeśli sam bym się nie przekonał i nie był pewny, to nikogo bym nie namawiał.

 

Po pierwsze i najważniejsze, chcąc nie chcąc, żeby utrzymać temperaturę w komorze, trzeba w niej palić ogniem, żar nie wystarczy, tym samym zmieniasz wkład chemiczny dymu na bardzo szkodliwy.

 

To mój temat:

http://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10434-beczka-piotra

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

[Dodano: 19 sie 2017 - 09:03]

A tutaj warto przeczytać pierwsze posty tego tematu. Tam jest wszystko co każdy powinien wiedzieć.

 

http://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-wędzarni-opracowany-przez-andyandyego/

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wędzarni na ROD przerabiałem u siebie. Oficjalnie nie wolno budować wędzarni, grilla, pieca chlebowego itp. Grillować można bo i tak wszyscy grillują. Osobiście pytałem prezesa naszego oddziału ROD i polecił mi beczkę jak już muszę. Jeżeli postawię ładną murowaną to zapewne komuś to będzie przeszkadzać i będzie nakaz rozbiórki. Zresztą w tej chwili chodzą i sprawdzają kto ma toalety bo jest zakaz ich posiadania na działce. Więc jak nie mogę postawić ładnej, zrobiłem na szybko brzydką :) w miejscu gdzie mam kompostownik za altanką. Palenisko ze starych cegieł oraz komora drewniana jako nastawka na palenisko.

 

post-45290-0-66625000-1503134253_thumb.jpg

 

post-45290-0-84821400-1503134300_thumb.jpg

 

Jest brzydka, nie drażni nikogo a wędzi się w niej dobrze od wiosny do jesieni. Jak się doczepią kiedyś biorę komorę i idę do domu :)

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zależy od sąsiadów, czy to zaakceptują czy nie. Jedni będą kibicować jeszcze i prosić żeby im coś sprzedać, a inni będą kablować. Na wsi wolno więcej, jednak też mając upierdliwego sąsiada można mieć mocno utrudnione życie.

Najpewniejsza właśnie wędzarnia mobilna. Postawić ładny kibelek, a później go rozbierać...

Kwestia tylko z generatorem czy prosta tradycyjna.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zresztą w tej chwili chodzą i sprawdzają kto ma toalety bo jest zakaz ich posiadania na działce.

 

 

Mozna tylko musi byc w altance a nie osobno jako tzw wychodek :)

 
43
1. Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
 
2. Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
3. Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego

[Dodano: 19 sie 2017 - 10:55]

A co do wedzarni to maja koledzy racje mobilna albo latwa do rozebrania :)

„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

 

Pozdrawiam Sylwester

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z toaletami tak jest. Znajoma odkupiła moją toaletę turystyczną - 25 litrową i jest zadowolona i nie ma żadnych kłopotów z zarządem i sąsiadami

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wędzarnię z kanałem oczywiście miałem

 

 

 

Powielane błędy niestety także.

 

Wiecej bledow w budowie twojej "kanalowki" nie mogles zrobic.Popelnil bys tyle bledow w budowie wedzarni "z paleniskiem bezposrednim" tez bys ja omijal z daleka.

 

Ps.Kazda wedzarnia ze stropem nie jest wedzarnia z paleniskiem bezposrednim.

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że na działkach można śmiało wędzić  ;)  - kolega kudys11 musi zrobić jedynie komorę tylko z grzałką. :thumbsup: następnie skontaktować się z Mirem i nabyć dym wędzarniczy w płynie i po sprawie. Peklujemy, malujemy , podgrzewamy i gotowe  :)

 

Śmialutko....do tego zero dymu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Olek, jesteś na forum dłużej niż ja. Nie twierdzę że w wędzarni kanałowej wędzić się nie da. Trzeba jednak spełnić pewne kryteria i to proszenie się o problemy. Zdajesz sobie chyba sprawę ze bez odpowiedniej średnicy, izolacji itd. mija się to z celem i bez palenia płomieniem jest to praktycznie niemożliwe. Ja mimo kanału zaledwie ok 70 cm zauważam spore oszczędności w drewnie i mniejsza poddatność na wahania temperatury zwłaszcza przy braku ocieplenia. Ja przy tym krótkim kanale i dużej średnicy utrzymałem, ale drewna poszło sporo, problemów też nie brakowało, uważam że to daremny wydatek na rurę i izolację, do tego sporo więcej miejsca. Może tak zapytam czy Ty miałeś porównanie w wędzeniu w wędzarni z kanałem i bez? Owszem, może mam strop nad paleniskiem i deflektor, ale dzięki temu lepiej rozchodzi się dym i rozkłada temperatura w komorze. Po co komplikować życie nowicjuszom? Sam wiesz jak częste błędy są przy kanałach. Ja miałem taką i taką i doskonale widzę różnicę zwłaszcza w ilości zużytego drewna i utrzymaniu odpowiedniej temperatury.

Czytasz forum od lat, wiesz jak powinno wyglądać wędzenie i jesteś zdolnym człowiekiem. Jesteś zwyczajnie zwolennikiem wędzarni z kanałem, a ja bez. Nie wkladajmy znów patyka w g..., bo nie jedna taka rozmowa była na forum. Co będzie kolega chciał, to zrobi.

Forum jest po to by pomagać, współpracować, a nie prowadzić sprzeczki.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie ma się co spierać i udowadniać która lepsza albo czy się da uwędzić ,czy nie.  Praw fizyki nie zmieni żadna dyskusja. ;). Poza tym wyszło na to , że na działkach ani kibel ,ani kanał , ani dymogenerator. Pozostaje malowanie  :)  ;)

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak zapytam czy Ty miałeś porównanie w wędzeniu w wędzarni z kanałem i bez?

Jesteś zwyczajnie zwolennikiem wędzarni z kanałem,

Forum jest po to by pomagać, współpracować, a nie prowadzić sprzeczki.

Nie mialem mam.

Nie jestem bo mam wedzarnie z kanalem ,ze stropem i z paleniskiem bezposrednim i mozliwoscia wedzenia dymogeneratorem i grzalka elektryczna.W zaleznosci co i jak wedze uzywam odpowiedniej wedzarni.Osobiscie nie moge powiedziec albo stwierdzic ze jedna jest lepsza od drugiej.Poprostu "dobieram" wedzarnie do danego produktu jaki i jak chce wedzic.

 

Nigdy na Forum nie prowadzilem sprzeczek!!

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie ma się co spierać i udowadniać która lepsza albo czy się da uwędzić ,czy nie.  Praw fizyki nie zmieni żadna dyskusja. ;). Poza tym wyszło na to , że na działkach ani kibel ,ani kanał , ani dymogenerator. Pozostaje malowanie  :)  ;)

Ja bym tam mimo wszystko lekko zadymił.

Jak można grillować, to można i wędzić...a wędzarnię podciągnąłbym pod kącik rekreacyjny... Kłamię? ... :D

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim którzy udzielili porad. 

Przyznam że zamierzałem postawić kanałową, jednak teraz ukierunkuję się na kibelek. Zawsze będzie można przerobić ją na elektryczną.

Nie uśmiecha mi się rozbierać kanałowej przez zazdrosnego sąsiada któremu dużo rzeczy przeszkadza.

Przy kibelku będzie zdecydowanie mniej ewentualnego rozbierania.

 

Czy możecie pomóc w dobraniu gabarytów wędzarni, jakie błędy można popełnić przy budowie, jakie rozwiązania są wskazane.

Może nakierujecie mnie na jakiś sprawdzony i poprawny projekcik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym DG i elektryką na RODOS to bym pisał z lekka inAczej da się ... żeby nie wiem jak porównywać taką komorę z grillem ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 Poza tym wyszło na to , że na działkach ani kibel ,ani kanał , ani dymogenerator. Pozostaje malowanie  :)  ;)

Ja bym tam mimo wszystko lekko zadymił.

Jak można grillować, to można i wędzić...a wędzarnię podciągnąłbym pod kącik rekreacyjny... Kłamię? ... :D

 

Ja nie tylko BYM lekko zadymiał, ale i lekko zadymiam, ale faktycznie na elektrycznej, przenośnej - dokładnie w myśl powyższej reguły. Jak się ktoś przywali, to powiem, że to jest grill z zamknięta komorą  :)

 

A poza tym we wspomnianym paragrafie mowa jest o urządzeniach stanowiących stałe wyposażenie działki (to wyraźnie widać czytając listę - altanka, wodociąg, szklania itp. itd) - czyli podpadają pod to wędzarnie stacjonarne, a przenośna wędzarnia nie.

 

Bo gdyby inaczej interpretować ten zapis, to nie można by na działce również używać nie tylko grilla, ale nawet kosiarki do trawników, bo też jest urządzeniem a nie ma jej na tej liście  :)  O czajniku/grzałce do zagotowania wody na kawę i telefonie komórkowym (wszak to też urządzenie używane na działkach) nawet nie wspomnę  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
A co powiecie na temat wędzarni za około 500 zl na allegro,nadaje się to do czegoś,chce mieć wędzarnie również na ROD, u mnie nikt nie będzie mieć nic przeciwko,co doradzicie, dodam że chciałbym wędzic również w zimie, z góry dziękuję za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat wędzarni za około 500 zl na allegro,nadaje się to do czegoś,chce mieć wędzarnie również na ROD, u mnie nikt nie będzie mieć nic przeciwko,co doradzicie, dodam że chciałbym wędzic również w zimie, z góry dziękuję za odpowiedź

Po co wstawiasz to samo pytanie w kolejnym temacie, skoro dostałeś odpowiedź.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.