Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Jak schłodzić ziemiankę?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 13:05

Czesc,

mam problem z temperatura w mojej piwniczce. Najpierw opisze jej wykonanie. Postawiona jest na wylewce betonowej ok20cm, pod spodem jest piach. Czesc podziemna jest ok 1,6m pod ziemia i ok 1m wychodzi z ziemi. Scianki boczne zbudowane sa z bloczkow betonowych oblozonych od wewnatrz cegla. W srodku posadzka wylozona jest ceglami. Czesc podziemna posmarowana jest izolbetem, oblozona folia kubelkowa, a calosc oblozona dodatkowo styropianem 10 i czarna folia. Zrobilem jeden otwor z rury fi 160 na samym srodku piwniczki. Na koniec oblozylem ja czarna ziemia i posadzilem rosliny. Drzwi wejsciowe sa wykonane z drewna na grubosc ok. 6cm. zewnetrzne I wewnetrzne na ok4cm. Po 2 miesiacach braku obnizenia temperatury, w kazdym rogu wykopalem dziury fi 250 na glebokosc ok 40cm, aby zimno szlo z piasku. Nie przynioslo zadnych rezultatow.

Prosze o pomoc w jaki sposob moge obnizyc temperature w piwniczce.

Zalaczam zdjecie srodka z zaznaczonymi otworami.

Załączone pliki

Użytkownik Szymkal edytował ten post 12 wrz 2017 - 13:06

#2 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 12 wrz 2017 - 13:25

Jaką masa obecnie temperaturę w piwniczce?

#3 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 13:35

Temperatura utrzymuje się na poziomie 16st (na dworzu 18st), jak temperatura w tamtym tygodniu spadła do 12-13st to w środku też było ok 16st. Z tego co pamiętam to w dni upalne latem temperatura nie przekraczała 17st.

#4 Adam74

Adam74

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 147 postów
  • MiejscowośćŚląsk

Napisano 12 wrz 2017 - 13:43

Piękne wnętrze. Kiedy ziemianka powstała ?

#5 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 13:49

Dziękuję. Sama ziemianka powstała w listopadzie 2016. W tym roku zostały zamontowane drzwi, elektryczność, posadzona roślinność i zrobione wejście. Jeszcze trochę drobiazgów zostało do zrobienia. W miare wolnego czasu postaram się wrzucić więcej zdjęć.

#6 Adam74

Adam74

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 147 postów
  • MiejscowośćŚląsk

Napisano 12 wrz 2017 - 14:03

To masz podobne warunki co i u mnie.
Ziemiankę skończyłem w grudniu 2016. Teraz mam w niej tez około 17 stopni, co mnie nie satysfakcjonuje.
Mam jeszcze nadzieję, że poprawa przyjdzie jak na górce będzie jakaś stała roślinność (teraz przez większa cześć roku nic na niej nie rosło i była mocno nasloneczniona). Muszę tez osłonić ścianę południową i dach przedsionka, które pewnie pompują do ziemianki spore ilości ciepła (ściana 6m2 i 3 m2 dachu).
Drzwi do przedsionka niestety mam na południe i to też nie jest dobre.

#7 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 12 wrz 2017 - 14:13

Mierzyliście temperaturę gruntu?

#8 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 14:19

Nie mierzylem. Czy to może być problem? Specjalnie wykąpałem 4 otwory w posadzce, aby trochę zimna poszło od piasku. Nie pomogło.

#9 elmaz

elmaz

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 143 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 12 wrz 2017 - 15:31

Czesc podziemna jest ok 1,6m pod ziemia i ok 1m wychodzi z ziemi

Nie mam własnych doświadczeń, ale z rozmowy z osobą, która się zna na tych sprawach - będzie przy takiej konstrukcji trudno uzyskać dobrą temperaturę. Za płytko, zwłaszcza w stosunku do tego, co nad ziemią. Oczywiście izolacja ma znaczenie - ale sama izolacja w tym przypadku raczej spowolni skoki temperatury niż spowoduje utrzymanie stałej niskiej.

Ewentualnie jakieś wspomaganie chłodzenia - ale to już koszty.

Użytkownik Bee Gees edytował ten post 12 wrz 2017 - 15:42

#10 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2556 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 12 wrz 2017 - 16:06

Elmaz ma rację , uważam ze jest na to sposób , Szymkal zrób zdjęcie z zewnątrz ziemianki -pare zdjęc otoczenia ,oraz określ w jakim kierunku masz skierowane wejscie .Jak wysoko jest woda gruntowa ?.Pozdrawiam

#11 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 573 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 12 wrz 2017 - 17:18

oblozona folia kubelkowa, a calosc oblozona dodatkowo styropianem 10 i czarna folia.  
[...]
Prosze o pomoc w jaki sposob moge obnizyc temperature w piwniczce.

Sam sobie odpowiedziałeś - zrobiłeś termos, a nie ziemiankę.

#12 wawaldek11

wawaldek11

Początkujący

• Użytkownicy
  • 31 postów
  • MiejscowośćGoleniów

Napisano 12 wrz 2017 - 17:30

Sprawdzaliście jaki jest rozkład temperatur na różnych poziomach? Gdyby na posadzce było zdecydowanie chłodniej niż pod stropem, to można wentylatorkiem pomieszać.

Można też zrobić "oględziny" kamerą termowizyjną i ustalić najsłabsze punkty.

#13 JaGra

JaGra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3319 postów
  • Miejscowośćmazowiecka wieś nad Wisłą

Napisano 12 wrz 2017 - 17:42

Radzę poczekać na mrozy i wtedy intensywnie chłodzić ziemiankę. Druga sprawa to co powiedział kol. mikami "zrobiłeś termos"

Użytkownik JaGra edytował ten post 12 wrz 2017 - 17:42

#14 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 18:29

Przesyłam zdjęcia. Piwniczka jest na piaszczystym terenie więc wody gruntowe są na poziomie 3-4m. Wejście jest od strony północnej.

Dlaczego termos? Chyba każdy okładał szkielet styropianem i folią? Jak teraz mogę zmniejszyć temperaturę? Czy rozwalenie posadzki betonowej i ułożenie cegieł bezpośrednio na piasku coś pomoże? 

[Dodano: 12 wrz 2017 - 19:29]

Styropian to 5, a nie 10. Na wszystkich poziomach jest taka sama temperatura.

Załączone pliki

#15 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2556 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 12 wrz 2017 - 18:36

Szymkal rozumiem ze styropianu jest 5 cm , a nie 10 jaki pisałeś ?

#16 krzysio59

krzysio59

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 253 postów
  • MiejscowośćSkalbmierz/Ustka

Napisano 12 wrz 2017 - 18:45

Ociepliłeś-zaizolowałeś wewnętrzne podziemne ściany, wszystko w tym temacie.

#17 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 18:46

Sprawdziłem resztki jakie mi zostały i to nie była nawet 5 tylko 3.

#18 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14271 postów

Napisano 12 wrz 2017 - 19:37

Ziemianka jest jak dobrze widzę w większej wysokości nad gruntem.....to jak ma być zimno od ziemi?

Tu by trzeba było jeszcze nasypać na górę ziemi, żeby się od niej nie grzała.

No i ratować się zimnem które jest pod posadzką betonową......

#19 Szymkal

Szymkal

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 9 postów
  • MiejscowośćCzęstochowa

Napisano 12 wrz 2017 - 19:53

Miro, za drzwiami są jeszcze 4 schodki w dół, czyli na wysokości 4 cegieł. To co, najlepiej zerwać cegły z posadzki, wyciągnąć całą posadzkę i bezpośrednio na piasek położyć na nowo cegły?

Użytkownik Szymkal edytował ten post 12 wrz 2017 - 19:55

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 Pacan Wojciech

Pacan Wojciech

Weteran

• Użytkownicy
  • 2556 postów
  • MiejscowośćOPOLE

Napisano 12 wrz 2017 - 20:13

szymkal , napisałem przed pół godziną post ale zniknął ? ,więc ponownie :

Uważam że ziemianka jest zbudowana ok, a jedynym problemem jest jej izolacja .

1. styropian grubosci 3 cm , nie spełnia wymagań nie izoluje , izolacja jest ziemia ktą obsypałeś ziemianke , 

2. kamienie, które są ułożone z boku nagrzewają sie i ogrzewaja ziemianke terz , a w zimie zaczną chłodzić , a Tobie zależy by była stała temperatura przez cały rok .

3. ziemianka ma masywne sciany więc nabrała energii i teraz będzie ją oddawać  stąd temeratura 17 stopi wewenatrz .

4.grunt wokól ziemanki to suchy piach , praktyczne jest izolatorem , który podtrzynuje ciepło w masie ziemianki i go dostarcza.

Proponuję :

1.nie rozbierać posadzki i nie kopać dołków nic to nie da ,

2.rozebrać nadkład ziemi nad ziemianka  oraz kamienie wokół ,aż do styropianu ,

3. zdjąć styropian , sprawdzić stan folii ,jesli jest uszkodzona wymienic na nową .

4. położyć nowy styropian grubości przynajmniej 10 cm w dwóch warstwach , a najlepiej 15 cm , warstwy pomiędzy sobą skleić , starać się profilować do kształtu stropu , układać go także na scianach , az do gruntu , styropian dedykowany do fundamentów lub ekstrudowany .

5.styropian ułożyc wokól zienaki w poziomie przy scianach na odległość 0,5-1 m ,

6.przykryć folią budowalną ,

7. obsypac warstwa ziemi grubą na conajmniej 50 cm nie wiecej jak 70cm , nie wiem czy wytrzyma strop , stąd ogarniczenie 

8. zasypac także z boku ułozony styropian ,

9.zasiac gęstą trawę na zasypie i podlewać parowanie wody będzie obniżać temperaturę ,

10 , zaizolowałbym drzwi wewnętrzne izolacją i pokrył drzewem lub sklejką -bozaeria.

11. temperatura wewentrz powuinna spaść do 10-12 stopni  po zimie bedzie się utrzymywała na stały poziomie .

12, czy masz nawiew do wnętrza  ? jeśli nie to powinieneś zrobić .

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych