Skocz do zawartości

Landjäger w wykonaniu Sebastiana


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawa kiełbasa dojrzewająca, charakteryzująca się dodatkowo nietypowym przekrojem.

 

Landjäger w wykonaniu Sebastiana

 

 

post-39694-0-49472000-1503828264_thumb.jpg

 

 

Surowiec:

 

1. Wieprzowina kl. II (70/30), niepeklowana - 0,7 kg

2. Wołowina chuda, niepeklowana - 0,3 kg

 

Przyprawy i dodatki:

 

1. Peklosól - 28 g

2. Pieprz - 3 g

3. Kminek - 2 g

4. Gałka muszkatołowa - 1 g

5. Glukoza - 2 g

6. Sacharoza - 2 g

7. Kultura starterowa MCC - 0,25 g

 

Rozdrabnianie:

 

1. Wieprzowina na sitku - 6 mm

2. Wołowina na sitku - 3 mm.

 

Sposób wykonania:

 

1. Fermentacja: 48 godzin w temperaturze 19-20 st.C., przy wilgotności 85-95%.

2. Napełnianie jelit: jelita wieprzowe o kalibrze 30-32 mm napełniamy w 80%.

3. Formowanie: nietypowy kształt otrzymujemy w formie.

4. Wędzenie: zimnym dymem przez 20 godzin.

5. Dojrzewanie: w temperaturze 11-12 st.C., przy wilgotności 70-80%.

 

post-39694-0-57519500-1503828897_thumb.jpg

post-39694-0-23992500-1503828920_thumb.jpg

post-39694-0-50752700-1503828942_thumb.jpg

 

Życzę smacznego:

 

Autor: Sebastian Pustelnik

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie więcej o formowaniu bo informacje z przepisu są zbyt lakonicznie a przy tym wyrobie forma determinuje "nazwę i wyrób"

 

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

                                                                          post-45209-0-58246100-1503866789_thumb.jpg                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Forma to sklejka i kilka kantówek .Formowałem przez cały okres fermentacji .

Edytowane przez sebarod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kantówek

nie ma posmaku żywicy ?

 

 

Formowałem przez cały okres fermentacji .

 

 

Fermentacja: 48 godzin
 

czy

 

Dojrzewanie: w temperaturze 11-12 st.C., przy wilgotności 70-80%
 

 

Z kolejności  czynności wynika  że najpierw fermentowałeś  farsz  w całości  a następnie nabiłeś jelita czy jestem w błędzie

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie więcej o formowaniu bo informacje z przepisu są zbyt lakonicznie a przy tym wyrobie forma determinuje "nazwę i wyrób"

 

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

Ciekawy jestem jakie połączenie ma słowo Landjäger z kształtem tej kiełbasy?

[Dodano: 27 sie 2017 - 22:50]

 

 

Z kolejności czynności wynika że najpierw fermentowałeś farsz w całości a następnie nabiłeś jelita czy jestem w błędzie

 

Tego nigdy nie robimy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tego nigdy nie robimy. :D

Tak przypuszczałem , ale wole podpytać . Zaskoczony jestem że do formowania starczy 48 h i później  kiełbasa nie wróci do swojego kształtu (tz okrągłego) . Nic trzeba będzie popełnić  (pewnie zimową porą bo z wędzeniem na zimno teraz to kłopot u mnie )

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie połączenie ma słowo Landjäger z kształtem tej kiełbasy?

Nie wiem skąd ten sarkazm ... Jak większość wyrobów tak i ten ma swoje cechy charakterystyczne a jedna z tych cech jest własnie to nietypowe i charakterystyczne formowanie - i to wszystko.

 

Name[edit]

According to the Swiss German Dictionary, the name Landjäger was possibly derived from the dialect expression lang tige(n) 'smoked for a long time, air-cured for a long time'. The humorous reinterpretation in sense of 'mounted police' may be inspired by the comparison of the stiffness of sausages with that of policemen. [1][2] The Alsatian and French names for smoked air-cured sausage, Gendarm and gendarme, are apparently translations of the folk-etymologized German name. "Jäger" should be remembered as a direct, simplified, translation from the German, meaning "hunter". This could lead to explain the sausage's renewed popularity in the more northern, and German-settled, parts of the United States. Landjägers are considered by dedicated hunters as a food for hunters taking game to carry on the traditions associated with a lifestyle from previous generations of hunters.

Ingredients[edit3

Landjäger sausages are made of roughly equal portions of beef and pork with lard, sugar, red wine, and spices. They are each 15–20 cm (6–8 in) in length, made into links of two. Prior to smoking and drying, they are pressed into a mold,which gives them their characteristic rectangular cross-section of about 2 12 cm × 1 cm (1 in × 12 in). Typically, a pair of Landjäger weighs about 100 g and contains about 516 kcal. In Austria, Landjäger are sometimes made using horse meat.

Edytowane przez Bee Gees

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd wyrobu tez robi robotę.

Ależ oczywiscie że tak ... Wiem to i właśnie to miałem na myśli prosząc o dokładniejsze opisanie co i jak z formowaniem bo ten Twój wyrób jest książkowy   ;)

i tym bardziej nie rozumiem wpisu kolegi @redzed-a :(

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię .Kiedyś robiono tą kiełbasę w kształcie i wymiarze jak podaje wiki z bardzo prostego powodu,mianowicie miała się zmieścić wojakowi do kieszeni .Ja ze swoją na front się nie wybieram to może być inna ;) PS Jestem przekonany ,że redzed nie miał nic złego na myśli ,więc nie ma o czym gdybać...

Edytowane przez sebarod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam dostęp do Wikipedii, i jestem  zaznajomiony z tą luźną spekulacją ze nazwisko pochodzi z szwajcarskiego gwaru land tige, także przetłumaczenie landjager na "policjant wiejski", i oczywiście jager to myśliwy, i kielbasa jest znana jako "myśliwska".  Myślałem ze kol. Roger ma więcej konkretne źródła wiedzy które by połączyły nazwę z kształtem tej kiełbasy. Moje wykształcenie było w historii i 30 lat pracowałem jako historyk/archiwista.  Ale ciągle się uczę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@redzed, Ale ja nie mam na celu zabawy w "zlepki słowotwórcze i wolne tłumaczenia pochodzenia nazwy" 

Tak jak Lisiecka, rzeszowska czy frankfurterki wyglądają w konkretny sposób tak i ten wyrób wygląda konkretnie i to jego cecha charakterystyczna od lat bo od lat tę kiełbasę kupuję i ten właśnie emiryzm to jest konkretne żródło wiedzy kolegi Rogera w tym temacie  .... w linii prostej mam do Niemiec 150m

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, nie ma sensu dalej ciągnąc ta filologię.  Gdzie mieszkam mamy kilka niemieckich rzeźników którzy robią niezły landjager, ja robiłem kilka razy. Nie siedzę za piecem, za 10 dni będę w Niemczech na wycieczce rowerowej i na pewno kilka tych kiełbas znajdzie się w moim bagażniku.

Pozdrow.

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie będziesz w Niemczech ale jak będą to okolice Frankfurtu to masz do mnie rzut beretem ... Zapraszam rowerki będą miały przegląd a Wy reset ... Twardy ... Miękki ... Do wyboru ... ;)

 

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co ja mam a co ja mam ??????

No dostałem od mojego funfla na zakosztowanie tego osławionego JEGERMAISTERA :)

Sudżuk przegrywa niestety z nim - dla mnie rewelka.

Genialny smak i konsystencja. Następny w kolejce do zrobienia.

Myślałem, że ten SEBA to cienki w uszach jest a jednak coś potrafi :)

DZIĘKI kolego - pycha :)

 

post-67697-0-19594600-1504700733_thumb.jpgpost-67697-0-72687400-1504700733_thumb.jpg


[Dodano: 06 wrz 2017 - 14:29]

Nie ma opcji. Idę po dokładkę. Już się pewnie schłodził w lodówce :) nie ma to jak dostać taką paczuszkę w pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.