Skocz do zawartości

Peklowanie na sucho w woreczkach strunowych i próżniowych.


ZLeP

Rekomendowane odpowiedzi

Może świadomość społeczeństwa wróciła do normy.

hey @miro - a moze to niektorzy "glosiciele prawdy objawionej" wrocili do normalnosci (nawet nie bede palcem wskazywal jednego ) Poniewaz naleze do ignorowanych przez Ciebie - to nie musisz sie ustosunkowywac do mojego wpisu :D  :D Zgadzam sie z @Baca - 

 

może to jest postęp w miarę nabywanej wiedzy,raczej tak.
  Edytowane przez StefanS

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a może to jest postęp w miarę nabywanej wiedzy

To na pewno. Wiem po sobie, że jak nie było wiedzy to były kombinacje czy bezmyślne naśladowanie SiB-ów. Jedne były super, inne... no właśnie.

Wraz z pozyskiwaną wiedzą rosła świadomość tego co się robi. Wiedzy jeszcze duuuużo brakuje, ale świadomość pozwala mi wyłuskiwać podstawy -nazwę to- "nieprawidłowości" tego co chcę stworzyć.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu forum i dyskusjom wiemy nie tylko jak zrobić dobry wyrób, ale rozumiemy również dlaczego tak należy robić.

Nie naśladujemy bezmyślnie, ale dzięki zrozumieniu możemy sobie pozwolić na różne odstępstwa bez szkody i dla siebie, i dla wyrobów.

 

Tutaj kitu łatwo się nie sprzeda :D

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może świadomość społeczeństwa wróciła do normy.

hey @miro - a moze to niektorzy "glosiciele prawdy objawionej" wrocili do normalnosci (nawet nie bede palcem wskazywal jednego ) Poniewaz naleze do ignorowanych przez Ciebie - to nie musisz sie ustosunkowywac do mojego wpisu :D:D Zgadzam sie z @Baca -

może to jest postęp w miarę nabywanej wiedzy,raczej tak.

Czyżbym tym głosicielem jestem ja?

 

Będę ignorował twoje "złośliwe" wpisy.

 

Te z przekazem wiedzy którą przyznaję posiadasz, czytam z wielką chęcią.

 

Nie byłem, nie jestem i długo nie będę mistrzem .... i chyba nie chcę nim być.

A wiedzy, rzeczowej wiedzy nigdy mi mało.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie byłem, nie jestem i długo nie będę mistrzem .... i chyba nie chcę nim być.

 

 

Tak, urodziłem się mistrzem.

Hmm, czy to oznacza: Nie chcę ale muszę? :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była sarkastyczna odpowiedź na wpis, tyle i nic więcej.

 

Mistrz...oj daleko mi do niego, daleko.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle i nic więcej.

 

I tak trzymać jak my ludzie morza to mówimy .

 

Wiem , wiem - jak to Maksio gdzieś wcześniej napisał  - trzeba mieć ostatnie zdanie i chociaż emotką zaznaczyć .

 

 

Mistrz...oj daleko mi do niego, daleko.

 

Oj tak . 

Edytowane przez Henio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mistrz...oj daleko mi do niego, daleko.

 

 

Oj tak . 

@Henio, Heniutek   :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, nie masz co się purystć  :)

Forum zakładali ludzie w przeważającej większości amatorzy chcący sobie po prostu okręcić kawałek smacznej kiełbasy w domu i nie wiedzieli jak to dobrze zrobić

powiedzmy wszyscy byli w "przedszkolu miesno - masarsko wędzarniczym"

Z biegiem czasu wymieniając się informacjami i dodatkowo zbierając informacje z innych źródeł zaczęli zdobywać wiedzę i doświadczenie

Powiedzmy "szkoła podstawowa  miesno - masarsko wędzarniczym"

Zaczęli tez dołączać fachowcy po szkołach ktozy dodali ogromny wkład wiedzy dla wszystkich

Powiedzmy "nauczyciele w naszej szkole"

Wielu na tyle szybko zaczęło się uczyć ze zaczęli "studia" a to już nauka własna przede wszystkim.

 

Biorąc pod uwagę ww przytoczone porównania do edukacji człowieka, należy sobie zadać pytania:

Czy będąc w przedszkolu nie chciałeś zostać kosmonauta?, nie sadziłeś ze ziemia jest plaska, bo gdyby była okrągła to ci na dole by pospadali?

Czy będąc już w szkole podstawowej, nie miałeś inny podobnych dylematów lub tez twierdzeń o których dzisiaj nawet nie myślisz a może się nawet zawstydzasz jak sobie o nich przypomnisz?

Czy studiując, nie wyrywałeś się nadal z jakimiś teoriami, dopóki ktos lub coś nie wpłynęło na zmianę Twojego zdania? Studenci tez się dzielą na grupy /stowarzyszenia studenckie "tradycyjne" "szybkie" "zdrowe" itd z hippisam i eksperymentoramii włącznie  :)  ale są to już "pełnoletni ludzie" świadomie podejmujący swoje decyzje

 

PAMIĘTAJ, ZE TYLKO GŁUPIEC NIE ZMIENIA ZDANIA

 

uważam ze do strony gl i do przepisów z forum powinna być dodana informacja o prawidłowym peklowaniu, a stosowanie się ścisłe do przepisu tylko dla bardziej doświadczonych którzy świadomie decydują się na ryzykowne kroki, lub po prostu usunąć wszystkie złe przepisy i napisać je od nowa prawidłowo.

 

 

PS

Tez przez krotki czas należałem do grupy która sądziła ze stosowanie mieszanki 50  50 jest prozdrowotne, zdobyta później wiedza uświadomiła mnie ze to g..o prawda   :laugh:

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16699-wybrane-zagadnienia-stosowania-azotynu-w-przetw%C3%B3rstwie-mi%C4%99sa/

Z tego artykułupost-39869-0-99428800-1575831203_thumb.jpg   Inne źródła -50-150 mg/kg

Wystarczy obliczyć jaka dawka nitrytu jest w 20g peklosoli, porównać i wszystko będzie jasne.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisał. Pektosól, sól peklująca, peklosól itp. to tylko nazwy producenta dotyczące peklosoli.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16699-wybrane-zagadnienia-stosowania-azotynu-w-przetw%C3%B3rstwie-mi%C4%99sa/

Z tego artykułuattachicon.gifIlości nitrytu.jpg   Inne źródła -50-150 mg/kg

Wystarczy obliczyć jaka dawka nitrytu jest w 20g peklosoli, porównać i wszystko będzie jasne.

10g/kg = 60mg

15g/kg = 90mg

20g/kg = 120mg

25g/kg = 150mg

30g/kg = 180mg

Edytowane przez redzed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/16699-wybrane-zagadnienia-stosowania-azotynu-w-przetw%C3%B3rstwie-mi%C4%99sa/

Z tego artykułuattachicon.gifIlości nitrytu.jpg   Inne źródła -50-150 mg/kg

Wystarczy obliczyć jaka dawka nitrytu jest w 20g peklosoli, porównać i wszystko będzie jasne.

10g/kg = 60mg

15g/kg = 90mg

20g/kg = 120mg

25g/kg = 150mg

30g/kg = 180mg

 

 

Co z tego wynika?.

Ze stosowanie pelnych dawek peklosoli jest wrecz obligatoryjne. Kropka.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ze stosowanie pelnych dawek peklosoli jest wrecz obligatoryjne.

Pełna zgoda przy konserwach i innych zamknięć w próżni.

Okolice Rzeszowa, ich produkty a szarym oczkiem , na samej soli. Nie słyszałem żeby wyhodowali bakterie jadu kiełbasianego.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pełna zgoda przy konserwach i innych zamknięć w próżni.

Przy peklowaniu WSZYSTKICH produktów mięsnych zaleca się stosowanie samej peklosoli. Niedawno wrzuciłem na forum bardzo ciekawy artykuł, opracowanych przez grupę profesorów zajmujących się badaniem procesów peklowania, którzy stwierdzili, że w skrajnych przypadkach, przy użyciu zalecanych dawek peklosoli, może dojść do sytuacji, iż z różnych względów (wady mięsa, skład wody, niewłaściwie przeprowadzony proces peklowania) nawet do 85% azotynu nie wchodzi w reakcję z mięsem.

Na ten temat była prowadzona dyskusja na forum.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego wynika?.

Po prostu tabelka która pokazuje ile nitrytu (mg/kg) znajduje się w podanych porcjach peklosoli.  Po przeczytaniu artykułu do którego Pan Dziadek nas referuje, użytkownik może zdecydować ile nitrytu chce dodać do pewnego wyrobu.

[Dodano: 09 gru 2019 - 08:58]

 

Pełna zgoda przy konserwach i innych zamknięć w próżni.

Przy peklowaniu WSZYSTKICH produktów mięsnych zaleca się stosowanie samej peklosoli. Niedawno wrzuciłem na forum bardzo ciekawy artykuł, opracowanych przez grupę profesorów zajmujących się badaniem procesów peklowania, którzy stwierdzili, że w skrajnych przypadkach, przy użyciu zalecanych dawek peklosoli, może dojść do sytuacji, iż z różnych względów (wady mięsa, skład wody, niewłaściwie przeprowadzony proces peklowania) nawet do 85% azotynu nie wchodzi w reakcję z mięsem.

Na ten temat była prowadzona dyskusja na forum.

 

Nie do końca wszystkich. Jak stosujemy ponad 25g/kg przekraczamy dozwolone dawki.  np. dzisiaj forumowicz oświadczył ze zapeklował w próżni karkówkę z dodatkiem 35g/kg peklo.  Wychodzi to na 210mg/kg nitrytu.  W tej sytuacji bardziej odpowiednie byłoby 25 g peklo i 10 g soli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że przemysł mięsny stosuje te wyższe dawki ze względu na masowość produkcji. Artykuły opisujące dawki nitrytu w soli  dotyczą produkcji masowej gdzie dla bezpieczeństwa bakteriologicznego stosuje się wyższe dawki .na zapas.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie do końca wszystkich. Jak stosujemy ponad 25g/kg przekraczamy dozwolone dawki. np. dzisiaj forumowicz oświadczył ze zapeklował w próżni karkówkę z dodatkiem 35g/kg peklo. Wychodzi to na 210mg/kg nitrytu. W tej sytuacji bardziej odpowiednie byłoby 25 g peklo i 10 g soli.

Nie pisałem o ilościach tylko o konieczności stosowania samej peklosoli bez dodatków soli. Dawki pozostawiam indywidualnym gustom konsumentów.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Moje słowa odnoszą się do dawek peklosoli stosowanych przy produkcji tradycyjnych wyrobów. Dawki powyżej 25 g/kg to są wyjątki, stosowane tylko w wyrobach dojrzewających, a te w Polsce stanowią (na razie) nikły procent ogółu produkcji wędliniarskiej.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kilkukrotnie o na strzyku mięsa przed peklowaniem na sucho ale jakoś mi ta wiedza umknęła a teraz nie mogę tego znaleźć :facepalm: 

Podeślecie linka lub napiszecie dokładnie jak to wykonać? :rolleyes:

Jak pekluję 18g peklosoli/ 1 kg. mięsa to z tej peklosoli robić solankę do na strzyku? Np. 4g peklosoli rozrobić w 10ml wody a 14g natrzeć na sucho, czy głupoty piszę? :facepalm: 

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.