Skocz do zawartości

Jak schłodzić ziemiankę?


Szymkal

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

mam problem z temperatura w mojej piwniczce. Najpierw opisze jej wykonanie. Postawiona jest na wylewce betonowej ok20cm, pod spodem jest piach. Czesc podziemna jest ok 1,6m pod ziemia i ok 1m wychodzi z ziemi. Scianki boczne zbudowane sa z bloczkow betonowych oblozonych od wewnatrz cegla. W srodku posadzka wylozona jest ceglami. Czesc podziemna posmarowana jest izolbetem, oblozona folia kubelkowa, a calosc oblozona dodatkowo styropianem 10 i czarna folia. Zrobilem jeden otwor z rury fi 160 na samym srodku piwniczki. Na koniec oblozylem ja czarna ziemia i posadzilem rosliny. Drzwi wejsciowe sa wykonane z drewna na grubosc ok. 6cm. zewnetrzne I wewnetrzne na ok4cm. Po 2 miesiacach braku obnizenia temperatury, w kazdym rogu wykopalem dziury fi 250 na glebokosc ok 40cm, aby zimno szlo z piasku. Nie przynioslo zadnych rezultatow.

 

Prosze o pomoc w jaki sposob moge obnizyc temperature w piwniczce.

 

Zalaczam zdjecie srodka z zaznaczonymi otworami.

post-65912-0-56793400-1505217195_thumb.jpg

Edytowane przez Szymkal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jaką masa obecnie temperaturę w piwniczce?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Sama ziemianka powstała w listopadzie 2016. W tym roku zostały zamontowane drzwi, elektryczność, posadzona roślinność i zrobione wejście. Jeszcze trochę drobiazgów zostało do zrobienia. W miare wolnego czasu postaram się wrzucić więcej zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz podobne warunki co i u mnie.

Ziemiankę skończyłem w grudniu 2016. Teraz mam w niej tez około 17 stopni, co mnie nie satysfakcjonuje.

Mam jeszcze nadzieję, że poprawa przyjdzie jak na górce będzie jakaś stała roślinność (teraz przez większa cześć roku nic na niej nie rosło i była mocno nasloneczniona). Muszę tez osłonić ścianę południową i dach przedsionka, które pewnie pompują do ziemianki spore ilości ciepła (ściana 6m2 i 3 m2 dachu).

Drzwi do przedsionka niestety mam na południe i to też nie jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyliście temperaturę gruntu?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc podziemna jest ok 1,6m pod ziemia i ok 1m wychodzi z ziemi

Nie mam własnych doświadczeń, ale z rozmowy z osobą, która się zna na tych sprawach - będzie przy takiej konstrukcji trudno uzyskać dobrą temperaturę. Za płytko, zwłaszcza w stosunku do tego, co nad ziemią. Oczywiście izolacja ma znaczenie - ale sama izolacja w tym przypadku raczej spowolni skoki temperatury niż spowoduje utrzymanie stałej niskiej.

 

Ewentualnie jakieś wspomaganie chłodzenia - ale to już koszty.

Edytowane przez Bee Gees
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliście jaki jest rozkład temperatur na różnych poziomach? Gdyby na posadzce było zdecydowanie chłodniej niż pod stropem, to można wentylatorkiem pomieszać.

Można też zrobić "oględziny" kamerą termowizyjną i ustalić najsłabsze punkty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę poczekać na mrozy i wtedy intensywnie chłodzić ziemiankę. Druga sprawa to co powiedział kol. mikami "zrobiłeś termos"

Edytowane przez JaGra

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcia. Piwniczka jest na piaszczystym terenie więc wody gruntowe są na poziomie 3-4m. Wejście jest od strony północnej.

Dlaczego termos? Chyba każdy okładał szkielet styropianem i folią? Jak teraz mogę zmniejszyć temperaturę? Czy rozwalenie posadzki betonowej i ułożenie cegieł bezpośrednio na piasku coś pomoże? 


[Dodano: 12 wrz 2017 - 19:29]

Styropian to 5, a nie 10. Na wszystkich poziomach jest taka sama temperatura.

post-65912-0-94161100-1505236757_thumb.jpg

post-65912-0-79500800-1505236770_thumb.jpg

post-65912-0-07638000-1505236785_thumb.jpg

post-65912-0-98432100-1505236806_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemianka jest jak dobrze widzę w większej wysokości nad gruntem.....to jak ma być zimno od ziemi?

Tu by trzeba było jeszcze nasypać na górę ziemi, żeby się od niej nie grzała.

No i ratować się zimnem które jest pod posadzką betonową......

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, za drzwiami są jeszcze 4 schodki w dół, czyli na wysokości 4 cegieł. To co, najlepiej zerwać cegły z posadzki, wyciągnąć całą posadzkę i bezpośrednio na piasek położyć na nowo cegły?

Edytowane przez Szymkal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymkal , napisałem przed pół godziną post ale zniknął ? ,więc ponownie :

Uważam że ziemianka jest zbudowana ok, a jedynym problemem jest jej izolacja .

1. styropian grubosci 3 cm , nie spełnia wymagań nie izoluje , izolacja jest ziemia ktą obsypałeś ziemianke , 

2. kamienie, które są ułożone z boku nagrzewają sie i ogrzewaja ziemianke terz , a w zimie zaczną chłodzić , a Tobie zależy by była stała temperatura przez cały rok .

3. ziemianka ma masywne sciany więc nabrała energii i teraz będzie ją oddawać  stąd temeratura 17 stopi wewenatrz .

4.grunt wokól ziemanki to suchy piach , praktyczne jest izolatorem , który podtrzynuje ciepło w masie ziemianki i go dostarcza.

Proponuję :

1.nie rozbierać posadzki i nie kopać dołków nic to nie da ,

2.rozebrać nadkład ziemi nad ziemianka  oraz kamienie wokół ,aż do styropianu ,

3. zdjąć styropian , sprawdzić stan folii ,jesli jest uszkodzona wymienic na nową .

4. położyć nowy styropian grubości przynajmniej 10 cm w dwóch warstwach , a najlepiej 15 cm , warstwy pomiędzy sobą skleić , starać się profilować do kształtu stropu , układać go także na scianach , az do gruntu , styropian dedykowany do fundamentów lub ekstrudowany .

5.styropian ułożyc wokól zienaki w poziomie przy scianach na odległość 0,5-1 m ,

6.przykryć folią budowalną ,

7. obsypac warstwa ziemi grubą na conajmniej 50 cm nie wiecej jak 70cm , nie wiem czy wytrzyma strop , stąd ogarniczenie 

8. zasypac także z boku ułozony styropian ,

9.zasiac gęstą trawę na zasypie i podlewać parowanie wody będzie obniżać temperaturę ,

10 , zaizolowałbym drzwi wewnętrzne izolacją i pokrył drzewem lub sklejką -bozaeria.

11. temperatura wewentrz powuinna spaść do 10-12 stopni  po zimie bedzie się utrzymywała na stały poziomie .

12, czy masz nawiew do wnętrza  ? jeśli nie to powinieneś zrobić .

Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1.nie rozbierać posadzki i nie kopać dołków nic to nie da ,

Czemu nic nie da? Im niżej, tym zimniej.

A gdyby wykopać sporą dziurę, zaizolować, nasypać kamieni. Na kamienie wylać beton + zbrojenie z otworami do wentylacji zasypanych kamieni.

Wentylacja będzie ciągła zimno z gruntu...?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1.nie rozbierać posadzki i nie kopać dołków nic to nie da ,

Czemu nic nie da? Im niżej, tym zimniej.

A gdyby wykopać sporą dziurę, zaizolować, nasypać kamieni. Na kamienie wylać beton + zbrojenie z otworami do wentylacji zasypanych kamieni.

Wentylacja będzie ciągła zimno z gruntu...?

 

 

 

Miro ile ziemianek zrobiłeś w swoim życiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIro  to nie prawda 

 

Czemu nic nie da? Im niżej, tym zimniej. A gdyby wykopać sporą dziurę, zaizolować, nasypać kamieni. Na kamienie wylać beton + zbrojenie z otworami do wentylacji zasypanych kamieni. Wentylacja będzie ciągła zimno z gruntu...?

. szkoda pieniedzy na taka operacje .

Byłeś kiedyś na dole w kopalni ? jeśli tak to teza którą piszesz jest nie prawdziwa , oczywiście tu jest skala makro  i mini . 

Jeśli się ziemianka ochłodzi , dobrze zaizolowana bedzie trzymała energie w swojej masie.Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek.Im głębiej tym ciepłej bo zbliżasz się do płynnego jądra ziemi .Pompy ciepła tak działają

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek.Im głębiej tym ciepłej bo zbliżasz się do płynnego jądra ziemi .Pompy ciepła tak działają

Taaak ... Aż tak prosto ... ?

Hmmm to jak działają te z poziomymi kolektorami i jakim cudem te instalacje chłodzą latem ?

Jaką temperaturę ma grunt 20-30cm poniżej granicy przemarzania i jak ona się waha w funkcji zewnętrznej i pory roku ?

 

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.