Skocz do zawartości

Ser Gouda


zbyszek02

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 196
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

itam Trochę się pochwalę :-) Zrobiłem swój pierwszy ser gouda, użyłem 25l mleka. Teraz sobie dojrzewa...

Bravo.. :clap:  czekamy na opinie już po dojrzewaniu :)

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis:

 

Mleko spateryzowałem, schłodzone do 33st., dodajemy chlorek wapnia, czekamy 30 min, dodajemy rozpuszczone klultury i rozpuszczoną podpuszczkę.

Czekamy 30-45 min, Skrzep kroimy na ziarno wielkości pszenicy, odczekujemy 15 min.

Odlewamy 20% serwatki, ubytek uzupełniamy wodą o temp. 25st, masę podgrzewamy do 38st.

Odlewamy serwatkę, wkładamy mase do formy i prasujemy przez 16 godz.

Wkładamy do solanki (5-6 dużych łyżek soli na 1,5l wody) na 1-2 dni.

Osuszamy serek podkładając ręczniki kuchenne prze 1-2 dni, smarujemy pastą antypleśniową, przenosimy do dojrzewalni, by dojrzał w tem 12-16 st. C. Według tego przepisu ser ma dojrzewać 3-6 tygodni.

 

Sam jestem ciekaw jak będzie smakował. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) szkoda,że tak szybko posmarowałeś powłoką,mogłeś jeszcze kilka dni poczekać a w tym czasie masować przy użyciu roztworu serwatki z solą ,aż powstanie skórka . :)

Edytowane przez EL GREGOR
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszekO2, czy to Twój przepis?  Trochę zastanowiło mnie, że kultury  i podpuszczkę dałeś jednocześnie.

 

Nie, przepis nie jest mój. Dostałem go z kupioną podpuszczką.

 

 

:) szkoda,że tak szybko posmarowałeś powłoką,mogłeś jeszcze kilka dni poczekać a w tym czasie masować przy użyciu roztworu serwatki z solą ,aż powstanie skórka . :)

 

Wygląda, jakby był trochę za miękki. A tak w ogóle po co dawałeś pastę antypleśniową, ja jej nigdy nie stosuję, ponieważ sery lepiej wyglądają i smakują z własną skórką?

 

Robiłem goudę po raz pierwszy. Bardzo chętnie zastosuję te rady przy następnym. 

Zrobiłem tak, jak było podane w tym przepisie. 

 

Przepis od tego Pana, który warzy ser na tym filmiku. Film z warzenia sera groyer.

 http://youtu.be/gC9aDun9pQI

Od niego też kupowałem kultury, podpuszczkę i pastę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 akmis978 dziękuję za namiar, już po pobieżnym przejrzeniu tej strony widzę, że wiele się mogę z niej dowiedzieć na temat technologii produkcji sera.

Przy najbliższej okazji zabieram się za czytanie :-)

Edytowane przez chudziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

witam

widze że nikt tu nie zaglądał dawno:)

mam pytanie. czy pasteryzacja mleka jest konieczna? mleko zakupiłem w mlekomacie

wczoraj zrobiłem swoją pierwsza goude z 5 litrów mleka i po prasowaniu leży teraz w solance

 

poczekam aż dojrzeje koło 3-4 tygodni i się podziele opinią, może komuś się przyda.

 

pozdrawiam

 

 

post-66904-0-34921100-1408604958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasteryzacja nie jest konieczna, ale to mleko z mlekomatu jest długo chłodzone. Jak ja z niego robiłem Goudę, to wzdęła się po miesiącu.

Ps. Jaka wyszła waga, z jakiego przepisu korzystałeś i ile soliłeś?

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

korzystałem po częsci z tego przepisu http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=20409, tyle że podgrzałem skrzep do 52 stopni C cały czas mieszając

jaka waga wyszła nie wiem, zważe dziś i napisze

co do solenia, to zrobiłem solanke, 4 łyżki soki kamiennej na litr wody,

ser wsadziłem dziś rano do zimnej solanki i wstawiłem do lodówki, jako że nie jest duży, myśle że potrzymam go około 8-9 godzin

po tym zamierzam go oklepać i osuszyć papierowym recznikiem i zostawić niech sobie dojrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zamiast solanki stosować solenie na sucho. Zrobiłeś za mało stężoną solankę. Po co podgrzewałeś mleko do 52 stopni? Miała być to pasteryzacja? Nie wolno sobie tak zmieniać temperatury, ponieważ proces będzie nieskuteczny. Osuszaj na powietrzu, nie ręcznikiem papierowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 52 stopni podgrzałem skrzep, żeby wytrącić jak najwiecej serwatki,tak było w przepisie z którego korzystałem, co do solenia to nastepnym razem zrobie jak piszesz, tylko napisz prosze ile tej soli i jak czesto ser nacierać i ile trwa osuszanie?

a i jeszcze jedno, solanke jest mało stezona, bo sie bałem że ser przesole, powiedz czy po wyjęciu moge zastosować solenie na sucho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto już stosować solenia na sucho po solance, bo możesz przesolić. Soli zwykle daje się 1,5 % w stosunku do wagi sera. Dzielisz na porcje, bo solenie może odbywać się przez kilka dni i wcierasz w płaski. Żeby wytrącić serwatkę nie jest potrzebne tylko podgrzewanie do wysokich temperatur, w niektórych serach może to zabić bakterie (sery mezofilne), ważne jest też pokładanie skrzepu, mieszanie go itd. Jeśli masz dostęp do mleka prosto od krowy, ale nie z mlekomatu, to warto go użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce

Nawilżona bawełniana tkanina. W zależności od jej powierzchni wystarczy na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może są jakieś domowe sposoby na zwiększenie wilgotności w lodówce,

 

post-40040-0-81370000-1410194833_thumb.jpg

 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.